Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Στο Ουρμπινο οι καρέκλες έχουν καρφιά και αναμμένα κάρβουνα, δεν κάθεται κάνεις.Ακομα και αυτοί που έφυγαν γιατί δεν τους ικανοποιούσαν οι καννες κάποια εποχή θα γυρίσουν γιατί η benelli ξέρει να βγάζει όμορφα και αξιόπιστα όπλα και με τις νέες κάννες,αν κάνουν ότι υπόσχονται ένας είναι ο δρόμος.
 
Κύριοι μάλλον δεν ξέρετε ότι είχε ξαναέρθει σε αυτόν τον κόσμο....
Δεν είναι κακό που με βλέπει κ στην ύπνο τού... Θα αλλάξει πολλές ακόμα μέχρι να πετύχει μια σαν τη δικιά μου που είναι για το μουσείο του urbino 🥰😜
 
Μπορει να ειναι και θεμα μετρων δεν επιμενω...Αλλα τωρα αυτο εχουμε με αυτο πορευομαστε...Εσυ τα μετρα τα εφτιαξες επειδη σε χτυπαγε ή επειδη δεν χτυπαγε εκει που εβλεπες?Κι οταν εννοεις μετρα εννοεις με φλατζες κλπ ή σε κοντακα?
Θα δω αν θα βελτιωθει η κατασταση με το πελμα και βλεπουμε...Σκεφτηκα μηπως ειναι κοντο το κοντακι και αυτο προκαλει το χτυπημα,αλλα ολα μου τα οπλα ιδια αποσταση σκανδαλης πελματος εχουν...Παντως στα ντουφεκισματα δεν εχω παραπονο μια χαρα βαραω...Για μπεκατσα λαγο που το εχω μια χαρα ειναι, για τσιχλες θα πηγαινω με κανα αλλο...
Το πιθανοτερο,οπως το περιγραφεις, θελει ρυθμιση η γωνια κλισης του πελματος η αλλιως pits.......
Πρεπει να το προσαρμοσεις ετσι που οταν επωμιζεις να εφαπτεται ολοκληρο το πελμα στον ωμο σου.........
 
Τα είπες όλα με μια λέξη! BENELLI = COMFORT. Έχω την RAFFAELLO power bore και ρίχνει πιο γλυκά και από την Άλφα 400 που είχα, που επίσης και εκείνη είχε παρόμοιο σύστημα. Παλαιότερα το 2004 είχα πάρει την τότε RAFFAELLO και την πούλησα μετά από τρεις μήνες, όχι γιατί δεν σκότωνε, (και άλλες ομορφιές που ακούω για τις BENELLI), αλλά γιατί δεν μπορούσα να ρίξω μετά από τριάντα σαράντα τουφεκιές. Ώμος και μάγουλο ήσαν πρισμένα!. Τώρα ρίχνω όσα θέλω, μια μέρα στο σκοπευτήριο έριξα πάνω από 130 φυσίγγια 28 γρ. και δεν κατάλαβα τίποτα! Άλλωστε ο λόγος που την πήρα ήταν η αξιοπιστία της σαν όπλο και η ξεκούραστη χρήση της. Για ομορφιά βέβαια καλό θα θα ήταν να μην μιλάμε!
Ειδικά το καινούριο comfort 3 είναι εξαιρετικό μιας και έχω δουλέψει και το comfort 1 αλλά και το comfort plus, κάθε καινούριο είναι και καλύτερο.
 
Το πιθανοτερο,οπως το περιγραφεις, θελει ρυθμιση η γωνια κλισης του πελματος η αλλιως pits.......
Πρεπει να το προσαρμοσεις ετσι που οταν επωμιζεις να εφαπτεται ολοκληρο το πελμα στον ωμο σου.........
Μπορει Βαγγελη...Τωρα δεν του κανω τιποτα αλλο,το βασικο ειναι να βαραει εκει που κοιταω,τωρα αυτο με το κλωτσημα θελει φυσιγγια για να δεις αν αλλαξε κατι,οποτε θα δοκιμαστει κανα δυο μερες στα μπασιματα με τις κιχλες και βλεπουμε,παντως σημερα μια καρακαξα καμμια 35αρια μετρα την κατεβασα καθοτι τρυγονια γιοκ...
Παντως κι ενας φιλος που την εχει απο δευτερο χερι ο προηγουμενος της ειχε κοψει το κοντακι και της ειχε βαλει "μισο μετρο" λαστιχενιο πελμα...ξερω οτι κυνηγουσε μπεκατσα και λαγο κι αν εβαζε τα φυσιγγια που βαζουν συνηθως οι λαγαδες,φανταζομαι τι "ξυλο" θα ειχε φαει και της εβαλε μισο μετρο πελμα(και δεν το εκανε για τα μετρα αλλιως δεν θα εκοβε κοντακι...)
 
Αν δεν κανω λαθος πρωτα η Benelli εβγαλε την crio comfort και μετα ακολουθησε η beretta με το kick off,μπορει να κανω και λαθος...
Ετσι είναι απλά το comfort είναι σύστημα που είχε φτιάξει η beretta για τα πιστόλια απλα
Δεν το εφάρμοσε δεν ξέρω για ποιον λόγο.
 
Ετσι είναι απλά το comfort είναι σύστημα που είχε φτιάξει η beretta για τα πιστόλια απλα
Δεν το εφάρμοσε δεν ξέρω για ποιον λόγο.
Τι σχεση εχει το πελμα με τα πιστολια?Δεν ξερω απο πιστολια,παντως το comfortech system ειναι πατεντα της benelli απο το 2005....
 
Το comfort μειώνει την ανάκρουση αναλογικά. Δηλαδή όσο περισσότερη ανάκρουση έχει τόσο περισσότερη δουλειά θα κάνει το comfort. Μην περιμένετε να δείτε διαφορα σε ένα όπλο με comfort και σε ένα άλλο χωρίς με φυσίγγια μέχρι 36γρ. Την διαφορά θα την καταλάβετε από 38 -40 γρ φυσίγγια και πάνω. Το comfort καθώς και τις βελτιωμενες νεοτερες του εκδόσεις τα έβγαλε η Benelli περιπου από τότε που άρχισε να βάζει magnum κάννες στα όπλα της κυρίως για να ειναι υποφερτή η ανάκρουση στα Magnum. Σε ένα όπλο που ζυγίζει περίπου 3200γρ αν κάποιος ρίχνει φυσίγγια κάτω από 38γρ (δηλαδή κανονικά φυσιγγια και όχι semi magnum ή magnum ) και τον ενοχλεί η ανάκρουση είτε δεν είναι στα σωστά μέτρα το κοντάκι του είτε δεν επωμιζει σωστά. Μέχρι και αυτά τα γραμμάρια γόμωσης δεν θα πρέπει να σε χτυπάει το όπλο. Τα Benelli εμπειρικά μπορώ να πω ότι έχουν την ιδια ή και λίγο λιγότερη ανάκρουση από ότι τα δίκανα που ζυγίζουν το ίδιο . Οπότε κάποιος που ρίχνει μέχρι 36-38 γρ με το δίκανο χώρις πρόβλημα δεν θα έχει ούτε με μια Benelli. Αλλιώς φταίει ή τα μέτρα στο κοντάκι ή το πέλμα ή δεν επωμιζει σωστά όπως είπα και παραπάνω.
Το αντιλαμβάνομαι και στα χαμηλά γραμμάρια γιατί πολλά φυσίγγια έχουν πιέσεις ακόμη και σε χαμηλά γραμμάρια αλλά πολύ καλό είναι και το αμορτισέρ στο μάγουλο δεν σα σε χτυπήσει όπως και να Επωμίσεις
 
Εγώ πάντως σε σύγκριση με το πλάγιοκαννο μου που έχει ακριβώς το ίδιο βάρος δεν αισθάνομαι διαφορά στα λίγα γραμμαρια.

Μία πολύ καλή και φτηνή λύση είναι τα πέλματα και καλύμματα κοντακίου της beartooth. Έχουν πάρα πολύ ωραία μαλακιά αίσθηση και εκτός τις προεκτάσεις που παίρνουν σε περίπτωση που δεν είναι στα μέτρα σου το κοντάκι μειώνουν αρκετά την αίσθηση της ανάκρουσης και δεν έχουν αυτή την ξερή αίσθηση από τα σκληρά ξύλινα ,πλαστικά ή κοκάλινα πέλματα που έχουν συνήθως τα παλιά όπλα. Εγώ τα είχα στα baikal μου πριν τους φτιάξω πέλματα με προέκταση και ήμουν πολυ ευχαριστημένος.
 
Λοιποοον θα με συγχωρέσετε γιατί ο πίνακας γυαλιζε εχθες είχε και ζεστη και ίσως οι φωτο να μην είναι και οι καλύτερες νόημα όμως θα βγει.το 4 θ αλλάξει το πιθανότερο
View attachment 90472View attachment 90473View attachment 90474View attachment 90476View attachment 90477
Καλα ασε να το δεις στο πεδιο πρωτα.
 
Back
Top