Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
71π από Ραφαέλο
Εγώ νόμιζα ότι μιλούσες για κάποιο μοντέλο της Beretta.Για εμένα αξίζει να βρεις κάννη και να το φτιάξεις .Τα benelli από το μόνο που κινδυνεύουν είναι οι μετατροπές . Μπράβο που μίλησες για την λάθος επιλογή σου . Πολλοί δεν παραδέχονται τα λάθη τους μέχρι που παροτρύνουν να τα κάνουν κι άλλοι.Δεν μιλάω μόνο για όπλα.👍
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Φίλε μου καλησπέρα επειδή κυνήγησα 3 χρόνια πέρδικα με όπλο 3,600 αυτό που έχω να πω μακριά και αλάργα μια χαρά οπλακι έχεις κρατησετο και μην σκέφτεσαι για ανταλλαγές γτ μπορεί να το μετανιώσεις....Αλλά αν το χεις τόσο πολύ λοξά και το θες αλλαξετο για να μην το χεις και τύψεις!!!
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Νομίζω ότι καταλήγω να μείνω με το light κ να μην μπω στην διαδικασία αλλαγής καθόλου αφού είμαι ευχαριστημένος κ χωρίς προβλήματα!!!
Αυτα τα παραπανω γραμμαρια στο κυνηγι που κανεις μετα απο λιγο θα σου φανουνε σαν να κρατας τσιμεντολιθους. Κιπ ιτ σιμπλ
 
δεν διαφωνώ σε αυτο που λες αλλα 62 και δίκαννο θεωρώ πως μονο σε πολύ κοντινες ντουφέκιες εχει κατι να προσφέρει σε μια πέρδικα στο ανοιχτό η μια μπεκάτσα λιγο μακρητερα απο το συνηθισμένο θα μείνεις πισω ,ειναι και στη τελική τι βολεύει τον καθένα.
Πάντα μπεκάτσα, πέρδικα,ορτύκι τα κυνηγούσα με κοντη κανη και σε δίκανο και σε καραμπίνα..........
Σε καραμπίνα είχα 53cm και στο δίκανο που κυνηγάω τώρα 61 cm.......
Παρ όλα αυτά θεωρώ ότι το ιδανικό μήκος σε ένα δίκανο για κυνήγι Φέρμας είναι από 68 έως 71 cm...........
 
Φαίνεται Βαγγέλη ότι γερνάς και αποφεύγεις το πολύ πυκνό, γιατί όπως εξελίσσεται το μπεκατσκυνηγι αν δεν μπεις στην ζούγκλα, ειδικά όταν φτιάχνεις νέο κουτάβι, δεν γίνεται δουλειά. Και στο πουρναρι, το παλιουρι και τα γαυρα κάννη πάνω από 65 εκατοστά σε δίκαννο ή 55 σε αυτογεμές δεν βολεύει.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Νομίζω ότι καταλήγω να μείνω με το light κ να μην μπω στην διαδικασία αλλαγής καθόλου αφού είμαι ευχαριστημένος κ χωρίς προβλήματα!!!

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Προσωπικά θα το επαιρνα μονο σαν δευτερο οπλο να εχω κ τα δυο και να εκανα αλχημειες μεταξύ τους ;)
 
Beretta 391 teknys 66cm optima plus
Είχα ξανα γράψει εδώ πριν δύο χρόνια όταν το αγόρασα
Να θυμίσω ότι το πηρα μόνο με το 4αρι τσοκ και για πιο μακρυά πήρα ένα kicks smoke MOD

Όταν το βιδωσα πανω το ζύγισμα του όπλου δεν μου άρεσε (26γρ το μαμά beretta και 55γρ το kicks) και ειδικά όταν το συγκρινα με 391 18.3 αυλό που έχει πολύ ελαφρύτερη κάνη πείστηκα να πάρω μια βίδα από light και τωρα είναι όπως το θέλω!!

Το kicks σκοπευτικα με αναγκαζει να είμαι στην τσίτα αλλά ΔΕΝ "μπορω" να το βγάλω από την κάνη...
Τα σκοτωματα που κάνει με κάνουν να απορώ !!
Κυριολεκτικά οι τσίχλες είναι σαν να πέφτουν σε τοίχο

Και να καταλήξω για εμενα ηταν το κερασάκι στην τούρτα να κρατάω ένα όπλο που το γουστάρω πραγματικά!! Γυρνάω απ τα κυνήγια μου με πιο πλατύ χαμόγελο 😀

20240202_171028.jpg
 
Back
Top