Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ μ τίποτα.
Τον Κυπρίδημο τον έχω πολύ ψηλά, τον σέβομαι, τον διαβάζω κ του έχω ζητήσει στο παρελθόν να με βοηθήσει μέ τις γνώσεις του.
Βaical μονόκανα έχω 2.
Σταθερά ρώσικα , το ένα φούλ κ το άλλο ντεμί.
3 χρόνια έριξα ~ 25000+ τουφεκιές με το perazzi, τώρα 2 χρόνια+ ρίχνω με το dt το οποίο βλέπω πολύ ανώτερο βλητικά.
Πιστεύεις ότι πρέπει να το κοντράρω στον πίνακα κ με τους πασσάλους που έχω?
Ν αποδείξω τί?
Αυτό που απέδειξε ο κυπρίδημος?
Εγώ δεν μπαίνω κάν στον κόπο.
Εχω 686s σταθερό που το ξέρω ότι είναι ποιό συγκεντρωτικό από κάθε άλλο όπλο που έχω.
Τι πάει να πεί αυτό?
Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα λόγω μιας συγκεντρωτικής τουφεκιάς.
Το απο πανω ερωτημα μου απευθυνεται στο κειμενο σου .
 
Αν μου επιτρεπεις το 686s τι αυλους εχει και οπως αναφερεις εχει ποιο σφιχτη ροζετα και απο το DT11 αν καταλαβα καλα;
18.3
Οχι μόνο από το dt.
Και από το b25 και πολλά μπάσταρδα αυτογεμή.
Βennelobreda, benneloremi benellomosberg κ.α.
Μιλάμε για ένα τσουβάλι τσάι.
Μέχρι 30γρ.ψιλά σκάγια.
Χοντρα δεν έχω δοκιμάσει
75cm 1*3* σταθερό χιλιορηγμένο απ τον προηγούμενο
 
Αυτό με την ηθική στο κυνήγι κάπου με μπερδεύει...
Για να έχουμε αυξημένες πιθανότητες επιτυχίας,δεν προσπαθούμε να εκμεταλλευτουμε ανάγκες του θηράματος?
Όταν χτυπάμε τα πουλιά κατά την μετανάστευση είμαστε ανήθικοι?
Όταν το κάνουμε κατά τη μετακίνηση τους για τροφοληψια?
Όταν γυρίζουν για κουρνια?
Όταν δεν έχουμε σκύλο επαναφοράς?
Η μήπως ρίχνουμε με την ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ της άμεσης καταβολής και ΑΝΕΥΡΕΣΗΣ του χτυπημένου σε κάθε περίπτωση?
Ανεξάρτητα από την απόσταση βολής...
Αν κυνηγήσουμε το υδρόβιο σε συνθήκες παγετού,την ώρα που ψάχνει το νερό που δεν έχει ακόμη παγώσει για να πιει,είμαστε ανήθικοι?
Όταν οδηγούμε τα σκυλιά μας στην περιοχή τροφοληψιας του λαγού για να πάρουν ντορο,είμαστε ανήθικοι?
Κάποιος που τουφεκαει με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στα 50μ,είναι λιγότερο ηθικός από κάποιον που το κάνει στα 30μ και είναι λιγότερο ικανός?
Είναι βέβαιο πως ο πρώτος θα χάσει περισσότερα χτυπημένα από τον δεύτερο που ίσως είναι στημένος σε πιο ζαβο μέρος?
Απορίες εκφράζω!
 
Αυτό με την ηθική στο κυνήγι κάπου με μπερδεύει...
Για να έχουμε αυξημένες πιθανότητες επιτυχίας,δεν προσπαθούμε να εκμεταλλευτουμε ανάγκες του θηράματος?
Όταν χτυπάμε τα πουλιά κατά την μετανάστευση είμαστε ανήθικοι?
Όταν το κάνουμε κατά τη μετακίνηση τους για τροφοληψια?
Όταν γυρίζουν για κουρνια?
Όταν δεν έχουμε σκύλο επαναφοράς?
Η μήπως ρίχνουμε με την ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ της άμεσης καταβολής και ΑΝΕΥΡΕΣΗΣ του χτυπημένου σε κάθε περίπτωση?
Ανεξάρτητα από την απόσταση βολής...
Αν κυνηγήσουμε το υδρόβιο σε συνθήκες παγετού,την ώρα που ψάχνει το νερό που δεν έχει ακόμη παγώσει για να πιει,είμαστε ανήθικοι?
Όταν οδηγούμε τα σκυλιά μας στην περιοχή τροφοληψιας του λαγού για να πάρουν ντορο,είμαστε ανήθικοι?
Κάποιος που τουφεκαει με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στα 50μ,είναι λιγότερο ηθικός από κάποιον που το κάνει στα 30μ και είναι λιγότερο ικανός?
Είναι βέβαιο πως ο πρώτος θα χάσει περισσότερα χτυπημένα από τον δεύτερο που ίσως είναι στημένος σε πιο ζαβο μέρος?
Απορίες εκφράζω!
Η ηθική Γιαννη έχει αλλα όρια για τον καθενα, σιγουρα καποια πραγματα ειναι ανήθικα απο όποια πλευρα και αν τα δεις, αλλα καποια αλλα είναι υποκειμενικα. ΠΧ εμενα ο παππους μου φασσες δεν τουφεκαγε στο φτερο, τις αφηνε να καθονται σε κοντινες αποστασεις, εριχνε φυσιγγι και φασσα, ειμαι πιο ηθικός που τις τουφεκαω στον αέρα και σε μεγαλύτερες αποστασεις? που σιγουρα μου εχουν φύγει σκαγιομενα πουλια και επεσαν 500 ή 1000 μετρα μακρια? πολλα απο αυτα ειναι σχετικα, ο καθενας εχει τη δική του ηθική και τους δικους του άγραφους νόμους...
 
Το κυνήγι είναι μια διαδικασία το οποίο απαιτεί από τον κάθε θηρευτή , εμπειρία και ικανότητα. Ολοκληρώνεται με το να αφαιρέσεις τη ζωή από το θήραμα. Όσο σκληρό και να ακούγεται , αυτή είναι η φύση.
Το γεράκι έχει καλύτερη όραση και πέταγμα από την καρακάξα, η δεύτερη έχει μεγαλυτερη εξυπνάδα .Άλλος τουφεκαει καλύτερα , άλλος ξέρει να στήσει καρτέρι καλύτερα .
Επειδή είναι υποκειμενικά όλα , έρχεται ο νόμος και καθορίζει τι επιτρέπεται και τι όχι .
 
Που ακριβώς υποτίμησα? Θες να μου πεις δηλαδή ότι όλοι μα όλοι στον Έβρο κυνηγάνε με ατσάλινα?ας μάθουμε να σεβόμαστε πρώτα τους νόμους και τα όρια και μετά συζητάμε ότι θες.γεμισε ήδη το fb με φωτογραφίες 20 και 30 τρυγονιων.μετα μας φταίνε πάντα οι αλλοι
Επειδή έγραψες ελληναρες και σε σχέση με τους Αμερικανούς .Στο οτι δε σέβεστε κάνεις κανέναν εδώ είναι γνωστό εξάλλου φαίνετε από την ψήφο του καθένας το κώλο του και το φαίνεσθαι
 
Ηθικο ειναι να βαρας το θηραμα στα 40-50-60-70 μετρα τραυματιζοντας το και ταιζοντας τα λυκοτσακαλα? Και ειναι ανηθικο να το κτυπας με τα πλανουρια στα 20-25 με ακαριαια καταβολη Μαλιστα!!!Αλλα στην χωρα του ριχτου οπου το δεις δεν περιμενα κατι καλυτερο
Γιατι στα 20-25 δεν μπορει να το τραυματισεις και να το φανε τα λυκοτσακαλα?Αν ειναι ετσι να μην ξαναπαμε στο φτερο αλλα να πηγαινουμε καθιστα με κασετοφωνο που ειναι και ηθικο γιατι δεν εχουμε τραυματισμους και κοψοφτερα....
 
Αμερική μόνο στην χιονοχηνα επιτρέπεται χωρίς μειωτηρα, σε ολα τα αλλα υδρόβια πάνε με 3 φυσίγγια όπως εμείς , επίσης τα ομοιώματα μπαίνουν με συγκεκριμένα μοτίβα ώστε να φέρνουν τα πουλιά εκει που πρέπει για εύκολη και σίγουρη καταβολή, πράγμα που θέλει τέχνη, και βλέπεις πως κατα κανόνα αν δεν μπουν τα πουλιά στο βελινεκες του όπλου δεν σηκώνονται να ρίξουν, ασε που οτι βίντεο δεις απο shotkam ολες οι τουφεκιες ειναι σε μεμονομενα πουλιά, υπάρχει πιο ηθικό πράγμα απο αυτο; θα ηταν καλύτερο να τα τουφεκαν στα 60-70 μετρα μπας και πέσει κανένα;
αυτο που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτό που θα καναν οι "ελληναρες" κυνηγοί αν τους δινόταν η ευκαιρία για ένα κυνηγι σε εκεινα τα μέρη, οποτε μην βλέπουμε ένα δυο βίντεο απο άλλες χώρες και τα μεταφράζουμε όπως θέλουμε απλά για να κάνουμε "κακούς" τους άλλους...στην Ελλάδα ζούμε και οσο και αν εθελοτυφλουμε ξέρουμε ποσο ηθικοί και νόμιμοι είναι οι περισσότεροι, τόσο που δεν μας νοιάζει να κρατάμε ουτε τα προσχήματα...
Εγω μαλλον θα βλεπω αλλα βιντεο....Οτι ειναι απο shot cam μπορει, αλλα οχι οτι ολες βολες ειναι ετσι σημαδευτες και οχι στο μπουλουκι....απο τους 10-12 ενας με δυο εχουν shotcam,οι υπολοιποι?Δεν ριχνουν πιο μακρια γιατι με τοσα κοπαδια που κυκλοφορουν και με τοσα ομοιωματα που εχουν στησει ξερουν αν δεν τους κατσει το πρωτο κοπαδι θα τους κατσει το δευτερο το τριτο και παει λεγοντας...Αν δεν ειχαν ομοιωματα και κραχτες θα βλεπαμε τοτε κι αυτοι ποσο"ηθικοι" θα ηταν και σε τι αποστασεις θα εριχναν...απλως τωρα ειναι σιγουροι οτι θα τους μπει κοπαδι στα 20 30 μετρα και θα τα σφαξουν...
 
Last edited:
Για να ρίξεις ένα παπί στα 60 και 70 που αναφέρονται δεν πας με 9ρακια ούτε με ψοφια Ντέμι και πάει λέγοντάς ,όσες πιθανότητες έχει τα λαβωθει και να γλιτώσει στα 30 με 4αρι άλλες τόσες έχει στα 70 με 3/0 ένα να πάρει τελείωσε.
 
Εγω μαλλον θα βλεπω αλλα βιντεο....Οτι ειναι απο shot cam μπορει, αλλα οχι οτι ολες βολες ειναι ετσι σημαδευτες και οχι στο μπουλουκι....απο τους 10-12 ενας με δυο εχουν shotcam,οι υπολοιποι?Δεν ριχνουν πιο μακρια γιατι με τοσα κοπαδια που κυκλοφορουν και με τοσα ομοιωματα που εχουν στησει ξερουν αν δεν τους κατσει το πρωτο κοπαδι θα τους κατσει το δευτερο το τριτο και παει λεγοντας...Αν δεν ειχαν ομοιωματα και κραχτες θα βλεπαμε τοτε κι αυτοι ποσο"ηθικοι" θα ηταν και σε τι αποστασεις θα εριχναν...απλως τωρα ειναι σιγουροι οτι θα τους μπει κοπαδι στα 20 30 μετρα και θα τα σφαξουν...
η χήνα δεν ειναι φασσα για να νομιζεις οτι θα ριξεις στο μπουλουκι και θα πέσουν 2-3 με μια τουφεκια... ολοι βαζουν οσο πιο κλειστα τσοκ γινεται για να πανε μπαλα τα σκαγια και τουφεκανε στο μπουλουκι για να πεσουν πολλα; ειπαμε να λεμε θεωρείες αλλα πρέπει να βγαίνει και ένα νόημα...
 
η χήνα δεν ειναι φασσα για να νομιζεις οτι θα ριξεις στο μπουλουκι και θα πέσουν 2-3 με μια τουφεκια... ολοι βαζουν οσο πιο κλειστα τσοκ γινεται για να πανε μπαλα τα σκαγια και τουφεκανε στο μπουλουκι για να πεσουν πολλα; ειπαμε να λεμε θεωρείες αλλα πρέπει να βγαίνει και ένα νόημα...
Ηλία συγνώμη που επεμβαίνω αλλα τι κλειστά τσοκ αφού με ατσάλινα ρίχνουν ποσσα μέτρα να μπορούν να κόψουν πουλιά χωρίς βοήθεια.
 
Και εχουν ανεβει και εδω μεσα βιντεο απο αμερικη με ντουφεκιες σε παπι σε αποσταση 70-90 γιαρδες και μαλιστα λεγαμε για την προσκοπευση που εβαζε ο τυπος και ηταν απιστευτη σχεδον εβγαινε το παπι απο το καδρο της καμερας...αυτος ηταν ανηθικος ενω αυτος που κανει "πρρρρ" για να το σηκωσει στα 15 μετρα ειναι ο ηθικος?Και ποιος ειναι ο ορισμος του ηθικου και του ανηθικου ή τα κριτηρια που το καθοριζουν?Εγω δηλαδη που θα κανω δυο ντουφεκιες στα 50 μετρα και θα παρω δυο πουλια και θα σηκωθω να φυγω ειμαι ο ανηθικος ενω αυτος που θα βαρεσει δυο τσουβαλια στα 20 μετρα ειναι ο ηθικος?(αν και στην αμερικη εχω δει που υπαρχει οριο 3-5 πουλια αναλογα το ειδος-μιλαω για παπια-αλλα σε καθε πολιτεια αυτο αλλαζει μια και ειναι ομοσπονδιακο κρατος...
 
η χήνα δεν ειναι φασσα για να νομιζεις οτι θα ριξεις στο μπουλουκι και θα πέσουν 2-3 με μια τουφεκια... ολοι βαζουν οσο πιο κλειστα τσοκ γινεται για να πανε μπαλα τα σκαγια και τουφεκανε στο μπουλουκι για να πεσουν πολλα; ειπαμε να λεμε θεωρείες αλλα πρέπει να βγαίνει και ένα νόημα...
Δεν μιλησα μονο για χηνα αλλα γενικοτερα για παπια...Εχεις κυνηγησει εκει? Εγω απο τα βιντεο που βλεπω και τις αποστασεις που ντουφεκανε δεν πιστευω να ισχυει αυτο που λες...γιατι τοτε αναιρει αυτο αυτο που ειπες οτι περιμενουν να μπουν μεσα στο βεληνεκες..Δηλαδη θα ντουφεκισω το παπι στα 20 μετρα και θα εχω πανω στο οπλο kicks full?
 
Ηλία συγνώμη που επεμβαίνω αλλα τι κλειστά τσοκ αφού με ατσάλινα ρίχνουν ποσσα μέτρα να μπορούν να κόψουν πουλιά χωρίς βοήθεια.
Στις χήνες κλειστά ρίχνουν, ο στόχος δεν είναι η χήνα αλλα το κεφάλι/λαιμός. Προσπαθούν να μείνει άθικτο το στήθος οπότε τουφεκιες στο σώμα περα απ το οτι δεν κρατάνε το πουλί, χαλάνε και το κρέας.

Δεν μιλησα μονο για χηνα αλλα γενικοτερα για παπια...Εχεις κυνηγησει εκει? Εγω απο τα βιντεο που βλεπω και τις αποστασεις που ντουφεκανε δεν πιστευω να ισχυει αυτο που λες...γιατι τοτε αναιρει αυτο αυτο που ειπες οτι περιμενουν να μπουν μεσα στο βεληνεκες..Δηλαδη θα ντουφεκισω το παπι στα 20 μετρα και θα εχω πανω στο οπλο kicks full?
Προσωπικά οχι δεν κυνηγισα εκει, αλλα μιλάω με άτομα που ειναι Έλληνες και ζουν και κυνηγάνε εκεί και οσο περίεργο και αν σου φαίνεται το επίπεδο του κυνηγίου στην Αμερική σε ηθικό βαθμό δεν το φτάνουμε, και μιλάω και για κυνήγι σε ιδιωτική γη που αναγκάζεσαι να πας με τα νερά του ιδιοκτήτη γιατι αν στραβώσει απλά δεν ξανακυνηγας εκεί, μιλαω και για κυνήγι σε δημόσια γη που οι κανόνες είναι πιο γενικοί.
Για τα κοντινά μετρα και κλειστά τσοκ έγραψα για τις χήνες, που ανέφερες ότι τουφεκαν στο κοπάδι για να κατεβάζουν πουλιά, πράγμα που αν εξαιρέσεις την χιονοχηνα, δεν εφαρμόζουν αλλού, μην τα ισοπεδώνουμε χωρίς αποδηξεις γιατί τα ίδια κάνουν οι οικολόγοι προς εμας, λενε αερολογίες απλά επειδή έτσι πιστεύουν.
Οσο για τους βισωνες, δεν μιλάμε για κυνήγι αλλα για γενοκτονία, πράγμα που καναν οι "Ευρωπαίοι" τον 19ο αιώνα μονο για το δερμα και τα κόκαλα, ουτε κυνηγι ηταν αυτο ουτε ειχε σχέση είχε με κυνηγούς. Και το σταματάω εδω γιατί το thread λέγεται "Benelli team".
 
φρεσκο αρθρο ... για την ΑΙ vs M2
https://www.fieldandstream.com/guns/benelli-performance-shop-ethos-cordoba-ai-best-shotgun-review

I chronographed the AI barrel and my own M2, which has the same length barrel. Two different target loads both showed a consistent, modest (25 fps - 7,62m/s) edge in velocity for the AI barrel over my M2 barrel at 5 feet from the muzzle.

If the above doesn’t make sense, perhaps this will: I tried a penetration test at 30 yards, shooting into an old Gun Digest with Boss War Chief 4s, again comparing the Ethos Cordoba AI to my M2. I propped the book against the steel leg of a pattern plate and shot it from 30 yards. When I shot it with the Ethos Cordoba, the Gun Digest was hit hard and it fell over. I turned it around and shot the back with my M2 and it did not budge, despite being stuck by almost the same number of pellets. Pellets from the Ethos Cordoba definitely penetrated deeper into the pages. Based on the anecdotal evidence of a one-rep test, I can see that A.I. may achieve some of what Benelli claims for it.


I shot the pattern plate and found, to my surprise, the gun was about 90 percent above point of aim, 10 below. My takeaways are, yes, it shoots high like many Benellis and, also, at skeet ranges anyway (which are also duck over decoy ranges) a high-shooting gun is not a bad thing.

I altered the fit of the gun with the included shims and brought the pattern down to a more field-ready 65/35 and would probably shim it down a little more if it were my gun.
 
φρεσκο αρθρο ... για την ΑΙ vs M2
https://www.fieldandstream.com/guns/benelli-performance-shop-ethos-cordoba-ai-best-shotgun-review

I chronographed the AI barrel and my own M2, which has the same length barrel. Two different target loads both showed a consistent, modest (25 fps - 7,62m/s) edge in velocity for the AI barrel over my M2 barrel at 5 feet from the muzzle.

If the above doesn’t make sense, perhaps this will: I tried a penetration test at 30 yards, shooting into an old Gun Digest with Boss War Chief 4s, again comparing the Ethos Cordoba AI to my M2. I propped the book against the steel leg of a pattern plate and shot it from 30 yards. When I shot it with the Ethos Cordoba, the Gun Digest was hit hard and it fell over. I turned it around and shot the back with my M2 and it did not budge, despite being stuck by almost the same number of pellets. Pellets from the Ethos Cordoba definitely penetrated deeper into the pages. Based on the anecdotal evidence of a one-rep test, I can see that A.I. may achieve some of what Benelli claims for it.


I shot the pattern plate and found, to my surprise, the gun was about 90 percent above point of aim, 10 below. My takeaways are, yes, it shoots high like many Benellis and, also, at skeet ranges anyway (which are also duck over decoy ranges) a high-shooting gun is not a bad thing.

I altered the fit of the gun with the included shims and brought the pattern down to a more field-ready 65/35 and would probably shim it down a little more if it were my gun.
Με τι φυσιγγια εριξε δεν γραφει......
Μαλλον ατσαλινα και πολλα γρ.
 
Με τι φυσιγγια εριξε δεν γραφει......
Μαλλον ατσαλινα και πολλα γρ.
Γιωργο γραφει .... Boss War Chief 4s , 35 γραμ 4αρια Βισμουθιου επιχαλκωμενα , αρα κατι τελειος νορμαλ σε γρμ , σαν τα δικα μας 36αρια. Αυτα ειναι οτι καλυτερο σε εναλλακτικο κυκλοφορει στην Αμερικη (περα απο το πανακριβο TSS) ...ειδικα το mix 3/5 , βεβαια $43 το κουτι :-)

Και δεν τα λες κ "γρηγορα" 410 M/s .... Ελλαδα θα τα θεωρουσαμε και αργα μην σου πω.

https://bossshotshells.com/products/warchief-12-gauge-boss-shot-shell
 
Γιωργο γραφει .... Boss War Chief 4s , 35 γραμ 4αρια Βισμουθιου επιχαλκωμενα , αρα κατι τελειος νορμαλ σε γρμ , σαν τα δικα μας 36αρια. Αυτα ειναι οτι καλυτερο σε εναλλακτικο κυκλοφορει στην Αμερικη (περα απο το πανακριβο TSS) ...ειδικα το mix 3/5 , βεβαια $43 το κουτι :-)

Και δεν τα λες κ "γρηγορα" 410 M/s .... Ελλαδα θα τα θεωρουσαμε και αργα μην σου πω.

https://bossshotshells.com/products/warchief-12-gauge-boss-shot-shell
Σωστος, το διαβασα βιαστικα και δεν το ειδα μιας και δεν με πολυενδιαφερει.....
Monobrowning......
 
Στις χήνες κλειστά ρίχνουν, ο στόχος δεν είναι η χήνα αλλα το κεφάλι/λαιμός. Προσπαθούν να μείνει άθικτο το στήθος οπότε τουφεκιες στο σώμα περα απ το οτι δεν κρατάνε το πουλί, χαλάνε και το κρέας.


Προσωπικά οχι δεν κυνηγισα εκει, αλλα μιλάω με άτομα που ειναι Έλληνες και ζουν και κυνηγάνε εκεί και οσο περίεργο και αν σου φαίνεται το επίπεδο του κυνηγίου στην Αμερική σε ηθικό βαθμό δεν το φτάνουμε, και μιλάω και για κυνήγι σε ιδιωτική γη που αναγκάζεσαι να πας με τα νερά του ιδιοκτήτη γιατι αν στραβώσει απλά δεν ξανακυνηγας εκεί, μιλαω και για κυνήγι σε δημόσια γη που οι κανόνες είναι πιο γενικοί.
Για τα κοντινά μετρα και κλειστά τσοκ έγραψα για τις χήνες, που ανέφερες ότι τουφεκαν στο κοπάδι για να κατεβάζουν πουλιά, πράγμα που αν εξαιρέσεις την χιονοχηνα, δεν εφαρμόζουν αλλού, μην τα ισοπεδώνουμε χωρίς αποδηξεις γιατί τα ίδια κάνουν οι οικολόγοι προς εμας, λενε αερολογίες απλά επειδή έτσι πιστεύουν.
Οσο για τους βισωνες, δεν μιλάμε για κυνήγι αλλα για γενοκτονία, πράγμα που καναν οι "Ευρωπαίοι" τον 19ο αιώνα μονο για το δερμα και τα κόκαλα, ουτε κυνηγι ηταν αυτο ουτε ειχε σχέση είχε με κυνηγούς. Και το σταματάω εδω γιατί το thread λέγεται "Benelli team".
Ο καθενας εχει την αποψη του ολα καλα....
 
Back
Top