Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι αλλα με προβληματιζουν η "τσιμπιές" που βλέπω..
Δεν ξέρω αν θα γινόταν με αυτή την μορφή...



Το μόνο σίγουρο....
Εννοείται να είναι γνώστης ο οπλουργος κ να την πετυχει γιατί εκεί έχουμε ακουσει διάφορα...
Από ότι και να προήλθε ένας καλός οπλουργός θα τη βάψει “τζάμι!!!”
 
Το χημικό που υποθετικά ίσως να έχει πέσει στο σημείο μάλλον δεν έχει σχέση με λάδι όπλων.Ένα σωρό καθαριστικά οικιακής χρήσης υπάρχουν…Άζαχ,χλωρίνη κ.λ.π…Μια σωστή βαφή με Cerakote μόνο στη βάση και αντέχει καλύτερα από τη βαφή που είχε αρχικά.
Κάποιοι βάζουν τα όπλα τους όπου να ναι. Σε αποθήκες, στάβλους, πατάρια, μπάνια, πορτ μπαγκάζ, βάρκες, κάτω από κρεβάτια κλπ. Δε λέω για το συγκεκριμένο, αλλά και η αποθήκευση έχει τη σημασία της.
 
View attachment 84433

Τι έχει πάθει αυτή η 302;
Ψωριαση εχει παθει το κραμα αλουμινιου και στα σημεια αυτα πεταξε την βαφη,δεν πιστευω οτι εχει να κανει με αποθηκευση χτυπηματα ή καθαριστικα, αστοχια υλικου χωρις ομως να επηρεαζει την λειτουργικη κατασταση(μονο την αισθητικη...) του οπλου στο παραμικρο το εχω δει και σε αλλα...ελεγξε μηχανισμο και καννη και πιστευω εισαι ενταξει...
 
Αν ήταν αστοχία δεν θα το είχε και εσωτερικά;
Μήπως είναι οξείδωση - διάβρωση του αλουμινένιου κράματος της βάσης για τον όποιο Χ λόγο;
Θυμάμαι αμυδρά κάποια αναφορά του Παπατσαρούχα (ή του Κυπρίδημου) σχετικά με οξείδωση αλουμινένιων βάσεων σε καραμπίνες - όχι σκουριά όπως το σίδερο ή το ατσάλι αλλά οξείδωση.
Άν οι "γρατζουνιές" είναι σχετικά ρηχές και το μέταλλο από κάτω δεν έχει αλλοιωθεί σίγουρα θα είναι μια καλή ευκαιρία για αγορά - η Α 302 είναι μια ιστορία από μόνη της.
Ο οπλουργός σαν πιό ειδικός θα κρίνει την βλάβη και την βιωσιμότητα του υλικού και της επισκευής.
 
Έχω το 686 η μετάβαση στο sv10 iii αξίζει; Και γιατί ευχαριστω
Kαλή αναβάθμιση σκέφτεσαι.
Αρκετά ποιο ανθεκτικό και ποιο ποιοτικο το sv10-3
Ιδιος μηχανισμός αλλά η βάση και ειδικά οι ώμοι είναι ανωτεροι.+kick off (αν κ δεν είναι πρακτικό γιατί είναι πισω).
 
Kαλή αναβάθμιση σκέφτεσαι.
Αρκετά ποιο ανθεκτικό και ποιο ποιοτικο το sv10-3
Ιδιος μηχανισμός αλλά η βάση και ειδικά οι ώμοι είναι ανωτεροι.+kick off (αν κ δεν είναι πρακτικό γιατί είναι πισω).
Χωρίς kick off σκέφτομαι ευχαριστω από βάρος;
 
Το sv 10 είναι μια κατηγορία επάνω απο το 686 , το 690 αντικατέστησε το sv 10. Ξεχωρίζουν απο το 686 απο τους πιο μεγαλους και καμπυλωτούς ώμους
Είναι μια κατηγορία πάνω το SV10 & 690 αλλά έχουν και μια βασική διαφορά στο τρόπο που το συγκρότημα της σκανδάλης με τις σφύρες,σχαστηρίες βιδώνει στη βάση.Τα 686-680 έχουν δυο βίδες,η δεύτερη στη κάτω μεριά της βάσης μπροστά από τη σκανδάλη με μια μικρή βιδούλα ασφαλείας ενώ τα SV10 & 690 μόνο μία βίδα κάτω από την ασφάλεια μόνο(που δεν φαίνεται από έξω)…Αυτή τη διαθέτουν και τα 686-680.Δυστυχώς αυτός είναι ο κύριος λόγος που τα SV10 & 690 δεν είναι ανθεκτικότερα.
 
Last edited:
Είναι μια κατηγορία πάνω το SV10 & 690 αλλά έχουν και μια βασική διαφορά στο τρόπο που το συγκρότημα της σκανδάλης με τις σφύρες,σχαστηρίες βιδώνει στη βάση.Τα 686-680 έχουν δυο βίδες,η δεύτερη στη κάτω μεριά της βάσης μπροστά από τη σκανδάλη με μια μικρή βιδούλα ασφαλείας ενώ τα SV10 & 690 μόνο μία βίδα κάτω από την ασφάλεια μόνο(που δεν φαίνεται από έξω)…Αυτή τη διαθέτουν και τα 686-680.Δυστυχώς αυτός είναι ο κύριος λόγος που τα SV10 & 690 δεν είναι ανθεκτικότερα.
Επίσης το 690 έχει αλουμίνιο περιμετρικά του μοχλού πάπιας ( οχι τον μοχλό, ο μοχλος ειναι ατσαλινος) για να μειώσει βαρος, αλλά εμένα δε μου αρεσε αυτή η αλλαγή για να πω την αλήθεια, έχει ομως τις κάννες optima hp που πέραν το perennia μέχρι τώρα δεν τις είχε κυνηγετικό sp beretta, τα 686 ήταν με στανταρ αυλο.
 
Back
Top