Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Ποιος ο λόγος να αλλάξεις ένα ίδιο ουσιαστικά όπλο..... το μήκος των κανών ή το βάρος..... όπως λες κυνηγάς μπεκάτσα και πέρδικα..... οπότε περπατάς πολύ και τουφεκας λίγο..... τί πιστεύεις ότι θα κερδίσεις από την αλλαγή;
Στο λέω έχοντας στην κατοχή μου το Beretta ultralight 62......
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Με τιποτα...
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Μην το ξαναπείς, με τίποτα!!! Όπως είσαι κάτσε.
 
Α γεια σου, αυτό πιστεύω. Ότι κάνουν κύκλους και διαδίδουν θεωρίες για να πουλάνε όπλα. Γιατί σίγουρα, αν δεν σκότωναν κάποια όπλα θα αγοράζαμε όλοι από τα άλλα. Εγώ έχω από διευρυμένο μέχρι 18.3. και με όλα μου τα όπλα σκοτώνω καλά ΑΝ πετύχω το θήραμα.
Εγω απο την αλλη τα οπλα μου τα εχω σε σειρα καταταξης ως προς το πως σκοτωνουν...με την μπ 155 εχω δει τα καλυτερα μου σκοτωματα με το τριαρι το μαμισιο...(μιλαω μονο για σκοτωματα και οχι για μηχανισμους ,ζυγισμα,κλπ....)η ΑΤΑ οχι κατι το εντυπωσιακο αλλα το θηραμα θα το παρεις, η beccaccia πριν τον κωννο "θελω να αυτοκτονησω τωρα..." μετα αλλαξαν τα πραγματα...και η mossberg 500A στα κοντινα κατι εκανε αν το πουλι ηταν λιγο αλαργα χαιρετουσε...(την κυνηγουσα με φουλ κολλημενο που θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο...)απο οτι καταλαβα τα τσοκ της πρεπει να ειναι ανοιχτα αν αφηνε κενα που απο μεσα περναγε αγριοχηνα πως να πεσει η κακομοιρα η τσιχλιτσα αλλα τοτε ουτε τι σημαινει αφτερμαρκετ τσοκ δεν ξεραμε(1990 κατι...) αλλα και απο δυναμη τιποτα το ιδιαιτερο...αλλοι ακουω για την mossberg λενε υμνους εγω απο την αλλη δεν..".γουστα ειναι αυτα ειπε ο πιθηκος, και εφαγε το σαπουνι του...."Αν εχω χρονο θα κανω μια δοκιμη με το τριαρι της mossberg γιατι το φουλ καταστραφηκε κατα το ξεκολλημα του...
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη
θα το δοκίμαζα σε ενα περπατητο τσίχλας αφου ειναι φιλος σίγουρα ειναι ενα θεμα το βαρος αλλα πιστεύω με 71 εισαι πανω στο θηραμα πολύ καλητερα στις αποστάσεις που τουφεκιζονται αυτα τα θυραματα .
 
θα το δοκίμαζα σε ενα περπατητο τσίχλας αφου ειναι φιλος σίγουρα ειναι ενα θεμα το βαρος αλλα πιστεύω με 71 εισαι πανω στο θηραμα πολύ καλητερα στις αποστάσεις που τουφεκιζονται αυτα τα θυραματα .
Περπατάς πολύ, τουφεκας λίγο. Άλλο στο καρτέρι, εκεί αλλάζει το έργο και στην τσίχλα.
 
δεν διαφωνώ σε αυτο που λες αλλα 62 και δίκαννο θεωρώ πως μονο σε πολύ κοντινες ντουφέκιες εχει κατι να προσφέρει σε μια πέρδικα στο ανοιχτό η μια μπεκάτσα λιγο μακρητερα απο το συνηθισμένο θα μείνεις πισω ,ειναι και στη τελική τι βολεύει τον καθένα.
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Αφού σου αρέσει πιο πολύ από αυτό που έχεις πάρτο. Θα κυνηγάς και θα γουστάρεις και το όπλο.
 
Δεν θέλουμε το όνομα του οπλουργου έτσι κι αλλιώς μόνος σου πήγες,αν σε ενημέρωσε για τούς κινδύνους μιας τέτοιας μετατροπής ,αν διέγνωσε κι ο ίδιος κάποιο πρόβλημα στο όπλο ,η κατευθείαν το ξέσκισε κι αυτό λίγο μετράει θυσία στο βωμό του χρήματος.Το μοντέλο το ρωτάω μήπως μπορεί να βρεθεί ανταλλακτική κάννη να μην πάει άχρηστο το όπλο.
Αυτό θα κάνω, θα ψάξω για μια μεταχειρισμενη κάνη. Ιδιο κοστος θα βγει περιπου με επέμβαση για επαναφορά. Επικοινώνησα σήμερα με ππτσαρουχα
 
Υπάρχει μια υποψία και μια καχυποψία που έλεγε και ο Χατζηχρήστος σε αυτά τα θέματα. Όλοι τα αποτελέσματα τα έχουν θαμμένα και φυλαγμένα με τις λίρες μαζί. Ούτε αποτύπωση πριν και μετά έχουμε δει ούτε ποιος έκανε τα μαγικά στην κάννη. Οι πληροφορίες διακινούνται με pm και ταχυδρομικά περιστέρια μάλλον...
Αγαπητέ οπότε θέλεις εδώ είναι το τουφέκι, αν δεν κάνω λαθος μένεις Αθήνα.
Στο δανείζω να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις. Ούτε φώτο από δοκιμές έχω ούτε ποσοστά. Έριξα σε μια λαμαρίνα στα πες 15μ δύο τουφεκιες κ δεν αποτυπώθηκαν σκάγια.
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Το είχα το όπλο και το κυνήγησα μία σεζόν μπεκάτσα και λίγοτερο πέρδικα. Είναι όντως κουραστικό αλλά λόγω καλού ζυγίσματος βγάζεις πιό καλές/σταθερές επωμίσεις. Η χρυσή τομή ανάμεσα στα 2750 και 3500 βρίσκεται κάπου στη μέση..Και τα υπερελαφριά και κοντά όπλα είναι λίγο παγίδα, ναι μεν τα κουβαλάς ευχάριστα και είναι πολύ ευέλικτα μέσα στο πυκνό αλλά όταν έρθει η ώρα της τουφεκιάς εάν είσαι νευρικός στην επώμιση...έφυγε το όπλο...θέλει ψύχραιμο και μαλακό ανέβασμα στον ώμο. Προσωπικα για κυνήγια φέρμας εάν είχα το ultralight σε 62εκ δεν θα το έδινα για να πάρω το 686Ε. Αν δεν είχα κανένα όμως και μπορούσα να επιλέξω θα διάλεγα το 686 Ε.
 
Αγαπητέ οπότε θέλεις εδώ είναι το τουφέκι, αν δεν κάνω λαθος μένεις Αθήνα.
Στο δανείζω να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις. Ούτε φώτο από δοκιμές έχω ούτε ποσοστά. Έριξα σε μια λαμαρίνα στα πες 15μ δύο τουφεκιες κ δεν αποτυπώθηκαν σκάγια.
Φιλε μου συγνωμη που στο λεω ομως ετσι δεν βγανει κανενα ασφαλες συμπερασμα...Εγω θα σε συμβουλευα πριν κανεις το οτιδηποτε κανε μερικες δοκιμες οπως σου περιεγραψα και αν οντως υπαρχει τοσο σοβαρο θεμα προχωρας μετα σε οποια επιλογη κρινεις εσυ οτι ειναι η καλυτερη...(για μενα ειναι τοποθετηση thinwall,εκτος αν βρεις καννη με τσοκακια σε καλη τιμη οποτε κανεις αυτην την αγορα και κρατας την αλλη την καννη για μακρινα καρτερισια κυνηγια...)
 
Αυτό θα κάνω, θα ψάξω για μια μεταχειρισμενη κάνη. Ιδιο κοστος θα βγει περιπου με επέμβαση για επαναφορά. Επικοινώνησα σήμερα με ππτσαρουχα
Τάσο το μήκος έχει η κάνη?
Σε ποια μοντέλα ταιριάζει?
 
Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500
Αυτα τα 750γρ. οσο μεγαλωνεις θα τα σκεφτεσαι ολο και πιο πολυ ειδικα στην περδικα...
Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!!
Για τα κυνηγια που αναφερεις πιστευω οτι το οπλο που εχεις ειναι ιδανικο εκτος αν παρατηρεις εσυ κατι οτι δεν σου παει καλα με το οπλο οποτε εκει αλλαζουν τα πραγματα...
 
Αν το έβαλε στη άκρη γιατί σίγουρα στενοντουφεκαει όντως με δοκιμή και αυτό θεωρείται πρόβλημα να μας το δείξει εδώ ο συνάδελφος για θα υπάρξει ενδιαφέρον για την αγορά του εάν θέλει να το πουλήσει.Το ντουφέκι που στενοντουφεκαει ψάχνουμε χωνιά έχει σωρό
Γιάννη το τουφέκι ήταν του πατέρα μου όποτε δεν φεύγει. Σκοπός του ποστ ήταν να αποφύγουν και άλλοι την πίκρα που έφαγα εγώ ή τουλάχιστον να είναι πιο προσεκτικοί. Τα υπόλοιπα για σεντούκια και λίρες που διάβασα τα προσπερνάω
 
Ως παθόντας, θα έλεγα να μην προχωράμε σε τέτοιους είδους μετατροπές πριν δούμε το αποτέλεσμα από αντίστοιχη δουλειά σε αντίστοιχο όπλο
Κανονικά τέτοιες μετατροπές θα έπρεπε να αναγράφονται στην άδεια οπλοκατοχής
Εσύ το έκανες, το μετάνιωσες,αλλά θα την κρατήσεις
Κάποιος άλλος που μπορεί να μην του κάνει ενδεχομένως να την βάλει για πούλημα και δεν θα αναφέρει και τίποτα
Για οποιαδήποτε επέμβαση που γίνεται στην κάννη θα έπρεπε ο οπλουργός που την έκανε να δίνει χαρτί και να αναγράφεται στην άδεια
Προσωπική άποψη....
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι κάτοχος ενός ultralight 62 πόντους κάνη κ ένας φίλος πουλάει ένα 686 E 71 πόντους. Μου αρέσει πολύ κ λέω να το πάρω κ να δώσω το ultralight. Το μόνο που με κολάει είναι η διαφορά βάρους από 2750 πάω 3500!! Κυνηγάω μπεκάτσα κ πέρδικα!!! Ακούω τη γνωμη σας παιδιά!!!
Τι σου αρέσει περισσότερο δηλαδή;
Για πέρδικα-μπεκάτσα και περπάτημα πάει ψηλά το 3.500
Καλύτερα να μείνεις όπως είσαι, έχεις ένα πολύ καλό όπλο που έχει φτιαχτεί για τα κυνήγια που κάνεις
 
Back
Top