Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν το όπλο δεν σου έρχεται είναι άχρηστο.

Μην το λες....25 χρονια με λαθος κοντακι κυνηγουσα....Ειχα προσαρμωσει το σωμα μου επανω στο
κοντακι...και οχι το κοντακι στο σωμα μου...
Βεβαια ειχα την ''αβαντα'' των φυσιγγιων μου...Τα εφερνα παντα στα σκοπευτικα μου θελω...και αυτο με
εσωνε...!!!
Με εμπορικα φυσιγγια...εαν δεν εχεις οπλο στα μετρα σου...οκ συμφωνουμε....επαιξες και εχασες...και παντα
σου φταιει το φυσιγγιο !!!
 
Μην το λες....25 χρονια με λαθος κοντακι κυνηγουσα....Ειχα προσαρμωσει το σωμα μου επανω στο
κοντακι...και οχι το κοντακι στο σωμα μου...
Βεβαια ειχα την ''αβαντα'' των φυσιγγιων μου...Τα εφερνα παντα στα σκοπευτικα μου θελω...και αυτο με
εσωνε...!!!
Με εμπορικα φυσιγγια...εαν δεν εχεις οπλο στα μετρα σου...οκ συμφωνουμε....επαιξες και εχασες...και παντα
σου φταιει το φυσιγγιο !!!
Φαντάσου να είχες όλα αυτά τα χρόνια κοντάκι στα μέτρα σου.
 
Φαντάσου να είχες όλα αυτά τα χρόνια κοντάκι στα μέτρα σου.

Ναι σιγουρα θα ηταν πολυ καλυτερα !!!
Αλλα βολευομουν με τα φυσιγγια μου.....μετα μην ξεχνας πριν 4 χρονια διαλεγαμε σε ποιο θηραμα θα ριξουμε..
και ποσοτητα παντα καλυπτει την ''χασουρα''... Ασε που τα τελευταια 15 χρονια...δεν ειμαι του ντουμπλε
και της τριπλετας...
Και στο σκοπευτηριο με τον δασκαλο τον leo μια τουφεκια εριχνα...αλλα οταν τα θηραματα ειναι λιγα
καθε πεταλωμα μετραει....οχι για την ''τσαντα''....αλλα για την ψυχολογια σου...
Αυτος ειναι ο λογος που αποφασισα να φτιαξω κοντακι φιλε....
 
Συγκρίνουμε 2 όπλα, ίδια ή διαφορετικά.
Το πρώτο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Α, Β, Γ αλλά όχι τόσο καλά με τα Δ, Ε, Ζ.
Το δεύτερο ρίχνει καλύτερα με τα φυσίγγια Δ, Ε, Ζ αλλά όχι τόσο καλά με τα Α, Β, Γ.

Ερώτηση κρίσεως: Ποιό από τα 2 όπλα είναι καλύτερο;
Όποιο γράφει Beretta στην ουγια!😈
 
Αν το όπλο δεν σου έρχεται είναι άχρηστο.
Το αν ένα όπλο σου έρχεται ή όχι ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να το αποφασίσεις, κανένας άλλος.

Νομίζεις ότι όλοι διαβάζουν HL και κυνηγάνε με όπλα στα μέτρα τους ? Είναι άχρηστα αυτά τα όπλα ή οι κάτοχοι ή δεν έχουν επιτυχίες ?
Θα μου πεις μπορεί να έχουν λιγότερες αλλά μπορεί και περισσότερες από τον καθέναν μας.
Αν πας σε 10 κοντακάδες και τους πεις ότι δεν ξέρω τίποτα από κοντάκια και θέλω ένα κοντάκι στα μέτρα μου για να μου έρχεται το όπλο τι νομίζεις ότι θα σου φτιάξουν?
Το ίδιο ακριβώς κοντάκι και οι 10 με τα ίδια μέτρα ?
Εσύ ή εγώ ή ο καθένας μας πως είναι σίγουρος ότι κυνηγάει με κοντάκι στα μέτρα του ? Επειδή το είπε κάποιος τρίτος "ειδικός" ?
Αν δεν σε ενοχλεί τίποτα στην επώμιση, βλέπεις αυτό που πρέπει να δεις επανειλημμένα και έχεις τις επιτυχίες που περιμένεις, οι αποτυχίες δεν προέρχονται από το κοντάκι και το όπλο σου έρχεται καλά σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Αυτό πιστεύω.
 
Υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν τι παει να πει "κοντακι στα μετρα σου" παλαιοτερα με οτι τους εδινες τουφεκουσαν...αντε τωρα με τις φλατζες αλλαγης κλισεως να παιξουν με καποια φλατζα και μεχρι εκει...αν κατσεις διπλα τους στο κυνηγι θα παθεις σοκ...
 
Το αν ένα όπλο σου έρχεται ή όχι ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να το αποφασίσεις, κανένας άλλος.

Νομίζεις ότι όλοι διαβάζουν HL και κυνηγάνε με όπλα στα μέτρα τους ? Είναι άχρηστα αυτά τα όπλα ή οι κάτοχοι ή δεν έχουν επιτυχίες ?
Θα μου πεις μπορεί να έχουν λιγότερες αλλά μπορεί και περισσότερες από τον καθέναν μας.
Αν πας σε 10 κοντακάδες και τους πεις ότι δεν ξέρω τίποτα από κοντάκια και θέλω ένα κοντάκι στα μέτρα μου για να μου έρχεται το όπλο τι νομίζεις ότι θα σου φτιάξουν?
Το ίδιο ακριβώς κοντάκι και οι 10 με τα ίδια μέτρα ?
Εσύ ή εγώ ή ο καθένας μας πως είναι σίγουρος ότι κυνηγάει με κοντάκι στα μέτρα του ? Επειδή το είπε κάποιος τρίτος "ειδικός" ?
Αν δεν σε ενοχλεί τίποτα στην επώμιση, βλέπεις αυτό που πρέπει να δεις επανειλημμένα και έχεις τις επιτυχίες που περιμένεις, οι αποτυχίες δεν προέρχονται από το κοντάκι και το όπλο σου έρχεται καλά σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Αυτό πιστεύω.

Καλα κανεις και το πιστευεις...Αλλα υπαρχει και το αλλά....Οταν δεν εχεις κοντακι στα μετρα σου....φυσιγγιο
δοκιμασμενο....παντα θα τρωει η αμφιβολια τι εφταιξε και πεταλωσες το θηραμα.
Οταν εχεις κοντακι και φυσιγγιο....ξερεις σιγουρα οτι αστοχησες φιλε !!
Κανω λαθος ??
 
Το αν ένα όπλο σου έρχεται ή όχι ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να το αποφασίσεις, κανένας άλλος.
Υπάρχουν κ ισχύουν κάποια στανταρ Βασίλη( στα μέτρα).
Υπάρχουν κ λίγες εξαιρέσεις που προσωπικά δεν τις επικροτώ.
Οι περισότεροι το έχουμε ξαναπεί , έχουν προσαρμοστεί στα κοντάκια τους.
Στην πίεση όμως έχουν αποτυχίες.
 
Καλα κανεις και το πιστευεις...Αλλα υπαρχει και το αλλά....Οταν δεν εχεις κοντακι στα μετρα σου....φυσιγγιο
δοκιμασμενο....παντα θα τρωει η αμφιβολια τι εφταιξε και πεταλωσες το θηραμα.
Οταν εχεις κοντακι και φυσιγγιο....ξερεις σιγουρα οτι αστοχησες φιλε !!
Κανω λαθος ??
Ας φεύγει και τίποτα Νίκο.
Η αστοχία είναι μέσα στο παιχνίδι. Φαντάσου να πήγαινες για κυνήγι και ότι έβλεπες να το χτύπαγες σε οποιαδήποτε απόσταση.
Δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον.
Η μαγεία του κυνηγιού (για εμένα) είναι η επαφή με την φύση, τα σκυλιά και η παρέα.
Τα θηράματα έρχονται τελευταία.
Οι επαναλαμβανόμενες αποτυχίες είναι ένα θέμα και πρέπει ο καθένας να το ψάξει ... δεν είναι φάρμακο δια πάσαν νόσον το κοντάκι.

Ούτε κοντάκι "στα μέτρα μου" έχω, ούτε είμαι σίγουρος για τα φυσίγγια που ρίχνω, ούτε σημαδεύω πάντα σωστά.
Αν δεν πετυχαίνω κάτι, ας πάει στην ευχή της Παναγιάς.

Θυμάσαι ότι δεν είχα ιδιαίτερη δυσκολία να πετύχω τα δισκάκια με το δικό σου όπλο που πραγματικά με ξένισε το πολύ κοντό κοντάκι.
Δεν νομίζω ότι έχασα κανένα από τα 5-6 που έριξα και μάλιστα χωρίς να ξέρω από που θα βγουν.
Και δεν είμαι και κανένας μεγάλος σκοπευταράς.

Για να παραφράσω λιγάκι αυτό που είπες
"Οταν έχεις κωλόχερο και φυσίγγι ... δεν σου φταίει ποτέ ούτε το κοντάκι ούτε το όπλο"

ps
Τι είπα πάλι ο άνθρωπος 🤣
 
Ας φεύγει και τίποτα Νίκο.
Η αστοχία είναι μέσα στο παιχνίδι. Φαντάσου να πήγαινες για κυνήγι και ότι έβλεπες να το χτύπαγες σε οποιαδήποτε απόσταση.
Δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον.
Η μαγεία του κυνηγιού (για εμένα) είναι η επαφή με την φύση, τα σκυλιά και η παρέα.
Τα θηράματα έρχονται τελευταία.
Οι επαναλαμβανόμενες αποτυχίες είναι ένα θέμα και πρέπει ο καθένας να το ψάξει ... δεν είναι φάρμακο δια πάσαν νόσον το κοντάκι.

Ούτε κοντάκι "στα μέτρα μου" έχω, ούτε είμαι σίγουρος για τα φυσίγγια που ρίχνω, ούτε σημαδεύω πάντα σωστά.
Αν δεν πετυχαίνω κάτι, ας πάει στην ευχή της Παναγιάς.

Θυμάσαι ότι δεν είχα ιδιαίτερη δυσκολία να πετύχω τα δισκάκια με το δικό σου όπλο που πραγματικά με ξένισε το πολύ κοντό κοντάκι.
Δεν νομίζω ότι έχασα κανένα από τα 5-6 που έριξα και μάλιστα χωρίς να ξέρω από που θα βγουν.
Και δεν είμαι και κανένας μεγάλος σκοπευταράς.

Για να παραφράσω λιγάκι αυτό που είπες
"Οταν έχεις κωλόχερο και φυσίγγι ... δεν σου φταίει ποτέ το κοντάκι ούτε το όπλο"

ps
Τι είπα πάλι ο άνθρωπος 🤣
Σε αυτές τις ώρες σου έρχεται έμπνευση και δε σταματάς μέχρι το πρωί
 
Υπάρχουν κ ισχύουν κάποια στανταρ Βασίλη( στα μέτρα).
Υπάρχουν κ λίγες εξαιρέσεις που προσωπικά δεν τις επικροτώ.
Οι περισότεροι το έχουμε ξαναπεί , έχουν προσαρμοστεί στα κοντάκια τους.
Στην πίεση όμως έχουν αποτυχίες.
Άρη πότε θα βρεθούμε ρε γαμώτο ? 🤣
Τον Ιούλιο σίγουρα, όταν έρθει και ο Νικ.
Θα φέρω και την 1187 ... δεν σε έχω ξεχάσει.

Οι πολλές αποτυχίες είναι ένα θέμα, το έγραψα και πριν.
Και πραγματικά πιστεύω ότι καλό είναι κάποιος να επενδύσει σε έναν καλό δάσκαλο σκοποβολής.
Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα ΠΑΡΑ πολύ.
Αλλά ΟΛΑ αυτά τα "μαγικά" γιατρικά ότι πχ αν δεν σκοτώνει το όπλο θέλει κώνο ή αποχρωμίωση κτλ κτλ ή αν έχεις αποτυχίες θες απαραίτητα κοντάκι, ... μου φαίνεται ότι προτείνονται λίγο αυτοματοποιημένα.
Εγώ πάντως πάω αντίθετα στο ρεύμα, κυνηγάω με το χειρότερο όπλο που υπάρχει χωρίς κοντάκι στα μέτρα μου και δεν έχω θέμα.

Όλα θέλουν μια σειρά, ... ξεκινάς από αν το τσοκ ή η κάνη στραβοτουφεκάει και φτάνεις στα μέτρα του χιλιοστού ανάλογα με τα ρούχα που φοράς.
Δεν ξεκινάς από το τέλος προς την αρχή. Αυτό προσπαθώ να πω.
Το μεγαλύτερο σχολείο είναι το πεδίο ... αν δεν τουφεκάς καταλήγεις να ξύνεις ή να ρυθμίζεις ξύλα από ανία.
 
Νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέση αν ένα όπλο ρίχνει τα Α,Β,Γ η τα Δ,Ε,Ζ φυσίγγια καλά, με τον μηχανισμό λειτουργίας που έχει και αν το κοντάκι του είναι πάνω μας ...
Το ερώτημα ήταν πιό όπλο είναι καλύτερο
Αυτό που ρίχνει καλά τα Α,Β,Γ και όχι τα Δ,Ε,Ζ ή αυτό που ρίχνει καλύτερα τα Δ,Ε,Ζ και όχι τόσο τα Α,Β,Γ
Αφού δεν υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά και τα πράγματα είναι μοιρασμένα μετά κοιτάμε αξιοπιστία και μέτρα για να βγάλουμε το θεωρητικά τουλάχιστον καλύτερο
Αλλιώς είναι όπως τα λες, μηχανισμός και κοντάκι δεν έχουν σχέση με το αν θα πάει καλά βλητικά ένα φυσίγγι
 
Back
Top