Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εμένα πάντως κανένα μπενελι που είχα δε μου έκανε κλικ. Μόνο επίτηδες αν άφηνα το κλειστρο μαλακα δεν κλείδωνε. Παρεμπιπτόντως και η brow Α5 κάνει κλικ, όπως και η μπενελι (επίτηδες). Ο Ράντυ την έχει δοκιμάσει κι αυτή (Α5) και δεν είπε τίποτα για κλικ. Δεν το πρόσεξε?
Oh shit, i didn't notice
 
Εμένα πάντως κανένα μπενελι που είχα δε μου έκανε κλικ. Μόνο επίτηδες αν άφηνα το κλειστρο μαλακα δεν κλείδωνε. Παρεμπιπτόντως και η brow Α5 κάνει κλικ, όπως και η μπενελι (επίτηδες). Ο Ράντυ την έχει δοκιμάσει κι αυτή (Α5) και δεν είπε τίποτα για κλικ. Δεν το πρόσεξε?
Oh shit, i didn't notice
Βεβαιως του εκανε ΚΛΙΚ στο μυαλο να ΜΗ ΤΟ ΠΕΙ.Τι θες βγαζει ενα μεροκαματο απο τους Αμερικανους να το χασει!
 
Νομίζω όλα τα όπλα αν απασφαλίσει το κλειστρο από την κάνη κάνουν click για λόγους ασφαλείας.
Στα περισσότερα όπλα τραβοντας το κλείστρο λίγο, πχ 5χιλ, και αφήνοντας το ελεύθερο αυτό επιστρέφει, κλειδώνει και μπορεί να ριξει. Στην Benelli δεν κλειδώνει και άρα δεν ρίχνει.
 
Στα περισσότερα όπλα τραβοντας το κλείστρο λίγο, πχ 5χιλ, και αφήνοντας το ελεύθερο αυτό επιστρέφει, κλειδώνει και μπορεί να ριξει. Στην Benelli δεν κλειδώνει και άρα δεν ρίχνει.
Πιστεύω αναπαράγουμε ένα θέμα το οποίο έχει λυθεί εδώ και 3-4 χρόνια απλά για να έχουμε κάτι να λέμε :)
 
Στα περισσότερα όπλα τραβοντας το κλείστρο λίγο, πχ 5χιλ, και αφήνοντας το ελεύθερο αυτό επιστρέφει, κλειδώνει και μπορεί να ριξει. Στην Benelli δεν κλειδώνει και άρα δεν ρίχνει.
Αυτό που λες είναι ξεκαθαρά κακός χειρισμός του κυνηγού στο όπλο. Δεν υπαρχει κανένας λόγος να απασφαλίσεις το κλειστρο όπως λες τραβώντας το ελαφρώς και μετά να το αφήσεις πολύ απαλά ώστε να μην ασφαλίσει. Μόνο με αυτόν τον τρόπο δεν ασφαλίζει το κλείστρο. Δηλαδή αν το αφήσεις πολύ μαλακά. Αν το αφήσεις να πέσει απότομα με φόρα όπως είναι η φυσιολογική λειτουργία του όπλου ασφαλίζει πάντα. Αλλά με την ίδια φιλοσοφία αν το κάνω επίτηδες μπορώ να κάνω όλα τα όπλα να κάνουν εμπλοκή και να έχουν αβαρία. Αυτό ειναι κακός χειρισμός όμως για αυτό κάποιοι το χαρακτηρίζουν και click του μ@λ@κ@.
Στον κυνηγότοπο είναι πολύ απίθανο να συμβεί γιατί το κλειστρο ακόμη και αν απασφαλίσει καταλάθος η επαναφορά του θα ειναι πιο απότομη και θα επανέλθει ξανά μπροστά ασφαλίζοντας. Αλλά σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει τέτοια υποψία όπως πχ. μετά από πέρασμα μέσα απο κλαδιά , θα πρέπει να γίνεται πάντα έλεγχος ανεξάρτητα από την μάρκα του όπλου όχι μόνο στο κλειστρο (που πέρνει μόνο 1 δευτερόλεπτο να το ελέγξεις) αλλά και στην κάννη αν έχει μπει κάποιο φύλλο ή κλαδάκι και στο τσοκ αν έχει ξεσφίξει και στην βίδα της πάπιας και στην ασφάλεια του όπλου κλπ κλπ. καθε φορά δηλαδή στα σημεία που υπάρχει πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα πριν χρειαστεί να τουφεκίσεις για να είσαι σίγουρος ότι το όπλο είναι ασφαλή. Πιο απλά αν το κλειστρο έχει απασφαλίσει είναι ελεγχόμενο και με ένα απλό έλεγχο λίγο πριν χρειαστεί να τουφεκίσεις μπορείς να το προλάβεις. Ενώ στα άλλα όπλα το πότε και γιατί θα σου κάνουν αβαρία ή εμπλοκή (που δεν συμβαίνει τόσο σπάνια και δεν είναι ελεγχόμενο ώστε να μπορείς να το προλάβεις) δεν μπορείς να το ξέρεις ποτέ. Ένας κυνηγός που χειρίζεται σωστά το όπλο του και κάνει συχνά τους ελέγχους που πρέπει στον κυνηγότοπο στο όπλο του είναι εντελώς απίθανο να του πάθει Benelli click. Αυτή ειναι η διαφορά της Benelli σε σχέση με τα άλλα όπλα. Αλλιώς δεν θα ήταν πρώτη σε πωλήσεις ούτε θα την αντέγραφαν ακόμη και εταιρίες κολωσοί στην οπλοβιομηχανία όπως η Browning στο όπλο κατατεθέν για την εταιρία τους A5 που βάλανε ακριβώς το ίδιο κλειστρο με την Benelli μόλις έληξε η ευρεσιτεχνία της Benelli.
 
Last edited:
Ακριβώς,θυμάσαι που δοκίμασε μια invector plus εναντίων της l4s,και την έβγαλε να βγάζει 10μ/δ παραπάνω.Αφου είναι άσχετος, πήρε την bro με το δήθεν Ντέμι εναντίον το Ντέμι της Φαμπαρμ.Εμεις την δοκιμασαμε στο σκοπευτήριο και δεν έβγαζε ούτε 5μ/δ μεταξύ τους με την ίδια σύσφιξη,άσε που στα 40 γραμμάρια έριχναν πλέων ίδια.

Η breda του είχε κάνει και μήνυση. Δοκίμαζε την xanthos και ενώ το όπλο έλεγε ότι για να λειτουργήσει κανονικά πρέπει να ρίχνονται φυσίγγια από 1250 π/δ και πάνω, αυτός το δοκίμασε μόνο με φυσίγγια 1100 π/δ επίτηδες για να δείξει ότι κάνει εμπλοκές.
 
Η breda του είχε κάνει και μήνυση. Δοκίμαζε την xanthos και ενώ το όπλο έλεγε ότι για να λειτουργήσει κανονικά πρέπει να ρίχνονται φυσίγγια από 1250 π/δ και πάνω, αυτός το δοκίμασε μόνο με φυσίγγια 1100 π/δ επίτηδες για να δείξει ότι κάνει εμπλοκές.
Μέγας πουθτης...!
 
Η breda του είχε κάνει και μήνυση. Δοκίμαζε την xanthos και ενώ το όπλο έλεγε ότι για να λειτουργήσει κανονικά πρέπει να ρίχνονται φυσίγγια από 1250 π/δ και πάνω, αυτός το δοκίμασε μόνο με φυσίγγια 1100 π/δ επίτηδες για να δείξει ότι κάνει εμπλοκές.
Τρούλοκ, φαμπαρμ, ρεμι (V3 1187), μπραουνιγκ Β80 και όσα τούρκικα του τα χουν χώσει.
 
Α ρε πτανα benelli, ακύρωσες το μισό hunterslife που ήταν υπέρμαχοι το στενού αυλού και κοντού κώνου και τον ίδιο σου τον εαυτό με την impact. Εγώ πάντως επειδή εγω ξηγηθεί πολλά χρόνια τώρα tribore ,optima bore δε θα πάρω μάλλον ποτέ impact γιατί μου έλειπε ένα όπλο με στενό αυλό, έτσι πήρα την be diamond με στενό αύλο κι έκλεισε . Επίσης να πώ επειδή είχα και πιο παλιά benelli, η diamond είναι πολύ βελτιωμένη σε όλα, όσο τη δουλεύω τόσο ενισχύεται αυτή μου η άποψη.
 
Ένα πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα όπλα το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει όσο θα έπρεπε.

Ακόμη και η βαλίτσα του είναι τέλεια.

Άραγε το έχει κάποιος από δω;

Η έστω το έχει δει να το κυνηγάει κάποιος άλλος;

 
Ένα πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα όπλα το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει όσο θα έπρεπε.

Ακόμη και η βαλίτσα του είναι τέλεια.

Άραγε το έχει κάποιος από δω;

Η έστω το έχει δει να το κυνηγάει κάποιος άλλος;

Αυτο ειναι για λορδους, τοσο που κοστιζει με τα φρου φρου και τα αρωματα ποιος θα το αγορασει.
 
Αυτο ειναι για λορδους, τοσο που κοστιζει με τα φρου φρου και τα αρωματα ποιος θα το αγορασει.
2800 δεν είναι και τόσα πολλά.

Αν δεν ήταν 20αρι θα το είχαν πάρει αρκετοί.

Εγώ αν είχα με κάποια σχετική άνεση αυτό το ποσό θα το αγόραζα.

Μου έχει μπει στο μάτι από πολύ παλιά όταν το πρωτοείδα.
 
2800 δεν είναι και τόσα πολλά.

Αν δεν ήταν 20αρι θα το είχαν πάρει αρκετοί.

Εγώ αν είχα με κάποια σχετική άνεση αυτό το ποσό θα το αγόραζα.

Μου έχει μπει στο μάτι από πολύ παλιά όταν το πρωτοείδα.
Επειδη ειναι ντυμενο με δερμα, το κανει ιδιαιτερο και δικαιλογει τα χρηματα που κοστιζει? και 12αρι να ηταν παλι δεν τα αξιζει εκτος και απευθυνεται σε γυναικες κυνηγους που θελουν να αγγιζουν δερμα......
 
Back
Top