Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Επειδή αυτό με τις Benelli που δεν σκοτώνουν κατά την ταπεινή μου γνώμη, κούρασε, θα ανεβάσω μια φωτό περυσινή με παπιά!. Εσείς απλά θέλω να μου πείτε εάν αναγνωρίζετε, τι όπλο είναι!. Υστερόγραφο. Εδώ στην Πάτρα πάω για κυνήγι με έναν φίλο σκοπευτή που έχει το ρεκόρ του skeet (παλαιού),123 δισκάκια, και ήταν μέλος και της εθνικής ομάδας την εποχή του συγχωρεμένου του Γιάννη Λοβέρδου. Λοιπόν κυνηγάει με ότι όπλο θέλεις, έχει κάνα οχτάρι, με όλα φόβος και τρόμος, (του αρέσει να κυνηγάει και με την δικιά μου την Rafaella την Deluxe),λοιπόν ξέρετε τι λέει, φτιάξτετο στα μέτρα σας!. Δεν τον άκουσα ποτέ να μας λέει για κώνους θαλάμες χρωμιωμένες, αχρωμίωτες, αυλούς κλπ, και είναι και Ιδιογωμωτής, σας λέει αυτό κάτι?.View attachment 71686
Benelli SBE BEST
 
Όπλο με κώνο πάνω από 5cm και όπλο με κώνο μικρότερο από 2cm με το υπερφυσίγγι MB Long range #6 (@outlander 🤣) με kicks buck kicker που βγήκε από το ένα όπλο και βίδωσε στο άλλο, με περίπου τον ίδιο αλλά μη μετρημένο αυλό, έδωσαν συγκέντρωση 60% με διαφορά 1% στα 35m.
Με διάφορα τσοκ που εναλλάσονταν στα όπλα και ίδια εμπορικά φυσίγγια η μέγιστη διαφορά ήταν 5%.

Welcome to reality = καλωσορίσατε στην πραγματικότητα.
Και αν δοκιμάσεις 7-8-9 ίσως φτάσει σε κάποια η διαφορά 8-10%( που δεν είναι αμελητέα)


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ Κανών σε ίδιο φυσίγγι

Στα χοντρά μην ψάχνεις διαφορές τζάμπα κουράζεσαι
 
Το όπλο Βασίλη είναι Benelli Ethos Sport, τα φυσίγγια ήταν Νο 7 με psb, Ιδιογώμωση από έναν φίλο από τον Πύργο!

Μανωλη στα ποσα μετρα ηταν αυτες οι βολες με τα Ν7 σκαγια ??
Ρωταω γιατι παπι δεν εχω κυνηγησει φιλε !!
Και στην φωτο βλεπω μεγαλα πουλια !!
 
Μανωλη στα ποσα μετρα ηταν αυτες οι βολες με τα Ν7 σκαγια ??
Ρωταω γιατι παπι δεν εχω κυνηγησει φιλε !!
Και στην φωτο βλεπω μεγαλα πουλια !!
Δεν είναι όλα μεγάλα αλλά κοντινές βολές στην βοσκή. Πιστεύω θα το επιβεβαίωσει και ο Μανώλης.
 
Τα πουλιά όπως σωστά το είπε και ο συνάδελφος κυνηγός outlander, είναι διάφορα, και μικρά αλλά και πρασινοκέφαλα και γερμάνες, τα πιό πολλά τουφεκίστηκαν γύρω στα 25 με 30 μέτρα, κάποια και στα είκοσι, ήσαν λίγα όμως αυτά. Υπήρξαν και τουφεκιές πάνω από 35 μέτρα, όμως από εμπειρία υπολογίζεις στην λίμνη γιατί δεν έχεις κάτι σταθερό! Εγώ από μικρός κράτησα την συμβουλή του συγχωρεμένου του Θείου μου, που μου έλεγε, Μανώλη τα Παπιά τα τουφεκάμε όταν βλέπουμε μύτη ή χρώματα!.
 
Δεν με αφήνει! (Image file type is invalid). Σου στέλνω στο Messenger!
Δεν μπορείς να βάλεις βίντεο απ ευθείας εδώ Μανώλη. Πρέπει να το ανεβάσεις πρώτα youtube ή σε άλλη πλατφόρμα με βίντεο.

Θα το ανεβάσει ο Παντελής λογικά.
 
Καλά…. Άμα μπορεί ο Παντελής, εγώ του τα έστειλα!

Ωραίες εικόνες Μανώλη!!! Μπράβο!
Με την προτροπή του Βασίλη τα ένωσα σε ένα και τα ανεβάζω εγώ για να τα χαρούν και οι υπόλοιποι...

 
Last edited:
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;
 
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;
Για εσένα αυτό που ρίχνει καλά τα φυσίγγια που προτιμάς.Για τα κυνήγια που κάνεις .
 
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;
αυτό που ρίχνει καλύτερα τα περισσότερα φυσίγγια από το κάτω ράφι!
 
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;
Αυτό που σου έρχεται καλύτερα και θεωρείς ότι είναι και πιό αξιόπιστο
 
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;

Και τα δυο οπλα καλα ειναι.....Τα φυσιγγια κανουν την διαφορά !!!
 
+1000 παρότι έδωσα απάντηση, θεωρώ ότι αυτή εδώ είναι σωστότερη, στην ερώτηση παγίδα.
Όλες σωστές είναι οι απαντήσεις Παναγιώτη, αναλόγως τα <<κολλήματα>> που έχει ο καθένας και σε ποιά σειρά προτεραιότητας τα βάζει
 
Back
Top