BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Κωστα δε μπορουμε ολοι να τα φερνουμε απ εξω, μιλαω για τιμες Ελλαδας, τα Carlson's στο airgunshop.gr εχουν 62-72 και αν και μου πολυαρεσουν ...ειναι απλα ενα κωνικο παραλληλο τσοκακι χωρις τιποτα παραπανω τεχνολογικα, επισης και εγω ημουν απο τους πρωτους που τα δοκιμασε τα kicks και μαλιστα ειχα ολη τη σειρα τα high flyers ΔΕΝ μου αρεσαν ναχουν μονο κεντρα ομως, δεν συνδιαζει το τροπο κυνηγιου μου, την εχουμε ξανακανει τη κουβεντα στο παρελθον ..αν θελω κεντρα σφιγγω σε * ...και νατα :)
Ακριβως όπως τα λες ειναι εκεί θέλω να καταληξω....ο λογος που αρκετοί δίνουν τα kicks είναι άλλοι γιατι αλλάζουν όπλο....άλλοι γιατί δεν τους αρέσουν τα πυκνά κέντρα και θέλουν περιφέρεια....όσο για τα εξ Αμερικής είναι δυο καταστήματα όλα και όλα που στέλνουν με φθηνά μεταφορικά και τα έχουμε γράψει εδώ μέσα...
 
Ακριβως όπως τα λες ειναι εκεί θέλω να καταληξω....ο λογος που αρκετοί δίνουν τα kicks είναι άλλοι γιατι αλλάζουν όπλο....άλλοι γιατί δεν τους αρέσουν τα πυκνά κέντρα και θέλουν περιφέρεια....όσο για τα εξ Αμερικής είναι δυο καταστήματα όλα και όλα που στέλνουν με φθηνά μεταφορικά και τα έχουμε γράψει εδώ μέσα...
Κωστα για πες παλι τα καταστηματα αυτα για να μην ψαχνω .buy buy.
 
Τόλη δεν σε βρίσκω σωστα ενημερωμένο για τις τιμες των τσοκ.....τα Carlson's τα πήρα 45 δολλάρια με τα μεταφορικά όπως και τα midas.....τα kicks και τα pattrnmaster code black είναι στις ίδιες τιμες με το brain ενω το ανακόντα είναι πιο φθηνό....όσον αφορα τις αγγελίες με τα kicks ως κάτοχος να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και να πω οτι μπορεί αυτοι που τα βαλαν αγγελία να μην τους αρέσουν τα πυκνά κέντρα που βγάζουν.....εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν τα κέντρα και όχι η περιφέρεια που δίνουν τα brain αυτό δεν σημαίνει όμως οτι τα brain δεν είναι καλά τσοκακια.....
Το άριστο σε μια τουφεκια ειναι:50%κεντρο(κύκλος 52κατοστων)και 50%περιφέρεια!!!!στο κυνήγι της γαλοπούλας έχει χρηστικοτητα το πυκνό κέντρο μόνο!
 
Φιλε petsef πρεπει να εισαι απο τους πρωτους με brain. Τι συσφιξεις δουλευεις και σε ποσα μετρα βλεπεις αποτελεσματα? Με ενδιαφερει για τσιχλα και εχω λιγο μπερδευτει. Ποιο η ποια να παρω. Ευχαριστω εκ των προτερων. Αναμενω...!
Φιλε Κωστα καλησπερα.Εγω εχω το BELL και το TM.Εχω κανει πανω απο 40 εξοδους μεχρι τωρα σε τσιχλα χρησιμοποιωντας τα BRAIN και εχω καταληξει σε ορισμενα συμπερασματα.Να σημειωθει οτι μεχρι τωρα κυνηγουσα επι 5 χρονια με τα μαμισια τσοκ που εχει η Benelli μου και αν και δεν πηγαινω σε σκοπευτηριο ξερω πολυ καλα πως τουφεκαει το οπλο μου.Με το BELL εχω παθει πλακα.Το τσοκ τουφεκαει μεχρι τα 30 μετρα σχεδον σαν 3αρι και σιγουρα καλυτερα απο 4αρι.Εχω παρει και πιο μακρυνες τσιχλες απο τις οποιες μερικες πεφταν τραυματισμενες μεν,αλλα πεφταν.Σε ποιο κοντινες τουφεκιες απο τα 30 μετρα το τσοκ οπως εχω γραψει και πιο πανω θεριζει.Σε μπιχτες και ενστικτωδεις τουφεκιες που δεν εχεις τον χρονο να σκοπευσεις οπως πρεπει αρκει να βαλεις την καννη πανω στο πουλι και να πατησεις την σκανδαλη.Να πω επισης οτι σε πολυ κοντινες αποστασεις κανενα πουλι δεν μου διαλυθηκε.Και μιλαμε και για αποστασεις κατω των 10 μετρων(σουρουπο και χαραμα).Στο περπατητο δε, πλεον κυνηγαω μονο με το BELL και ουτε μια φορα δεν μου μπηκε η σκεψη να το βγαλω. Για το TM τωρα εχω να πω τα εξης.Σε 5-6 καλα κυνηγια που καναμε με την παρεα μου με πολλα καρτερισια ψηλωμενα πουλια,ολοι νομιζανε οτι τουφεκαω με ασσο.Πολυ ωραιες τουφεκιες με παρα πολυ καλα σκοτωματα.Μπορω να πω οτι μου ανεβασε πολυ την αυτοπεποιθηση οσον αφορα τις μακρυνες τουφεκιες.Ομως θελω να ριξω περισσοτερα φυσσιγγια ωστε να ειμαι εντελως σιγουρος για τις πραγματικες του δυνατοτητες.Για φετος δεν νομιζω να προλαβω οποτε θα περιμενω του χρονου στα μπασιματα καθως και στο βαλτο.Οσο για τον λαγο πιστευω οτι βρηκα το ενα τσοκ που χρειαζομαι,τοσο για το ξεπεταγμα,οσο και για το καρτερι. Μπορει να φανουν υπερβολικα σε καποιους αυτα που γραφω,αλλα ουτε διαφημιση κανω,ουτε γνωριζω τον κ.Σωτηροπουλο.Αυτα που βλεπω στο κυνηγι,αυτα γραφω.Και σιγουρα δεν ειχα αλλα after sales τσοκ ωστε να μπορω να συγκρινω τα BRAIN με αυτα.Η συγκριση γινεται με τα μαμισια της Benelli Premium Plus.Τα συμπερασματα μου μεχρι στιγμης,ειναι οτι προκειται για τσοκ που αξιζουν τα λεφτα τους και σε μενα προσωπικα μου εχουν μεγαλωσει την τσαντα.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος,τουλαχιστον μεχρι τωρα. Τωρα για το ποιο θα πρεπει να αγορασεις,αυτο εξαρταται απο το πως κυνηγας,πως ειναι ο τοπος σου κτλ.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο τον κ.Σωτηροπουλο και να σε βοηθησει αυτος.Εγω μιλησα μαζι του αρκετες φορες μεχρι να καταληξω στην αγορα των τσοκ.Πολυ κατατοπιστικος και προθυμος για οποιαδηποτε απορια εχεις.Ελπιζω να σε βοηθησα.
 
Το άριστο σε μια τουφεκια ειναι:50%κεντρο(κύκλος 52κατοστων)και 50%περιφέρεια!!!!στο κυνήγι της γαλοπούλας έχει χρηστικοτητα το πυκνό κέντρο μόνο!
Είναι όλα θέμα γούστου στην τουφέκια.....εμένα προσωπικά θέλω να βλέπω σε μςκρινες τουφεκιες σκασιματα για αυτό το λογο έφτιαξα και τον κωνο
 
Παιδιά ο καθενας κανει τις επιλογές του στο θέμα τσοκ...εγώ προσωπικά με το υδρόβιο και τα περιφέρειακα σκαγια έφαγα ταλαιπωρία με πολλά πουλιά ζωντανα και χαμένα....πλεον η θα πέφτει σαν κάλτσα η θα με χαιρετάει βασιλικά.... Χαχααχαχα
 
Παιδιά ο καθενας κανει τις επιλογές του στο θέμα τσοκ...εγώ προσωπικά με το υδρόβιο και τα περιφέρειακα σκαγια έφαγα ταλαιπωρία με πολλά πουλιά ζωντανα και χαμένα....πλεον η θα πέφτει σαν κάλτσα η θα με χαιρετάει βασιλικά.... Χαχααχαχα
Σε παραδέχομαι..Ετσι πρεπει να σκεφτόμαστε για ολα τα θηραματα..
 
Λοιπόν, ήρθαν σήμερα τα BRAIN ... με την πρώτη ματιά, η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή όπως ήταν αναμενόμενο. Το τμήμα που εξέχει από την κάννη είναι κάπου 3,5 cm, έναντι 2 cm των Briley.
IMG_20170220_154501.jpg

IMG_20170220_183842.jpg

Πήγα στο σκοπευτήριο κατά τις 5.00, και βρήκα 3 φίλους που ρίχνανε ήδη, οπότε πήρα καφέ και περίμενα. Μετά από λίγο έριξα κι εγώ μια πούλα, δυστυχώς δεν πρόλαβα να ρίξω και δεύτερη, έτσι δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα κάποιο συμπέρασμα ... Δεν είδα κάτι που να με εντυπωσιάσει ... αλλά ούτε να με απογοητεύσει. Ειδικά από το MR δεν έχω παράπονο, για το BL δεν είμαι σίγουρος, έσπασα κάποια πιάτα, έχασα και κάποια κοντινά, που τα πήρα με τη 2η με το MR ... έσπασα όμως το λαγό σε απόσταση κάπου 32-35 μέτρα - κι έσπασε και καλά !!! - που δεν το περίμενα ότι θα τον πάρω με την 1η (BL) ... Δεν ξέρω, πρέπει να ρίξω πολλές φορές για να μπορώ να πω με κάποια βεβαιότητα αν π.χ. μου δίνουν περισσότερες επιτυχίες από τα Briley που είχα ως τώρα. Εξάλλου δεν είμαι και σε πολύ καλή φόρμα τελευταία ... αλλά και γενικά δεν συνηθίζω, και δεν θέλω, να βγάζω βιαστικά συμπεράσματα.
Πήγα μετά να ρίξω 2-3 φυσίγγια στον πίνακα, για να πάρω μια εικόνα από κατανομές, αλλά δυστυχώς κι εκεί στάθηκα άτυχος!!! Καμιά 30αριά μέτρα πίσω από τους πίνακες, σχεδόν στην ευθεία στέκονταν 3 νεαροί κι έβοσκαν αίγες !!!! Ναι αίγες μέσα στο χώρο του σκοπευτηρίου! Και δεν είναι η πρώτη φορά ...
Έβαψα τους πίνακες, περίμενα λίγο, μήπως φιλοτιμηθούν να πάνε λίγο παραπέρα, αφού γύριζαν που και που και με κοίταζαν, δεν μπορεί να μην κατάλαβαν ότι ήθελα να ρίξω ... Αλλά αυτοί όχι μόνο δεν απομακρύνονταν αλλά σιγά-σιγά έρχονταν μαζί με το κοπάδι πιο κοντά στην ευθεία της βολής ... Τσατίστηκα, νευρίασα, αλλά δεν τους μίλησα, μπήκα στο αυτοκίνητο κι έφυγα ... Τι να τους πεις, άμα από μόνοι τους δεν καταλαβαίνουν και δεν σέβονται ...

Στέλιο καλοντουφεκα να τα ευχαριστηθείς καλές δόκιμες
 
Παιδιά ο καθενας κανει τις επιλογές του στο θέμα τσοκ...εγώ προσωπικά με το υδρόβιο και τα περιφέρειακα σκαγια έφαγα ταλαιπωρία με πολλά πουλιά ζωντανα και χαμένα....πλεον η θα πέφτει σαν κάλτσα η θα με χαιρετάει βασιλικά.... Χαχααχαχα

Σωστό αυτό που λες αλλά όσοι τουφεκάνε σε κοντινές αποστάσεις, θέλουν τα περιφερειακά σκάγια να έχουν "δύναμη".

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις ευχές.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Σωτηρόπουλο ποιος τύπος φυσιγγίου είναι ο ενδεδειγμένος για το Bell; Διασποράς, μαλλινόταπα-μεσόταπα ή συγκεντρωτήρα;
Φίλε Chris-Kaz,
Δεν υπάρχει κάποιο είδος βυσμάτωσης που να ενδείκνυται για το BELL. Για να γίνω και πιό σαφής: το BELl θα ανοίγει με κάθε φυσίγγι την τουφεκιά πιό νωρίς από το 5* και θα την κρατάει πιό κλειστή πιό μακρυά και από το 4* αλλά πάντα και με πιό ομοιόμορφη διασπορά. Το τσοκ αυτό το δίνω για αποστάσεις από 8 - 30 μέτρα, πάντα ανάλογα με το φυσίγγι που χρησιμοποιεί ο καθένας. Και επειδή μία εικόνα είναι σαν χίλιες λέξεις...δες στην σελ 9 τουφεκιές με ημιδιασποράς (10 μέτρα) , μαλλινόταπα (20 μέτρα) και συγκεντωτήρα (30 μέτρα). Μπορείς επίσης να δεις και σχόλια άλλων φίλων που το ρίχνουν συνέχεια με τον ίδιο τύπο φυσιγγιού σε όλες τις αποστάσεις.
 
Τόλη δεν σε βρίσκω σωστα ενημερωμένο για τις τιμες των τσοκ.....τα Carlson's τα πήρα 45 δολλάρια με τα μεταφορικά όπως και τα midas.....τα kicks και τα pattrnmaster code black είναι στις ίδιες τιμες με το brain ενω το ανακόντα είναι πιο φθηνό....όσον αφορα τις αγγελίες με τα kicks ως κάτοχος να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και να πω οτι μπορεί αυτοι που τα βαλαν αγγελία να μην τους αρέσουν τα πυκνά κέντρα που βγάζουν.....εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν τα κέντρα και όχι η περιφέρεια που δίνουν τα brain αυτό δεν σημαίνει όμως οτι τα brain δεν είναι καλά τσοκακια.....
Φίλε Grieko13,
Επειδή γίνεται κατά καιρούς λόγος για τις τιμές των διαφόρων τσοκ που κυκλοφορούν παγκοσμίως θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το κόστος των BRAIN.
Είναι αλήθεια ότι και εγώ θα μπορούσα να σκεφτώ πως μα, Ελληνικό προiϊόν, δεν θα έπρεπε να είναι κάπως πιό προσιτό; Όμως, η αλήθεια είναι (και θεωρώ υποχρέωσή μου να την μοιραστώ με όλους τους φίλους εδώ) πως η τιμή σε αυτή την περίπτωση είναι απόλυτα συνδεδεμένη με το κόστος (κάτι που δεν συμβαίνει πάντοτε δυστυχώς).
Κατ΄αρχάς, εγώ χρησιμοποιώ το ποιοτικότερο στον κόσμο αλλά και πολύ ακριβότερο σουηδικό ατσάλι UDDEHOLM - BOEHLER όταν ΟΛΟΙ οι Αμερικάνοι συνάδελφοι χρησιμοποιούν το σαφώς υποδεέστερο και πολύ φτηνότερο 17-4 PH, που όμως δεν έχει σε καμία περίπτωση τα χαρακτηριστικά του δικού μου, ούτε σε αντοχή, ούτε σε ομογενοποίηση, ούτε σε σταθερότητα συμπεριφοράς σε ακραίες συνθήκες αλλά ούτε και σε αλλαγές θερμοκρασίας. Πίατεψέ με, εγώ πληρώνω την μπάρα για ένα τσοκ χονδρική τιμή όσο πουλάει λιανική κάποια τσοκ του ο Carlson's!
Επιπλέον είμαι ο μόνος παγκοσμίως που κάνει θερμικού τύπου απόταση - απαλλαγή από συστροφικές τάσεις - με τεράστιο κόστος ανά τσοκ, όμως τα BRAIN θα είναι πάντα τέλεια κυλινδρικά όσα χρόνια και αν περάσουν, μετρήστε με παχύμετρο πολλά άλλα και θα δείτε πως, με τον καιρό, έχουν γίνει οβάλ! Επιπλέον, αυτό το stress relief έχει σαν αποτέλεσμα η διάδραση του τσοκ BRAIN με την γόμωση την στιγμή της διέλευσής της μέσα από αυτό να είναι τέλεια.
Επίσης, και μόνο η διαδικασία διαμόρφωσης του εσωτερικού CHOKE-IN-CHOKE ανεβάζει το κόστος τουλάχιστον επί τέσσερα από ότι των συμβατικής μορφής, με ειδικής παραγγελίας και κατασκευής πανάκριβα εργαλεία, στα συμβατικά τα αντίστοιχα είναι κοινού τύπου και η μηχανούργησή τους απλή και σύντομη
Να αναφέρω και το κόστος της κατοχύρωσης της εφεύρεσης που είναι δεκάδες χιλιάδες ευρώ...Και έλλοι κατασκευαστές αναφέρουν περί πατεντών αλλά ...δεν τις έχω βρει πουθενά (και όχι περίεργο αφού όλοι έχουν απλά εσωτερικό με ένα κωνικό και ένα παράλληλο, πολλοί λένε για "ειδική γεωμετρία" κλπ αλλά δεν εξηγούν τι το ειδικό έχουν!)
Και ναι, συμφωνώ πως υπάρχουν και πολύ φτηνότερα τσοκ (τα εργοστασιακά BERETTA, BENELLI κλπ κατασκευάζονται με κόστος κάτω από 4 ευρώ, όμως η ποιότητα είναι επιεικώς χάλι (με οξειδούμενο ατσάλι, επινικέλωση κλπ). Υπάρχουν όμως και πολύ ακριβότερα πχ Briley Helix, Muller Waterfowl (ο μόνος εκτός από εμένα που κάνει κεραμική επίστρωση και πουλάει 125 δολλάρια εκεί, 150 ευρώ εδώ!).
Μετά, η τιμή των BRAIN επιβαρύνεται με 24% ΦΠΑ, κάτι που στην Αμερική δεν υπάρχει! Μπορεί κάποια πράγματα που έρχονται ταχυδρομικά να μην περνάνε πάντα τελωνειακό έλεγχο αλλά, έτσι απλά, η σύγκριση τιμής δεν γίνεται σωστά.
Έχοντας ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ του κόστους κατασκευή ενός τσοκ, έχω υπολογίσει πως, εάν τα BRAIN τα κατασκεύαζε αλλά και τα τιμολογούσε με τα δικά του ποσοστά κέρδους κάποιος συνάδελφος εξ Αμερικής, η τιμή θα κυμαινόταν μεταξύ 135 - 155 δολλάρια ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ. Αυτά ως προς τις τιμές των τσοκ...
Τέλος να πω και αυτό: Τα τσοκ είναι πράγματα που κάποιος παίρνει για πολύχρονη χρήση. Πιστεύω πως το βασικό κριτήριο δεν είναι μερικά ευρώ διαφορά στην αρχική τιμή του τσοκ αλλά το εάν τα αποστελέσματά του θα πολλαπλασιάσουν ή όχι την απόδοση των χιλιάδων ευρώ που θα ξοδευτούν παράλληλα κατά την χρήση του. Και μην μετράμε μόνο το οικονομικό γιατί υπάρχει το κύριο και βασικό, η αυξημένη ικανοποίηση του κυνηγού!
Ελπίζω να δικαιολόγησα επαρκώς τα 88 ευρώ συνδέοντας τα με την αντίστοιχη ποιότητα των BRAIN.
 
Φιλε Κωστα καλησπερα.Εγω εχω το BELL και το TM.Εχω κανει πανω απο 40 εξοδους μεχρι τωρα σε τσιχλα χρησιμοποιωντας τα BRAIN και εχω καταληξει σε ορισμενα συμπερασματα.Να σημειωθει οτι μεχρι τωρα κυνηγουσα επι 5 χρονια με τα μαμισια τσοκ που εχει η Benelli μου και αν και δεν πηγαινω σε σκοπευτηριο ξερω πολυ καλα πως τουφεκαει το οπλο μου.Με το BELL εχω παθει πλακα.Το τσοκ τουφεκαει μεχρι τα 30 μετρα σχεδον σαν 3αρι και σιγουρα καλυτερα απο 4αρι.Εχω παρει και πιο μακρυνες τσιχλες απο τις οποιες μερικες πεφταν τραυματισμενες μεν,αλλα πεφταν.Σε ποιο κοντινες τουφεκιες απο τα 30 μετρα το τσοκ οπως εχω γραψει και πιο πανω θεριζει.Σε μπιχτες και ενστικτωδεις τουφεκιες που δεν εχεις τον χρονο να σκοπευσεις οπως πρεπει αρκει να βαλεις την καννη πανω στο πουλι και να πατησεις την σκανδαλη.Να πω επισης οτι σε πολυ κοντινες αποστασεις κανενα πουλι δεν μου διαλυθηκε.Και μιλαμε και για αποστασεις κατω των 10 μετρων(σουρουπο και χαραμα).Στο περπατητο δε, πλεον κυνηγαω μονο με το BELL και ουτε μια φορα δεν μου μπηκε η σκεψη να το βγαλω. Για το TM τωρα εχω να πω τα εξης.Σε 5-6 καλα κυνηγια που καναμε με την παρεα μου με πολλα καρτερισια ψηλωμενα πουλια,ολοι νομιζανε οτι τουφεκαω με ασσο.Πολυ ωραιες τουφεκιες με παρα πολυ καλα σκοτωματα.Μπορω να πω οτι μου ανεβασε πολυ την αυτοπεποιθηση οσον αφορα τις μακρυνες τουφεκιες.Ομως θελω να ριξω περισσοτερα φυσσιγγια ωστε να ειμαι εντελως σιγουρος για τις πραγματικες του δυνατοτητες.Για φετος δεν νομιζω να προλαβω οποτε θα περιμενω του χρονου στα μπασιματα καθως και στο βαλτο.Οσο για τον λαγο πιστευω οτι βρηκα το ενα τσοκ που χρειαζομαι,τοσο για το ξεπεταγμα,οσο και για το καρτερι. Μπορει να φανουν υπερβολικα σε καποιους αυτα που γραφω,αλλα ουτε διαφημιση κανω,ουτε γνωριζω τον κ.Σωτηροπουλο.Αυτα που βλεπω στο κυνηγι,αυτα γραφω.Και σιγουρα δεν ειχα αλλα after sales τσοκ ωστε να μπορω να συγκρινω τα BRAIN με αυτα.Η συγκριση γινεται με τα μαμισια της Benelli Premium Plus.Τα συμπερασματα μου μεχρι στιγμης,ειναι οτι προκειται για τσοκ που αξιζουν τα λεφτα τους και σε μενα προσωπικα μου εχουν μεγαλωσει την τσαντα.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος,τουλαχιστον μεχρι τωρα. Τωρα για το ποιο θα πρεπει να αγορασεις,αυτο εξαρταται απο το πως κυνηγας,πως ειναι ο τοπος σου κτλ.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο τον κ.Σωτηροπουλο και να σε βοηθησει αυτος.Εγω μιλησα μαζι του αρκετες φορες μεχρι να καταληξω στην αγορα των τσοκ.Πολυ κατατοπιστικος και προθυμος για οποιαδηποτε απορια εχεις.Ελπιζω να σε βοηθησα.
Φιλε με βοηθησες παρα πολυ και σε ευχαριστω. Για το bell θα πσω σιγουρα. Τωρα οι ενδοιασμοι μου ειναι για TM η MR. Οπως και να εχει σε ευχαριστω και παλι!
 
Φίλε Chris-Kaz,
Δεν υπάρχει κάποιο είδος βυσμάτωσης που να ενδείκνυται για το BELL. Για να γίνω και πιό σαφής: το BELl θα ανοίγει με κάθε φυσίγγι την τουφεκιά πιό νωρίς από το 5* και θα την κρατάει πιό κλειστή πιό μακρυά και από το 4* αλλά πάντα και με πιό ομοιόμορφη διασπορά. Το τσοκ αυτό το δίνω για αποστάσεις από 8 - 30 μέτρα, πάντα ανάλογα με το φυσίγγι που χρησιμοποιεί ο καθένας. Και επειδή μία εικόνα είναι σαν χίλιες λέξεις...δες στην σελ 9 τουφεκιές με ημιδιασποράς (10 μέτρα) , μαλλινόταπα (20 μέτρα) και συγκεντωτήρα (30 μέτρα). Μπορείς επίσης να δεις και σχόλια άλλων φίλων που το ρίχνουν συνέχεια με τον ίδιο τύπο φυσιγγιού σε όλες τις αποστάσεις.
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 
με το ΤΜ και Νο8 έχω βγάλει τουφεκιά στα 70 βήματα τραβέρσα αριστερή ξερό το πουλί και πιστεύω ότι μπορεί να σκοτώσει ακόμα μερικά μέτρα παραπάνω με το κατάλληλο φυσίγγι

ο Χρήστος μου είχε πει αν δεν μου κάνει το ΤΜ να πάω σε LR αλλά με καλύπτει απόλυτα
 
Δεν ξέρω τι γίνεται με το TM αλλά έχω κάνει πολύ μακρινές τουφεκιές με ακαριαίες καταβολές,αλλά ταυτόχρονα ρίχνω πάρα πολύ καλά και στις κάτω από 30 μέτρα τουφεκιές χωρίς να έχω χαλάσει ούτε ένα θήραμα.Εγώ προσωπικά που κυνηγάω όλα τα καρτερίσια θηράματα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό το τσοκ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top