Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Η συγκεκριμένη s. Vinci ήταν σε πακέτο για εξαγωγή από τον αντιπρόσωπο.....την έβγαλε και με μια προκαταβολή μας τη κράτησε μέχρι να βγεί η άδεια αγοράς....όπως μου είπε ο καταστηματάρχης δεν υπάρχει τώρα s.vinci έτοιμοπαραδοτη.....
 
Καλησπέρα αγόρια μου.
Μια γρήγορη δοκιμή στο κάμπο, αν και κουρασμένος βρήκα το κουράγιο να πάω. Η πρώτη εντύπωση είναι πολλή θετική..... ανεβαίνει πολλή ωραία, το πιστολέ, αν και το φοβόμουν ότι θα είναι κάπως άβολο, απο τις φωτογραφίες, τελικά μου κούμπωσε τέλεια. Σκανδάλη πολλή καλή, σχετικά ελαφριά και άμεση, χωρίς τζόγους και ιστορίες, πάντα σε σύγκριση με το 725 sprort που έχω.....θα τολμήσω να πω ότι πλησιάζει σκοπευτική σκανδάλη. Ανεπαίσθητη ανάκρουση, με Navarro 32 και αρκετά υψηλή θερμοκρασία ( 34°). Στις δοκιμές με τη B φλατζα, είμαι λιιιιιιγο ψηλά, από εκεί που θέλω.... αύριο θα γίνει νέα δοκιμή με τη C. Θυραματικα δεν είχε κάτι αλλά μια καρακάξα έκανε σεφτε για το όπλο..... ήρθε από πίσω, καμιά 25αρια μέτρα τη τουφεκισα και έπεσε κεραυνοβολημενη.... βέβαια και εκεί καταλάβα ότι ψιλό τουφεκαει γιατί πήρε πλάτη κεφάλι. Όπως και να'χει πολλή θετική η πρώτη εντύπωση.
* Για να αλλάξω τη φλατζα έλυσα μόνο μια βίδα..... υπόθεση 2 λεπτών..... Vinci μουυυυυυυυυ🤣🤣🤣🤣🤣
 
Για να αλλάξω τη φλατζα έλυσα μόνο μια βίδα..... υπόθεση 2 λεπτών..... Vinci μουυυυυυυυυ
Αυτό το όπλο μηχανολογικά είναι ότι πιο προηγμένο και πιο απλό και πιο λειτουργικό στο λύσε δέσε και καθάρισμα από κάθε άλλο αυτογεμη. Στο μόνο πράγμα που δυσκολεύει είναι ότι επειδή η κάννη είναι βιδωμενη μόνιμα πάνω στην βάση που είναι ουσιαστικά προέκταση της κάννης χρειάζεται πιο μακριά βέργα καθαρισμού καθώς επίσης θα πρέπει να βγάλεις και το κλείστρο. Εγώ για καθημερινά έχω βρει λύση με σχοινοκαθαριστη αν θέλω να καθαρίσω μόνο κάννη. Διαφορετικά το λύνεις όλο που και πάλι είναι παιχνιδάκι. Επίσης αν παρατηρήσεις είναι από τα λίγα όπλα πλέον που δεν έχουν αλουμινένια βάση αλλά ατσάλινη και παρόλα αυτά το βάρος της είναι χαμηλό.
 
Αυτό το όπλο μηχανολογικά είναι ότι πιο προηγμένο και πιο απλό και πιο λειτουργικό στο λύσε δέσε και καθάρισμα από κάθε άλλο αυτογεμη. Στο μόνο πράγμα που δυσκολεύει είναι ότι επειδή η κάννη είναι βιδωμενη μόνιμα πάνω στην βάση που είναι ουσιαστικά προέκταση της κάννης χρειάζεται πιο μακριά βέργα καθαρισμού καθώς επίσης θα πρέπει να βγάλεις και το κλείστρο. Εγώ για καθημερινά έχω βρει λύση με σχοινοκαθαριστη αν θέλω να καθαρίσω μόνο κάννη. Διαφορετικά το λύνεις όλο που και πάλι είναι παιχνιδάκι. Επίσης αν παρατηρήσεις είναι από τα λίγα όπλα πλέον που δεν έχουν αλουμινένια βάση αλλά ατσάλινη και παρόλα αυτά το βάρος της είναι χαμηλό.
Μανώλη πιστεύω έχει πέσει πολλή μελέτη πάνω σε αυτό το μοντέλο από τη benelli......όλα λύνουν και δένουν άμεσα και εύκολα, για έλεγχο, βλάβη, καθάρισμα ή αποθήκευση......η αλλαγή φλατζας μου πήρε 2 λεπτά.....τι να λέμε τώρα, ούτε κλείδα, καρυδακια και κατσαβίδια.....🤭🤭🤭
 
Μανώλη πιστεύω έχει πέσει πολλή μελέτη πάνω σε αυτό το μοντέλο από τη benelli......όλα λύνουν και δένουν άμεσα και εύκολα, για έλεγχο, βλάβη, καθάρισμα ή αποθήκευση......η αλλαγή φλατζας μου πήρε 2 λεπτά.....τι να λέμε τώρα, ούτε κλείδα, καρυδακια και κατσαβίδια.....🤭🤭🤭
Αυτό ακριβώς. Και είναι κρίμα που μάλλον πάνε να σταματήσουν την παραγωγή του αντί να την εξελίξουν ακόμη περισσότερο με τις νέες τεχνολογίες όπως την επίστρωση best κάννη advanced impact κλπ που έχουν βάλει στα αλλά μοντέλα. Θα ήταν το κορυφαίο αυτογεμη που έχει κατασκευαστεί ποτέ. Αλλά από ότι φαίνεται δεν είχε και την ανταπόκριση που του άξιζε από τον κόσμο τουλάχιστον εδώ στην Ευρώπη γιατί στην Αμερική από όσο ξέρω έχει πουλήσει αρκετά. Λόγο το συστήματος που δένει και της σχεδίασης το βλέπουν διστακτικά οι αγοραστες γιατί δεν αρέσει και νομίζουν ότι θα έχει τις ίδιες ασθένειες στις εφαρμογές του όπως τα δίκανα κάτι που δεν ισχύει αφού έχει βίδα σαν τσαβετα στο κοντάκι από όπου σφίγγει και γινεται σαν καινούργιο σε περίπτωση που χαλαρώσει από την χρήση. Δεν υπάρχει άλλο σημείο που να μπορεί να χαλαρώσει και να αποκτήσει τζόγους αφού είναι το μόνο σημείο που δένει το όπλο. Η κάννη μπροστά ειναι free floating και δεν σφίγγει. Απλά εκεί κρατιέται συρταρωτα η πάπια η οποία και αυτή σφίγγει με δύο ελατήρια στο κοντάκι αν το κοιτάξεις καλά. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χαλαρώσει ποτέ. Συν ότι μπορείς να αλλάξεις αποθήκη στο αψε σβισε χωρίς εργαλεία χωρίς τίποτα. Είναι πολύ ψαγμενο και μελετημένο αυτό το όπλο. Πολύ μπροστά τεχνολογικά .
 
Last edited:
Βάλε κι εμένα στους πολλούς. :)
Εντάξει γούστα ειναι αυτά. Και εγώ πχ την cosmi δεν θέλω ούτε να την βλέπω. Για κάποιους όμως ειναι το καλύτερο και πιο ομορφο αυτογεμη που ανοίγει με πεταλούδα σαν δικανο και για να γεμίσει πίσω στο κοντάκι τα φυσιγγια θέλεις έναν αιώνα. Έτσι είναι αυτά.
 
Καλησπέρα αγόρια μου.
Μια γρήγορη δοκιμή στο κάμπο, αν και κουρασμένος βρήκα το κουράγιο να πάω. Η πρώτη εντύπωση είναι πολλή θετική..... ανεβαίνει πολλή ωραία, το πιστολέ, αν και το φοβόμουν ότι θα είναι κάπως άβολο, απο τις φωτογραφίες, τελικά μου κούμπωσε τέλεια. Σκανδάλη πολλή καλή, σχετικά ελαφριά και άμεση, χωρίς τζόγους και ιστορίες, πάντα σε σύγκριση με το 725 sprort που έχω.....θα τολμήσω να πω ότι πλησιάζει σκοπευτική σκανδάλη. Ανεπαίσθητη ανάκρουση, με Navarro 32 και αρκετά υψηλή θερμοκρασία ( 34°). Στις δοκιμές με τη B φλατζα, είμαι λιιιιιιγο ψηλά, από εκεί που θέλω.... αύριο θα γίνει νέα δοκιμή με τη C. Θυραματικα δεν είχε κάτι αλλά μια καρακάξα έκανε σεφτε για το όπλο..... ήρθε από πίσω, καμιά 25αρια μέτρα τη τουφεκισα και έπεσε κεραυνοβολημενη.... βέβαια και εκεί καταλάβα ότι ψιλό τουφεκαει γιατί πήρε πλάτη κεφάλι. Όπως και να'χει πολλή θετική η πρώτη εντύπωση.
* Για να αλλάξω τη φλατζα έλυσα μόνο μια βίδα..... υπόθεση 2 λεπτών..... Vinci μουυυυυυυυυ🤣🤣🤣🤣🤣
Για 25metri και καμμία καρακάξα καλός είσαι.απο κει και πάνω πάρε κάνα κικς να μην έχεις κομψοφτερα αχαχουχα
 
Λοιπόν πέραν της πλάκας τ όπλο είναι αστέρι.ανεβαινει εύκολα εκπληκτική εργονομία και στα swing πάει τραίνο.τουφεκια απ' το λίγο που έριξα στο πίνακα μέχρι τα 45 μέτρα με μαμά τσοκ συγκριτικά και με τη μου που πήρα και από άλλες μπενελι που θυμάμαι αρκετά καλύτερη.ειναι θα τολμήσω να πω ίσως και καλύτερο από αετό.για την απλή vinci πήγαινα αρχικά αλλά άλλαξε ο κατάλογος και τη πήγανε πάλι πάνω από 2.παιζει να είναι μέσα στη 3αδα των καλύτερων αυτογεμων της αγοράς.τωρα γιατί δε πούλησε ελλαδα ενώ σαρώνει σε Αμερική και Ρωσία μυστήρια πρασα
 
Ο μόνος λόγος που πούλησα την δικιά μου vinci (απ τις πρώτες ) ήταν ότι μου έτριβε έντονα το άνω τμήμα του υποφυλακτήρα, ψηλά το δάχτυλο της σκανδάλης και μετά απο αρκετά φυσίγγια αποκτούσα φουσκάλα στο συγκεκριμένο σημείο. Η λύση ήταν γάντι, αφού δεν ήταν χτύπημα η πόνος, απλά σημείο έντονης τριβής. Άλλαξα πέλμα, φλατζες κτλ αλλα τίποτα, δεν διορθώθηκε , παρότι την κυνήγησα 2 χρόνια και το όπλο το είχα φέρει ακριβώς στα μέτρα μου. Ένα χρόνο μετά από εμένα την πήρε και ο αδελφός μου, όπου την έχει ακόμα και δεν την αλλάζει με τίποτα, ήμουν και ο λόγος που την αγόρασε βλέποντας την μια σεζόν στα κυνήγια μας να αριστεύει στο πεδίο.
Πάντως θα τολμήσω να πω ότι υπερέχει βλητικά των άλλων benelli(και όχι μόνο), δεν ξέρω πως και τι αλλά είδαμε απίστευτα ωραία πράγματα και στο κυνήγι και σε σκοπευτήριο trap, ήταν δύναμη, τσοκάρισμα και τουφεκιές στα όρια και έβλεπες θρύψαλα.
 
Last edited:
Back
Top