Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μετά απ αυτην την δοκιμή σκέφτομαι σοβαρά να δώσω την 2η σκανδάλη του Dt μου να πάρω μια Μ2.
Καλό 🤣
Εγώ πάντως να δώσω όπλο για να πάρω εφεδρική σκανδάλη ξέχασέ το.
Για σκυλί θα έδινα 2-3 όπλα από τον οπλοβαστό.
Πες τώρα ότι συγκρίνεις αυτά τα 2 όπλα μεταξύ τους κρίνοντας από μία τουφεκιά.
Μας διαβάζουν πολλοί κ θα γελάνε όλοι οσοι γνωρίζουν κ οι πέτρες μαζί.
Πες συγκεκριμένα τι θέλεις να αποδείξεις μ αυτήν την δοκιμή?
Βλητική υπεροχή της Μ2?
Αν ναί σταματάμε εδώ.
Θα δεις πιο κάτω...

Δεν έχω ρίξει μια τουφεκιά.
Έχω ρίξει 2 και έβαλα την καλύτερη για το DT11.
Αν σου βάλω την δεύτερη θα πουλήσεις τις κάνες και θα βαλεις από Μ2 πάνω στο δίκανο.🤣
Αν θες τόσο πολύ την βάζω.
Θεωρώ όμως ότι το αδικεί το όπλο και δεν θα το κάνω.
Αν πρέπει επίσης να ρίξω καμιά χιλιάδα φυσίγγια για να δω αυτό που βλέπουν κάποιοι, και δεν το βλέπουν άλλοι, το αφήνω σε αυτούς που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακα όπως διατείνονται.
Χαίρομαι πάντως που δεν αμφισβήτησε κανένας τις δοκιμές.
Απόσταση φυσίγγι τσοκ και όπλα είναι φανερά.

Ποιοι γνωρίζουν και θα γελάνε ;
Μην σου πω την γνώμη μου για τους φωστήρες και τους "γνώστες" καλύτερα.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ μ τίποτα.
Τον Κυπρίδημο τον έχω πολύ ψηλά, τον σέβομαι, τον διαβάζω κ του έχω ζητήσει στο παρελθόν να με βοηθήσει μέ τις γνώσεις του.
Και αυτός αυτό που έκανα εγώ έκανε.
Αφού τον ξέρεις ρώτα τον γιατί το έκανε αφού δεν αποδεικνύει τίποτα.
Βaical μονόκανα έχω 2.
3 χρόνια έριξα ~ 25000+ τουφεκιές με το perazzi, τώρα 2 χρόνια+ ρίχνω με το dt το οποίο βλέπω πολύ ανώτερο βλητικά.
Το "ανώτερο βλητικά" πως το κατάλαβες ;
Από τις βολές στα δισκάκια θα μπορούσε να πει κάποιος κακεντρεχής ;
Αν ρίχνει κάποιος trap χρειάζεται σφιχτό όπλο, στο sporting και στο skeet δεν χρειάζονται ειδικά όπλα.
Μας έχουν πείσει ότι χρειάζονται.
Ίσως οι πρωταθλητές να τα χρειάζονται για να τους δώσουν 1 βαριά 2 δισκάκια στα 100.
Αλλά να τα σκάσει κάποιος για να γίνει πρωταθλητής δεν θα γίνει μόνο με ένα όπλο.
Στο υπογράφω.
Αν του περισεύουν καλώς.
Χρειάζεται προπόνηση και ψυχολογία.
Στο δεύτερο πάσχουμε οι Έλληνες.
Εχω 686s σταθερό που το ξέρω ότι είναι ποιό συγκεντρωτικό από κάθε άλλο όπλο που έχω.
Τι πάει να πεί αυτό?
Άρα κάνεις και εσύ τέτοιες δοκιμές.😂
Γιατί τις έκανες αφού δεν αποδεικνύεται τίποτα ;
Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα λόγω μιας συγκεντρωτικής τουφεκιάς.
Τώρα μιλάς σωστά.
Συμφωνώ απόλυτα.
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποδείξω.
Ότι όλα τα όπλα βγάζουν συγκεντρωτικές τουφεκιές με κλειστά τσοκ.
Από το "χειρότερο" μέχρι το "καλύτερο".

Αλλά εδώ έχουμε πολλούς που αρέσκονται να τουφεκάνε τσίχλες και φάσσες στα σύννεφα.
Εεε εκεί η συγκέντρωση παίζει ρόλο, ... για αυτούς έβαλα τις τουφεκιές, για να επιλέξουν το σωστό όπλο ανάμεσα στα 2.

Αυτό που απομένει να κάνουν για να επιλέξουν το σωστό όπλο είναι να μετρήσουν αυτοί τα περιφερειακά ενεργά σκάγια από την αποτύπωση στον πίνακα.
Τα έχω και αυτά σε φωτογραφία αλλά μιαν άλλην φοράν αυτά.

Αυτός ο ρημαδιασμένος ο πίνακας πολύ μαρτυριάρης είναι όταν θέλουμε να κεράσουμε τσάγια ... ατράκτους μετράει, ενεργά σκάγια μετράει, συγκέντρωση μετράει αλλά μην πιστεύετε τίποτα, οι μάχιμοι τα βλέπουν στο κυνήγι.

Αυτός είναι ο δεύτερος λόγος που έβαλα την φωτογραφία.
Είναι διεθνές γνωστό ότι το DT11 κατεβάζει τσίχλες στουπί στα 85μ ενώ η Μ2 πασχίζει να τις κατεβάσει ζωντανές στα 30.
Άρα μην πιστεύετε τον πίνακα και κρατήστε τα λεφτά για τα τσάγια.
Καλό απόγευμα σε όλους.
 
Last edited:
πες μου ειλικρινά το ποσοστό των μέσων κυνηγών που τουφεκανε με επιτυχία άνω των 40 -45 μέτρων.πιστευεις ότι κάποιος θα καταλάβει τις λεπτομέρειες μεταξύ μιας χρωμιωμενης - αχρωμιωτης κάνης η ότι άλλη διαφορά υπάρχει στην Χ ψ ω κανη?
Το μόνο κακό με εσένα είναι ότι είσαι λογικός.😂
Εγώ θα σου πω μόνο ότι η πλειονότητα αυτών που λένε ότι δεν ανήκουν στον μέσο όρο και βλέπουν διαφορές δεν ξέρει να επωμίζει.
Την συνέχεια την καταλαβαίνεις.
 
Οι Αμερικάνοι στο βάλτο κυνηγάνε over decoys σε μέγιστη απόσταση 35 άντε 40 μέτρα με το ζόρι γιατί δε θέλουνε ζωντανά και τραυματισμένα και πάνω από κει θεωρούνε τη τουφεκιά ανήθικη.ο ελληναρας είτε είναι φασα είτε παπί είτε οτιδήποτε πρέπει να πει ότι τουφεκισε στα 150 μέτρα για να δείξει τι ακριβώς?πρόσεξε δε μηδενίζω τίποτα και γνωρίζω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τη δυνατότητα να κάνουνε τουφεκιές επιτυχημένες σε μεγάλες αποστάσεις και δεν το αμφισβητώ.εδω όμως μιλάμε για το μέσο όρο κι όχι τις εξαιρεσεις
Υπάρχουν και εξαιρέσεις από Έλληνες στην Αμερική που ρίχνουν μολύβια στα υδρόβια στα 100μ και αποχρωμιώνουν κάνες για να το κάνουν 150.
Θα μάθουμε στους αμερικάνους να κυνηγάνε ορθόδοξα το υδρόβιο.😂
 
Καλό 🤣
Εγώ πάντως να δώσω όπλο για να πάρω εφεδρική σκανδάλη ξέχασέ το.
Για σκυλί θα έδινα 2-3 όπλα από τον οπλοβαστό.

Θα δεις πιο κάτω...

Δεν έχω ρίξει μια τουφεκιά.
Έχω ρίξει 2 και έβαλα την καλύτερη για το DT11.
Αν σου βάλω την δεύτερη θα πουλήσεις τις κάνες και θα βαλεις από Μ2 πάνω στο δίκανο.🤣
Αν θες τόσο πολύ την βάζω.
Θεωρώ όμως ότι το αδικεί το όπλο και δεν θα το κάνω.
Αν πρέπει επίσης να ρίξω καμιά χιλιάδα φυσίγγια για να δω αυτό που βλέπουν κάποιοι, και δεν το βλέπουν άλλοι, το αφήνω σε αυτούς που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακα όπως διατείνονται.
Χαίρομαι πάντως που δεν αμφισβήτησε κανένας τις δοκιμές.
Απόσταση φυσίγγι τσοκ και όπλα είναι φανερά.

Ποιοι γνωρίζουν και θα γελάνε ;
Μην σου πω την γνώμη μου για τους φωστήρες και τους "γνώστες" καλύτερα.

Και αυτός αυτό που έκανα εγώ έκανε.
Αφού τον ξέρεις ρώτα τον γιατί το έκανε αφού δεν αποδεικνύει τίποτα.

Το "ανώτερο βλητικά" πως το κατάλαβες ;
Από τις βολές στα δισκάκια θα μπορούσε να πει κάποιος κακεντρεχής ;
Αν ρίχνει κάποιος trap χρειάζεται σφιχτό όπλο, στο sporting και στο skeet δεν χρειάζονται ειδικά όπλα.
Μας έχουν πείσει ότι χρειάζονται.
Ίσως οι πρωταθλητές να τα χρειάζονται για να τους δώσουν 1 βαριά 2 δισκάκια στα 100.
Αλλά να τα σκάσει κάποιος για να γίνει πρωταθλητής δεν θα γίνει μόνο με ένα όπλο.
Στο υπογράφω.
Αν του περισεύουν καλώς.
Χρειάζεται προπόνηση και ψυχολογία.
Στο δεύτερο πάσχουμε οι Έλληνες.

Άρα κάνεις και εσύ τέτοιες δοκιμές.😂
Γιατί τις έκανες αφού δεν αποδεικνύεται τίποτα ;

Τώρα μιλάς σωστά.
Συμφωνώ απόλυτα.
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποδείξω.
Ότι όλα τα όπλα βγάζουν συγκεντρωτικές τουφεκιές με κλειστά τσοκ.
Από το "χειρότερο" μέχρι το "καλύτερο".

Αλλά εδώ έχουμε πολλούς που αρέσκονται να τουφεκάνε τσίχλες και φάσσες στα σύννεφα.
Εεε εκεί η συγκέντρωση παίζει ρόλο, ... για αυτούς έβαλα τις τουφεκιές, για να επιλέξουν το σωστό όπλο ανάμεσα στα 2.

Αυτό που απομένει να κάνουν για να επιλέξουν το σωστό όπλο είναι να μετρήσουν αυτοί τα περιφερειακά ενεργά σκάγια από την αποτύπωση στον πίνακα.
Τα έχω και αυτά σε φωτογραφία αλλά μιαν άλλην φοράν αυτά.

Αυτός ο ρημαδιασμένος ο πίνακας πολύ μαρτυριάρης είναι όταν θέλουμε να κεράσουμε τσάγια ... ατράκτους μετράει, ενεργά σκάγια μετράει, συγκέντρωση μετράει αλλά μην πιστεύετε τίποτα, οι μάχιμοι τα βλέπουν στο κυνήγι.

Αυτός είναι ο δεύτερος λόγος που έβαλα τηνφωτογραφία.
Είναι διεθνές γνωστό ότι το DT11 κατεβάζει τσίχλες στουπί στα 85μ ενώ η Μ2 πασχίζει να τις κατεβάσει ζωντανές στα 30.
Άρα μην πιστεύετε τον πίνακα και κρατήστε τα λεφτά για τα τσάγια.
Καλό απόγευμα σε όλους.
Βασίλη? Τα έχουμε συζητήσει 1μύριο φορές αυτά τα πράγματα κ σε ορισμένα έχουμε συμφωνήσει.
Μην συνεχίζεις όμως να ισοπεδώνεις κ να υποτιμάς όπλα που έχουν δείξει την αξία τους.
 
Νομίζω πως ο φίλος δεν συγκρίνει όπλα αλλά τουφεκιες, κάτι το οποίο το έχει κάνει και ο Ν Κυπριδημος με τουφεκια του μονοκαννου baikal και ενός ακριβού όπλου.
Τουφεκιές από 2 όπλα συγκρίνω.
Ένα σκοπευτικό και το άλλο κυνηγετικό με σκοπευτικό φυσίγγι που θεωρητικά ευνοεί το σκοπευτικό όπλο.
Εκτός αν κάνω λάθος και τα σκοπευτικά φυσίγγια ευνοούν τα κυνηγετικά όπλα.

Αυτό με τις τουφεκιές σε πίνακα είναι μεγάλη μ@λακία.
Απλά έπεσε το όπλο πάνω μου και έριξα 2 φυσίγγια γιατί δισκάκι δεν μπορώ να πετύχω.

Μόνο αυτοί που έχουν απαιτήσεις στα 80μ πρέπει κανονικά να τουφεκάνε λαμαρίνες με διαφορετικά όπλα.
 
Βρε βρε έχω χάσει επεισόδια. Φίλος για κάντο λιανα, δεν έχω καταλάβει, απο αυτή την δοκιμή έβγαλες συμπέρασμα για τους κονους ;; Γιατί αν είναι ναι, βλέπω να αρχίσουν να γελούν η πέτρες μαζί με τα χορτάρια, και δεν θα μπορώ να τα σταματήσω.
Λάθος συμπέρασμα έβγαλες.
 
Last edited:
Το καλύτερο όπλο βλητικής λέγετε benelli ξέρω και με το Τοτό κάποια ανέκδοτα αλλά δε τα λέω ,ας ρίχνει ο κάθε ένας με ότι θέλει συζήτηση κάνουμε και σίγουρα συμπεράσματα από ένα δύο τουφεκιές δε βγαίνουν ποτέ, το βάθος του χρόνου δείχνει την αξία του κάθε ενός .Για πολλοστή φορά όμως θα ξαναγράψω και θα το γράφω πάντα το πώς σκοτώνει κάθε ντουφέκι θέλει αντίληψη μεγάλη για να το καταλάβεις και μπορείς να το διαπιστώσεις αν την έχεις και με 50 φυσίγγια σε ένα κυνήγι αν δεν την έχεις που η πλειοψηφία δεν την έχει των ανθρώπων είναι κάτι σαν την οδήγηση οδηγούμε όλοι αυτοκίνητα αλλά λίγοι γνωρίζουμε τις δυνατότητες και γιατί ένα αυτοκίνητο κάνει κάτι που δεν το κάνει κάποιο άλλο ασχέτως χρηματικής αξίας και συνεχίζω αν δεν την έχεις την αντίληψη δεν θα καταλάβεις πότε την διαφορά θα λες σκοτώνω και εγώ με τη δική μου και σίγουρα σκοτώνεις πως όμως έτσι όπως το γράφω πολύ απλά πας και εσύ με το αυτοκίνητό σου ταξίδι και εγώ με το δικό μου πως όμως , με τη άνεση τη ασφάλεια τι φρένα και τι ανοχή σε έναν απότομο ελιγμό.Ετσι σκοτώνεις και τα πουλιά απλά πέφτουν σκοτώνει ο δίπλα και τα πουλιά με το τράβηγμα απλά πανιαζουν μένουν νεκρά στον αέρα ,ποιον ενδιαφέρει θα πει κάποιος αφού πέφτουν και με τα δύο όπλα , κάποιους τους ενδιαφέρει γι'αυτό και δεν μπορούν να τσουβαλιάσουν όλα τα ντουφέκια στο ίδιο σακί.Γιατι θα έρθει η στιγμή που μια συνθήκη ένας τόπος θα σου δείξει ότι όντως κρατάς καλύτερο ντουφέκι από τον δίπλα .Έχουν συμβεί αυτά και θα ξανασυμβούν γι'αυτό και ανταγωνίζονται οι εταιρίες γιατί ξέρουν που βρίσκονται.Οσο για τη benelli έχει ολοκληρώσει την τεχνολογία της επάνω στο υπόλοιπο όπλο και άρχισε να ασχολείται από το 2005 και με το θέμα κανη. Αν είχε καλή κανη δεν θα είχε αλλάξει αυλούς και 3/4 φορές τα χαρακτηριστικά της .Θα είχε μείνει όπως μια Ρεμί στο 18.6 μια wintsister στο 18.8 η μία bereta που κατάλαβε ποιος είναι ο ιδανικός αυλός από την οπτιμά και μετά και έμεινε εκεί σταθερή στον 18.6 και απλά παίζει λίγο με τον κώνο για να φτάσει η να ξεπεράσει τη ρεμινγκτον σε βλητική απόδοση πάντα .
 
Βασίλη? Τα έχουμε συζητήσει 1μύριο φορές αυτά τα πράγματα κ σε ορισμένα έχουμε συμφωνήσει.
Μην συνεχίζεις όμως να ισοπεδώνεις κ να υποτιμάς όπλα που έχουν δείξει την αξία τους.
Νίκο με λένε.

Το dt11 είναι ένα πολύ καλό όπλο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα χρήματά του για άτομα που δεν κάνουν πρωταθλητισμό, είναι ήδη φτασμένα και ψάχνουν την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας από την τουφεκιά.

Εσύ που το έχεις θα το κρίνεις.
Αν εσένα σου κάνει, σε κανέναν δεν πέφτει λόγος.

Τον καλό σκοπευτή δεν τον κάνει το όπλο, απλά ίσως του δώσει το 1% παραπάνω και το μετάλλιο.
 
Το καλύτερο όπλο βλητικής λέγετε benelli ξέρω και με το Τοτό κάποια ανέκδοτα αλλά δε τα λέω ,ας ρίχνει ο κάθε ένας με ότι θέλει συζήτηση κάνουμε και σίγουρα συμπεράσματα από ένα δύο τουφεκιές δε βγαίνουν ποτέ, το βάθος του χρόνου δείχνει την αξία του κάθε ενός .Για πολλοστή φορά όμως θα ξαναγράψω και θα το γράφω πάντα το πώς σκοτώνει κάθε ντουφέκι θέλει αντίληψη μεγάλη για να το καταλάβεις και μπορείς να το διαπιστώσεις αν την έχεις και με 50 φυσίγγια σε ένα κυνήγι αν δεν την έχεις που η πλειοψηφία δεν την έχει των ανθρώπων είναι κάτι σαν την οδήγηση οδηγούμε όλοι αυτοκίνητα αλλά λίγοι γνωρίζουμε τις δυνατότητες και γιατί ένα αυτοκίνητο κάνει κάτι που δεν το κάνει κάποιο άλλο ασχέτως χρηματικής αξίας και συνεχίζω αν δεν την έχεις την αντίληψη δεν θα καταλάβεις πότε την διαφορά θα λες σκοτώνω και εγώ με τη δική μου και σίγουρα σκοτώνεις πως όμως έτσι όπως το γράφω πολύ απλά πας και εσύ με το αυτοκίνητό σου ταξίδι και εγώ με το δικό μου πως όμως , με τη άνεση τη ασφάλεια τι φρένα και τι ανοχή σε έναν απότομο ελιγμό.Ετσι σκοτώνεις και τα πουλιά απλά πέφτουν σκοτώνει ο δίπλα και τα πουλιά με το τράβηγμα απλά πανιαζουν μένουν νεκρά στον αέρα ,ποιον ενδιαφέρει θα πει κάποιος αφού πέφτουν και με τα δύο όπλα , κάποιους τους ενδιαφέρει γι'αυτό και δεν μπορούν να τσουβαλιάσουν όλα τα ντουφέκια στο ίδιο σακί.Γιατι θα έρθει η στιγμή που μια συνθήκη ένας τόπος θα σου δείξει ότι όντως κρατάς καλύτερο ντουφέκι από τον δίπλα .Έχουν συμβεί αυτά και θα ξανασυμβούν γι'αυτό και ανταγωνίζονται οι εταιρίες γιατί ξέρουν που βρίσκονται.Οσο για τη benelli έχει ολοκληρώσει την τεχνολογία της επάνω στο υπόλοιπο όπλο και άρχισε να ασχολείται από το 2005 και με το θέμα κανη. Αν είχε καλή κανη δεν θα είχε αλλάξει αυλούς και 3/4 φορές τα χαρακτηριστικά της .Θα είχε μείνει όπως μια Ρεμί στο 18.6 μια wintsister στο 18.8 η μία bereta που κατάλαβε ποιος είναι ο ιδανικός αυλός από την οπτιμά και μετά και έμεινε εκεί σταθερή στον 18.6 και απλά παίζει λίγο με τον κώνο για να φτάσει η να ξεπεράσει τη ρεμινγκτον σε βλητική απόδοση πάντα .
Προσωπικά λοιπόν προτιμώ ένα τουφέκι λειτουργικό γιατί με τα τσοκ που υπάρχουν σήμερα και τα φυσίγγια το βλητικο φτιάχνει πολύ εύκολα.τι να τη κάνω τη Ρεμ όταν θέλω μαζί μου μια βαλίτσα ανταλλακτικά για να κυνηγήσω.επειδη λοιπόν είχα Ρεμ γι αυτό κι έφυγε οσο πιο γρήγορα γινόταν αλλά περί ορεξεως κολοκυθοπιτα
 
Τα περισσότερα χρόνια που κυνηγάω ήτανε με μπερετες δε μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω το γεγονός ότι η μπενελι έχει σπάσει στην Αμερική που είναι απαιτητική αγορά όλα τα ρεκόρ πωλήσεων με τον sbe 2 ακολουθεί η m2 και τώρα πλησιάζει ο 3.η Μπερέτα είναι νούμερο 2 και όλοι οι υπόλοιποι μοιράζονται τη πίτα.τη Ρεμ συγκεκριμένα τη παίρνουνε 3ο4ο γιατί η τιμή της είναι στα 700 800 όπως και η sx3 και 4.οσον αφορά τη μαξους 2 ελάχιστοι με τιμή κοντά σταχ2 χιλιάδες δολλάρια τώρα πως ένα όπλο που σπάει ρεκόρ βγαίνει άχρηστο εγώ δε μπορώ να καταλάβω κι ένα όπλο που προσωπικά δεν το είχα ποτέ στη κατοχή μου
 
Τα περισσότερα χρόνια που κυνηγάω ήτανε με μπερετες δε μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω το γεγονός ότι η μπενελι έχει σπάσει στην Αμερική που είναι απαιτητική αγορά όλα τα ρεκόρ πωλήσεων με τον sbe 2 ακολουθεί η m2 και τώρα πλησιάζει ο 3.η Μπερέτα είναι νούμερο 2 και όλοι οι υπόλοιποι μοιράζονται τη πίτα.τη Ρεμ συγκεκριμένα τη παίρνουνε 3ο4ο γιατί η τιμή της είναι στα 700 800 όπως και η sx3 και 4.οσον αφορά τη μαξους 2 ελάχιστοι με τιμή κοντά σταχ2 χιλιάδες δολλάρια τώρα πως ένα όπλο που σπάει ρεκόρ βγαίνει άχρηστο εγώ δε μπορώ να καταλάβω κι ένα όπλο που προσωπικά δεν το είχα ποτέ στη κατοχή μου
Στα πρώτα φτερούγατα θα φωνάζεις....που είσαι Μπερέτα μου 😇
 
Κάπου πιο πάνω διάβαζα για δοκιμές.πρωτον ο πίνακας δείχνει τη μισή αλήθεια.δευτερον είναι μέγα λάθος να συγκρίνεται ένα όπλο Χ μ ένα όπλο ψ.αν θέλετε τέτοια σύγκριση μόνο με βαλλιστικό τζελ για να φανεί και η διάτρηση και όλα με φυσίγγια από 24 μέχρι μάγκνουμ η σούπερ μάγκνουμ.3ον οι δοκιμές γίνονται με τ όπλο το δικό σου για να δεις που ρίχνεις αν του ταιριάζουν τα φυσίγγια που έχεις αποφασίσει να ρίξεις και αν είσαι ικανοπ από τα τσοκ.προσωπικα ότι δοκιμές κάνω βγαίνουν σε φώτο και στο φόρουμ γιατί δε μ ενδιαφέρει καθόλου αν είναι καλές η όχι.παρουσιαζω τα πράματα όπως είναι γιατί δεν έχω συμβόλαιο με κανένα και τις δείχνω νια να παίρνουμε μια ιδέα και μπας βοηθήσω και κάποιον που ίσως από τύχη να έχει αποφασίσει να ρίξει τα ίδια φυσίγγια.αφου λοιπόν δω στο πίνακα τι κάνει τ οπλο μετα κυνήγι.αν και στο κυνήγι δε μείνω ευχαριστημένος από τα τσοκ τότε πάμε σε αγορά αφτερ μαρκετ
 
Νίκο με λένε.
😎...
Τον καλό σκοπευτή δεν τον κάνει το όπλο, απλά ίσως του δώσει το 1% παραπάνω και το μετάλλιο.
Εμένα μου έδωσε πολύ παραπάνω μ αρκετά ποιό λίγο ρίξιμο στην προπόνηση.
Υπόψιν δεν έριχνα με Μ2, με perazzi έριχνα.
Οτι ταιριάζει στον καθένα.
 
Προσωπικά λοιπόν προτιμώ ένα τουφέκι λειτουργικό γιατί με τα τσοκ που υπάρχουν σήμερα και τα φυσίγγια το βλητικο φτιάχνει πολύ εύκολα.τι να τη κάνω τη Ρεμ όταν θέλω μαζί μου μια βαλίτσα ανταλλακτικά για να κυνηγήσω.επειδη λοιπόν είχα Ρεμ γι αυτό κι έφυγε οσο πιο γρήγορα γινόταν αλλά περί ορεξεως κολοκυθοπιτα
Θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος αλλά άλλο η αξιοπιστία άλλο το βλητικο κομμάτι.Εγω που είχα 1100 και έχω μια bernadeli vincet αδελφακι της 1196 έχω ρίξει τόσα φυσίγγια αλλά πρόβλημα δε αντιμετώπισα ποτέ εκτός το λαμάκι που κάποια στιγμή βγήκε και με μια Πόντα ξαναμπήκε αυτό που φέρνει το φυσίγγι πίσω από την αποθήκη και να φανταστείς έχω τσιγκλισρι και τη γλώσσα για να βάζω το φυσίγγι απευθείας χωρίς να πιέζω το μέσα μέρος απλά δε μένει ανοιχτό ποτέ το κλείστρο δικό μου θέμα αυτό.Για να δεις τη διαφορά φιλοσοφίας έχω ξαναπεί εάν δε μου αρέσει πως ρίχνει η guerini θα πάρω v3 και ας κάνει εμπλοκές γιατί θέλω απλά το όπλο να σκοτώνει και να βλέπω αυτό που θέλω με το τράβηγμα της σκανδάλης.
 
Καλό 🤣
Εγώ πάντως να δώσω όπλο για να πάρω εφεδρική σκανδάλη ξέχασέ το.
Για σκυλί θα έδινα 2-3 όπλα από τον οπλοβαστό.

Θα δεις πιο κάτω...

Δεν έχω ρίξει μια τουφεκιά.
Έχω ρίξει 2 και έβαλα την καλύτερη για το DT11.
Αν σου βάλω την δεύτερη θα πουλήσεις τις κάνες και θα βαλεις από Μ2 πάνω στο δίκανο.🤣
Αν θες τόσο πολύ την βάζω.
Θεωρώ όμως ότι το αδικεί το όπλο και δεν θα το κάνω.
Αν πρέπει επίσης να ρίξω καμιά χιλιάδα φυσίγγια για να δω αυτό που βλέπουν κάποιοι, και δεν το βλέπουν άλλοι, το αφήνω σε αυτούς που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακα όπως διατείνονται.
Χαίρομαι πάντως που δεν αμφισβήτησε κανένας τις δοκιμές.
Απόσταση φυσίγγι τσοκ και όπλα είναι φανερά.

Ποιοι γνωρίζουν και θα γελάνε ;
Μην σου πω την γνώμη μου για τους φωστήρες και τους "γνώστες" καλύτερα.

Και αυτός αυτό που έκανα εγώ έκανε.
Αφού τον ξέρεις ρώτα τον γιατί το έκανε αφού δεν αποδεικνύει τίποτα.

Το "ανώτερο βλητικά" πως το κατάλαβες ;
Από τις βολές στα δισκάκια θα μπορούσε να πει κάποιος κακεντρεχής ;
Αν ρίχνει κάποιος trap χρειάζεται σφιχτό όπλο, στο sporting και στο skeet δεν χρειάζονται ειδικά όπλα.
Μας έχουν πείσει ότι χρειάζονται.
Ίσως οι πρωταθλητές να τα χρειάζονται για να τους δώσουν 1 βαριά 2 δισκάκια στα 100.
Αλλά να τα σκάσει κάποιος για να γίνει πρωταθλητής δεν θα γίνει μόνο με ένα όπλο.
Στο υπογράφω.
Αν του περισεύουν καλώς.
Χρειάζεται προπόνηση και ψυχολογία.
Στο δεύτερο πάσχουμε οι Έλληνες.

Άρα κάνεις και εσύ τέτοιες δοκιμές.😂
Γιατί τις έκανες αφού δεν αποδεικνύεται τίποτα ;

Τώρα μιλάς σωστά.
Συμφωνώ απόλυτα.
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποδείξω.
Ότι όλα τα όπλα βγάζουν συγκεντρωτικές τουφεκιές με κλειστά τσοκ.
Από το "χειρότερο" μέχρι το "καλύτερο".

Αλλά εδώ έχουμε πολλούς που αρέσκονται να τουφεκάνε τσίχλες και φάσσες στα σύννεφα.
Εεε εκεί η συγκέντρωση παίζει ρόλο, ... για αυτούς έβαλα τις τουφεκιές, για να επιλέξουν το σωστό όπλο ανάμεσα στα 2.

Αυτό που απομένει να κάνουν για να επιλέξουν το σωστό όπλο είναι να μετρήσουν αυτοί τα περιφερειακά ενεργά σκάγια από την αποτύπωση στον πίνακα.
Τα έχω και αυτά σε φωτογραφία αλλά μιαν άλλην φοράν αυτά.

Αυτός ο ρημαδιασμένος ο πίνακας πολύ μαρτυριάρης είναι όταν θέλουμε να κεράσουμε τσάγια ... ατράκτους μετράει, ενεργά σκάγια μετράει, συγκέντρωση μετράει αλλά μην πιστεύετε τίποτα, οι μάχιμοι τα βλέπουν στο κυνήγι.

Αυτός είναι ο δεύτερος λόγος που έβαλα την φωτογραφία.
Είναι διεθνές γνωστό ότι το DT11 κατεβάζει τσίχλες στουπί στα 85μ ενώ η Μ2 πασχίζει να τις κατεβάσει ζωντανές στα 30.
Άρα μην πιστεύετε τον πίνακα και κρατήστε τα λεφτά για τα τσάγια.
Καλό απόγευμα σε όλους.
Βρε βρε καλοστονε και ας αργισε, που ήσουν μωρέ. Για βγάλτε καθαρή κόλλα, και στιλό έχουμε διαγώνισμα. .my man.
 
Back
Top