Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ πάντως δε βρίσκω ελλειπείς τις κατανομές απ' το 4* που είδα στις φωτογραφίες.
Και για να γίνει αξιολόγηση της τουφεκιάς το λιγότερο που πρέπει να γίνει είναι να βρεθεί το κέντρο της, να χαραχτεί ο κύκλος 76εκ και να δούμε πόσα σκάγια βάζει μέσα και αν ο αριθμός τους επαρκεί για το θήραμα που το προορίζουμε.
Γιατί να σας θυμίσω πριν μερικά χρόνια που απλά κοιτώντας μία φώτο από μια τουφεκιά φαμπαρμ με 3* γραφατε όλοι διθυραμβικές κριτικές για την ανώτερη βλητική της τριμπορ και όταν κάθισα και μέτρησα σκάγια και βγήκε ένα ωραιότατο 55% με το ζόρι στα 30μ τότε..........
 
Λοιποοον θα με συγχωρέσετε γιατί ο πίνακας γυαλιζε εχθες είχε και ζεστη και ίσως οι φωτο να μην είναι και οι καλύτερες νόημα όμως θα βγει.το 4 θ αλλάξει το πιθανότερο
View attachment 90472View attachment 90473View attachment 90474View attachment 90476View attachment 90477
Μια χαρά είναι οι τουφεκιές του με τα 4*. Γεμίζουν ντουρβα. Εάν θέλεις το 4* να συμπεριφέρεται σαν 3*, φοράς απλά το 3*.
 
Οι ωραίες ντουφέκιες είναι ανοιχτές τόσο όσο να μην περνάει το θήραμα από μέσα αλώβητο σε γενικές γραμμές το 4* είναι ένα τσοκ για κοντά μακριά με ένα σωστό φυσίγγι που σε βοηθά και σε διορθώνει αν χρειαστεί αν μου πρότειναν όπλο με σταθερό τσοκ τώρα μετά απο την εμπειρία που έχω 4* θα διάλεγα για μεικτό κυνήγι.Πρωινη φωτό για να μην ξεχνιόμαστε και δίπλα η συνέχεια της μετά το περπάτημα
 

Attachments

  • IMG-1c9ce5def625c4f6b0c123639af03542-V.jpg
    IMG-1c9ce5def625c4f6b0c123639af03542-V.jpg
    237,5 KB · Προβολές: 55
  • IMG-f1598144719b82df481382fedafe25bd-V.jpg
    IMG-f1598144719b82df481382fedafe25bd-V.jpg
    487,9 KB · Προβολές: 55
Ωραίες τουφεκιές είναι αυτές που σου δίνουν νεκρό το θήραμα.
Μπορεί να μην έχει κατανομή -
σουρωτηρι αλλά μικρές φονικές ομάδες σκαγιων.
Λίγο αόριστο αυτό για θα παρακαλάς να πετύχει η μικρή φονική ομάδα το πουλί.
 
Κρίμα ρε γαμωτο και ήθελα να ρίχνω με το 4 από λόφο σε λοφο
Εγώ Ευρι χάρηκα κυνήγια και τουφεκιές σε centro και diamond με 3,5άρι LM. Βriley στην πρώτη και gemini στην δεύτερη
Δεν ξέρω αν είμαι θύμα marketing ή αυθυποβολής ,αλλά τα χάρηκα χωρίς να νιώσω ότι υστερούσα πουθενά
 
γιατι το 4* optima hp δεν ειναι 4
Είναι και παραείναι. Απλά όπως όλα τα όπλα με μακρύ κώνο συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά. Το 4 είναι σαν 3, το 3 είναι σαν 1 και από εκεί και πάνω τα πιο στενά ή δεν κάνουν τίποτα παραπάνω ή σκορπάνε κιόλας.
 
Εγώ Ευρι χάρηκα κυνήγια και τουφεκιές σε centro και diamond με 3,5άρι LM. Βriley στην πρώτη και gemini στην δεύτερη
Δεν ξέρω αν είμαι θύμα marketing ή αυθυποβολής ,αλλά τα χάρηκα χωρίς να νιώσω ότι υστερούσα πουθενά
Μια ζωή από παλιά που θυμάμαι τον εαυτό μου τα 2 πρώτα τσοκ που επερνα και τα τελευταία τελικά ήταν briley black oxide LM και LF.τοτε δεν υπήρχανε ούτε κικς ούτε μιξ ούτε φιξ.σε ότι όπλο και να τα έβαλα ποτέ δεν είχα παράπονα.τοτε βέβαια είχαμε και το pshq europe και τα παίρναμε μέγιστο 70-80 ευρα μαζί με μεταφορικά το ζευγαρι.για μένα είναι από τα κορυφαία συμβατικά ακόμα και σημερα και μετά βγήκανε στην επιφάνεια η φτηνή αλλά όχι φτηνιαρικη αντιγραφή τους τα gemini
 
Λίγο αόριστο αυτό για θα παρακαλάς να πετύχει η μικρή φονική ομάδα το πουλί.
Τρεις διαστάσεις η τουφεκιά και κινούμενος ο στόχος.
Όχι στάσιμο χαρτί.

Τέλος πάντων, δεν ξαναμπαινω σε αυτήν την κουβέντα.
Όπως νομίζει ο κάθε ένας .
 
Είναι και παραείναι. Απλά όπως όλα τα όπλα με μακρύ κώνο συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά. Το 4 είναι σαν 3, το 3 είναι σαν 1 και από εκεί και πάνω τα πιο στενά ή δεν κάνουν τίποτα παραπάνω ή σκορπάνε κιόλας.
περα απο τον κωνο Δασκαλα μετριμενο στην εξοδο βγαινει 18.3+ θα μου πεις το παιρνουνμε σαν 4*
πχ το usa skeet βγανει κοντα στα 18,4+
 
Α1-34-7-30Μ-4.jpg
Για χάρη του φίλου μου του Ευρι !!! Πάρτε και το ποσοστό στον κύκλο των 76 cm.
Στο περίπου βέβαια, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά.
Επέλεξα αυτή την τουφεκιά, με το Α1-34 ... Αριθμό σκαγιών στο φυσίγγι έβαλα το θεωρητικό 34 Χ 11 για Νο.7 ...
Υ.Γ. Μη μου ζητήσετε να φτιάξω και τις υπόλοιπες !!! .sarcastic..my man.
 
Δασκ
Είναι και παραείναι. Απλά όπως όλα τα όπλα με μακρύ κώνο συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά. Το 4 είναι σαν 3, το 3 είναι σαν 1 και από εκεί και πάνω τα πιο στενά ή δεν κάνουν τίποτα παραπάνω ή σκορπάνε κιόλας.
Δασκαλε
Εχεις εμπειρια απο τα τσοκ hp της φαμπαρμ-τριμπορ;;;

Παντα κυνηγιυσα με 4-2

Με το φαμπαρμ εβαλα 4-3 για τον λογο που αναφερες πιο πανω
Με συμβουλεψε αδερφικος φιλος που κυνηγαει με φαμπαρμ

ειδα μακρινες βολες αλλα στα κοντινα με το 4 νιωθω οτι τα παει πολυ συγκεντρωτικα
Βλεπω οτι σπρωχνει τα πουλια στην καταβολη και οτι στα 20 μετρα απαιτει αυστηρη σκοπευση

Εγω δεν ειμαι σκοπευτης
Θελω να μου συγχωρει λαθη η ντουφεκια μου

Ποια η αποψη σου;
Να βαλω 5-3;
Η 5-4 για κυνηγι;

Δεν εχω κανει δοκιμες σε πινακα
Απο το κυνηγι εχω δει οτι ειδα
 
Back
Top