BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
To
Τόλη γιατί όχι long range????δεν ειναι καλύτερο????μιας κ μίλησες για καρτερι
Γιαννη δεν εχω δοκιμασει το LR , αλλα εκει πας σε ποιο εξειδικευμενα τσοκακια. Οπως γραφουν και τα παιδια και εγω με το ΤΜ εχω κανει βολες σαν να ηταν καθαρο 2* , που με ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ στα καρτερια μου. Δεν ειμαι κυνηγος του F -XF -XXF - UFO , Δεν μου χαριζει κατι 1 βολη για βιντεο στα 60μ ..... αλλα να εχω χασει 10 στα 35μ :-)
 
Εγώ θέλω με την σειρά μου να ρωτήσω τον κ. Σωτηρόπουλο τι αντοχή έχει το τσοκ, δεδομένου ότι προεξέχει από την κάνη του όπλου και όσοι κυνηγάνε με σκύλο φέρμας και ειδικά πέρδικα, σε περίπτωση πτώσης του όπλου και χτυπήματος του τσοκ. Ακόμα μετά από μία τέτοια πτώση, υπάρχει κάποιος τρόπος ελέγχου για την παραμόρφωση ή μη του τσοκ.

Ρωτάω γιατί βλέποντας το και συγκρίνοντας με άλλα, το κομμάτι που προεξέχει δεν έχει ιδιαίτερο πάχος και το κρίνω λίγο ευπαθές σε τέτοιο ενδεχόμενο.

ΥΓ. Καλώς εχόντων των πραγμάτων και αν έχει πουλιά, θα δοκιμάσω το BL σήμερα.
 
Εγώ θέλω με την σειρά μου να ρωτήσω τον κ. Σωτηρόπουλο τι αντοχή έχει το τσοκ, δεδομένου ότι προεξέχει από την κάνη του όπλου και όσοι κυνηγάνε με σκύλο φέρμας και ειδικά πέρδικα, σε περίπτωση πτώσης του όπλου και χτυπήματος του τσοκ. Ακόμα μετά από μία τέτοια πτώση, υπάρχει κάποιος τρόπος ελέγχου για την παραμόρφωση ή μη του τσοκ.

Ρωτάω γιατί βλέποντας το και συγκρίνοντας με άλλα, το κομμάτι που προεξέχει δεν έχει ιδιαίτερο πάχος και το κρίνω λίγο ευπαθές σε τέτοιο ενδεχόμενο.

ΥΓ. Καλώς εχόντων των πραγμάτων και αν έχει πουλιά, θα δοκιμάσω το BL σήμερα.
Φίλε Dim83al,
Το πάχος του BELL στο τμήμα που ποεξέχει είναι μικρό αλλά μην το φοβάσαι. Το ατσάλι του είναι εξαιρετικά σκληρό και ανθεκτικό. Σαφώς και μία πολύ δυνατή πτώση μπορεί να κάνει κάποια ζημιά αλλά αυτό ισχύει και για την ίδια την κάννη κλπ. Απλό ¨βρόντηγμα" πάνω σε πέτρα, βράχο κλπ δεν θα του κάνει τίποτα απολύτως. Πάντως, όπως καταλαβαίνεις, έχει βασικά να κάνει με την δύναμη κρούσης και τη γωνία χτυπήματος. Γεγονός είναι πως έχω κοπανήσει γερά τα δικά μου BELL αρκετές φορές και αυτά δεν έπαθαν τίποτα. Γιά να ελέγξεις αν έχει πάθει κάτι, μέτρα την κυκλικότητά του με ένα απλό παχύμετρο. Τώρα, ότι και να γίνει, εδώ είμαστε να το επισκευάσουμε!
 
Άλλες 2 πούλες σήμερα στο σκοπευτήριο με τα BRAIN. Λίγο καλύτερα τα πήγα από προχθές ... Από τα τσοκ δεν έχω παράπονο - μόνο από τον εαυτό μου ... ;)
Πήγα μετά και στον πίνακα κι έριξα μερικά φυσίγγια στα γρήγορα. Παραθέτω τις σχετικές φωτο.

- Όπλο SKB 605, κάννες 71 cm. - Φυσίγγια Cheddite Sporting No.8

1) Choke BL - 20 m
IMG_20170222_180907.jpg


2) Choke BL - 30 m.
IMG_20170222_181216.jpg


3) Και μια με το BL στα 15 m. ;)
IMG_20170222_181710.jpg


Και δυο με το choke MR
1) Στα 30 m. (... μου έφυγε λίγο αριστερά :()
IMG_20170222_181153.jpg


2) Στα 35 m.
IMG_20170222_181620.jpg


Βέβαια, μόνο μια βολή με κάθε τσοκ σε κάθε απόσταση δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή "δοκιμή" για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο ... Απλά ήθελα να πάρω αρχικά έτσι μια εικόνα ... η οποία μάλλον είναι αρκετά ικανοποιητική ...
 
Άλλες 2 πούλες σήμερα στο σκοπευτήριο με τα BRAIN. Λίγο καλύτερα τα πήγα από προχθές ... Από τα τσοκ δεν έχω παράπονο - μόνο από τον εαυτό μου ... ;)
Πήγα μετά και στον πίνακα κι έριξα μερικά φυσίγγια στα γρήγορα. Παραθέτω τις σχετικές φωτο.

- Όπλο SKB 605, κάννες 71 cm. - Φυσίγγια Cheddite Sporting No.8

1) Choke BL - 20 m
IMG_20170222_180907.jpg


2) Choke BL - 30 m.
IMG_20170222_181216.jpg


3) Και μια με το BL στα 15 m. ;)
IMG_20170222_181710.jpg


Και δυο με το choke MR
1) Στα 30 m. (... μου έφυγε λίγο αριστερά :()
IMG_20170222_181153.jpg


2) Στα 35 m.
IMG_20170222_181620.jpg


Βέβαια, μόνο μια βολή με κάθε τσοκ σε κάθε απόσταση δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή "δοκιμή" για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο ... Απλά ήθελα να πάρω αρχικά έτσι μια εικόνα ... η οποία μάλλον είναι αρκετά ικανοποιητική ...
Ευχαριστούμε Στέλιο. Να είσαι καλά. Πράγματι ικανοποιητική εικόνα. Τι αυλό είχε η κάννη της δοκιμής; Αυτό που παρατήρησα και διορθώστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι το BL στα 15μ είχε αρκετά συγκεντρωτική κατανομή ειδικά για το λόγο που σχεδιάστηκε ενώ αντίθετα πολύ καλές οι κατανομές στα 20 και 30 μέτρα...
Βέβαια όπως λέει ο κι Στέλιος από μια βολή με κάθε τσοκ δεν μπορούμε να βγάλουμε και ασφαλή συμπεράσματα...
 
Last edited:
Ευχαριστούμε Στέλιο. Να είσαι καλά. Πράγματι ικανοποιητική εικόνα. Τι αυλό είχε η κάννη της δοκιμής; Αυτό που παρατήρησα και διορθώστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι το BL στα 15μ είχε αρκετά συγκεντρωτική κατανομή ειδικά για το λόγο που σχεδιάστηκε ενώ αντίθετα πολύ καλές οι κατανομές στα 20 και 30 μέτρα...
Βέβαια όπως λέει ο κι Στέλιος από μια βολή με κάθε τσοκ δεν μπορούμε να βγάλουμε και ασφαλή συμπεράσματα...
Χρήστο οι αυλοί είναι 18,5 (αν και, όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχουν μετρηθεί με το ειδικό όργανο ακριβείας, όμως πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά στο 18,5).
Για τη βολή στα 15 μ. όντως το παρατήρησα κι εγώ ότι είναι πολύ συγκεντρωτική, όμως μην ξεχνάμε ότι είναι σκοπευτικό φυσίγγι 28 γρ. με συγκεντρωτήρα. Όποιος χρειάζεται το μεγαλύτερο δυνατόν άνοιγμα στα 10-15 μ, λογικά δεν θα βάλει τέτοιο φυσίγγι. Πιστεύω ότι ένα μαλλινόταπο, με λίγο μεγαλύτερη γόμωση (π.χ. 32-34 γρ). και με 9αρια σκάγια, θα δώσει πολύ διαφορετική εικόνα. Από την άλλη, αυτή είναι μια βολή οπότε μπορεί απλά "να έτυχε" !!! ;)
 
Άλλες 2 πούλες σήμερα στο σκοπευτήριο με τα BRAIN. Λίγο καλύτερα τα πήγα από προχθές ... Από τα τσοκ δεν έχω παράπονο - μόνο από τον εαυτό μου ... ;)
Πήγα μετά και στον πίνακα κι έριξα μερικά φυσίγγια στα γρήγορα. Παραθέτω τις σχετικές φωτο.

- Όπλο SKB 605, κάννες 71 cm. - Φυσίγγια Cheddite Sporting No.8

1) Choke BL - 20 m
IMG_20170222_180907.jpg


2) Choke BL - 30 m.
IMG_20170222_181216.jpg


3) Και μια με το BL στα 15 m. ;)
IMG_20170222_181710.jpg


Και δυο με το choke MR
1) Στα 30 m. (... μου έφυγε λίγο αριστερά :()
IMG_20170222_181153.jpg


2) Στα 35 m.
IMG_20170222_181620.jpg


Βέβαια, μόνο μια βολή με κάθε τσοκ σε κάθε απόσταση δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή "δοκιμή" για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο ... Απλά ήθελα να πάρω αρχικά έτσι μια εικόνα ... η οποία μάλλον είναι αρκετά ικανοποιητική ...
Στελιο ευχαριστω για το χρονο σου!Κατα την γνωμη μου
παντα,πολυ κατατοπιστικες οι δοκιμες σου εστω και μικρο δειγμα.τρομερη τουφεκια το BL στα 30 μετρα..αλλα και το MR δειχνει να κανει αυτο λεει ο κατασκευαστης.μην ξεχναμε οτι προκειτε για σκοπευτικο φυσιγγι 28gr ιδιαιτερα συγκεντρωτικο..
 
Στελιο με sporting 8ari τι περιμενες :-) Παντως το οπλο βγαζει πολυ ωραιες ντουφεκιες , μπραβο. Αν και τον περασμενο Σεπτεμβριο ειχα κανει αναλυτικο "ρεπορταζ" για το Bell , πιστευω αν θελουμε να δουμε ανοιχτη βολη σε 10-15 μετρα ΜΟΝΟ με μεσοταπο παιδια ...εκ φυσεως ΔΕΝ γινετε να ανοιξει το φυσιγγια με συγκεντρωτηρα στα 10μετρα.
Βαλε ενα καλο μεσοταπο 28-30γρμ (εστω και sporting) και κανε δοκιμες Στελιο , θα παθεις πλακα.
Ε τωρα βρε παιδια αν θελουμε να ριχνουμε στα 10 μετρα ...βαλτε ενα direct πρωτο και ριχτε ... προσοχη με κανετε ΝΤΟΥΜΠΛΕ με το σκυλο ομως .big smile.
 
Φίλε Dim83al,
Το πάχος του BELL στο τμήμα που ποεξέχει είναι μικρό αλλά μην το φοβάσαι. Το ατσάλι του είναι εξαιρετικά σκληρό και ανθεκτικό. Σαφώς και μία πολύ δυνατή πτώση μπορεί να κάνει κάποια ζημιά αλλά αυτό ισχύει και για την ίδια την κάννη κλπ. Απλό ¨βρόντηγμα" πάνω σε πέτρα, βράχο κλπ δεν θα του κάνει τίποτα απολύτως. Πάντως, όπως καταλαβαίνεις, έχει βασικά να κάνει με την δύναμη κρούσης και τη γωνία χτυπήματος. Γεγονός είναι πως έχω κοπανήσει γερά τα δικά μου BELL αρκετές φορές και αυτά δεν έπαθαν τίποτα. Γιά να ελέγξεις αν έχει πάθει κάτι, μέτρα την κυκλικότητά του με ένα απλό παχύμετρο. Τώρα, ότι και να γίνει, εδώ είμαστε να το επισκευάσουμε!

Ευχαριστώ για την απάντηση κ. Μανωλοπουλος Σωτηρόπουλε.

Εγώ πήγα για τσίχλες την Τετάρτη το απόγευμα και έριξα μερικά φυσίγγια. Τώρα κατέβηκα και στο χωριό. Πιστεύω να έχει τσίχλες και να το δοκιμάσω επί του πρακτέου.
 
Στελιο με sporting 8ari τι περιμενες :) Παντως το οπλο βγαζει πολυ ωραιες ντουφεκιες , μπραβο. Αν και τον περασμενο Σεπτεμβριο ειχα κανει αναλυτικο "ρεπορταζ" για το Bell , πιστευω αν θελουμε να δουμε ανοιχτη βολη σε 10-15 μετρα ΜΟΝΟ με μεσοταπο παιδια ...εκ φυσεως ΔΕΝ γινετε να ανοιξει το φυσιγγια με συγκεντρωτηρα στα 10μετρα.
Βαλε ενα καλο μεσοταπο 28-30γρμ (εστω και sporting) και κανε δοκιμες Στελιο , θα παθεις πλακα.
Ε τωρα βρε παιδια αν θελουμε να ριχνουμε στα 10 μετρα ...βαλτε ενα direct πρωτο και ριχτε ... προσοχη με κανετε ΝΤΟΥΜΠΛΕ με το σκυλο ομως .big smile.

Φίλε μου μεσόταπο εννοείς αυτά που λέμε μαλλινόταπα. Δηλαδή δεν έχει ούτε διασπορέα ούτε συγκεντρωτήρα. Σωστά; ακόμα ποιά σπόρτινγκ βγαίνουν σε μεσόταπα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Φίλε μου μεσόταπο εννοείς αυτά που λέμε μαλλινόταπα. Δηλαδή δεν έχει ούτε διασπορέα ούτε συγκεντρωτήρα. Σωστά; ακόμα ποιά σπόρτινγκ βγαίνουν σε μεσόταπα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η μεσοταπη βυσματωση ειναι ενας ρηχος πλαστικος συγκεντρωτηρας φαντασου. Ανοιγει ελαφρως πιο γρηγορα την τουφεκια, ενω κραταει "κεντρα" και σε λιγο μεγαλυτερες αποστασεις. Κατα πολλους θεωρειται ως η αντικαταστατρια της μαλλινης ταπας.
Υπαρχει ποικιλια οπως
Lambro mezzo 28,30 και 32g
Cheditte free shoots 33gr
Gorilla con borra 34gr.
Δοκιμασε τα με το τσοκακι και περιμενουμε εντυπωσεις.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φέτος δεν προλαβαίνω αλλά θα πάρω ένα από αυτά που ανέφερες, να το δοκιμάσω στα ορτύκια.

Ευχαριστώ και πάλι.

Η μεσοταπη βυσματωση ειναι ενας ρηχος πλαστικος συγκεντρωτηρας φαντασου. Ανοιγει ελαφρως πιο γρηγορα την τουφεκια, ενω κραταει "κεντρα" και σε λιγο μεγαλυτερες αποστασεις. Κατα πολλους θεωρειται ως η αντικαταστατρια της μαλλινης ταπας.
Υπαρχει ποικιλια οπως
Lambro mezzo 28,30 και 32g
Cheditte free shoots 33gr
Gorilla con borra 34gr.
Δοκιμασε τα με το τσοκακι και περιμενουμε εντυπωσεις.
 
Η μεσοταπη βυσματωση ειναι ενας ρηχος πλαστικος συγκεντρωτηρας φαντασου. Ανοιγει ελαφρως πιο γρηγορα την τουφεκια, ενω κραταει "κεντρα" και σε λιγο μεγαλυτερες αποστασεις. Κατα πολλους θεωρειται ως η αντικαταστατρια της μαλλινης ταπας.
Υπαρχει ποικιλια οπως
Lambro mezzo 28,30 και 32g
Cheditte free shoots 33gr
Gorilla con borra 34gr.
Δοκιμασε τα με το τσοκακι και περιμενουμε εντυπωσεις.
Ευχαριστούμε για την πληροφορία.
Αν άλλοι φίλοι μπορούν να βοηθήσουν γράφοντας και άλλους κατασκευαστές και τα Φυσσιγγια τους με μεσόταπη, θα το εκτιμουσα.
 
Προς όλους τους φίλους του HL: Θα χαρώ πολύ να σας δω από κοντά στο περίπτερο της BRAIN Chokes στην μεγάλη έκθεση για το κυνήγι και την κυνοφιλία που διοργανώνουν τα περιοδικό "Κυνηγεσία και Κυνοφιλία' και η εφημερίδα "Κυνηγετικά Νέα" στο MEC στην Παιανία στις 7 - 6 - 9 Απρλίου. Το περίπτερό μας θα είναι στο τέλος του τομέα 2, πριν την αρχή τψν κυνοφιλικών περιπτέρων. Πιθανόν εκεί να υπάρχουν και νέα για το κοντάκι BRAIN...
 
Προς όλους τους φίλους του HL: Θα χαρώ πολύ να σας δω από κοντά στο περίπτερο της BRAIN Chokes στην μεγάλη έκθεση για το κυνήγι και την κυνοφιλία που διοργανώνουν τα περιοδικό "Κυνηγεσία και Κυνοφιλία' και η εφημερίδα "Κυνηγετικά Νέα" στο MEC στην Παιανία στις 7 - 6 - 9 Απρλίου. Το περίπτερό μας θα είναι στο τέλος του τομέα 2, πριν την αρχή τψν κυνοφιλικών περιπτέρων. Πιθανόν εκεί να υπάρχουν και νέα για το κοντάκι BRAIN...
Αν προλαβουμε την Κυριακη 9/4 μιας κ επιστρεφουμε μεσημερι απο Αφρικη, θα περασω κατευθειαν, να σας πω και τι καταφεραν τα "Brain" εκει :-)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top