BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Εγώ δεν θα πώ για τα τσόκ (αν και για μενα καλο τσοκ ειναι αυτο με ομοιομορφη κατανομή κι οχι κέντρα 'μπάλα') θα πώ για τον Κο Σωτηρόπουλο που είναι προς τιμήν του με τον περιορισμένο χρόνου που φαντάζομαι θα έχει, να απαντάει στον καθένα ξεχωριστά και να μοιράζεται τις γνωσεις του. Είχα αγοράσει παλιά όπλο απο το καταστημά του και οφείλω να ομολογήσω οτι ήταν άψογος.
 
Γιατί μπερδεύεις τα φρενατα με τα porting?
Όλα τα porting δεν είναι φρενατα :)
Γιωργο θα σου απαντησω ακριβως με τα ιδια λογια .
Το οτι ο MULLER κραζει το porting και δεν βγαζει σημαινει πολλα. το οτι πρατει το ιδιο Rob Roberts που θεωρειτε ο καλυτερος τους επισης κατι σημαινει.
Τρυπες με φρενο η χωρις ... τα ιδια ισχυουν .sarcastic..
 
παιδια δεν σωνομαστε με τιποτα.........παπανδρεου θελουμε παλι .pray to God. ο κυριος σωτηροπουλος ισχυριστηκε οτι τα τσοκ με πορτινγκ δεν βελτιωνουν καθολου την κατανομη και την αναπηδηση γιατι δεν μας το αποδυκνυει βγαζοντας στν αγορα και ενα τσοκ με οπες εκτονωσης ..το κοστος ουτως η αλλως ειναι μηδαμινο οπως ισχυριζεται.τωρα το τι λεει καθε rob rombert και muller εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου εγω κοιταω τι βλεπουν τα δικα μου ματακια και δεν αναπαραγω μ....ς αλλονων αυτα προς το παρον .....αντε και του χρονου παλι αλεξιο θα ψηφισουμε.smashfrak.
 
παιδια δεν σωνομαστε με τιποτα.........παπανδρεου θελουμε παλι .pray to God. ο κυριος σωτηροπουλος ισχυριστηκε οτι τα τσοκ με πορτινγκ δεν βελτιωνουν καθολου την κατανομη και την αναπηδηση γιατι δεν μας το αποδυκνυει βγαζοντας στν αγορα και ενα τσοκ με οπες εκτονωσης ..το κοστος ουτως η αλλως ειναι μηδαμινο οπως ισχυριζεται.τωρα το τι λεει καθε rob rombert και muller εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου εγω κοιταω τι βλεπουν τα δικα μου ματακια και δεν αναπαραγω μ....ς αλλονων αυτα προς το παρον .....αντε και του χρονου παλι αλεξιο θα ψηφισουμε.smashfrak.

γιατί λοιπόν δεν μας δείχνεις και σε εμας .........τι βλέπουν τα δικά σου τα ματάκια ......... ώστε να τελειώνει αυτή η κουβεντούλα ???
γιατί και εγώ με λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια.

όσο για τον κ. Σωτηρόπουλο , θεωρώ ότι είναι προς τιμήν του και μαγκιά του η όλη προσπάθεια που κάνει , οι επενδύσεις σε χρόνο και χρήμα .
γιατί όπως λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι .......... when money talks .... bullshit walks. δλδ σε άπταιστα ελληνικά .... όταν το χρήμα μιλάει ... τα σκατά φεύγουν.

και ο κ. Σωτηρόπουλος έχει βάλει το δικό του χρήμα.

υ.γ. συγνώμη για το έντονο ύφος μου , αλλά με "ζορίζουν" όσοι λένε λόγια στον αέρα και δεν σέβονται την πραγματική προσπάθεια που κάνει κάποιος , άσχετα αν συμφωνούν ή όχι.
 
φιλε αρκαν βλεπω τα μηνυματα σου και δεν μπορω να καταλαβω τι προσπαθεις να κανεις. συγκριση μεταξυ φρενατου και τσοκ πεφιφερειας?? αλλο το ενα αλλο το αλλο. δεν σ αρεσουν τα brain? μην τα παρεις και χρησ. τσοκ φρενου. αν εχεις στοιχεια οπως σου εγραψαν ολοι παρουσιασε τα. σταματα ομως να κατηγορεις και να ειρωνευεσαι εναν ανθρωπο που αν μη τι αλλο αφιερωνει χρονο σ εμας με τις γνωσεις του και σ αυτους τους δυσκολους καιρους επιχειρει να κανει μια αξιολογη προσπαθεια. αν δεν συμφωνεις παρουσιασε μας τα στοιχεια σου μην συνεχιζεις ομως με το τιποτα
 
Last edited:
γιατί λοιπόν δεν μας δείχνεις και σε εμας .........τι βλέπουν τα δικά σου τα ματάκια ......... ώστε να τελειώνει αυτή η κουβεντούλα ???
γιατί και εγώ με λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια.

όσο για τον κ. Σωτηρόπουλο , θεωρώ ότι είναι προς τιμήν του και μαγκιά του η όλη προσπάθεια που κάνει , οι επενδύσεις σε χρόνο και χρήμα .
γιατί όπως λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι .......... when money talks .... bullshit walks. δλδ σε άπταιστα ελληνικά .... όταν το χρήμα μιλάει ... τα σκατά φεύγουν.

και ο κ. Σωτηρόπουλος έχει βάλει το δικό του χρήμα.

υ.γ. συγνώμη για το έντονο ύφος μου , αλλά με "ζορίζουν" όσοι λένε λόγια στον αέρα και δεν σέβονται την πραγματική προσπάθεια που κάνει κάποιος , άσχετα αν συμφωνούν ή όχι.
ξυπνα γιωργακη.........ha ha ha.
 
ξυπνα γιωργακη.........ha ha ha.

πράγματι με αποστόμωσε η απάντησή σου......

τι επιχειρήματα !!!!!!!!! τι ευφράδεια λόγου !!!!!!! τι φοβερός ειρμός στη σκέψη σου !!!!!!!!!

έχω μείνει άναυδος.........

χαραμίζεσαι άνθρωπέ μου............... μήπως να ψηφίσουμε εσένα στη θέση του Αλέξη ?????????

υ.γ. ....... δεν ασχολούμαι περαιτέρω.
 
Εάν καταρίψουμε όλα τα πλεονεκτήματα των φρενάτων με την ατρακτο τι γίνεται ?
Οι κατασκευαστές τους λένε ότι μικραίνει σημαντικά.
Μήπως προέρχονται από εκεί τα σκασίματα και όχι από τα πυκνά κέντρα ?
Σας ευχαριστώ για τον πολυτιμο χρόνο σας.
Με εκτίμηση.
Φίλε Tasos.kat,

Τα τσοκ φρένου έχουν κάποια μειονεκτήματα εξαιτίας των οποίων και δεν επικράτησαν ποτέ, πρακτικά προτιμώνται από το 2% των κυνηγών - σκοπευτών. Τα βασικά είναι 1) π όχι πάντα σταθερή συγκέντρωση λόγω μη απόλυτα ευθυγραμμισμένης εξόδου της τάπας (η οποία εξακολουθεί και περιέχει την στιγμή της εξόδου το μεγαλύτερο μέρος της γόμωσης) 2) η ανάγκη χρήσης αργών γομώσεων για να δουλέψουν 3) η απαγόρευση χρήσης με μεσόταπα ή μαλλινόταπα που αφήνουν τα σκάγια εκτεθειμένα στα φρένα και έτσι καταστρέφονται κάμποσα.

Όμως κάποιοι έχουν βρει συνδυασμούς τους με γομώσεις που παράγουν τα αποτελέσματα που θέλουν και για αυτούς είναι πολύ καλά, στο τέλος μετράει το τι ψάχνει ο καθένας .

Όσο για την άτρακτο....μεγάλη ιστορία. Ξεκίνησε από τις αρχές των 1900 (με πολύ έξυπνη μέθοδο μέτρησής της με περιστρεφόμενο κύλινδρο), για να βγει ο Burrard και να κάνει δοκιμές για να αποδείξει ότι δεν παίζει ρόλο, συνεχίστηκε τις επόμενες δεκαετίες με κορύφωση τον Bob Brister που στο βιβλίο του "Shotgunning: the Art and the Science" (Λειόκαννο: η Τέχνη και η Επιστήμη) όπου αφιερώνει ολόκληρα κεφάλαια για να αποδείξει ότι η κοντή άτρακτος είναι το ότι καλύτερο (δοκιμές σε πλατφόρμα με ζωγραφιστά παπιά που ρυμουλκούσε αυτοκίνητο με οδηγό την γυναίκα του, τη οποία μάλιστα τουφέκισε μία φορά και δη στα 5 μέτρα μπροστά από τον στόχο, μην επεδίωκε κάτι άλλο ο γερομπερμπάντης; -) για να φτάσουμε στις τελευταίες δεκαετίες όπου όλοι πλέον οι μελετητές με χρήση υπολογιστικών μοντέλων και εξαιρετικό οπτικό εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας έχουν καταλήξει πως δεν έχει καμμία πρακτική σημασία το μήκος της ατράκτου.
Σχετικά δες ένα από τα πολλά σύγχρονα πονήματα, "The shot string silliness" (H ανοησία της ατράκτου) του Mayer που δημοσιεύτηκε στους SHOOTING TIMESτον Ιανουάριο του 2011. http://www.shootingtimes.com/ammo/ammunition_st_silly_122008wo/

Τελικά "σκασίματα" = πυκνό κέντρο, τίποτε άλλο

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Last edited:
Φίλε Tasos.kat,

Τα τσοκ φρένου έχουν κάποια μειονεκτήματα εξαιτίας των οποίων και δεν επικράτησαν ποτέ, πρακτικά προτιμώνται από το 2% των κυνηγών - σκοπευτών. Τα βασικά είναι 1) π όχι πάντα σταθερή συγκέντρωση λόγω μη απόλυτα ευθυγραμμισμένης εξόδου της τάπας (η οποία εξακολουθεί και περιέχει την στιγμή της εξόδου το μεγαλύτερο μέρος της γόμωσης) 2) η ανάγκη χρήσης αργών γομώσεων για να δουλέψουν 3) η απαγόρευση χρήσης με μεσόταπα ή μαλλινόταπα που αφήνουν τα σκάγια εκτεθειμένα στα φρένα και έτσι καταστρέφονται κάμποσα.

Όμως κάποιοι έχουν βρει συνδυασμούς τους με γομώσεις που παράγουν τα αποτελέσματα που θέλουν και για αυτούς είναι πολύ καλά, στο τέλος μετράει το τι ψάχνει ο καθένας .

Όσο για την άτρακτο....μεγάλη ιστορία. Ξεκίνησε από τις αρχές των 1900 (με πολύ έξυπνη μέθοδο μέτρησής της με περιστρεφόμενο κύλινδρο), για να βγει ο Burrard και να κάνει δοκιμές για να αποδείξει ότι δεν παίζει ρόλο, συνεχίστηκε τις επόμενες δεκαετίες με κορύφωση τον Bob Brister που στο βιβλίο του "Shotgunning: the Art and the Science" (Λειόκαννο: η Τέχνη και η Επιστήμη) όπου αφιερώνει ολόκληρα κεφάλαια για να αποδείξει ότι η κοντή άτρακτος είναι το ότι καλύτερο (δοκιμές σε πλατφόρμα με ζωγραφιστά παπιά που ρυμουλκούσε αυτοκίνητο με οδηγό την γυναίκα του, τη οποία μάλιστα τουφέκισε μία φορά και δη στα 5 μέτρα μπροστά από τον στόχο, μην επεδίωκε κάτι άλλο ο γερομπερμπάντης; -) για να φτάσουμε στις τελευταίες δεκαετίες όπου όλοι πλέον οι μελετητές με χρήση υπολογιστικών μοντέλων και εξαιρετικό οπτικό εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας έχουν καταλήξει πως δεν έχει καμμία πρακτική σημασία το μήκος της ατράκτου.
Σχετικά δες ένα από τα πολλά σύγχρονα πονήματα, "The shot string silliness" (H ανοησία της ατράκτου) του Mayer που δημοσιεύτηκε στους SHOOTING TIMESτον Ιανουάριο του 2011. http://www.shootingtimes.com/ammo/ammunition_st_silly_122008wo/

Τελικά "σκασίματα" = πυκνό κέντρο, τίποτε άλλο

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
συνεχιζεται να μας δουλευεται ..τα τσοκ με οπες εκτονωσης τυπου φρενου η μη εχουν κατα πολυ σταθεροτερες βολες απο τα τσοκ χωρις... ...ειδικα σε φυσιγγια του εμποριου με ακοπα κυαθια που ριχνεται οι περισσοτεροι εδω μεσα απορω πως ο κυριος σωτηροπουλος δεν το γνωριζει αυτο !δειχνει οτι δεν εχει ασχοληθει σοβαρα με το αντικειμενο και οι γνωσεις του ειναι σε θεωρητικο επιπεδο αλλωστε τα κατεβατα που αραδιαζει ειναι μελετες και θεωριες αλλωνων.....mornin cofεντυπωση παντως μου κανει οτι γνωριζω οτι πολλα ατομα απο δω μεσα εχουν βγαλει τα ιδια συμπερασματα με μενα σε δοκιμες που εχουν κανει με τους δυο τυπους τσοκ...κανενας δεν εχει το θαρρος να εκφερει ανοιχτα την γνωμη του τι γινεται ρε φουστη μου... πολυ ραγιαδισμος επικρατει τελικα..............κριμα:(
 
συνεχιζεται να μας δουλευεται ..τα τσοκ με οπες εκτονωσης τυπου φρενου η μη εχουν κατα πολυ σταθεροτερες βολες απο τα τσοκ χωρις... ...ειδικα σε φυσιγγια του εμποριου με ακοπα κυαθια που ριχνεται οι περισσοτεροι εδω μεσα απορω πως ο κυριος σωτηροπουλος δεν το γνωριζει αυτο !δειχνει οτι δεν εχει ασχοληθει σοβαρα με το αντικειμενο και οι γνωσεις του ειναι σε θεωρητικο επιπεδο αλλωστε τα κατεβατα που αραδιαζει ειναι μελετες και θεωριες αλλωνων.....mornin cofεντυπωση παντως μου κανει οτι γνωριζω οτι πολλα ατομα απο δω μεσα εχουν βγαλει τα ιδια συμπερασματα με μενα σε δοκιμες που εχουν κανει με τους δυο τυπους τσοκ...κανενας δεν εχει το θαρρος να εκφερει ανοιχτα την γνωμη του τι γινεται ρε φουστη μου... πολυ ραγιαδισμος επικρατει τελικα..............κριμα:(
Κώστα είναι δύσκολο να γράψεις ακριβώς τα ίδια πράγματα χωρίς να ειρωνεύεσαι και να προσβάλλεις? Νομίζω πως είναι λογικό αυτό που ζητάω. Όλοι θέλουμε να μάθουμε τι ισχύει γιατί μέσα από την κριτική θα γίνουμε όλοι καλύτεροι. Ο τρόπος σου είναι λάθος όμως. Φιλικά στα λέω όλα αυτά γιατί θέλοντας και μη χαλάς το θέμα. Πόσο δύσκολο είναι στην τελική να παραθέσεις τις δοκιμές σου και να δείξεις με στοιχεία αυτά που λες. Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ραγιά και δεν δίνω και το δικαίωμα σε κανέναν άγνωστο να με αποκαλεί έτσι. Οι εκφράσεις σου προσβάλλουν πολλά μέλη. Σκέψου καλοπροαίρετα αυτά που σου έγραψα εγώ και μερικοί ακόμα και αν θες μπορούμε να τα πούμε και με πμ για να μην χαλάμε το θέμα. Σε ευχαριστώ.
 
συνεχιζεται να μας δουλευεται ..τα τσοκ με οπες εκτονωσης τυπου φρενου η μη εχουν κατα πολυ σταθεροτερες βολες απο τα τσοκ χωρις... ...ειδικα σε φυσιγγια του εμποριου με ακοπα κυαθια που ριχνεται οι περισσοτεροι εδω μεσα απορω πως ο κυριος σωτηροπουλος δεν το γνωριζει αυτο !δειχνει οτι δεν εχει ασχοληθει σοβαρα με το αντικειμενο και οι γνωσεις του ειναι σε θεωρητικο επιπεδο αλλωστε τα κατεβατα που αραδιαζει ειναι μελετες και θεωριες αλλωνων.....mornin cofεντυπωση παντως μου κανει οτι γνωριζω οτι πολλα ατομα απο δω μεσα εχουν βγαλει τα ιδια συμπερασματα με μενα σε δοκιμες που εχουν κανει με τους δυο τυπους τσοκ...κανενας δεν εχει το θαρρος να εκφερει ανοιχτα την γνωμη του τι γινεται ρε φουστη μου... πολυ ραγιαδισμος επικρατει τελικα..............κριμα:(
Μαλλον καπου το εχεις χασει λιγακι....εγω ειμαι ενας από αυτους που κανανε δοκιμες με πολλα και διαφορα τσοκ που το κοστος τους ειναι αρκετα μεγαλο και εχω βγαλει οπως εχω πει τα συμπερασματα μου....εσυ οπως αναφερεις ριχνεις καθε χρονο 250 φυσιγγια σε δοκιμες αλλα δεν εχω δει και καμμια να ανεβαζεις συνεπως θα σε παρακαλεσω να σταματησεις να κανεις τον ποιητή φαρφαρα και οτι εχεις να δειξεις δειξτο στην πραξη.....
 
Το porting ειναι μια παρεμβαση που πραγματικά, για μενα,βελτιωνει πραγματα...
Για μενα !
Προσωπικη αποψη!
Εχω γραψει κατ 'επαναληψη τους λογους για τους οποίους το πιστευω και εχω "τρυπησει"καμια 10αρια καννες μου!
Λεω την αποψη μου και ΜΟΝΟ αυτή!
Οταν το ΒΛΕΠΩ,δεν ειναι αναγκη να διαβάσω κάτι παραπέρα...
Το κανω κι αυτο,για λογους μάθησης....
Το brain,το ειχα και το δοκιμασα!!
Κανει ΑΚΡΙΒΩΣ,αυτο που υποσχεται!
Ειναι choke τσαντας!
Το εδωσα σε φίλο, συμφορουμιτη(( :)))και το κόλλησε στην καννη του!
Αν θελει ,μπορει να γραψει κι ο ίδιος τις εντυπωσεις του....
Το εδωσα επειδη δεν ηταν θεαματικο στα σκοτωματα του!
Ακριβως γι'αυτον τον λόγο !
Αυτο σημαίνει, πως δεν ηταν καλο???
Ειναι πολυ υποκειμενικο το "καλο"...
Αφορα,εναν έκαστο εξ ημών !
Ειναι ζητουμενο,να κανει διαλογο ενας επαγγελματίας του χώρου ΜΑΣ!
Το αν θα πειστουμε η οχι,ειναι αλλο...φαΐ :)
Επισης,ζητουμενο ειναι να γινεται διαλογος και ανταλλαγη απόψεων και εμπειριων-παρατηρήσεων!
Με σκοπο τη ΜΑΘΗΣΗ!
Απο το πιο απλο,ως το πιο συνθετο.
Προσωπικα,δε με απασχολει να ΠΕΙΣΩ κανεναν!
Καθενας μας σκεφτεται,μετραει ζυγίζει και πράττει...
Υπευθυνοι ειμαστε οι ιδιοι,εμεις αγοραζουμε,εμεις πληρωνουμε.
Τοσο απλο είναι, απλούστατο!!
Μπορουμε να εχουμε διαφορετικη άποψη!
Μπορουμε να το κανουμε με ομορφο κι ευγενικο τρόπο, σεβόμενοι τον συνομιλητη μας!!
Δε μπορουμε??.xm.
 
συνεχιζεται να μας δουλευεται ..τα τσοκ με οπες εκτονωσης τυπου φρενου η μη εχουν κατα πολυ σταθεροτερες βολες απο τα τσοκ χωρις... ...ειδικα σε φυσιγγια του εμποριου με ακοπα κυαθια που ριχνεται οι περισσοτεροι εδω μεσα απορω πως ο κυριος σωτηροπουλος δεν το γνωριζει αυτο !δειχνει οτι δεν εχει ασχοληθει σοβαρα με το αντικειμενο και οι γνωσεις του ειναι σε θεωρητικο επιπεδο αλλωστε τα κατεβατα που αραδιαζει ειναι μελετες και θεωριες αλλωνων.....mornin cofεντυπωση παντως μου κανει οτι γνωριζω οτι πολλα ατομα απο δω μεσα εχουν βγαλει τα ιδια συμπερασματα με μενα σε δοκιμες που εχουν κανει με τους δυο τυπους τσοκ...κανενας δεν εχει το θαρρος να εκφερει ανοιχτα την γνωμη του τι γινεται ρε φουστη μου... πολυ ραγιαδισμος επικρατει τελικα..............κριμα:(
Κατ΄αρχήν μίλησα για τα τσοκ φρένου, όχι για τα τσοκ με porting, μη συγχέεις ανόμοια πράγματα!
Περιμένω ακόμα τις απαντήσεις σου σε αυτά που σου απέδειξα ότι ισχυρίζεσαι χωρίς πασιφανώς να έχεις ούτε τις ελάχιστες απαραίτητες γνώσεις (venturi, μείωση αναπήδησης στομίου από αλληλοεξουδετερωνόμενες οπές περιμετρικά κλπ). Το να ισχυρίζεσαι ότι έτσι είναι γιατί έτσι πιστεύεις εσύ, άσε, δεν μετράει. Το να "επιστημονικίζει" κάποιος μάλλον δεν είναι καλό για αυτόν τον ίδιο, για την εικόνα που σχηματίζουν οι γύρω του.

Αν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο:

δοκιμές με 47 διαφορετικά τσοκ επί 2 χρόνια συν πειραματισμοί, δοκιμές και εξέλιξη του BRAIN profile επί 4,5 χρόνια με κατασκευή πάνω από 600 πρωτότυπων δοκιμαστικών τσοκ και με την χρήση πάνω από 110 διαφορετικών τύπων φυσιγγιών ελληνικών και εισαγόμενων με πολλές χιλιάδες τουφεκιές σε τεράστια ποικιλία καιρικών συνθηκών κλπ, ε, μάλλον δείχνουν πως στο θέμα του να έχω ασχοληθεί ή όχι κάνεις καραμπινάτο λάθος.

Για το αν οι γνώσεις μου είναι σε θεωρητικό επίπεδο:

σχεδιασμός και εξέλιξη εξαρτημάτων για μεγάλες εταιρείες κατασκευής όπλων, σχεδίαση ρομποτικού όπλου που η ίδια η Beretta δήλωσε πως της είναι αδύνατον να υλοποιήσει με την παρούσα τεχνολογία που διαθέτει ένα τόσο προχωρημένο project (μπορείς να το δεις στο site μου https://brainchokes.com/wp-content/uploads/2016/11/ROBOTIC_OVER-UNDER.pdf) μάλλον δείχνουν πως δεν περιμένω από γνώσεις άλλων για να αποφασίσω σχετικά με τα θέματα που με απασχολούν, παράγω την δική μου γνώση και πάντα χρησιμοποιώ άλλων προηγούμενων μόνο αφού την έχω δοκιμάσει και ελέγξει ο ίδιος.

Όμως και η πρακτική εφαρμογή των γνώσεών μου που σαν αποτέλεσμα είχαν να έχω ανακυρηχθεί:

πολλαπλές φορές Πρωταθλητήσ Ελλάδος SKEET,
πολλαπλές φορές Πρωταθλητής Ελλάδος DOUBLE TRAP,
8ος στον Κόσμο,
4ος στην Ευρώπη,
αθλητής σε Ολυμπιακούς αγώνες,
μέλος της Ένωσης Αργεντίνων κυνηγών του Club "Mil Por Dia" όπου μέλη γίνονται μόνον όσοι έχουν ξεπεράσει πιστοποιημένα από ειδικούς κριτές τα 1000 τρυγόνια σε μία μέρα
(ΚΑΙ είμαι και φοβερός μάγειρας κυνηγιού!!!!!!!!! έτσι, για να το ελαφρύνουμε και λίγο)
έ, μόνο το ότι παπαγαλίζω θεωρίες άλλων δεν δείχνουν, αν το βλέπω σωστά.

Αυτός είμαι εγώ. Και από την άλλη εσύ ισχυρίζεσαι πως ... σε δουλεύω εγώ ο θεωρητικός παπαγάλος ποιόν, εσένα που ρίχνεις "τουλάχιστον 250 φυσίγγια τον χρόνο σε δοκιμές". Δεν έχω αντίρρηση στο να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει. Αρκεί, όταν απευθύνεται σε άλλους να μην προσβάλει. Ζητάω πολλά::::

Και μία συμβουλή με πάσα καλή διάθεση: Προσπάθησε να είσαι αυτόφωτος, μην επικαλέισαι συνέχεια "και πολλούς άλλους " ή "οι πιο πολλοι εδω μεσα ξερουν καλα τι εννοω"κλπ.

Εγώ θα χαρώ να ξαναεπικοινωνήσουμε αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο, θα σε παρακαλέσω το κλίμα και η εκφορά του λόγου σου να είναι αυστηρά σε σωστό συναδελφικό επίπεδο.

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος

ΥΓ Αυτό το κείμενο το έκανα επίτηδες μεγάλο για να σε πειράξω αφού, όπως έγραψες, σου την σπάνε τα κατεβατά!!!!!!!!
 
Last edited:
Το porting ειναι μια παρεμβαση που πραγματικά, για μενα,βελτιωνει πραγματα...
Για μενα !
Προσωπικη αποψη!
Εχω γραψει κατ 'επαναληψη τους λογους για τους οποίους το πιστευω και εχω "τρυπησει"καμια 10αρια καννες μου!
Λεω την αποψη μου και ΜΟΝΟ αυτή!
Οταν το ΒΛΕΠΩ,δεν ειναι αναγκη να διαβάσω κάτι παραπέρα...
Το κανω κι αυτο,για λογους μάθησης....
Το brain,το ειχα και το δοκιμασα!!
Κανει ΑΚΡΙΒΩΣ,αυτο που υποσχεται!
Ειναι choke τσαντας!
Το εδωσα σε φίλο, συμφορουμιτη(( :)))και το κόλλησε στην καννη του!
Αν θελει ,μπορει να γραψει κι ο ίδιος τις εντυπωσεις του....
Το εδωσα επειδη δεν ηταν θεαματικο στα σκοτωματα του!
Ακριβως γι'αυτον τον λόγο !
Αυτο σημαίνει, πως δεν ηταν καλο???
Ειναι πολυ υποκειμενικο το "καλο"...
Αφορα,εναν έκαστο εξ ημών !
Ειναι ζητουμενο,να κανει διαλογο ενας επαγγελματίας του χώρου ΜΑΣ!
Το αν θα πειστουμε η οχι,ειναι αλλο...φαΐ :)
Επισης,ζητουμενο ειναι να γινεται διαλογος και ανταλλαγη απόψεων και εμπειριων-παρατηρήσεων!
Με σκοπο τη ΜΑΘΗΣΗ!
Απο το πιο απλο,ως το πιο συνθετο.
Προσωπικα,δε με απασχολει να ΠΕΙΣΩ κανεναν!
Καθενας μας σκεφτεται,μετραει ζυγίζει και πράττει...
Υπευθυνοι ειμαστε οι ιδιοι,εμεις αγοραζουμε,εμεις πληρωνουμε.
Τοσο απλο είναι, απλούστατο!!
Μπορουμε να εχουμε διαφορετικη άποψη!
Μπορουμε να το κανουμε με ομορφο κι ευγενικο τρόπο, σεβόμενοι τον συνομιλητη μας!!
Δε μπορουμε??.xm.
Φίλε Γιάννη,

Ακριβώς, έρχεσαι στα λόγια μου, στην κάννη το porting ναι, έχει (κάποια) βελτίωση, στην αναπήδηση στομίου, όπως είπα και πιό πριν το έβαζα (πρώτοςι εγώ) στην Kalliston. Εγώ μίλησα για το porting στο στόμιο του τσοκ πως δεν κάνει τίποτα απολύτως, ότι είναι marketing gimmick...

Και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τα BRAIN!

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
επειδη προφανως ΚΑΝΕΙΣ εδω μεσα (ισως ουτε ο κατασκευαστης - αν κ κατι μου λεει οτι θα τα κανει συντομα ;) ) δεν εχει ριξει τοσες πολλες βολες σε θηραμα με 1300+ σκοτωματα με δικα του τσοκακια μονο, εχουμε κ λεμε , εχω κυνηγησει 3 χρονιες Aφρικη με brain - kicks - gemini - carlson's , τα μονα που μου αρεσαν κ δεν ξεκολαγαν απο επανω (ακομη κ Ελλαδα) ηταν τα carlson's , μεχρι που φετος μπηκαν στην συναρτηση τα brain.
Tα λογια ειναι περιττα, το βιντεο μιλαει απο μονο του, ακομη κ με μουφα φυσιγγια ...οι βολες στα 50+ ηταν ακοπες .,... απο πειραμα κ μονο με το Bell , μεχρι κ 30 (+) τα rock pigeons τα πατσαβουριαζε , κ μιλαμε για 7,5ρια 28γρμ
Τι παραπανο καψιμο θελουμε δλδ, βλεπετε πολλα να πεφτουν τραυματισμενα? κ καποια που πεφτουν ημουν εγω λαθος ΚΑΙ ΤΑ ΒRAIN τα "εκοψαν" ... με αλλο τσοκακι μαλλον θα τα εχανα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top