Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οι διαφορές στα όπλα με το κατάλληλο φυσίγγι και τσοκ είναι πολύ μικρές, ... τόσο μικρές που δεν επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα δηλ την κάρπωση.
Να δούμε πότε θα το καταλάβετε.
Νατος πάλι κατάλληλο φυσίγγι κατάλληλο τσοκ μια χαρά αν δε κανείς ιδιογομωση κάποιες κανες έχουν 10 κατάλληλα φυσίγγια της αγοράς και κάποιες 20 αυτό να δούμε πότε θα καταλάβεις εσύ.Οτι αν πάρω 20 διαφορετικά εμπορικα 32 γρ και τα ρίξω στα 40 μέτρα με τη μπενελι και τα ίδια τα ρίξω με μια optima ,sx3 αχρωμιωτη , remington v3, a400, θα πάνε καλά τα 15 και η beneli ούτε τα 10 .Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι αυτή είναι η διαφορά.Οταν ψάχνεις το καλύτερο τσοκ για το όπλο σου και το καλύτερο ταιριαστό φυσίγγι η διαφορά είναι μικρή εννοείται αλλα πάλι υπάρχει .Και στο μέσο όρο των κυνηγών δε γίνεται ποτέ αντιληπτή γιατί απλά βρίσκονται στο μέσο όρο σκοπευτικά .
 
Ατσάλινα ναι ,εκεί πάει το έργο και προς την χρήση και προς τα όπλα
Αλλα νομίζω η κάθε εταιρία δύσκολα θα ξεφύγει εντελώς απ τον χαρακτήρα της ,απλά θα υπάρχουν επιλογέ. Δεν θα κοπεί η 18,3 την μπενελι αλλα θα υπάρχει και μια ακόμα επιλογή ,η οποία επιλογή όπως όλες οι επιλογές θα αποκτήσουν εχθρούς και φίλους
Στα ατσάλινα,μια συμβατική κάννη όπως η ρεμινκτον,σε διάτρηση,συγκεντωση έριχνε ακριβώς όπως η Mossberg 835, με 32 γραμμαρια.Με μαγνουμ δεν ξέρω τι θα συμβεί,αλλά μπροκειται για σκάγια πολύ σταθερά και ανεπιρρεαστα.
 
Τι τύπος να υπάρχει για την εσωτερική βλητική το μόνο που την καθορίζει είναι το διαμέτρημα και τα βύσματα που χρησιμοποιείς διότι το πόσο καλό ειναιενα φυσίγγι εξαρτάτε κατά το μεγαλύτερο ποσοστό από το βύσμα και όχι από την μπαρούτι η το σκάκι .Η ιστορία είναι το ταίριασμα του βύσματος (έμφραξης της γόμωσης στην κανη )όχι τα υπόλοιπα . Όποιος βρει το σωστό βύσμα για την δική του κανη δεν χρειάζεται τίποτε άλλο .Η ςς που είχα τα έβρισκε με του Καλδάρα και τον piston skeet.Οτι κάλυκα ,μπαρούτι ,καψυλι έβαζα με αυτούς η ντουφέκιες ήταν πάντα αξιόλογες.Σας έδωσα πάσα στους ιδιογομωτες μπενελακιδες .Εν υπόψιν είχε αυλό power bowr 18.35 μετρημένο στον πατσαρουχα.
Γιάννη μήπως μέτρησε τον κωννο?
 
Όλα τα όπλα διαλέγουν φυσίγγια και δεν ισχύουν οι ιστορίες που ακούμε εδώ μέσα.
Αρα όλα τα φυσίγγια δεν πανε το ιδιο με ολα τα οπλα. Αρα το σουπερ φυσίγγι που μπορει να φτιαξει ο ιδιογομωτης για το οπλο του, στο δικο μου μπορει να ειναι σκουπιδι. Σωστά;
 
Κώνο όχι δεν είχα μετρήσει αλλά μπορώ γιατί έχει την ίδια ο ξάδελφος μου θα τον μετρήσω .Εγώ στη δική μου τον είχα εξαφανίσει απο το γυάλισμα δεν φαινόταν κάτι αλλά την έχω πουλήσει.Θα μετρήσω του ξαδέλφου μπορεί και σήμερα ίσως και θα σου πω πάντως δύο και η δική μου και του πατέρα μου ήταν με αυλό 18.35.
 
Αρα όλα τα φυσίγγια δεν πανε το ιδιο με ολα τα οπλα. Αρα το σουπερ φυσίγγι που μπορει να φτιαξει ο ιδιογομωτης για το οπλο του, στο δικο μου μπορει να ειναι σκουπιδι. Σωστά;
Όλα τα όπλα από ένα φυσσιγγι το οποίο έχει ακατάλληλες πιέσεις θα επιρρεαστει αρνητικά.Και από ένα σωστά φτιαγμένο φυσσιγγι θετικά.Απο εκεί και πέρα παίζει η γεωμετρία του αυλού ρόλο.Στραβες θαλάμες,κωννοι,και τσοκ με λάθος γεωμετρίες δεν αποδίδουν το ίδιο με το ίδιο φυσσιγγι.
 
Πέρα από την πλάκα τα ατσάλινα θα είναι αυτά που θα ξεκαθαρίσουν την κατάσταση σε περίπτωση που επιβληθούν καθολικά
Δεν το γνωρίζω αλλά ενδεχομένως τότε οι διευρυμένοι να έχουν πλεονέκτημα και να στραφούν προς τα εκεί και οι εταιρείες και ο κόσμος αναγκαστικά
Μέχρι τότε που μακάρι να μην συμβεί ποτέ, όλοι οι αυλοί καλοί είναι ανάλογα και με τις ανάγκες του καθενός
θεωρητικά θα έχουν πλεονέκτημα , γιατί θα απαιτείται μεγάλη συγκέντρωση από ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ανοιχτά τσοκ
(αφορά κώνο - αυλο βέβαια )
 
Νατος πάλι κατάλληλο φυσίγγι κατάλληλο τσοκ μια χαρά αν δε κανείς ιδιογομωση κάποιες κανες έχουν 10 κατάλληλα φυσίγγια της αγοράς και κάποιες 20 αυτό να δούμε πότε θα καταλάβεις εσύ.Οτι αν πάρω 20 διαφορετικά εμπορικα 32 γρ και τα ρίξω στα 40 μέτρα με τη μπενελι και τα ίδια τα ρίξω με μια optima ,sx3 αχρωμιωτη , remington v3, a400, θα πάνε καλά τα 15 και η beneli ούτε τα 10 .
Ευτυχώς που δεν είπες 1187 ή 1100.
Και η Rem είχε τις "αστοχίες" της έτσι δεν είναι με τις κάνες θρύλους ;
18 διαφορετικά φυσίγγια δοκίμασα για πάρτη σου.

Να πας για κυνήγι με το πιο φθηνό φυσίγγι τότε για να έχεις την βλητική υπεροχή της τσίχλας σε σχέση με κάποιον άλλο που χρησιμοποιεί το ίδιο πορδοφύσιγγο.

Γιατί αν βάλει κάνα άλλο την έκατσες την βάρκα και εσύ και η κάνη σου και το τσοκ σου. 😜

Άντε μην αρχίσω να την ονομάζω πορδοβλητική υπεροχή. 😂
 
Οι διαφορές στα όπλα με το κατάλληλο φυσίγγι και τσοκ είναι πολύ μικρές, ... τόσο μικρές που δεν επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα δηλ την κάρπωση.
Να δούμε πότε θα το καταλάβετε.
Δδδδδδδεν θελουμει να του καταλάβουμει αρε‼️ειδω δεν θέλν να του καταλαβν οι ειτειρειεις‼️Ειμείς θα του καταλάβουμει❓α❓
*Μπίλυ θα μας πουν κουμουνισται‼️αταξικές κάνες κ έτσι😆
 
Πέρα από την πλάκα τα ατσάλινα θα είναι αυτά που θα ξεκαθαρίσουν την κατάσταση σε περίπτωση που επιβληθούν καθολικά
Δεν το γνωρίζω αλλά ενδεχομένως τότε οι διευρυμένοι να έχουν πλεονέκτημα και να στραφούν προς τα εκεί και οι εταιρείες και ο κόσμος αναγκαστικά
Μέχρι τότε που μακάρι να μην συμβεί ποτέ, όλοι οι αυλοί καλοί είναι ανάλογα και με τις ανάγκες του καθενός
Αααααα γεια σου‼️αυτός θεωρώ είναι ο γνώμονας, της εν λόγω κίνησης, α τσα λι να‼️
 
Νατος πάλι κατάλληλο φυσίγγι κατάλληλο τσοκ μια χαρά αν δε κανείς ιδιογομωση κάποιες κανες έχουν 10 κατάλληλα φυσίγγια της αγοράς και κάποιες 20 αυτό να δούμε πότε θα καταλάβεις εσύ.Οτι αν πάρω 20 διαφορετικά εμπορικα 32 γρ και τα ρίξω στα 40 μέτρα με τη μπενελι και τα ίδια τα ρίξω με μια optima ,sx3 αχρωμιωτη , remington v3, a400, θα πάνε καλά τα 15 και η beneli ούτε τα 10 .Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι αυτή είναι η διαφορά.Οταν ψάχνεις το καλύτερο τσοκ για το όπλο σου και το καλύτερο ταιριαστό φυσίγγι η διαφορά είναι μικρή εννοείται αλλα πάλι υπάρχει .Και στο μέσο όρο των κυνηγών δε γίνεται ποτέ αντιληπτή γιατί απλά βρίσκονται στο μέσο όρο σκοπευτικά .
Δεν ισχύει‼️το μερίδιο αγοράς να κοιτάς‼️που δεν έχει να κάνει ούτε με την λειτουργικοτητα-αξιοπιστια 👉ούτε με την αισθητική‼️αν κ εφόσον τα όπλα ήταν μάπα‼️👈
 
Αρα όλα τα φυσίγγια δεν πανε το ιδιο με ολα τα οπλα. Αρα το σουπερ φυσίγγι που μπορει να φτιαξει ο ιδιογομωτης για το οπλο του, στο δικο μου μπορει να ειναι σκουπιδι. Σωστά;
Οι φυσιγγάρες δεν διαλέγουν κάνες Κυριάκο. Κανόνας.
Το Rooster και το Nitro πχ με Miroku και 870 βγάζουν την ίδια συγκέντρωση με την Μ2 στο full.
Στα 50μ που έριξε ο Νίκος το Rooster έβγαλε 80% περίπου.
Εξωφρενικό ποσοστό για 50μ.
Τόσο βγάζει και με άλλα όπλα.
Ανεπηρέαστα σκάγια, άρα ανεπηρέαστη συγκέντρωση.

Σε 13 διαφορετικά φυσίγγια που μου έφτιαξε ο Νίκος, 2 3/4", 3", με αλεύρια και μη, μόνο ένα δεν πήγε καλά και υπήρχε λόγος που δεν πήγε καλά.

Μην ξεχνάς επίσης το # σκαγιού, ... σε ψιλά οι διαφορές γίνονται πιο εύκολα ορατές χωρίς να είναι εξωφρενικές.
Αυτό πιστεύω και οι πρόσφατες δοκιμές παιδιών εδώ μέσα αυτό δείχνουν.
 
Last edited:
Η εσωτερική βλητική των ατσαλινων είναι περισσότερο συμβατή με μακρύ κώνο και αυλό 18,3 με 18,5 ενώ τα μολυβδινα ταιριάζουν καλύτερα με κοντό κώνο και αυλό φαρδυτερο από 18,7.
Γιατί Λευτέρη;
Εξήγησε το εάν δεν βαριέσαι
 
Μπίλυ θα μας πουν κουμουνισται‼️αταξικές κάνες κ έτσι😆
Αταξικές τουφεκιές ...

Γιατί έβαλες full, βάλε μαμά 3*.
Γιατί έβαλες φρενάτο, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό τσοκ, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό φυσίγγι, βάλε φθηνό.
Γιατί έριξες με κώνο 7cm, ρίξε με 3cm.
Γιατί έριξες με αυλό 18,7, ρίξε με 18,3.
Γιατί έριξες στα 36, ρίξε στα 50.
Έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις γιατί χρειάζεσαι αυστηρότερη σκόπευση.
Δεν έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις μακρυά.

Και η ζωή τραβάει την ανηφόρα
.sarcastic.
Τζάμπα σάλιο.
 
Αταξικές τουφεκιές ...

Γιατί έβαλες full, βάλε μαμά 3*.
Γιατί έβαλες φρενάτο, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό τσοκ, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό φυσίγγι, βάλε φθηνό.
Γιατί έριξες με κώνο 7cm, ρίξε με 3cm.
Γιατί έριξες με αυλό 18,7, ρίξε με 18,3.
Γιατί έριξες στα 36, ρίξε στα 50.
Έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις γιατί χρειάζεσαι αυστηρότερη σκόπευση.
Δεν έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις μακρυά.

Και η ζωή τραβάει την ανηφόρα
.sarcastic.
Τζάμπα σάλιο.
Δες το βίντεο και θα σου λυθούν οι όποιες απορίες μιάς και έχεις Μ2
Τα λέει απλά και κατανοητά


 
Αταξικές τουφεκιές ...

Γιατί έβαλες full, βάλε μαμά 3*.
Γιατί έβαλες φρενάτο, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό τσοκ, βάλε μαμά.
Γιατί έβαλες ακριβό φυσίγγι, βάλε φθηνό.
Γιατί έριξες με κώνο 7cm, ρίξε με 3cm.
Γιατί έριξες με αυλό 18,7, ρίξε με 18,3.
Γιατί έριξες στα 36, ρίξε στα 50.
Έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις γιατί χρειάζεσαι αυστηρότερη σκόπευση.
Δεν έχεις κέντρα, δεν σκοτώνεις μακρυά.

Και η ζωή τραβάει την ανηφόρα
.sarcastic.
Τζάμπα σάλιο.
Ξέχασες τους -20👈😆😆😆😆
 
Ευτυχώς που δεν είπες 1187 ή 1100.
Και η Rem είχε τις "αστοχίες" της έτσι δεν είναι με τις κάνες θρύλους ;
18 διαφορετικά φυσίγγια δοκίμασα για πάρτη σου.

Να πας για κυνήγι με το πιο φθηνό φυσίγγι τότε για να έχεις την βλητική υπεροχή της τσίχλας σε σχέση με κάποιον άλλο που χρησιμοποιεί το ίδιο πορδοφύσιγγο.

Γιατί αν βάλει κάνα άλλο την έκατσες την βάρκα και εσύ και η κάνη σου και το τσοκ σου. 😜

Άντε μην αρχίσω να την ονομάζω πορδοβλητική υπεροχή. 😂
Πάντα με σωστά φυσίγγια,τα φυσσιγγια σκορποσκαγιαστρες δεν μαζεύονται με τίποτα Βασίλη ποια φαρδιά και ποια στενή.
 
Back
Top