Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το αν ένα όπλο σου έρχεται ή όχι ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να το αποφασίσεις, κανένας άλλος.

Νομίζεις ότι όλοι διαβάζουν HL και κυνηγάνε με όπλα στα μέτρα τους ? Είναι άχρηστα αυτά τα όπλα ή οι κάτοχοι ή δεν έχουν επιτυχίες ?
Θα μου πεις μπορεί να έχουν λιγότερες αλλά μπορεί και περισσότερες από τον καθέναν μας.
Αν πας σε 10 κοντακάδες και τους πεις ότι δεν ξέρω τίποτα από κοντάκια και θέλω ένα κοντάκι στα μέτρα μου για να μου έρχεται το όπλο τι νομίζεις ότι θα σου φτιάξουν?
Το ίδιο ακριβώς κοντάκι και οι 10 με τα ίδια μέτρα ?
Εσύ ή εγώ ή ο καθένας μας πως είναι σίγουρος ότι κυνηγάει με κοντάκι στα μέτρα του ? Επειδή το είπε κάποιος τρίτος "ειδικός" ?
Αν δεν σε ενοχλεί τίποτα στην επώμιση, βλέπεις αυτό που πρέπει να δεις επανειλημμένα και έχεις τις επιτυχίες που περιμένεις, οι αποτυχίες δεν προέρχονται από το κοντάκι και το όπλο σου έρχεται καλά σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Αυτό πιστεύω.
Το ποσό σου έρχεται το κοντάκι έχει και αυτό τις διαβαθμίσεις του.Αλλο να θέλεις λίγο περισσότερο καστ και άλλο να είσαι αριστερόχειρας και να είναι το κοντάκι δεξί .Το κοντάκι θα πρέπει να έχει τις κλίσεις έτσι ώστε να μην ασχολείσαι μαζί του κατά την επωμηση ,να το ξεχνάς, να βγαίνει αβίαστα.Στην επιτυχία παίζουν και αλλά πράγματα.Φαντασου να κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι με το αυτοκίνητο και να μην έχεις φτιάξει το κάθισμα και τους καθρέφτες .
 
Last edited:
Το κοντάκι θα πρέπει να έχει τις κλίσεις έτσι ώστε να μην ασχολείσαι μαζί του κατά την επωμηση ,να το ξεχνάς, να βγαίνει αβίαστα.
Δεν διαφωνώ, το έχω γράψει ήδη.
Αλλά δεν θα φτάσουμε στο αντίθετο άκρο.
Κρυώνω, βάζω μπουφάν και αλλάζω και το κοντάκι.
 
Το σημαντικότερο πράγμα είναι να έχεις αντίληψη ώστε να γνωρίζεις τι σου γίνεται αυτό συμβαίνει σε όλα τα πράγματα από οδήγηση μέχρι το οτιδήποτε κανείς μόνος .Όσους δασκάλους και να βάλεις εάν δεν έχεις ικανότητα να καταλάβεις και να έρθει εκτελέσεις κάποια πράγματα στάσιμος θα είσαι.Το σωστό κοντάκι επάνω σου χωρίς την δική σου αντίληψη και βοήθεια δηλ εσύ να επωμίζεις και ο άλλος να σε κοιτάει που ρίχνεις και να σου φτιάξει κοντάκι μπορεί να φτιαχτεί μόνο στο εξωτερικό.Και αυτό εφόσον επωμίζεις κατά πλειοψηφία σταθερά που είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθει κάποιος.
 
Ας φεύγει και τίποτα Νίκο.
Η αστοχία είναι μέσα στο παιχνίδι. Φαντάσου να πήγαινες για κυνήγι και ότι έβλεπες να το χτύπαγες σε οποιαδήποτε απόσταση.
Δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον.
Η μαγεία του κυνηγιού (για εμένα) είναι η επαφή με την φύση, τα σκυλιά και η παρέα.
Τα θηράματα έρχονται τελευταία.
Οι επαναλαμβανόμενες αποτυχίες είναι ένα θέμα και πρέπει ο καθένας να το ψάξει ... δεν είναι φάρμακο δια πάσαν νόσον το κοντάκι.

Ούτε κοντάκι "στα μέτρα μου" έχω, ούτε είμαι σίγουρος για τα φυσίγγια που ρίχνω, ούτε σημαδεύω πάντα σωστά.
Αν δεν πετυχαίνω κάτι, ας πάει στην ευχή της Παναγιάς.

Θυμάσαι ότι δεν είχα ιδιαίτερη δυσκολία να πετύχω τα δισκάκια με το δικό σου όπλο που πραγματικά με ξένισε το πολύ κοντό κοντάκι.
Δεν νομίζω ότι έχασα κανένα από τα 5-6 που έριξα και μάλιστα χωρίς να ξέρω από που θα βγουν.
Και δεν είμαι και κανένας μεγάλος σκοπευταράς.

Για να παραφράσω λιγάκι αυτό που είπες
"Οταν έχεις κωλόχερο και φυσίγγι ... δεν σου φταίει ποτέ ούτε το κοντάκι ούτε το όπλο"

ps
Τι είπα πάλι ο άνθρωπος 🤣

Οπως τα λες ειναι...
Και ολο το ''ζουμι'' στο τελευταιο που εγραψες....
'' Οταν εχεις κωλοχερο και φυσιγγι... δεν σου φταιει ποτε ουτε το κοντακι ουτε το οπλο'' !!!
Ποσοι ομως εχουν '' κωλοχερο'' ??? :)
 
Δεν διαφωνώ, το έχω γράψει ήδη.
Αλλά δεν θα φτάσουμε στο αντίθετο άκρο.
Κρυώνω, βάζω μπουφάν και αλλάζω και το κοντάκι.
Το κοντάκι πρέπει να κάθεται καλά με το μπουφάν να μην σκαλωνει,δεν ντύνεσαι σαν κρεμμύδι με ακατάλληλα ρούχα .Ένα τεχνικό μπουφάν δεν έχει ιδιαίτερο πάχος τόσο που να θέλεις αλλαγή στο μήκος κοντακιου.
 
Ξέρω άνθρωπο που έχει ρίξει καραβιές φυσίγγια στο σκοπευτήριο και να μην μπορεί να βαρέσει γάιδαρο στα 2μ (υπερβολή).
Ξέρω άνθρωπο που δεν έχει ιδέα από κοντάκια και ζηλεύω πως τουφεκάει.
Ξέρω άνθρωπο αριστερό που "φαρμακώνει" με δεξί όπλο χωρίς καμία μετατροπή στο κοντάκι.
Βλέπω στο σκοπευτήριο τύπους που δεν κάνουν άλλη δουλειά από το να ρυθμίζουν τα κοντάκια τους.
Ξέρω σκοπευτές που ότι όπλο και να πιάσουν, απλά γαζώνουν.

Τελικός κριτής είναι πάντα το πεδίο και για να φτάσεις σε ένα επίπεδο στο οποίο θα είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου πρέπει να ρίξεις πολύ πυρομαχικό ή να είσαι φαινόμενο.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Τον δρόμο προς την βελτίωση πρέπει να τον βρεις μόνος σου ασχέτως τι όπλο και κοντάκι έχεις.
Ένας σωστός δάσκαλος σκοποβολής βοηθάει πολύ περισσότερο από ένα κοντάκι φτιαγμένο στο χιλιοστό για μια συγκεκριμένη φορεσιά ρούχων.
Προφανώς όταν κάτι σε ενοχλεί το διορθώνεις, αλλά δεν διορθώνεις από πριν κάτι που δεν σε ενοχλεί.
Όταν επωμίζοντας επανειλημμένα βλέπεις την ίδια περίπου σωστή εικόνα και έχεις επιτυχίες το κοντάκι δεν φταίει, ειδικά αν δεν σε ενοχλεί πουθενά.
Μερικές τουφεκιές σε έναν πίνακα πάντα βοηθάνε να βρεις την άκρη αλλά ούτε αυτές με κάποιον μαγικό τρόπο θα σου μάθουν πως να σκοπεύεις.

Υπάρχει ίσως και η περίπτωση κάποιοι από εμάς να "μην παίρνουμε άλλη βελτίωση" και να ρίχνουμε λεφτά σε βαρέλι δίχως πάτο.
Πρέπει να το αποδεχτούμε και αυτό 🤣
.cofee.
 
Ποσοι ομως εχουν '' κωλοχερο'' ??? :)
Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε ... αν το κοντάκι σου στέκεται εμπόδιο, άλλαξέ του τα φώτα.
Είδες όμως πόση βελτίωση είχες το καλοκαίρι χωρίς να αλλάξεις καν κοντάκι.
 
Το κοντάκι είναι βασικότατο συστατικό επιτυχιας,δεν είναι η λύση των πάντων,δεν είναι μαγικό ραβδί!
Αν μπω στο πιλοτήριο ενός μαχητικού,δεν γίνομαι αυτομάτως πιλότος!
Όπως τα λες Γιάννη..δε γίνεσαι πιλότος...
Αλλά και άριστος πιλότος να είσαι...αλλο να πιλοτάρεις το μαχητικό με το υπερσύγχρονο χειριστήριο του και αλλο να το πιλοτάρεις με τιμόνι από ποδήλατο...
 
Last edited:
Το ίδιο και σε αυτούς που έχουν Κοντάκια στα μέτρα τους. Το βλέπουμε απο τους Αγώνες, που στην προπόνηση κάνουν καλά σκορ και στους αγώνες ούτε καν φτάνουν κοντά.
Αλλο φταίει εκεί..
Αν προσθέσουμε κ λάθος κοντάκι,άστα να πάνε...
 
Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε ... αν το κοντάκι σου στέκεται εμπόδιο, άλλαξέ του τα φώτα.
Είδες όμως πόση βελτίωση είχες το καλοκαίρι χωρίς να αλλάξεις καν κοντάκι.
Το όπλο με το σωστό κοντάκι θα κάνει αυτό πού πρέπει αν και σύ που το κρατάς κάνεις αυτό που πρέπει.
 
Ξέρω άνθρωπο αριστερό που "φαρμακώνει" με δεξί όπλο χωρίς καμία μετατροπή στο κοντάκι.
Σε αυτο το dvd παρουσιαζονται οπλα και καθε φορα στην αρχη ο σκοπευτης Τασος Κεφαλας ριχνει μια βολη και σπαει ενα πιατακι .Ο Τασος Κεφαλας ειναι αριστεροχειρας και ολα τα οπλα για δεξιοχειρες.Φυσικα ολα αυτα ειναι εξαιρεση και οχι κανονας,αλλα δειχνει και οτι ειναι σημαντικο ποιος κραταει το οπλο.IMG_20230118_101905.jpg
 
Το όπλο με το σωστό κοντάκι
Ποιός θα πιστοποιήσει ότι το όπλο σου έχει σωστό κοντάκι ?
Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί.
Μόνο εσύ ...

Αν αλλάξεις όμως ρούχα δεν θα έχεις σωστό κοντάκι.
Τότε τι γίνεται ?
Πρέπει να προσαρμοστείς πάνω του.

Οι κυνηγετικές τουφεκιές δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τις σκοπευτικές ... και δεν μιλάω για trap εκεί δεν έχουν καμία σχέση.

Δεν διαφωνώ στο ότι το κοντάκι είναι σημαντικό στοιχείο επιτυχίας, με την υπερβολή σε όλα διαφωνώ και με το να προτείνεται σαν το ιερό δισκοπότηρο σε κάθε αποτυχία.

Οι σκοπευτές καλά κάνουν και ασχολούνται με την παραμικρή λεπτομέρεια, αν χάσουν ένα δισκάκι χάνουν τον αγώνα ... το να γυρίσεις σπίτι με 10 τσίχλες αντί για 13 εεε δεν έγινε και τίποτα.

Το όπλο πρέπει να "σου έρχεται όσο καλύτερα γίνεται" και να έχεις την μικρότερη δυνατή ενόχληση χειμώνα καλοκαίρι.
Είναι θέμα συμβιβασμών.
"Απόλυτα" κοντάκια μόνο οι σκοπευτές μπορούν να έχουν.
 
Σω
Ποιός θα πιστοποιήσει ότι το όπλο σου έχει σωστό κοντάκι ?
Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί.
Μόνο εσύ ...

Αν αλλάξεις όμως ρούχα δεν θα έχεις σωστό κοντάκι.
Τότε τι γίνεται ?
Πρέπει να προσαρμοστείς πάνω του.

Οι κυνηγετικές τουφεκιές δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τις σκοπευτικές ... και δεν μιλάω για trap εκεί δεν έχουν καμία σχέση.

Δεν διαφωνώ στο ότι το κοντάκι είναι σημαντικό στοιχείο επιτυχίας, με την υπερβολή σε όλα διαφωνώ και με το να προτείνεται σαν το ιερό δισκοπότηρο σε κάθε αποτυχία.

Οι σκοπευτές καλά κάνουν και ασχολούνται με την παραμικρή λεπτομέρεια, αν χάσουν ένα δισκάκι χάνουν τον αγώνα ... το να γυρίσεις σπίτι με 10 τσίχλες αντί για 13 εεε δεν έγινε και τίποτα.

Το όπλο πρέπει να "σου έρχεται όσο καλύτερα γίνεται" και να έχεις την μικρότερη δυνατή ενόχληση χειμώνα καλοκαίρι.
Είναι θέμα συμβιβασμών.
"Απόλυτα" κοντάκια μόνο οι σκοπευτές μπορούν να έχουν.
Σωστό κοντάκι για τον κυνηγό δεν σημαίνει απόλυτο,αλλά όταν στην κατάδειξη ρίχνεις στον μανάβη να μην την τρώει ο μπακάλης .
 
Last edited:
Ποιός θα πιστοποιήσει ότι το όπλο σου έχει σωστό κοντάκι ?
Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί.
Μόνο εσύ ...

Αν αλλάξεις όμως ρούχα δεν θα έχεις σωστό κοντάκι.
Τότε τι γίνεται ?
Πρέπει να προσαρμοστείς πάνω του.

Οι κυνηγετικές τουφεκιές δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τις σκοπευτικές ... και δεν μιλάω για trap εκεί δεν έχουν καμία σχέση.

Δεν διαφωνώ στο ότι το κοντάκι είναι σημαντικό στοιχείο επιτυχίας, με την υπερβολή σε όλα διαφωνώ και με το να προτείνεται σαν το ιερό δισκοπότηρο σε κάθε αποτυχία.

Οι σκοπευτές καλά κάνουν και ασχολούνται με την παραμικρή λεπτομέρεια, αν χάσουν ένα δισκάκι χάνουν τον αγώνα ... το να γυρίσεις σπίτι με 10 τσίχλες αντί για 13 εεε δεν έγινε και τίποτα.

Το όπλο πρέπει να "σου έρχεται όσο καλύτερα γίνεται" και να έχεις την μικρότερη δυνατή ενόχληση χειμώνα καλοκαίρι.
Είναι θέμα συμβιβασμών.
"Απόλυτα" κοντάκια μόνο οι σκοπευτές μπορούν να έχουν.
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό με τα ρούχα..Δλδ φτιάχνουμε ένα κοντάκι το 400ρι είναι σίγουρο αν το χειμώνα βάλουμε φουλ ρούχα σίγουρα χάνει πάλι τα μέτρα του...Τι κάνουμε για αυτό αφήνουμε ένα όπλο αν μας κάθεται καλά και προσαρμοζομαστε σε αυτό ή φτιάχνουμε κοντάκι και ψαχνόμαστε πάλι τι μας φταίει?Είναι πολλά τα ερωτήματα και πότε δεν βγάζουμε άκρη γτ μας τρώει το σαρακι
 
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό με τα ρούχα..Δλδ φτιάχνουμε ένα κοντάκι το 400ρι είναι σίγουρο αν το χειμώνα βάλουμε φουλ ρούχα σίγουρα χάνει πάλι τα μέτρα του...Τι κάνουμε για αυτό αφήνουμε ένα όπλο αν μας κάθεται καλά και προσαρμοζομαστε σε αυτό ή φτιάχνουμε κοντάκι και ψαχνόμαστε πάλι τι μας φταίει?Είναι πολλά τα ερωτήματα και πότε δεν βγάζουμε άκρη γτ μας τρώει το σαρακι
Το μόνο που σώζει την κατάσταση στα μεγάλα κρύα είναι τα σωστά ρούχα
Με το να πλακωθείς και να βάλεις ότι βρείς μπροστά σου και να γίνεις σαν κρεμμύδι ούτε το κρύο γλυτώνεις και στην επώμιση γίνεται το κοντάκι θερμόμετρο, μπαίνει κάτω από την μασχάλη
 
Το μόνο που σώζει την κατάσταση στα μεγάλα κρύα είναι τα σωστά ρούχα
Με το να πλακωθείς και να βάλεις ότι βρείς μπροστά σου και να γίνεις σαν κρεμμύδι ούτε το κρύο γλυτώνεις και στην επώμιση γίνεται το κοντάκι θερμόμετρο, μπαίνει κάτω από την μασχάλη
Σωστός σε αυτό που λες...Αλλο ένα που έχω παρατηρήσει χάνεις μέτρα και δεν κάθεται σωστά και όταν φοράς σακίδιο και το έχω παρατηρήσει στην πέρδικα όταν κάνεις γρήγορη επωμισει χάνεσαι εντελώς
 
Back
Top