Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σας έχει περάσει από το μυαλό ότι ένας "πρωταθλητής σκοποβολής" όπως ειρωνικά αναφέρετε, ίσως έχει τέτοια σκοπευτική ικανότητα ώστε κάποια όπλα να μην τον καλύπτουν στα μέτρα που αυτός έχει; Και δεν μιλάω συγκεκριμένα για Benelli, την οποία ούτε εγώ συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλά για διάφορες μάρκες ή μοντέλα.
Συμφωνώ απόλυτα αλλά ο πραγματικός πρωταθλητής σκοποβολής κι όχι του καφενείου δε θα πει τέτοια κουβέντα δάσκαλε.το αν σε κάποιον ένα όπλο τον καλύπτει η όχι στα μέτρα είναι καθαρά προσωπικό θέμα και καθόλου κατακριτέο.ειναι δυνατόν έτσι χωρίς μια εμπεριστατωμένη ανάλυση να πει κάποιος ότι το Χ ψ όπλο δε σκοτώνει σε ακραίες καιρικές συνθήκες?και τι ακριβώς εννοούμε μ αυτό?τυφώνα -20 καταιγίδες τι ακριβώς?
Παλιά κάποιος εδώ βάση "εμπειρίας" έλεγε να μη παίρνετε λέει Μπερέτα γιατί στο πολύ κρύο παγώνουν τα λάδια και δε λειτουργεί στο κρύο.τωρα η μπενελι δε λειτουργεί στο κρύο.τελικα τι ισχύει?γι αυτό λέω ότι κάποιος που έχει καλά αποτελέσματα σε σκοποβολή και είναι και κυνηγός δε νομίζω ποτέ ότι θα πει τέτοια κουβέντα.επισης θα δεχτώ ότι το μεγαλυτερο μέρος του μέσου κυνηγού δε μπορεί ούτε το 75% του όπλου του να εκμεταλευτει
 
Συμφωνώ απόλυτα αλλά ο πραγματικός πρωταθλητής σκοποβολής κι όχι του καφενείου δε θα πει τέτοια κουβέντα δάσκαλε.το αν σε κάποιον ένα όπλο τον καλύπτει η όχι στα μέτρα είναι καθαρά προσωπικό θέμα και καθόλου κατακριτέο.ειναι δυνατόν έτσι χωρίς μια εμπεριστατωμένη ανάλυση να πει κάποιος ότι το Χ ψ όπλο δε σκοτώνει σε ακραίες καιρικές συνθήκες?και τι ακριβώς εννοούμε μ αυτό?τυφώνα -20 καταιγίδες τι ακριβώς?
Παλιά κάποιος εδώ βάση "εμπειρίας" έλεγε να μη παίρνετε λέει Μπερέτα γιατί στο πολύ κρύο παγώνουν τα λάδια και δε λειτουργεί στο κρύο.τωρα η μπενελι δε λειτουργεί στο κρύο.τελικα τι ισχύει?γι αυτό λέω ότι κάποιος που έχει καλά αποτελέσματα σε σκοποβολή και είναι και κυνηγός δε νομίζω ποτέ ότι θα πει τέτοια κουβέντα.επισης θα δεχτώ ότι το μεγαλυτερο μέρος του μέσου κυνηγού δε μπορεί ούτε το 75% του όπλου του να εκμεταλευτει
Εγώ απλά λέω ότι υπάρχουν άνθρωποι που η ικανότητα τους με το τουφέκι είναι εξωπραγματική, είτε πρωταθλητές σκοποβολής είτε απλά κυνηγοί. Όπως ένας πρωταθλητής οδήγησης μπορεί να βγάλει ένα ΙΧ αυτοκίνητο άχρηστο για αυτόν, έτσι και ένας πολύ καλός σκοπευτής μπορεί κάποια όπλα να μην του κάνουν το κέφι.

Εγώ όταν κυνηγούσα φανατικά βάλτο με όπλο αδράνειας ήμουν. Τα ζόρια στο υπερβολικό κρύο τα έριχνα στα φυσίγγια. Όταν όμως μιλούν κάποιοι άνθρωποι με θαυμαστή ικανότητα και εμπειρία, τους ακούω. Δεν υιοθετώ αλλά ούτε αφορίζω.

Γιατί κάνει τόσο πολλή εντύπωση δηλαδή να φταίει (και) το όπλο αντί για μόνο το φυσίγγι;
 
Επειδή το όπλο που αγοράζουμε είναι ΠΑΝΤΑ το καλυτεροτερο!! 😁
Στο φυσίγγι μας γελάνε καμιά φορά...
Μη γελάς καθόλου.πιο πιθανό είναι να βρεις μάπα φυσίγγι από μάπα όπλο και το ξέρεις πολύ καλά.μην αρχίσω τώρα τα παραδείγματα.καταλαβαινεις
 
Σας έχει περάσει από το μυαλό ότι ένας "πρωταθλητής σκοποβολής" όπως ειρωνικά αναφέρετε, ίσως έχει τέτοια σκοπευτική ικανότητα ώστε κάποια όπλα να μην τον καλύπτουν στα μέτρα που αυτός έχει;
Όχι δεν μου έχει περάσει από το μυαλό γιατί αδυνατώ να καταλάβω "τα μέτρα που έχει" ο οποιοσδήποτε σκοπευτής ή κυνηγός.
Πως τα βρίσκουμε αυτά και πως κατοχυρώνονται σε κάποιον άνθρωπο ;
Αν πούμε δηλαδή ότι ο τάδε έχει τόσα μέτρα ότι περάσει σε μικρότερη απόσταση είναι νεκρό ;
Ή έκανε κάποιος 2-3 τυχερές τουφεκιές στις 200 στα 100m και του κολλήσαμε την ταμπέλα ;
Για παράδειγμα, πόσα μέτρα έχει ένας πρωταθλητής σκοποβολής στην τσίχλα, στα παπιά, στον λαγό και στο γουρούνι ;
Πολύ θα ήθελα να μάθω.

Εγώ συμπαθώ όλα τα όπλα που μου έρχονται καλά πάντως.

Μήπως ξέρετε ποιοί είναι αυτοί οι περιβόητοι σκοπευτές που δοκιμάζουν όπλα στις παγωνιές και πως καταλήγουν στο συμπέρασμα ;
Γιατί αν ένας πολύ καλός σκοπευτής μπορεί να καταλάβει διαφορά σε όπλο, η διαφορά αυτή για έναν απλό θνητό θα είναι μεγαλύτερη και τότε όλοι οι κυνηγοί σε βορειότερο παράλληλο από την Ελλάδα που κυνηγούν με Benelli είναι τρελοί και εμείς οι έξυπνοι.
Και δεν μας έχω για τόσο έξυπνους εμάς τους Έλληνες να σας πω την αλήθεια (για την πλειοψηφία μιλάω).
Κουτοπόνηρους, ημιμαθείς, εγωιστές, ευκολόπιστους, χειριστικούς και ισχυρογνώμονες ναι.
Όλα τα κακά δηλαδή, γι αυτό δεν βλέπουμε προκοπή.

Και ναι, ένας πρωταθλητής σκοποβολής που δοκιμάζει όπλα στο κρύο είναι άσχετος από όπλα αν θέλετε την άποψή μου.
Ή αυτός ο πιο σχετικός και τα εκατομμύρια άλλοι οι άσχετοι.
Τι σας φαίνεται πιο λογικό ;
Πιθανόν και άλλοι πρωταθλητές σκοποβολής (εκτός Ελλάδας) ξεροσταλιάζουν στο κρύο δοκιμάζοντας όπλα.
Σας έχει περάσει από το μυαλό με τι όπλο κυνηγάνε.
Με αυτό του σπόνσορα.
 
Last edited:
Συμφωνώ απόλυτα αλλά ο πραγματικός πρωταθλητής σκοποβολής κι όχι του καφενείου δε θα πει τέτοια κουβέντα δάσκαλε.
Όταν παίζει διαφήμιση τα πάντα μπορούν να λεχθούν.
ειναι δυνατόν έτσι χωρίς μια εμπεριστατωμένη ανάλυση
🤣 🤣 ποιές αναλύσεις και πράσινα άλογα, πιστεύουμε μόνο ότι βλέπουμε στο κυνήγι.
Τι ξέρουν οι άλλοι καλύτερα από εμάς ;
να πει κάποιος ότι το Χ ψ όπλο δε σκοτώνει σε ακραίες καιρικές συνθήκες?και τι ακριβώς εννοούμε μ αυτό?τυφώνα -20 καταιγίδες τι ακριβώς?
Έβρος ... the final frontier.
Παλιά κάποιος εδώ βάση "εμπειρίας" έλεγε να μη παίρνετε λέει Μπερέτα γιατί στο πολύ κρύο παγώνουν τα λάδια και δε λειτουργεί στο κρύο.
Εεε παλιά έκανε και λίγο κρύο.
Λίγο το κρύο, λίγο οι παλιές βαλβολίνες ... να έτσι βγαίνει το όνομα στις εταιρίες.
τωρα η μπενελι δε λειτουργεί στο κρύο.τελικα τι ισχύει?
Λειτουργεί αλλά δεν σκοτώνει καλά στην ζέστη και ιδιαίτερα στο κρύο.
Είναι το μοναδικό όπλο στον κόσμο που το καταφέρνει αυτό, γι αυτό το εργοστάσιο δεν προλαβαίνει να παράγει.
Σε λίγο θα είναι συλλεκτικά.
Με κώνο 7cm, αυλό 18,6 ρούπι παραπάνω ή παρακάτω και μια αποχρωμίωση σκοτώνει όπως οι χρωμιωμένες Beretta.
Οι χρωμιωμένες Beretta δεν χρειάζονται αποχρωμίωση.
Το μέταλλο των Beretta δεν επηρεάζεται από το χρώμιο.
Μυστική συνταγή.
γι αυτό λέω ότι κάποιος που έχει καλά αποτελέσματα σε σκοποβολή και είναι και κυνηγός δε νομίζω ποτέ ότι θα πει τέτοια κουβέντα.
Έχω ακούσει και μεγαλύτερες κοτσάνες.
επισης θα δεχτώ ότι το μεγαλυτερο μέρος του μέσου κυνηγού δε μπορεί ούτε το 75% του όπλου του να εκμεταλευτει
Και πολύ είπες αν μιλάς για Benelli.
Αλλά το μέταλλο και η εσωτερική γεωμετρία των άλλων κανών μπορούν να αυξήσουν αυτό το ποσοστό άσχετα που σημαδεύεις.
Εγώ το υπολογίζω γύρω στο 90% αν πιστέψω τα λεγόμενα όσων δεν έχουν Benelli.
Επίσης ποτέ δεν φταίει η κάνη, ή οι ίδιοι, ... συνήθως φταίει το φυσίγγι, η υγρασία, το κοντάκι ή το τσοκ.

Δεν έπαιρνες καμιά Beretta ή καμιά Rem, Benelli βρήκες να πάρεις και εσύ ;
Και πρόσεξέ την στο κρύο μην σου πάθει μητρικά και δεν σκοτώνει.🤣
 
Είσαι πονηρό?έχω φροντίσει ήδη αδέρφι.παπουτσακι μποτάκι με αεροσολα παρακαλώ ώστε να κάνω και κάνα τρεξίματακι μπας και χάσω και κάνα γραμμαριο
Μωρέ σου λέω μια χαρά θα χάσουμε κάνα κιλό με τα κοψοφτερα.....τη διατροφές και ιστορίες...... benellikaikinigitogyrogyro .....🤣
 
Επειδή το όπλο που αγοράζουμε είναι ΠΑΝΤΑ το καλυτεροτερο!! 😁
Στο φυσίγγι μας γελάνε καμιά φορά...
Για φυσιγγια Πάτρα-Πύργο τα καλύτερα ,αν δεν πετύχει το θήραμα σκαγι θα το πετύχει εκτοξευομενο κλείστρο.
 
Για φυσιγγια Πάτρα-Πύργο τα καλύτερα ,αν δεν πετύχει το θήραμα σκαγι θα το πετύχει εκτοξευομενο κλείστρο.
Παναγιώτη, Πάτρα τι εννοείς? Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι Πατρινοί! Μου διαφεύγει κάτι?
 
Παναγιώτη, Πάτρα τι εννοείς? Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι Πατρινοί! Μου διαφεύγει κάτι?
Δεν έχει γίνει κάτι εκτός από μια κουβέντα από έναν συνάδελφο που παραπονέθηκε σε κάποια φυσίγγια που παρέλαβε ότι κλωτσούσαν και η απάντηση του κατασκευαστή ήταν ότι στα τσίμπησα λίγο .Αυτό το θεωρώ σοβαρό όταν αγοράζεις ποσότητες και θέλεις σταθερότητα.
 
Last edited:
Όταν παίζει διαφήμιση τα πάντα μπορούν να λεχθούν.

🤣 🤣 ποιές αναλύσεις και πράσινα άλογα, πιστεύουμε μόνο ότι βλέπουμε στο κυνήγι.
Τι ξέρουν οι άλλοι καλύτερα από εμάς ;

Έβρος ... the final frontier.

Εεε παλιά έκανε και λίγο κρύο.
Λίγο το κρύο, λίγο οι παλιές βαλβολίνες ... να έτσι βγαίνει το όνομα στις εταιρίες.

Λειτουργεί αλλά δεν σκοτώνει καλά στην ζέστη και ιδιαίτερα στο κρύο.
Είναι το μοναδικό όπλο στον κόσμο που το καταφέρνει αυτό, γι αυτό το εργοστάσιο δεν προλαβαίνει να παράγει.
Σε λίγο θα είναι συλλεκτικά.
Με κώνο 7cm, αυλό 18,6 ρούπι παραπάνω ή παρακάτω και μια αποχρωμίωση σκοτώνει όπως οι χρωμιωμένες Beretta.
Οι χρωμιωμένες Beretta δεν χρειάζονται αποχρωμίωση.
Το μέταλλο των Beretta δεν επηρεάζεται από το χρώμιο.
Μυστική συνταγή.

Έχω ακούσει και μεγαλύτερες κοτσάνες.

Και πολύ είπες αν μιλάς για Benelli.
Αλλά το μέταλλο και η εσωτερική γεωμετρία των άλλων κανών μπορούν να αυξήσουν αυτό το ποσοστό άσχετα που σημαδεύεις.
Εγώ το υπολογίζω γύρω στο 90% αν πιστέψω τα λεγόμενα όσων δεν έχουν Benelli.
Επίσης ποτέ δεν φταίει η κάνη, ή οι ίδιοι, ... συνήθως φταίει το φυσίγγι, η υγρασία, το κοντάκι ή το τσοκ.

Δεν έπαιρνες καμιά Beretta ή καμιά Rem, Benelli βρήκες να πάρεις και εσύ ;
Και πρόσεξέ την στο κρύο μην σου πάθει μητρικά και δεν σκοτώνει.🤣
Έχω αλλάξει αρκετές εταιρείες και με κανένα δεν είχα θέμα.απο μπαικαλ μέχρι ρεμ.μετα επιλέγεις τι σου κάνει για τα κυνήγια σου.τα πιο πολλά χρόνια έμεινα στη Μπερέτα λόγω απλότητας του συστήματος αερίων.η Ρεμ έφυγε άρον άρον γιατί πραγματικά πιο δύσχρηστο σύστημα και πιο βρώμικο με πολλά προβλήματα δε πιστεύω να υπάρχει στην αγορά.λεγανε όλοι για την 11-87 τελικά όσοι πήρανε την βου δε πέρασε χρόνος και φύγανε ολες.τα κορυφαία 2 από άποψη λειτουργίας και ευχρηστίας που έβαλα στα χέρια μου ήταν η Μπερέτα η 350 και η Φράνκι affinity sporting τα οποία είχανε εξαιρετική λειτουργία απροβληναριστη.αυτο που μ ενδιαφέρει δηλαδή.το βλητικο κομμάτι αν σε κάποιον δεν αρέσει φτιάχνει.και για να το κλείσω δεν υπάρχει όπλο που δε σκοτωνει
 
τα κορυφαία 2 από άποψη λειτουργίας και ευχρηστίας που έβαλα στα χέρια μου ήταν η Μπερέτα η 350 και η Φράνκι affinity sporting
Να δω τι θα λές του χρόνου... :rolleyes:

και για να το κλείσω δεν υπάρχει όπλο που δε σκοτωνει
Όλοι οι benellakides το ίδιο λέτε! .yelling.
 
Όποιος πάει Έβρο, σίγουρα θα έχει μαζί του και 1-2 κουτάκια φυσίγγια που θα είναι γεμισμένα με σκάγια TSS. Οπότε, χρησιμοποιώντας τέτοια εξωτικά υλικά, το μόνο που έχει ανάγκη είναι η σκοπευτική κατάρτηση και το κοντάκι σε σωστά μέτρα. Ας βρίσκουμε θηράματα και η δουλειά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα γίνει!
Τα benelli μια χαρά όπλα είναι, όπως και τα περισσότερα της αγοράς από σωστούς εννοείται κατασκευαστές. Όμως, τα benelli στην πλειοψηφία τους, είναι ίσως τα πιο όμορφα και καλαίσθητα λειοκαννα που κυκλοφορούν!!!(Προσωπική μου άποψη αυτό το τελευταίο, καθώς το αισθητικό κριτήριο είναι καθαρά υποκειμενικό).
 
Back
Top