Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έτσι νομίζω και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω και εδω για σιγουριά.Παιδευομαι να φτιάξω την κλίση του κοντακιου εδώ και καιρό!Για να έρθω πάνω στην ρίγα πρέπει να γύρω αρκετά δεξιά το κεφάλι και πειραματίζομαι γενικά με τις φλάντζες πηπως το φέρω αλλά δεν βρίσκω άκρη.Επειδή το πήρα μεταχειρισμένο το όπλο είπα μήπως φορούσε και αυτή και απλά ο προηγούμενος κάτοχος την είχε βγάλει για κάποιο λόγο.
Την παλιά την Raffaello γι αυτό την έδωσα, είχα φάει το ξύλο της αρκούδας στο μάγουλο!.
 
Καλημέρα Τόλη!. Τώρα στην καινούργια Raffaello έχω βάλει την κλίση D και το extra λάστιχο προέκτασης του κοντακιού (3,5 cm), έχει φτάσει 38,5+ cm και μαζί με τα ρούχα είμαι μπάμ!. Τώρα για το βάρος τι να πώ, είναι 3.100 kg και φαίνεται σαν πούπουλο, μάλλον είναι το καλό ζύγισμα που έχει!.
 
Καλημέρα Τόλη!. Τώρα στην καινούργια Raffaello έχω βάλει την κλίση D και το extra λάστιχο προέκτασης του κοντακιού (3,5 cm), έχει φτάσει 38,5+ cm και μαζί με τα ρούχα είμαι μπάμ!. Τώρα για το βάρος τι να πώ, είναι 3.100 kg και φαίνεται σαν πούπουλο, μάλλον είναι το καλό ζύγισμα που έχει!.
Για το βαρος λεω ελαφρυ οπλο πολυ κλωτσιμα
 
Για το βαρος λεω ελαφρυ οπλο πολυ κλωτσιμα
Αυτό εξαρτάται από τι φυσίγγια ρίχνεις από το πόσο σωστό είναι το λεγόμενο πιτς (κλίση πέλματος ως προς τον παράλληλο της σκοπευτικής γραμμής)ώστε το όπλο να σπρώχνει απολύτως κάθετα προς τα πίσω τον ώμο και εννοείται ότι μπορείς με ένα καλό πέλμα να αποσβέσεις και ένα 10%.
 
Καλημέρα Τόλη!. Τώρα στην καινούργια Raffaello έχω βάλει την κλίση D και το extra λάστιχο προέκτασης του κοντακιού (3,5 cm), έχει φτάσει 38,5+ cm και μαζί με τα ρούχα είμαι μπάμ!. Τώρα για το βάρος τι να πώ, είναι 3.100 kg και φαίνεται σαν πούπουλο, μάλλον είναι το καλό ζύγισμα που έχει!.
δεν ειναι βαρυ ρε,το τελειο βαρος εχει ,3100,3200 ειναι πολυ καλα.
 
Μετρήθηκε σε οπλουργο στην Ιταλία μία κάννη και οι διαστάσεις της είναι : θαλάμη 76 χιλιοστά, διάμετρος στο τέλος της θαλαμης 20,4. Ακολουθεί κώνος με γωνία 2° και μήκος 20 χιλιοστών που καταλήγει σε διάμετρο 19,7 . Από εκεί και για 40 εκατοστά κώνος με γωνία ~ 1° που καταλήγει σε διάμετρο 18,9 χιλιοστά. Κυλινδρικό τμήμα 5 εκατοστών και τέλος 10 εκατοστά τσόκ.
Ουσιαστικά μια αντιγραφή του steelium της Beretta που ακολουθεί παρόμοια φιλοσοφία με την Fabarm και το tribore. O υπερδιευρυμένος αυλός καθώς και τα μεγάλα τσοκ σε διάμετρο είναι κυρίως για να μπορούν να ρίχνουν απροβλημάτιστα τα ατσάλινα ακόμη και με full τσοκ για λόγους ασφαλείας όπως έκανε χρόνια τώρα η Fabarm και ακολούθησε και η Beretta. Συν το cip που είπες παρακάτω. Προσωπικά μου αρέσει που δεν είναι παράλληλος ο αυλός αλλά κωνικός. Έτσι θα πετυχαίνει μεγαλύτερες ταχύτητες λόγο φαινόμενο venturi και επίσης ακόμη και στο πιο στενό σημείο του αυλού καθώς και στα τσοκ η διάμετρος θα ειναι αρκετά μεγάλη στα 18,9mm ώστε να μην έχει τριβές όπως λες . Οπότε θα είναι μία πετυχημένη γεωμετρία που δεν θα αφήνει κανέναν παραπονεμένο αρκεί να δίνεις περισσότερα γκάζια στην πυρίτιδα στα φυσίγγια για να μην έχεις μειωμένες πιέσεις λόγο μεγαλύτερης χωρητικότητας στην κάννη. Κάτι φυσικά που συμβαίνει ήδη στα φυσίγγια με ατσάλινα όπου και βλέπουν την μεγαλύτερη αύξηση της ταχύτητας σε σχέση με τις υπόλοιπες κάννες. Όλα λογικά και κατανοητά.
 
Ελπίζω το advanced Impact να μπει και στα πιο απλά μοντέλα όπως m2, Vinci καθώς και στα super magnum όπως SBE3 και super Vinci.

Όταν βγει Super Vinci με επίστρωση Best και Advanced Impact κάννη θα πουλήσω όλα τα όπλα μου και θα πάρω μόνο αυτό.
Αν βγει σε best βαφή και πωλείται σαν σκέτη κάννη ,θα την τιμήσουμε αρκετοί. Εγώ δηλαδή, απ το να πάρω καινούριο όπλο, θα προτιμούσα την diamond με 2 κάννες.
 
Αν βγει σε best βαφή και πωλείται σαν σκέτη κάννη ,θα την τιμήσουμε αρκετοί. Εγώ δηλαδή, απ το να πάρω καινούριο όπλο, θα προτιμούσα την diamond με 2 κάννες.
Δεν πρόκειται να πουλάνε σκεύη κανη δεν είναι μαλάκες.
 
Ελπίζω το advanced Impact να μπει και στα πιο απλά μοντέλα όπως m2, Vinci καθώς και στα super magnum όπως SBE3 και super Vinci.

Όταν βγει Super Vinci με επίστρωση Best και Advanced Impact κάννη θα πουλήσω όλα τα όπλα μου και θα πάρω μόνο αυτό.
Ισως μετα απο 10χρονια γιατι αμα συμβει τωρα θα φαληρησει η μαμα βερεττα και θα μεινει το παιδι της.Για τις αλλες εταιρειες θα καταληξουν σαν την ρεμι.
 
Βάλτη και κοίτα αν ζορίζεται η σωλήνα του επανατατικού ελατηρίου να περάσει από τη τρύπα του κοντακίου και από την τρύπα της μεταλικής φλάντζας που λέει ο @Duca di Montefeltro
Αν περνάει από την τρύπα του ξύλου αλλά ζορίζεται ή σκαλώνει στην τρύπα της μεταλλικής φλάντζας λίμαρε τη λίγο να περάσει.
Αν δεν το έχεις όμως μ' αυτά και δε νιώθεις σίγουρος, μη το κάνεις.
Σε κάθε περίπτωση όμως μη φανταστείς ότι θα πάρει αρκετό καστ. Ίσα που θα δώσει.
Που το έχεις δει αυτό με το λιμαρισμα ; η παίρνει η δεν παίρνει φλατζες
 
Σε ερώτηση που είχα κάνει προ ημερών αυτό ακριβώς μου απάντησαν.
View attachment 82005
Όρε σύννομε, τυχερός είσαι!. Εγώ σε αυτό το e-mail τους έχω στείλει δύο μηνύματα, ένα στα Ιταλικά και ένα στα Αγγλικά για να μου πούνε τον αυλό του όπλου μου και ακόμα περιμένω να μου απαντήσουν!. Εσύ περίμενες καιρό? Έχεις καμιά ιδέα? Ή να τους στείλω ξανά ένα mail και να τους ξεχ@´σω? Τι λες, για πές!.
 
Όρε σύννομε, τυχερός είσαι!. Εγώ σε αυτό το e-mail τους έχω στείλει δύο μηνύματα, ένα στα Ιταλικά και ένα στα Αγγλικά για να μου πούνε τον αυλό του όπλου μου και ακόμα περιμένω να μου απαντήσουν!. Εσύ περίμενες καιρό? Έχεις καμιά ιδέα? Ή να τους στείλω ξανά ένα mail και να τους ξεχ@´σω? Τι λες, για πές!.
Δες και στα spam και ανεπιθύμητα εμένα είχαν πάει εκεί
 
Back
Top