Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εσύ ειδικά έχεις να μασεις τσάι που θα πάει σύννεφο.γευση διάλεξε καθότι είμαι και πσυχουλας και συμπαθώ τους φιλους
Αν δεν τους συμπαθουσες τότε τι σόι φίλοι θα ήταν?
Μην απειλεις το κοπέλι,θ'αγριεψει!! :cool:
Ότι είσαι πσυχουλας,είσαι!😘😘😘
 
Εσύ ειδικά έχεις να μασεις τσάι που θα πάει σύννεφο.γευση διάλεξε καθότι είμαι και πσυχουλας και συμπαθώ τους φιλους
Είπαμε,θα τα ρίξουμε στον πίνακα,θα βγάλουμε ποσοστά και φεύγουμε για ταβέρνα!
Ο χαμένος πληρώνει τον λογαριασμό!

Λεφτά να κρατάς γιατί οι μπύρες θα είναι πολλές!beer

Τσάι θα σε κεράσω τον χειμώνα ζεστό!😘
 
Έχω αλλάξει αρκετές εταιρείες και με κανένα δεν είχα θέμα.απο μπαικαλ μέχρι ρεμ.μετα επιλέγεις τι σου κάνει για τα κυνήγια σου.τα πιο πολλά χρόνια έμεινα στη Μπερέτα λόγω απλότητας του συστήματος αερίων.η Ρεμ έφυγε άρον άρον γιατί πραγματικά πιο δύσχρηστο σύστημα και πιο βρώμικο με πολλά προβλήματα δε πιστεύω να υπάρχει στην αγορά.λεγανε όλοι για την 11-87 τελικά όσοι πήρανε την βου δε πέρασε χρόνος και φύγανε ολες.τα κορυφαία 2 από άποψη λειτουργίας και ευχρηστίας που έβαλα στα χέρια μου ήταν η Μπερέτα η 350 και η Φράνκι affinity sporting τα οποία είχανε εξαιρετική λειτουργία απροβληναριστη.αυτο που μ ενδιαφέρει δηλαδή.το βλητικο κομμάτι αν σε κάποιον δεν αρέσει φτιάχνει.και για να το κλείσω δεν υπάρχει όπλο που δε σκοτωνει
Έτσι είναι αλλά διαφωνούν οι ειδικοί κανολόγοι.
Αυτή την ανακάλυψη πρέπει να την γράψουν και σε κάνα σιτε του εξωτερικού, κατά προτίμηση αμερικάνικο.
Και κάποιος άλλος Έλληνας ειδικός έλεγε κάτι τρελά εκεί και έφυγε κλωτσηδόν.
Αλλά εδώ στην χώρα της ημιμάθειας και της αμάθειας ότι δηλώσεις είσαι και ότι θες λες.

Κανένας ειδικός κανολόγος δεν σχολίασε αυτή την δοκιμή.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-535#post-996656
Προτείνω να την επαληθεύσετε.
 
Last edited:
Μην γίνεστε μιδενηστες όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά ..... αξιοπιστία= μπενελι ....κάννες υπάρχουν και καλύτερες τώρα αν είναι χρήσιμες σε όλλους ξεκάθαρα όχι τι να την κανη κάποιος μια βελτιωμένη κάννη αν κυνηγάει 90/%τσιχλα μεχρει τα 25)30 μετρα
 
Μην γίνεστε μιδενηστες όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά ..... αξιοπιστία= μπενελι ....κάννες υπάρχουν και καλύτερες τώρα αν είναι χρήσιμες σε όλλους ξεκάθαρα όχι τι να την κανη κάποιος μια βελτιωμένη κάννη αν κυνηγάει 90/%τσιχλα μεχρει τα 25)30 μετρα
Ηλία πες μου ειλικρινά το ποσοστό των μέσων κυνηγών που τουφεκανε με επιτυχία άνω των 40 -45 μέτρων.πιστευεις ότι κάποιος θα καταλάβει τις λεπτομέρειες μεταξύ μιας χρωμιωμενης - αχρωμιωτης κάνης η ότι άλλη διαφορά υπάρχει στην Χ ψ ω κανη?
 
Οι Αμερικάνοι στο βάλτο κυνηγάνε over decoys σε μέγιστη απόσταση 35 άντε 40 μέτρα με το ζόρι γιατί δε θέλουνε ζωντανά και τραυματισμένα και πάνω από κει θεωρούνε τη τουφεκιά ανήθικη.ο ελληναρας είτε είναι φασα είτε παπί είτε οτιδήποτε πρέπει να πει ότι τουφεκισε στα 150 μέτρα για να δείξει τι ακριβώς?πρόσεξε δε μηδενίζω τίποτα και γνωρίζω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τη δυνατότητα να κάνουνε τουφεκιές επιτυχημένες σε μεγάλες αποστάσεις και δεν το αμφισβητώ.εδω όμως μιλάμε για το μέσο όρο κι όχι τις εξαιρεσεις
 
Ηλία πες μου ειλικρινά το ποσοστό των μέσων κυνηγών που τουφεκανε με επιτυχία άνω των 40 -45 μέτρων.πιστευεις ότι κάποιος θα καταλάβει τις λεπτομέρειες μεταξύ μιας χρωμιωμενης - αχρωμιωτης κάνης η ότι άλλη διαφορά υπάρχει στην Χ ψ ω κανη?
Εγώ μιλάω για κάννες που είναι ποιο παράξενες από κάποιες άλλες στα φυσηγγια .. αυτό και τίποτα άλλο
 
Κανένας ειδικός κανολόγος δεν σχολίασε αυτή την δοκιμή.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-535#post-996656
Προτείνω να την επαληθεύσετε.
Μετά απ αυτην την δοκιμή σκέφτομαι σοβαρά να δώσω την 2η σκανδάλη του Dt μου να πάρω μια Μ2.
Πες τώρα ότι συγκρίνεις αυτά τα 2 όπλα μεταξύ τους κρίνοντας από μία τουφεκιά.
Μας διαβάζουν πολλοί κ θα γελάνε όλοι οσοι γνωρίζουν κ οι πέτρες μαζί.
Πες συγκεκριμένα τι θέλεις να αποδείξεις μ αυτήν την δοκιμή?
Βλητική υπεροχή της Μ2?
Αν ναί σταματάμε εδώ.
 
Μετά απ αυτην την δοκιμή σκέφτομαι σοβαρά να δώσω την 2η σκανδάλη του Dt μου να πάρω μια Μ2.
Πες τώρα ότι συγκρίνεις αυτά τα 2 όπλα μεταξύ τους κρίνοντας από μία τουφεκιά.
Μας διαβάζουν πολλοί κ θα γελάνε όλοι οσοι γνωρίζουν κ οι πέτρες μαζί.
Πες συγκεκριμένα τι θέλεις να αποδείξεις μ αυτήν την δοκιμή?
Βλητική υπεροχή της Μ2?
Αν ναί σταματάμε εδώ.
Εντάξει δε συγκρίνουμε ανομοια πράματα και η σύγκριση κανονικά θα πρέπει να γίνεται μεταξύ οπλων με ίδιο αυλό βασικα
 
Εντάξει δε συγκρίνουμε ανομοια πράματα και η σύγκριση κανονικά θα πρέπει να γίνεται μεταξύ οπλων με ίδιο αυλό βασικα
Να συγκρίνουμε τότε την Μ2 με ένα Β25, νομίζω 18,4 έχει και αυτό :confused:

Φίλε ούτε καν στον κόπο δεν πρέπει να μπαίνεις για τέτοιες δοκιμές
 
Να συγκρίνουμε τότε την Μ2 με ένα Β25, νομίζω 18,4 έχει και αυτό :confused:

Φίλε ούτε καν στον κόπο δεν πρέπει να μπαίνεις για τέτοιες δοκιμές
Μύρο γι αυτογεμη μιλάω ελπίζω να το κατάλαβες.τα δικανα είναι άλλη ιστορία.δε μπαίνω καν στο κοπο πραγματικα
 
Μύρο γι αυτογεμη μιλάω ελπίζω να το κατάλαβες.τα δικανα είναι άλλη ιστορία.δε μπαίνω καν στο κοπο πραγματικα
Οκ,δεν το διευκρινίζεις όμως.
Ξέχασα να σε ρωτήσω,το τσάι το θέλεις με διευρυμένο ή συμβατικό αυλό; 🫣
 
Οκ,δεν το διευκρινίζεις όμως.
Ξέχασα να σε ρωτήσω,το τσάι το θέλεις με διευρυμένο ή συμβατικό αυλό; 🫣
Ρε μανάβη έλα στα Χανιά να πάμε στο πίνακα και μετά σε κερνάω ότι γουστάρεις.φερε εκείνη τη μπερετοσωληνα του 18,3 να γουσταρουμε
 
Όλα είναι μετρήσιμα. Συγκεντρώσεις, ταχύτητες, ποσοστά επιτυχίας ανάλογα με την απόσταση κτλ. Πειράματα έχουν γίνει χιλιάδες, τόσο από απλούς κυνηγούς - ερευνητές, όσο και από εταιρείες κολοσσούς (ευρωπαϊκές και αμερικανικές) καθώς επίσης και από δημόσιους φορείς (στην Αμερική, γιατί εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι απλά επιστημονική φαντασία 😅). Όλα λοιπόν τα πειράματα, έδειξαν ότι με ΜΟΛΎΒΔΙΝΑ σκάγια, η απόσταση πλήρους απόδοσης είναι οι 40 γιάρδες (36,5 μέτρα) και ένας πολύ καλός σκοπευτής μπορεί να έχει επαναλαμβανόμενες επιτυχίες μέχρι τα 50μ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης (για την ακρίβεια είναι εφικτές οι βολές αλλά τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ μικρότερα, λόγω φτωχής κατανομής). Το πείραμα αυτό έχει γίνει και με πυροδότηση από υπολογιστή ώστε να μηδενιστεί το ανθρώπινο σφάλμα. Το TSS, το ατσάλι, ο χαλκός και τα διάφορα άλλα κράματα παίζουν σε άλλη κατηγορία βλητικων χαρακτηριστικών. Οπότε, εγώ προσωπικά επειδή στηρίζομαι στους αριθμούς και στα πειράματα, δεν βλέπω τις benelli να υστερούν κάπου βλητικα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
 
Μετά απ αυτην την δοκιμή σκέφτομαι σοβαρά να δώσω την 2η σκανδάλη του Dt μου να πάρω μια Μ2.
Πες τώρα ότι συγκρίνεις αυτά τα 2 όπλα μεταξύ τους κρίνοντας από μία τουφεκιά.
Μας διαβάζουν πολλοί κ θα γελάνε όλοι οσοι γνωρίζουν κ οι πέτρες μαζί.
Πες συγκεκριμένα τι θέλεις να αποδείξεις μ αυτήν την δοκιμή?
Βλητική υπεροχή της Μ2?
Αν ναί σταματάμε εδώ.
Νομίζω πως ο φίλος δεν συγκρίνει όπλα αλλά τουφεκιες, κάτι το οποίο το έχει κάνει και ο Ν Κυπριδημος με τουφεκια του μονοκαννου baikal και ενός ακριβού όπλου.
 
Back
Top