Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οι Αμερικάνοι στο βάλτο κυνηγάνε over decoys σε μέγιστη απόσταση 35 άντε 40 μέτρα με το ζόρι γιατί δε θέλουνε ζωντανά και τραυματισμένα και πάνω από κει θεωρούνε τη τουφεκιά ανήθικη.ο ελληναρας είτε είναι φασα είτε παπί είτε οτιδήποτε πρέπει να πει ότι τουφεκισε στα 150 μέτρα για να δείξει τι ακριβώς?πρόσεξε δε μηδενίζω τίποτα και γνωρίζω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τη δυνατότητα να κάνουνε τουφεκιές επιτυχημένες σε μεγάλες αποστάσεις και δεν το αμφισβητώ.εδω όμως μιλάμε για το μέσο όρο κι όχι τις εξαιρεσεις
Για να κρίνεις τον αμερικανό με τον Έλληναρα που υποτιμάς θα μου στήσεις μπροστά μου 50 πλανουρια και εγώ θα Ντουφεκάω στα 20 μέτρα μετά και θα κόβω τα κεφαλια από τις χήνες γιατί εκεί θα τους ρίχνω με 5 αρι στο κεφάλι.Θα μας φτιάξεις το ίδιο σύστημα κυνηγιού με την ανάλογη πληθώρα θηραμάτων και μετά θα συζητήσουμε και θα συγκρίθουμε προς το παρόν με θεωρώ καλύτερο κυνηγό από αυτούς γιατί στα 20 και 25 και 30 μέτρα δύσκολα μου φεύγει κάτι όχι τα αεροπλάνακια που τους φεύγουν σε πολλά βίντεο.
 
Νομίζω πως ο φίλος δεν συγκρίνει όπλα αλλά τουφεκιες, κάτι το οποίο το έχει κάνει και ο Ν Κυπριδημος με τουφεκια του μονοκαννου baikal και ενός ακριβού όπλου.
Και έδειξε τη δοκιμή και είπε εγώ δε βλέπω διαφορά αν είχε τη δυνατότητα να ρίξει τις ίδιες ντουφέκιες στα 45 μέτρα και να μετρήσει κατανομή και δύναμη σκαγιων δηλ πόσα σκάγια του κύκλου έχουν δύναμη να καταβάλουν το θήραμα από το ακριβό όπλο και πόσα από το baikal θα άλλαζε γνώμη .Να μου πεις μπορείς εσύ να το μετρήσεις όχι δεν μπορεί κανείς μπορεί όμως το σύνολο των κυνηγών που χρησιμοποιεί ένα όπλο σε βάθος χρόνου να βγάλει συμπεράσματα όπως έχουν βγει για κάποια όπλα ότι βγάζουν καλές τουφεκιές .Τίποτε δεν λέγετε στη τύχη κάτι φαίνεται στο τερέν και βγαίνουν τα συμπεράσματα το πινάκιο απλά σου δίνει μια εικόνα της στιγμή και των συγκεκριμένων συνθηκών ώστε να πεις αυτό το φυσίγγι για τέτοια εποχή μου κάνει τίποτε παραπάνω όσο δε το καταλαβαίνει κάποιος αυτό τόσο θα ισοπεδώνει τα πάντα.
 
Για να κρίνεις τον αμερικανό με τον Έλληναρα που υποτιμάς θα μου στήσεις μπροστά μου 50 πλανουρια και εγώ θα Ντουφεκάω στα 20 μέτρα μετά και θα κόβω τα κεφαλια από τις χήνες γιατί εκεί θα τους ρίχνω με 5 αρι στο κεφάλι.Θα μας φτιάξεις το ίδιο σύστημα κυνηγιού με την ανάλογη πληθώρα θηραμάτων και μετά θα συζητήσουμε και θα συγκρίθουμε προς το παρόν με θεωρώ καλύτερο κυνηγό από αυτούς γιατί στα 20 και 25 και 30 μέτρα δύσκολα μου φεύγει κάτι όχι τα αεροπλάνακια που τους φεύγουν σε πολλά βίντεο.
εγω την κανω σιγα σιγα ντουφεκας χαμηλα
 
Και έδειξε τη δοκιμή και είπε εγώ δε βλέπω διαφορά αν είχε τη δυνατότητα να ρίξει τις ίδιες ντουφέκιες στα 45 μέτρα και να μετρήσει κατανομή και δύναμη σκαγιων δηλ πόσα σκάγια του κύκλου έχουν δύναμη να καταβάλουν το θήραμα από το ακριβό όπλο και πόσα από το baikal θα άλλαζε γνώμη .Να μου πεις μπορείς εσύ να το μετρήσεις όχι δεν μπορεί κανείς μπορεί όμως το σύνολο των κυνηγών που χρησιμοποιεί ένα όπλο σε βάθος χρόνου να βγάλει συμπεράσματα όπως έχουν βγει για κάποια όπλα ότι βγάζουν καλές τουφεκιές .Τίποτε δεν λέγετε στη τύχη κάτι φαίνεται στο τερέν και βγαίνουν τα συμπεράσματα το πινάκιο απλά σου δίνει μια εικόνα της στιγμή και των συγκεκριμένων συνθηκών ώστε να πεις αυτό το φυσίγγι για τέτοια εποχή μου κάνει τίποτε παραπάνω όσο δε το καταλαβαίνει κάποιος αυτό τόσο θα ισοπεδώνει τα πάντα.
Τα 45 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση και δεν βλέπω και πολλούς να ανεβάζουν τέτοιες δοκιμές, ίσως δεν είναι πολλοί που τουφεκανε σε τέτοιες αποστάσεις.
 
Last edited:
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

View attachment 88548
Βρε βρε έχω χάσει επεισόδια. Φίλος για κάντο λιανα, δεν έχω καταλάβει, απο αυτή την δοκιμή έβγαλες συμπέρασμα για τους κονους ;; Γιατί αν είναι ναι, βλέπω να αρχίσουν να γελούν η πέτρες μαζί με τα χορτάρια, και δεν θα μπορώ να τα σταματήσω.
 
Οι Αμερικάνοι στο βάλτο κυνηγάνε over decoys σε μέγιστη απόσταση 35 άντε 40 μέτρα
Ποια 35-40? 15-25 εννοεις...και εαν κατσει και κανενα του κανουν "πρρρρ" να σηκωθει μη του ριξουν καθιστα και τους παρεξηγησουμε....και το το παπι κανει κανα μισαωρο να σηκωθει....
θεωρούνε τη τουφεκιά ανήθικη
Ενω οτι εχουνε γεμισει 4 στρεμματα ομοιωματα και μπαινει το κοπαδι χηνες ανοιγουν 10 κασες και ξεπεταγονται ισαριθμοι μαντραχαλαιοι με καραμπινες με 10 και 12 φυσιγγια μεσα και τα αδειαζουν ολα πανω στο κοπαδι αυτο ειναι ηθικο?και μετα αλληλοσυγχαιρονται κιολας τρομαρα τους...
Ημαρτον παιδια,καπου οπα...
 
Ποια 35-40? 15-25 εννοεις...και εαν κατσει και κανενα του κανουν "πρρρρ" να σηκωθει μη του ριξουν καθιστα και τους παρεξηγησουμε....και το το παπι κανει κανα μισαωρο να σηκωθει....

Ενω οτι εχουνε γεμισει 4 στρεμματα ομοιωματα και μπαινει το κοπαδι χηνες ανοιγουν 10 κασες και ξεπεταγονται ισαριθμοι μαντραχαλαιοι με καραμπινες με 10 και 12 φυσιγγια μεσα και τα αδειαζουν ολα πανω στο κοπαδι αυτο ειναι ηθικο?και μετα αλληλοσυγχαιρονται κιολας τρομαρα τους...
Ημαρτον παιδια,καπου οπα...
Εκεί τα πουλιά είναι εκατομμύρια, ατελείωτα και δεν υπάρχουν τραυματισμοί, εδώ θα μπορούσαν να μπουν ομοιώματα με αυστηρά όρια καρπωσης και ποινές ,όχι να σου αραδιάζει ο άλλος ένα σορό τρυγόνια με δύο όπλα και να σου γράφει ότι ήτανε 8-10 άτομα.
 
Ηθικο ειναι να βαρας το θηραμα στα 40-50-60-70 μετρα τραυματιζοντας το και ταιζοντας τα λυκοτσακαλα? Και ειναι ανηθικο να το κτυπας με τα πλανουρια στα 20-25 με ακαριαια καταβολη Μαλιστα!!!Αλλα στην χωρα του ριχτου οπου το δεις δεν περιμενα κατι καλυτερο
 
Εκεί τα πουλιά είναι εκατομμύρια, ατελείωτα και δεν υπάρχουν τραυματισμοί, εδώ θα μπορούσαν να μπουν ομοιώματα με αυστηρά όρια καρπωσης και ποινές ,όχι να σου αραδιάζει ο άλλος ένα σορό τρυγόνια με δύο όπλα και να σου γράφει ότι ήτανε 8-10 άτομα.
Ποιος ακριβώς θα ελέγξει τα αυστηρά όρια καρπωσης Κώστα..... γιατί δεν είδα ποτέ να γίνει καμιά μύνηση με τα αισχη στην Κόνιτσα π.χ και τους κοτσυφους.....άστα δεν είμαστε για τέτοια......και πολλή λασκα που μας έχουν.....
 
Ποιος ακριβώς θα ελέγξει τα αυστηρά όρια καρπωσης Κώστα..... γιατί δεν είδα ποτέ να γίνει καμιά μύνηση με τα αισχη στην Κόνιτσα π.χ και τους κοτσυφους.....άστα δεν είμαστε για τέτοια......και πολλή λασκα που μας έχουν.....
Εδώ σε ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε μπαινει ολική απαγόρευση και οργιάζει η παρανομία. Παναγιώτης.
 
Ποια 35-40? 15-25 εννοεις...και εαν κατσει και κανενα του κανουν "πρρρρ" να σηκωθει μη του ριξουν καθιστα και τους παρεξηγησουμε....και το το παπι κανει κανα μισαωρο να σηκωθει....

Ενω οτι εχουνε γεμισει 4 στρεμματα ομοιωματα και μπαινει το κοπαδι χηνες ανοιγουν 10 κασες και ξεπεταγονται ισαριθμοι μαντραχαλαιοι με καραμπινες με 10 και 12 φυσιγγια μεσα και τα αδειαζουν ολα πανω στο κοπαδι αυτο ειναι ηθικο?και μετα αλληλοσυγχαιρονται κιολας τρομαρα τους...
Ημαρτον παιδια,καπου οπα...
Άκουσε μπορεί να γεμίζουνε πλανουρια το τόπο και για μένα καλά κάνουνε αλλά σέβονται τα όρια σε κάθε είδος διότι αν τους πιάσουν οι λεγόμενοι rangers που περιπολούν συνέχεια και όχι όπως εδώ τους έχουνε σκίσει να μη σου πω τι
 
Για να κρίνεις τον αμερικανό με τον Έλληναρα που υποτιμάς θα μου στήσεις μπροστά μου 50 πλανουρια και εγώ θα Ντουφεκάω στα 20 μέτρα μετά και θα κόβω τα κεφαλια από τις χήνες γιατί εκεί θα τους ρίχνω με 5 αρι στο κεφάλι.Θα μας φτιάξεις το ίδιο σύστημα κυνηγιού με την ανάλογη πληθώρα θηραμάτων και μετά θα συζητήσουμε και θα συγκρίθουμε προς το παρόν με θεωρώ καλύτερο κυνηγό από αυτούς γιατί στα 20 και 25 και 30 μέτρα δύσκολα μου φεύγει κάτι όχι τα αεροπλάνακια που τους φεύγουν σε πολλά βίντεο.
Που ακριβώς υποτίμησα? Θες να μου πεις δηλαδή ότι όλοι μα όλοι στον Έβρο κυνηγάνε με ατσάλινα?ας μάθουμε να σεβόμαστε πρώτα τους νόμους και τα όρια και μετά συζητάμε ότι θες.γεμισε ήδη το fb με φωτογραφίες 20 και 30 τρυγονιων.μετα μας φταίνε πάντα οι αλλοι
 
Ενω οτι εχουνε γεμισει 4 στρεμματα ομοιωματα και μπαινει το κοπαδι χηνες ανοιγουν 10 κασες και ξεπεταγονται ισαριθμοι μαντραχαλαιοι με καραμπινες με 10 και 12 φυσιγγια μεσα και τα αδειαζουν ολα πανω στο κοπαδι αυτο ειναι ηθικο?και μετα αλληλοσυγχαιρονται κιολας τρομαρα τους...
Αμερική μόνο στην χιονοχηνα επιτρέπεται χωρίς μειωτηρα, σε ολα τα αλλα υδρόβια πάνε με 3 φυσίγγια όπως εμείς , επίσης τα ομοιώματα μπαίνουν με συγκεκριμένα μοτίβα ώστε να φέρνουν τα πουλιά εκει που πρέπει για εύκολη και σίγουρη καταβολή, πράγμα που θέλει τέχνη, και βλέπεις πως κατα κανόνα αν δεν μπουν τα πουλιά στο βελινεκες του όπλου δεν σηκώνονται να ρίξουν, ασε που οτι βίντεο δεις απο shotkam ολες οι τουφεκιες ειναι σε μεμονομενα πουλιά, υπάρχει πιο ηθικό πράγμα απο αυτο; θα ηταν καλύτερο να τα τουφεκαν στα 60-70 μετρα μπας και πέσει κανένα;
αυτο που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτό που θα καναν οι "ελληναρες" κυνηγοί αν τους δινόταν η ευκαιρία για ένα κυνηγι σε εκεινα τα μέρη, οποτε μην βλέπουμε ένα δυο βίντεο απο άλλες χώρες και τα μεταφράζουμε όπως θέλουμε απλά για να κάνουμε "κακούς" τους άλλους...στην Ελλάδα ζούμε και οσο και αν εθελοτυφλουμε ξέρουμε ποσο ηθικοί και νόμιμοι είναι οι περισσότεροι, τόσο που δεν μας νοιάζει να κρατάμε ουτε τα προσχήματα...
 
Νομίζω πως ο φίλος δεν συγκρίνει όπλα αλλά τουφεκιες, κάτι το οποίο το έχει κάνει και ο Ν Κυπριδημος με τουφεκια του μονοκαννου baikal και ενός ακριβού όπλου.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ μ τίποτα.
Τον Κυπρίδημο τον έχω πολύ ψηλά, τον σέβομαι, τον διαβάζω κ του έχω ζητήσει στο παρελθόν να με βοηθήσει μέ τις γνώσεις του.
Βaical μονόκανα έχω 2.
Σταθερά ρώσικα , το ένα φούλ κ το άλλο ντεμί.
3 χρόνια έριξα ~ 25000+ τουφεκιές με το perazzi, τώρα 2 χρόνια+ ρίχνω με το dt το οποίο βλέπω πολύ ανώτερο βλητικά.
Πιστεύεις ότι πρέπει να το κοντράρω στον πίνακα κ με τους πασσάλους που έχω?
Ν αποδείξω τί?
Αυτό που απέδειξε ο κυπρίδημος?
Εγώ δεν μπαίνω κάν στον κόπο.
Εχω 686s σταθερό που το ξέρω ότι είναι ποιό συγκεντρωτικό από κάθε άλλο όπλο που έχω.
Τι πάει να πεί αυτό?
Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα λόγω μιας συγκεντρωτικής τουφεκιάς.
 
Ποια 35-40? 15-25 εννοεις...και εαν κατσει και κανενα του κανουν "πρρρρ" να σηκωθει μη του ριξουν καθιστα και τους παρεξηγησουμε....και το το παπι κανει κανα μισαωρο να σηκωθει....

Ενω οτι εχουνε γεμισει 4 στρεμματα ομοιωματα και μπαινει το κοπαδι χηνες ανοιγουν 10 κασες και ξεπεταγονται ισαριθμοι μαντραχαλαιοι με καραμπινες με 10 και 12 φυσιγγια μεσα και τα αδειαζουν ολα πανω στο κοπαδι αυτο ειναι ηθικο?και μετα αλληλοσυγχαιρονται κιολας τρομαρα τους...
Ημαρτον παιδια,καπου οπα...
Αυτό είναι σκοποβολή....καμία σχέσει με το κυνήγι
 
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ μ τίποτα.
Τον Κυπρίδημο τον έχω πολύ ψηλά, τον σέβομαι, τον διαβάζω κ του έχω ζητήσει στο παρελθόν να με βοηθήσει μέ τις γνώσεις του.
Βaical μονόκανα έχω 2.
Σταθερά ρώσικα , το ένα φούλ κ το άλλο ντεμί.
3 χρόνια έριξα ~ 25000+ τουφεκιές με το perazzi, τώρα 2 χρόνια+ ρίχνω με το dt το οποίο βλέπω πολύ ανώτερο βλητικά.
Πιστεύεις ότι πρέπει να το κοντράρω στον πίνακα κ με τους πασσάλους που έχω?
Ν αποδείξω τί?
Αυτό που απέδειξε ο κυπρίδημος?
Εγώ δεν μπαίνω κάν στον κόπο.
Εχω 686s σταθερό που το ξέρω ότι είναι ποιό συγκεντρωτικό από κάθε άλλο όπλο που έχω.
Τι πάει να πεί αυτό?
Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα λόγω μιας συγκεντρωτικής τουφεκιάς.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και βέβαια δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα . Πολλές φορές το ύφος και ο τρόπος που γράφουμε είναι παρεξηγησιμος.δεν το γράφω για εσένα.Αυτο που έκανε ο Κυπρίδημος ήταν να δείξει ότι μια απλή στενωση επί του άυλου δίνει παρόμοια αποτελέσματα με τα αντίστοιχα σούπερ ντουπερ εξωεργοστασιακά τσοκ.
 
Last edited:
Δεν νομίζω πως χώρες όπως η Αμερική με τέτοια έκταση μπορεί να συγκριθεί με εμάς ,ποιες καρπωσεις;όλοι αυτοί οι καψεροι που παλεύουν να ανεβάσουν μια στημένη φωτό στο φβ μέρες μαζεύουν τα πουλιά,οι περιστασιακοι και οι άσχετοι με μακρινές βολές και φυσίγγια τραυματίζουν,οπως τα περιγράφεται τα πράγματα νομίζω πως αν δεν έχω φυσίγγια πάνω μου κυνδινευω από τα θηράματα.
 
Ηθικο ειναι να βαρας το θηραμα στα 40-50-60-70 μετρα τραυματιζοντας το και ταιζοντας τα λυκοτσακαλα? Και ειναι ανηθικο να το κτυπας με τα πλανουρια στα 20-25 με ακαριαια καταβολη Μαλιστα!!!Αλλα στην χωρα του ριχτου οπου το δεις δεν περιμενα κατι καλυτερο
Ανήθικα και τα δύο,για μένα.
 
Back
Top