BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
βεβαια μιας κ εχω το BRAIN MR ...φετος που εχει πολλεςςςςςςςςςςςς τσιχλες ηταν ευκαιρια να το δοκιμαζα , αλλα δυστυχως λειπω και περα απο πινακα δεν τοχω ριξει.

Το δοκιμαζω εγω για σενα φιλε... :)
Οχι σε τσιχλες βεβαια μιας κ δεν τις κυνηγαω ακομα αλλα σε περπατητα στο βαλτο...
Εχω να πω ενα μπραβο στον κ.Σωτηροπουλο γιατι κ τα δυο τσοκ του που εχω δοκιμασει στη Μ2 μου, ενα ΤΜ και ενα MR ειναι παρα πολυ καλα στην αποδοση... Τις τελευταιες μερες δοκιμαζω το MR κ μπορω να πω οτι ειναι ενα τσοκ που σου δινει θηραματα σιγουρα μεχρι τα 35 μετρα χωρις να αποκλειωνται κ οι πιο μακρινες βολες, οχι παντα ακαριαιες βεβαια κ λογικα για ενα τσοκ 4/10...
Παρα πολυ καλη ελληνικη προσπαθεια!!!.shake hands.
 
Το δοκιμαζω εγω για σενα φιλε... :)
Οχι σε τσιχλες βεβαια μιας κ δεν τις κυνηγαω ακομα αλλα σε περπατητα στο βαλτο...
Εχω να πω ενα μπραβο στον κ.Σωτηροπουλο γιατι κ τα δυο τσοκ του που εχω δοκιμασει στη Μ2 μου, ενα ΤΜ και ενα MR ειναι παρα πολυ καλα στην αποδοση... Τις τελευταιες μερες δοκιμαζω το MR κ μπορω να πω οτι ειναι ενα τσοκ που σου δινει θηραματα σιγουρα μεχρι τα 35 μετρα χωρις να αποκλειωνται κ οι πιο μακρινες βολες, οχι παντα ακαριαιες βεβαια κ λογικα για ενα τσοκ 4/10...
Παρα πολυ καλη ελληνικη προσπαθεια!!!.shake hands.
Δωστους να καταλαβουν Αρη!!!! εγω να δεις τι καψιμο θα τους κανω Αφρικη!! για πες δλδ σαν 4* συμπεριφερεται? με κανονικα φυσιγγια Αρη εριξες ή μεσοταπα
 
για πες δλδ σαν 4* συμπεριφερεται? με κανονικα φυσιγγια Αρη εριξες ή μεσοταπα

Με μισοταπα δεν το εχω δοκιμασει οχι... Θα ελεγα οτι σε αισθηση ανοιγματος τουφεκιας συμπεριφερεται σαν ενα "χαλαρο" τεσσαρι που ομως δινει καταβολες ενος τσοκ πιο σφιχτο...
Επισης εχω παρει κ αρκετες μπεκατσες με το συγκεκριμενο τσοκ (MR) το οποιο συμπεριφερεται μια χαρα κ με διαφορα φυσιγγια διασπορας που το εχω δοκιμασει, ειτε με αποκεντρωτηρα, ειτε με σταυροειδη, ειτε με ελικοειδη διασπορεα...
 
Το bell συνάδελφοι έχει δοκιμαστεί; Θα ήθελα εντυπώσεις!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Το έχει δοκιμάσεις ο Τόλης στο σκοπευτήριο και έχει αναρτήσει φωτογραφίες αν θυμάμαι καλά στο "τσοκ-παρουσιάσεις" , επίσης είχε παρατηρήσει ότι είναι ποιο καλό από spreader διότι κρατά την τουφεκιά σε ποιο μεγάλη απόσταση. Αν το θες για φερμα εκτιμώ ότι θα σε ικανοποιήσει, αν θες γενικών καθηκόντων πάρε καλύτερα το MR, το οποίο το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό για περπατητο.
 
Το έχει δοκιμάσεις ο Τόλης στο σκοπευτήριο και έχει αναρτήσει φωτογραφίες αν θυμάμαι καλά στο "τσοκ-παρουσιάσεις" , επίσης είχε παρατηρήσει ότι είναι ποιο καλό από spreader διότι κρατά την τουφεκιά σε ποιο μεγάλη απόσταση. Αν το θες για φερμα εκτιμώ ότι θα σε ικανοποιήσει, αν θες γενικών καθηκόντων πάρε καλύτερα το MR, το οποίο το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό για περπατητο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε Φώτη!!
Θα το δω στο ανάλογο post. Πάντως εγώ το θέλω για φέρμα!
 
Το δοκιμαζω εγω για σενα φιλε... :)
Οχι σε τσιχλες βεβαια μιας κ δεν τις κυνηγαω ακομα αλλα σε περπατητα στο βαλτο...
Εχω να πω ενα μπραβο στον κ.Σωτηροπουλο γιατι κ τα δυο τσοκ του που εχω δοκιμασει στη Μ2 μου, ενα ΤΜ και ενα MR ειναι παρα πολυ καλα στην αποδοση... Τις τελευταιες μερες δοκιμαζω το MR κ μπορω να πω οτι ειναι ενα τσοκ που σου δινει θηραματα σιγουρα μεχρι τα 35 μετρα χωρις να αποκλειωνται κ οι πιο μακρινες βολες, οχι παντα ακαριαιες βεβαια κ λογικα για ενα τσοκ 4/10...
Παρα πολυ καλη ελληνικη προσπαθεια!!!.shake hands.
Αρη το MR είναι 3/10 και όχι 4/10.
 
Επιτέλους σήμερα έγινε η δοκιμη επι του πεδίου που αλλου στο καλύτερο περπατητο τσιχλες βιδωσα το BL φυσιγγι καραμανιδη το αναμεικτο 8-9 33γρ.ενα εχω να πω συνχαρητηρια στο κ Χρήστο για τα τσοκ που έφτιαξε! Πηρα στο χερι 14πουλια ολα ξερα σε διαφορες αποστάσεις ορισμένα και 25+ εντυπωσιακά σκοτωματα γεματες τουφεκιες,θα τα ρίξω και στο χαρτι να τα δω με τη πρώτη ευκαιρία. Επαθα πλακα πραγματικά είναι κάτι διαφορετικό.
 
Οσο παει το συμπαθω και περισσοτερο.Το MR.
Δεν κανει τα καπνισματα ενος κλασικου choke αναλογης συσφιξης.
Σημερα μου εδωσε 2 πουλια που δεν επρεπε να πεσουν.Εμεινα πισω λογω στενοτητας χωρου,δεν ειχα περιθωρια γιατι μου κρυβονταν!
Επεσαν.Αλλα 3 ηταν εκτος αναμενομενου βεληνεκους.Επεσαν.Λιγο "φλου",επεσαν ομως!σε αποστασεις 25-30μ καθαρα σκοτωματα,οχι εντυπωσιακα.Ολα τα πουλια νεκρα.Ολα!Ακομα και 2-3 που νομιζα πως θα τα φερει ζωντανα ο σκυλος....
Μου δινει την εντυπωση πως ειναι εργαλειο για "τσαντα"!
 
Οσο παει το συμπαθω και περισσοτερο.Το MR.
Δεν κανει τα καπνισματα ενος κλασικου choke αναλογης συσφιξης.
Σημερα μου εδωσε 2 πουλια που δεν επρεπε να πεσουν.Εμεινα πισω λογω στενοτητας χωρου,δεν ειχα περιθωρια γιατι μου κρυβονταν!
Επεσαν.Αλλα 3 ηταν εκτος αναμενομενου βεληνεκους.Επεσαν.Λιγο "φλου",επεσαν ομως!σε αποστασεις 25-30μ καθαρα σκοτωματα,οχι εντυπωσιακα.Ολα τα πουλια νεκρα.Ολα!Ακομα και 2-3 που νομιζα πως θα τα φερει ζωντανα ο σκυλος....
Μου δινει την εντυπωση πως ειναι εργαλειο για "τσαντα"!
Γιαννη ο σκοπος ειναι να πεφτουν ..τωρα αν θα πεσει με 3 ή 10 σκαγια μικρη η διαφορα μιας και θα πεσει :-) ... απλα η βολη με τα 10 σκαγια , δεν θα συγχωρεσει λαθη , μονο εφε και καπνισμα θα ειναι ...εεε αν θες εφε και καπνισμα βαλε το 1* πανω και ριχνε στα 20-30μ ..εκει να δεις καπνισμα :-) :-)
 
Το θεμα ειναι ομως να πεφτουν, αλλα να εισαι και εκει που πρεπει. Αν σου δινει πουλια παρολο που εσυ δεν εισαι σωστα στο στοχο, πως θα βελτιωθεις;
Σαφως ζητουμενο ειναι οταν κυνηγας, να παρεις το θηραμα, και ποιος δεν το θελει.

Με οσα διαβαζω παντως, χαιρομαι ιδιαιτερα που η παρουσιαση του απο τον κατασκευαστη δεν ειναι μαρκετιστικο κολπο, αλλα το παρουσιαζει ακριβως οπως ειναι. Θα θελα να δοκιμασω καποια στιγμη καποιο, προς το παρον ομως αρκουμαι σε παρουσιασεις και αποψεις, ανθρωπων που εκτιμω ιδιαιτερα.
 
Το θεμα ειναι ομως να πεφτουν, αλλα να εισαι και εκει που πρεπει. Αν σου δινει πουλια παρολο που εσυ δεν εισαι σωστα στο στοχο, πως θα βελτιωθεις;
Σαφως ζητουμενο ειναι οταν κυνηγας, να παρεις το θηραμα, και ποιος δεν το θελει.

Με οσα διαβαζω παντως, χαιρομαι ιδιαιτερα που η παρουσιαση του απο τον κατασκευαστη δεν ειναι μαρκετιστικο κολπο, αλλα το παρουσιαζει ακριβως οπως ειναι. Θα θελα να δοκιμασω καποια στιγμη καποιο, προς το παρον ομως αρκουμαι σε παρουσιασεις και αποψεις, ανθρωπων που εκτιμω ιδιαιτερα.
Αγαπητέ φίλε victor, σε ευχαριστώ για την επισήμανση ότι δεν είναι μαρκετίστικο κόλπο το προφίλ BRAIN, τιμή μου που το λές. Τώρα, ως προς τον ενδοιασμό σου για το μήπως δεν μπορεί κάποιος να βελτιωθεί έτσι σκοπευτικά, να σου πω πως δεν υπάρχει εγκεφαλική - νοητική διεργασία που να προκαλεί άμβλυνση ικανοτήτων εξαιτίας βελτίωσης εξοπλισμού, πχ ένα κοντάκι που σε δυσκολεύει δεν θα σε κάνει ποτέ καλύτερο στην σκόπευση όπως και ένα κοντάκι στα μέτρα σου δεν θα σου προκαλέσει σκοπευτική στασιμότητα - "οκνηρία". Απλά, θα σου επιτρέψει να βγάλεις ανεμπόδιστα αυτό που πραγματικά μπορείς να κάνεις, να εκεμεταλλευτείς πλήρως την σκοπευτική σου δεινότητα (και ουσιαστικά αλλά και μέσω της τόνωσης της ψυχολογίας σου). Κάποιος που θα βάλει φουλ τσοκ σε κοντινά πουλιά, μάλλον θα αρχίσει να χαλάει την σκόπευσή του εξαιτίας των αμφιβολιών που θα γεννηθούν στο μυαλό του για σωστές ή όχι προσκοπεύσεις κλπ.
 
Χρηστο καταρχην Χρονια Πολλα και για την ονομαστικη σου γιορτη.

Το ιδιο πραγμα λεμε, και εσυ ως σκοπευτης (αν δεν με γελαει η μνημη μου) το κατεχεις ακομα περισσοτερο. Ισως να μην το εξηγησα ακριβως οπως το σκεφτομουν, ειχα στο μυαλο μου περιπτωσεις που η βελτιωση εξοπλισμου (ενα τσοκ ή ενα φυσιγγι διασπορας) θα σου δωσει πουλια που μπορει να μην εισαι 100% κεντρο. Σαφως θα βελτιωσει την ψυχολογια σου μια τετοια κινηση, ο ενδοιασμος μου ηταν στο οτι θα μπορουσε να στηριχθει καποιος στο αναμφιβολο αποτελεσμα, χωρις να ψαχτει παραπανω για το αν εκανε λαθος ή οχι (Συνηθως μετα απο επιτυχημενες βολες σπανια αναλυουμε αν καναμε καποιο λαθος)

Και παλι ομως, οφειλω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ανθρωπους που επιχειρουν σε τομεις που σπανιως Ελληνας εχει προχωρησει, και μαλιστα απ'οτι φαινεται με επιτυχια.
 
Χρηστο καταρχην Χρονια Πολλα και για την ονομαστικη σου γιορτη.

Το ιδιο πραγμα λεμε, και εσυ ως σκοπευτης (αν δεν με γελαει η μνημη μου) το κατεχεις ακομα περισσοτερο. Ισως να μην το εξηγησα ακριβως οπως το σκεφτομουν, ειχα στο μυαλο μου περιπτωσεις που η βελτιωση εξοπλισμου (ενα τσοκ ή ενα φυσιγγι διασπορας) θα σου δωσει πουλια που μπορει να μην εισαι 100% κεντρο. Σαφως θα βελτιωσει την ψυχολογια σου μια τετοια κινηση, ο ενδοιασμος μου ηταν στο οτι θα μπορουσε να στηριχθει καποιος στο αναμφιβολο αποτελεσμα, χωρις να ψαχτει παραπανω για το αν εκανε λαθος ή οχι (Συνηθως μετα απο επιτυχημενες βολες σπανια αναλυουμε αν καναμε καποιο λαθος)

Και παλι ομως, οφειλω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ανθρωπους που επιχειρουν σε τομεις που σπανιως Ελληνας εχει προχωρησει, και μαλιστα απ'οτι φαινεται με επιτυχια.
Φίλε victor, σε συνέχεια του πολύ ωραίου διαλόγου μας (που ελπίχω να μην βαρεθούν οι υπόλοιποι φίλοι!) θα ήθελα να επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες. Η διαδικασία της σκόπευσης είναι ενστικτοδεικτική. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος που θα δώσει την οδηγία για μιά τέτοια κίνηση, αυτόματα θα δώσει εντολή για την βέλτιστη σκόπευση, άσχετα με το επίπεδο αποτελεσματικότητας του εξοπλισμού. Νευροφυσιλογικά είμαστε τελειομανή όντα που πάντα επιδιώκουμε (βάσει ενστίκτου) τις κινήσεις βέλτιστης αποτελασματικότητας. Σκέψου τον εαυτό σου να προσπαθήσει να σκοπεύσει μία πέρδικα που φεύγει στα 20 μέτρα με την περιφέρεια της τουφεκιάς για να μην την χαλάσεις. Θα δεις πως θα σου είναι αδύνατο ακόμα και να το φανταστής, αυτό το εξαιρετικό σκοπευτικό όργανο που έχουμε μέσα στο κεφάλι μας, θα "διατάξει" πάντα την κεντρικώτερη δυνατή σκόπευση. Τώρα, προπόνηση skeet με κλειστά τσοκ έχει γίνει στην δεκαετία των ΄80, με σκοπό την διάγνωση συγκεκριμένων λαθών, στον αγώνα όμως τα τσοκ ήσαν πάντα....όσο πιό ανοιχτά γινόταν! Και συγγνώμη για την έκταση του κειμένου...
 
Γιαννη ο σκοπος ειναι να πεφτουν ..τωρα αν θα πεσει με 3 ή 10 σκαγια μικρη η διαφορα μιας και θα πεσει :) ... απλα η βολη με τα 10 σκαγια , δεν θα συγχωρεσει λαθη , μονο εφε και καπνισμα θα ειναι ...εεε αν θες εφε και καπνισμα βαλε το 1* πανω και ριχνε στα 20-30μ ..εκει να δεις καπνισμα :) :)
Εννοειται,πως δεν διαφωνουμε captain!.shake.
Το ζητουμενο ειναι η καταβολη!
Γραφω αυτο που ειδα χωρις να κατηγορω...
Ισα ισα!:)
 
Εννοειται,πως δεν διαφωνουμε captain!.shake.
Το ζητουμενο ειναι η καταβολη!
Γραφω αυτο που ειδα χωρις να κατηγορω...
Ισα ισα!:)
Φίλοι tolis1 και ΓΙΑΝΝΗΣ, επιτρέψτε μου να πω πως έχετε δίκιο, το κάπνισμα σημαίνει μόνο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ στο πουλί και τίποτα άλλο... Το κάθε θήραμα, για να πέσει σίγουρα και καθαρά, χρειάζεται κατ' ελάχιστον ΜΟΝΟ 2-3 σκάγια (αλλά σε όλη την επιφάνεια). Τι να τα κάνω τα 10 ή 20 σκάγια πάνω στο πουλί (μόνο στο κέντρο όμως που αφαιρούνται από την περιφέρεια ), δις ή τετράκις εις θάνατον είναι ποινές κακουργιοδικείου σε εγκληματίες, εμάς μας αρκεί να σκοτώσουμε το θήραμά μας....μόνο μία φορά!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top