Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κάποιες χρονιές ο σύλλογος ιδίως στην αρχή πριν την έναρξη της νέας σεζόν για να σου βγάλει άδεια κυνηγίου ήθελε φωτοτυπία άδεια κατοχής στο όνομα σου .Σε αυτό το σκ@τομπαχαλο ζούμε.
Ναι και μένα, μια φορά μου ζήτησαν οπλοκατοχή...έκτοτε ποτέ ξανά...βέβαια λογικά και οι σύλλογοι κρατάνε αρχειο
 
Η λογική σε αυτό είναι ότι μπορεί κάποιος να μην έχει πάρει βεβαίωση από ψυχίατρο λόγω κάποιας ψυχικής νόσου, αν ο σύλλογος του βγάλει άδεια θήρας και μετά αυτός κάνει κάποια εγκληματική ενέργεια ,τότε δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα.
Αν κάποιος θέλει άδεια θήρας και δεν έχει όπλο στο όνομα του τότε πρέπει πρώτα να προσκομισει βεβαίωση ψυχιάτρου και μετά θα εκδοθεί η άδεια
Τα τελευταία χρόνια δεν ζήτησαν .
 
Όταν λήγει η άδεια του όπλου θα το ξαναζητησουν λογικά, σε εμένα έτσι έγινε, για να δούνε αν ανανεώθηκε η άδεια κατοχής...
Εγώ που έχω 5 λειτουργικά όπλα μπορώ να πηγαίνω οποιαδήποτε φωτοτυπία η να έχω πουλήσει κάποιο .Τις φωτοτυπίες κατοχής δεν τις ζήτησαν στον καθένα αφού είδαν ποιός είναι αλλά στην αρχή της σεζόν από όλους . Κάποιοι που πήγαν αργότερα για άδεια ,τσιχλοκυνηγοι που το ενδιαφέρον είναι από τον Οκτώβριο και μετά δεν του ζήτησαν φωτοτυπία.
 
Εγώ που έχω 5 λειτουργικά όπλα μπορώ να πηγαίνω οποιαδήποτε φωτοτυπία η να έχω πουλήσει κάποιο .Τις φωτοτυπίες κατοχής δεν τις ζήτησαν στον καθένα αφού είδαν ποιός είναι αλλά στην αρχή της σεζόν από όλους . Κάποιοι που πήγαν αργότερα για άδεια ,τσιχλοκυνηγοι που το ενδιαφέρον είναι από τον Οκτώβριο και μετά δεν του ζήτησαν φωτοτυπία.
Όπως λειτουργούν όλα στην Ελλάδα έτσι και αυτό προφανώς...
 
O σύλογος δεν μπορεί να ζητήσει ιατρικά πιστοποιητικά, γιατί αυτά είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και απόρρητα. Οι σύλογοι δεν είναι δημόσια υπηρεσία. Ο αριθμός της άδειας κατοχής (συνήθως η πιο πρόσφατη) ζητείται, για να κάνει αντιπαραβολή η υπηρεσία που εκδίδει τις άδειες κυνηγιού, δηλ το δασαρχείο. Ο αριθμός της άδειας κατοχής αναγράφεται και στην άδεια κυνηγιού. Κανονικά τώρα αφού οι άδειες των όπλων καταχωρούνται στην ηλεκτρονικη ταυτότητα, θα πρέπει να καταχωρείται και η άδεια ακυνηγιού.
Δεν το ξέρω γιατί εγώ δεν έχω ηλ. ταυτότητα γιατί είμαι στρατιωτικός. Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πεί.
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρ'οτι Τρίτη και 13 προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου όπλου!
Berreta a400 lite με 66cm κάνη.View attachment 85968
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο πέρασμα και τη δοκίμασα. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα!
Γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο.Βεβαια θέλω ακόμα χρόνο προσαρμογής μιας και είμαι μόλις 1 μήνα κυνηγός. Πάντως κατάφερα 5 τσιχλοκοτσυφα.
View attachment 85970
Εύχομαι από καρδιάς υγεία και χαρά (σαν την σημερινή δική μου) σε όλους.
Βασίλης.
Καλορίζικη και καλοτούφεκη, να την χαρείς!
 
Καλορίζικη και καλοτούφεκη, να την χαρείς!

Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρ'οτι Τρίτη και 13 προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου όπλου!
Berreta a400 lite με 66cm κάνη.View attachment 85968
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο πέρασμα και τη δοκίμασα. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα!
Γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο.Βεβαια θέλω ακόμα χρόνο προσαρμογής μιας και είμαι μόλις 1 μήνα κυνηγός. Πάντως κατάφερα 5 τσιχλοκοτσυφα.
View attachment 85970
Εύχομαι από καρδιάς υγεία και χαρά (σαν την σημερινή δική μου) σε όλους.
Βασίλης.
εργαλείο....να το χαρείς...
σκοπεύω να πάρω το ίδιο σε 66εκ. κάνη.
ειναι τέλειο.
 
Ξέρει κανείς αν υπάρχει στην Ελλάδα μεγαλύτερος μοχλός όπλισης για 390? Και όχι να κοστίζει ένα νεφρό, αν γίνεται

Κώστα εγώ που κοίταξα για μοχλό και κουμπί κλείστρου από την Briley ο μοχλός βγαίνει στα 50 δολάρια και 70 αντίστοιχα το κουμπί κλείστρου. Ο Τούρης είναι επίσημος αντιπρώσοπος της Briley αλλά στο site του δεν τα βρήκα. Έχει μόνο για Benelli. Για την τρέλα αν τα βρω Ελλάδα μπορεί και να τα πάρω. Από Αμερική νομίζω παίζουν τελωνεία κλπ + μεταφορικά που μπορεί να ξεφεύγουν.
 
Last edited:
Κώστα εγώ που κοίταξα για μοχλό και κουμπί κλείστρου από την Briley ο μοχλός βγαίνει στα 50 δολάρια και 70 αντίστοιχα το κουμπί κλείστρου. Ο Τούρης είναι επίσημος αντιπρώσοπος της Briley αλλά στο site του δεν τα βρήκα. Έχει μόνο για Benelli. Για την τρέλα αν τα βρω Ελλάδα μπορεί και τα να πάρω. Από Αμερική νομίζω παίζουν τελωνεία κλπ + μεταφορικά που μπορεί να ξεφεύγουν.
Εντάξει, αυτό που έχει. Λάζαρε 50άρικο δε δίνω για αυτή τη μαλακία.
 
Εντάξει, αυτό που έχει. Λάζαρε 50άρικο δε δίνω για αυτή τη μαλακία.

Αυτό εσύ το ξέρεις Κώστα και εμένα αν κάποια στιγμή μου περισσεύουν για την τρέλα θα τα έπαιρνα. Τα μαμά μια χαρά δουλειά κάνουν εννοείται.
 
Back
Top