Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρ'οτι Τρίτη και 13 προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου όπλου!
Berreta a400 lite με 66cm κάνη.View attachment 85968
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο πέρασμα και τη δοκίμασα. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα!
Γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο.Βεβαια θέλω ακόμα χρόνο προσαρμογής μιας και είμαι μόλις 1 μήνα κυνηγός. Πάντως κατάφερα 5 τσιχλοκοτσυφα.
View attachment 85970
Εύχομαι από καρδιάς υγεία και χαρά (σαν την σημερινή δική μου) σε όλους.
Βασίλης.
Καλορίζικη ! Μπορείς να μας πεις τι βάρος έχει?
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρ'οτι Τρίτη και 13 προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου όπλου!
Berreta a400 lite με 66cm κάνη.View attachment 85968
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο πέρασμα και τη δοκίμασα. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα!
Γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο.Βεβαια θέλω ακόμα χρόνο προσαρμογής μιας και είμαι μόλις 1 μήνα κυνηγός. Πάντως κατάφερα 5 τσιχλοκοτσυφα.
View attachment 85970
Εύχομαι από καρδιάς υγεία και χαρά (σαν την σημερινή δική μου) σε όλους.
Βασίλης.
Καλορίζικο να είναι πολύ όμορφη και απ'ότι λένε εργαλείο απ'τα λίγα
 
πως γίνεται αυτό?
Οπότε αγόρασα καινούργιο όπλο έκανα την ίδια ερώτηση στον υπεύθυνο για τα όπλα αστυνομικό .Μπορώ να πάω για κυνήγι ; Απάντηση ,όχι το κλειδώνεις στο σπίτι μέχρι να βγεί η άδεια κατοχής.
 
Οπότε αγόρασα καινούργιο όπλο έκανα την ίδια ερώτηση στον υπεύθυνο για τα όπλα αστυνομικό .Μπορώ να πάω για κυνήγι ; Απάντηση ,όχι το κλειδώνεις στο σπίτι μέχρι να βγεί η άδεια κατοχής.
Η άδεια κυνηγιού βγαίνει με την άδεια αγοράς?
 
Η άδεια κυνηγιού βγαίνει με την άδεια αγοράς?
Πρώτα βγαίνει η άδεια αγοράς, αφού αγοραστεί το όπλο, πάμε στο αστυνομικό τμήμα, ώστε να σημειώσουν τους αριθμούς του οπλου για να βγει η άδεια οπλοκατοχής, σε περίπου μια εβδομάδα
Για να βγάλεις άδεια κυνηγιού, δεν χρειάζεται να κατέχεις οπλο
 
Μπορώ να πάω για κυνήγι με το συγκεκριμένο όπλο ήταν η ερώτηση

Όχι.
Τυπικά, ως να πάρεις την άδεια κατοχής στα χέρια σου δεν είναι δεδομένο ότι θα στην δώσουν.
Το ότι κατέθεσες τα απαραίτητα δικαιολογητικά δεν σημαινει ότι τελείωσε το θέμα .
 
Πρώτα βγαίνει η άδεια αγοράς, αφού αγοραστεί το όπλο, πάμε στο αστυνομικό τμήμα, ώστε να σημειώσουν τους αριθμούς του οπλου για να βγει η άδεια οπλοκατοχής, σε περίπου μια εβδομάδα
Για να βγάλεις άδεια κυνηγιού, δεν χρειάζεται να κατέχεις οπλο
Κάποιες χρονιές ο σύλλογος ιδίως στην αρχή πριν την έναρξη της νέας σεζόν για να σου βγάλει άδεια κυνηγίου ήθελε φωτοτυπία άδεια κατοχής στο όνομα σου .Σε αυτό το σκ@τομπαχαλο ζούμε.
 
Οπότε αγόρασα καινούργιο όπλο έκανα την ίδια ερώτηση στον υπεύθυνο για τα όπλα αστυνομικό .Μπορώ να πάω για κυνήγι ; Απάντηση ,όχι το κλειδώνεις στο σπίτι μέχρι να βγεί η άδεια κατοχής.
Ε, άμα ρωτήσεις ... λογικό είναι να σου πουν αυτό ... ;) :rolleyes: .big smile.
 
Ε, άμα ρωτήσεις ... λογικό είναι να σου πουν αυτό ... ;) :rolleyes: .big smile.
Αν δεν ρωτήσεις και σε έλεγχο τι θα δείξεις ; Την φωτοτυπία της απόδειξης αγοράς; Της άδειας αγοράς;Θα μπλέξεις άσχημα και μην περιμένεις απόφαση δικαστηρίου αν θα πάρεις το όπλο πίσω η όχι .Το ρισκάρεις;
 
Όσο δεν έχουμε στα χέρια μας την άδεια κατοχής το όπλο θεωρείται αδηλωτο με ότι αυτό συνεπάγεται ... Συγκεκριμένα έχουν μπει κλέφτες στο σπίτι μακαρίτη θείου μου στην Αθήνα του πήραν χρήματα κοσμήματα και ένα όπλο που το είχε πάρει 5-10 μέρες και περίμενε να κατέβει Νάξο για να το δηλώσει και του έγινε μήνυση για αδηλωτο όπλο . Χώρια της μήνυσης για ελλειπή φύλαξης όπλου ... Στην ερώτηση του μα μένω μόνιμα στο νησί και στην Αθήνα δεν μπορούσα να το δηλώσω και ότι οπλοβαστο έχω στο νησί η απάντηση ήταν 1500€ πρόστιμο ...
 
Κάποιες χρονιές ο σύλλογος ιδίως στην αρχή πριν την έναρξη της νέας σεζόν για να σου βγάλει άδεια κυνηγίου ήθελε φωτοτυπία άδεια κατοχής στο όνομα σου .Σε αυτό το σκ@τομπαχαλο ζούμε.
Η λογική σε αυτό είναι ότι μπορεί κάποιος να μην έχει πάρει βεβαίωση από ψυχίατρο λόγω κάποιας ψυχικής νόσου, αν ο σύλλογος του βγάλει άδεια θήρας και μετά αυτός κάνει κάποια εγκληματική ενέργεια ,τότε δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα.
Αν κάποιος θέλει άδεια θήρας και δεν έχει όπλο στο όνομα του τότε πρέπει πρώτα να προσκομισει βεβαίωση ψυχιάτρου και μετά θα εκδοθεί η άδεια
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρ'οτι Τρίτη και 13 προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου όπλου!
Berreta a400 lite με 66cm κάνη.View attachment 85968
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο πέρασμα και τη δοκίμασα. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα!
Γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο.Βεβαια θέλω ακόμα χρόνο προσαρμογής μιας και είμαι μόλις 1 μήνα κυνηγός. Πάντως κατάφερα 5 τσιχλοκοτσυφα.
View attachment 85970
Εύχομαι από καρδιάς υγεία και χαρά (σαν την σημερινή δική μου) σε όλους.
Βασίλης.
Καλοντουφεκο με υγεια παντα χαρές να εχεις
 
Back
Top