BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Απλα πραγματα!
Απο τη στιγμη που τουφεκαμε το θηραμα,το κανουμε για να το αποκτησουμε!
Προσωπικα,δεν μου αρεσει να το ταλαιπωρω.Θελω να πεφτει νεκρο,να καταβαλεται αμεσα.Απο τη στιγμη που το εν λογω τσοκακι βαζει τον αναγκαιο,για αμεση καταβολη,αριθμο σκαγιων αναλογου μεγεθους, στο θηραμα,ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!!
Ειμαι ενθερμος οπαδος της κατανομης!
Αυτο που εγραψα,ειναι αυτο που ειδα!
Το εγραψα σε αναλογο topik,χωρις να κατηγορω η να κολακευω....
Ο καθενας μας,εχει τις προτιμησεις του...
Προσωπικη παρατηρηση,που αφορα το δικο μου οπλο,τα δικα μου φυσιγγια και τη δικη μου σκοπευτικη δεξιοτητα!
Αφηνω,παντα,το ενδεχομενο να μην ειμουν κεντρο....
Και σ'αυτη την περιπτωση....ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!
Ειδα ενα ωφελιμο,κυνηγετικα,τσοκ!
Σκοπευτικα,ειμαι σταθερα μετριος!
 
Ισως να παρεξηγηθηκα, αλλα η ομοιομορφη κατανομη, σε σχεση με το εντονο κεντρο μου αρεσει και μενα παραπανω. Και φυσικα ζητουμενο ειναι το σπασιμο του δισκου και η καταβολη του θηραματος, ειδικα το δευτερο οσο το δυνατον πιο αμεσα
 
Μετά από επανειλλημένες προτροπές αρκετών μελών του HL που με επισκέφθηκαν και αγόρασαν τα τσοκ BRAIN που παράγω, αποφάσισα να παρουσιάσω αυτή την καινοτόμο εξέλιξη στην βλητική των λειόκαννων όπλων (Choke-in-Choke / Τσοκ μέσα στο Τσοκ) και μέσα από αυτό το forum.
Εδώ να αναφέρω πως το site BRAIN (www.brainchokes.com) είναι έτοιμο και περιμένει τους φίλους που είχαν εκδηλώσει την επιθυμία να έχουν πλήρη πληροφόρηση γύρω από τα BRAIN Chokes να το επισκεφθούν.
Θα χαρώ να απαντήσω σε κάθε ερώτηση, απορία ή σχόλιο σχετικά με την τεχνολογία BRAIN και τις διαφορές από τα άλλα τσοκ (συμβατικής σχεδίασης κωνικού - παράλληλου εσωτερικού προφίλ).
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω και όλους τους φίλους που έγραψαν στα τόσο καλά σχόλια μετά από τις δοκιμές που έκαναν με τα τσοκ μου.
Καλησπέρα Κ.Χρήστο.Χρόνια πολλά!!καλη χρόνια!θέλω να ρωτησω αν υπάρχει τσοκ brain εξωτερικού τύπου για benelli για δράμια κ μονοβολα.τι μήκος έχουν τα τσοκ κ τι αποδόσεις να περιμένουμε!ευχαριστώ!
 
Καλημέρα φίλε Dimitris sotis, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και σου εύχομαι και εσένα ότι καλύτερο!
Τσοκ εξωτερικού τύπου δεν κατασκευάζουμε προς το παρόν. Όμως, μπορούμε να μετατρέψουμε ήδη υπάρχον όμως μόνο σε ορισμένες συσφίγξεις BRAIN, υπό προϋποθέσεις. Τηλεφώνησέ μου στο 2111830168 για περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα με τον Χρήστο έπειτα από κάποια χρόνια και θυμηθήκαμε αρκετά .
Έγινε παραγγελία τσοκ για την MAXUS. Στις ερωτήσεις που μου έκανε για να μου προτείνει το κατάλληλο , ήξερε πως ρίχνει το όπλο ο "αθεόφοβος " και μου πρότεινε το ΤΜ, το οποίο παρηγγειλα.
Στην αναμονή τώρα για καμμία δεκαριά μέρες.
 
Τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα με τον Χρήστο έπειτα από κάποια χρόνια και θυμηθήκαμε αρκετά .
Έγινε παραγγελία τσοκ για την MAXUS. Στις ερωτήσεις που μου έκανε για να μου προτείνει το κατάλληλο , ήξερε πως ρίχνει το όπλο ο "αθεόφοβος " και μου πρότεινε το ΤΜ, το οποίο παρηγγειλα.
Στην αναμονή τώρα για καμμία δεκαριά μέρες.
Περιμένουμε εντυπώσεις
 
Φίλος αγόρασε προσφατα το Beyond Extreme 14/10 σε σπειρωμα mobil για την Μ1 και το Zabala pose του.
Αναμενω και προσωπικη δοκιμη :D ( να ζηλευετε .yel.).!!!!
Περαν της φιλικης πλακας, το έπιασα στο χέρι μου και μια λεξη εχω να πω. ΣΤΙΒΑΡΟ.!!!! Αντικατοπτριζει επαγγελματικότατη δουλεια.! Φινίρισμα από αλλο πλανητη.. Οχι ότι έχω πιασει και πολλα αφτερμαρκετ στα χερια μου για να εχω μεγααααλο μετρο συγκρισης.
 
%CE%92%CE%A7-50-%CE%9C-%CE%9Do-3-39-GR-cut.jpg
BX-37-m-No3-39-gr-cut.jpg

Επειδή είδα πως αρκετοί φίλοι θέλουν να δουν πως συμπεριφέρεται το BX, πήγα με κάποιους φίλους στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας για δοκιμές. Εκεί συνάντησα και φίλο που το είχε αγοράσει προ τριών ημερών και είχε πάει και αυτός με τον ίδιο σκοπό! Έτσι, οι δοκιμές εμπλουτίστηκαν και σε τύπους φυσιγγιών αλλά και σε ...κοινό. Τα φυσίγγι που χρησιμοποιήθηκαν για τις φωτό που παραθέτω ήσαν 39 γρ και 36 γρ Νο3 Σ3 ....Αλεξανδροπουλιώτικα (!), δοκιμάσαμε όμως και Ιαπανικά RIO 36 γρ Νο4, όλα με μολυβένια σκάγια. Οι αποστάσεις ήσαν 50 μ (55 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΑΝΩ) και 37 μ (40 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΚΑΤΩ) . Πράλληλα με εμάς έκανε δοκιμές και ό ίσως πιό επιμελής και επίμονος δοκιμαστής τσοκ και γομόσεων στην Ελλάδα, ο φίλος μου Γιώργος Κ., δοκιμάζοντας με φουλ τσοκ 10 εκ γομώσεις για κλειστή τουφεκιά. Μπορώ να πω πως τα αποτελέσματα του ΒΧ εντυπωσίασαν εκτός των άλλων παρισταμένων ακόμα και αυτόν, καθώς το ΒΧ "νίκησε" κατά κράτος το ειδικό φουλ δοκιμών του Γιώργου! Ειδικά για την απόσταση των 50 μέτρων χρειάστηκε να πάμε τόσο πίσω που μπήκαμε στο υπόστεγο αναμονής του 1ου stand! Στα 37 μέτρα η τουφεκιά είναι διαμέτρου 70 εκ με περίπου 14 σκάγια εκτός κύκλου (αγγίζοντας το 100%), κάτι που δεν μπορεί να παραχθεί από κανένα άλλο τσοκ στον κόσμο, ίσως τόσο κλειστή που θα κατέστρεφε κάθε θήραμα, ακόμα και μεγέθους πάπιας ή χήνας. Στα 50 μέτρα, η τουφεκιά έχει ανοίξει αλλά, λόγω ισοκατανομής των σκαγιών, χωρίς να έχει ούτε ένα κενό που να επιτρέπει σε τόσο μεγάλο πουλί να φάει λιγότερα από 6 - 10 σκάγια, όπου και να το πάρει (όταν ο απαραίτητος αριθμός για σίγουρη καταβολή είναι 3). Αντίστοιχα, με Νο 6, η πυκνότητα δεν θα επέτρεπε σε κανένα θήραμα μεγέθους πέρδικας να γλυτώσει ακόμα και σε μεγαλύτερες αποστάσεις (60μ+). Οι φωτογραφίες αυτές έχουν αναρτηθεί και στην σελίδα μας στο FACEBOOK: https://www.facebook.com/BRAIN.chokes/
Αυτά για το ΒΧ, σύντομα θα αναρτήσω και τις δοκιμές του BELL που κάναμε στα 10, 20 και 30 μέτρα...Το "από 8 - 30 μέτρα" σε φωτό με διάφορους τύπους φυσιγγιιών.
 
%CE%92%CE%A7-50-%CE%9C-%CE%9Do-3-39-GR-cut.jpg
BX-37-m-No3-39-gr-cut.jpg

Επειδή είδα πως αρκετοί φίλοι θέλουν να δουν πως συμπεριφέρεται το BX, πήγα με κάποιους φίλους στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας για δοκιμές. Εκεί συνάντησα και φίλο που το είχε αγοράσει προ τριών ημερών και είχε πάει και αυτός με τον ίδιο σκοπό! Έτσι, οι δοκιμές εμπλουτίστηκαν και σε τύπους φυσιγγιών αλλά και σε ...κοινό. Τα φυσίγγι που χρησιμοποιήθηκαν για τις φωτό που παραθέτω ήσαν 39 γρ και 36 γρ Νο3 Σ3 ....Αλεξανδροπουλιώτικα (!), δοκιμάσαμε όμως και Ιαπανικά RIO 36 γρ Νο4, όλα με μολυβένια σκάγια. Οι αποστάσεις ήσαν 50 μ (55 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΑΝΩ) και 37 μ (40 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΚΑΤΩ) . Πράλληλα με εμάς έκανε δοκιμές και ό ίσως πιό επιμελής και επίμονος δοκιμαστής τσοκ και γομόσεων στην Ελλάδα, ο φίλος μου Γιώργος Κ., δοκιμάζοντας με φουλ τσοκ 10 εκ γομώσεις για κλειστή τουφεκιά. Μπορώ να πω πως τα αποτελέσματα του ΒΧ εντυπωσίασαν εκτός των άλλων παρισταμένων ακόμα και αυτόν, καθώς το ΒΧ "νίκησε" κατά κράτος το ειδικό φουλ δοκιμών του Γιώργου! Ειδικά για την απόσταση των 50 μέτρων χρειάστηκε να πάμε τόσο πίσω που μπήκαμε στο υπόστεγο αναμονής του 1ου stand! Στα 37 μέτρα η τουφεκιά είναι διαμέτρου 70 εκ με περίπου 14 σκάγια εκτός κύκλου (αγγίζοντας το 100%), κάτι που δεν μπορεί να παραχθεί από κανένα άλλο τσοκ στον κόσμο, ίσως τόσο κλειστή που θα κατέστρεφε κάθε θήραμα, ακόμα και μεγέθους πάπιας ή χήνας. Στα 50 μέτρα, η τουφεκιά έχει ανοίξει αλλά, λόγω ισοκατανομής των σκαγιών, χωρίς να έχει ούτε ένα κενό που να επιτρέπει σε τόσο μεγάλο πουλί να φάει λιγότερα από 6 - 10 σκάγια, όπου και να το πάρει (όταν ο απαραίτητος αριθμός για σίγουρη καταβολή είναι 3). Αντίστοιχα, με Νο 6, η πυκνότητα δεν θα επέτρεπε σε κανένα θήραμα μεγέθους πέρδικας να γλυτώσει ακόμα και σε μεγαλύτερες αποστάσεις (60μ+). Οι φωτογραφίες αυτές έχουν αναρτηθεί και στην σελίδα μας στο FACEBOOK: https://www.facebook.com/BRAIN.chokes/
Αυτά για το ΒΧ, σύντομα θα αναρτήσω και τις δοκιμές του BELL που κάναμε στα 10, 20 και 30 μέτρα...Το "από 8 - 30 μέτρα" σε φωτό με διάφορους τύπους φυσιγγιιών.
κ. Χρηστο να θα μπορουσατε να βαλετε καποιο επιπλεων φωτο , με τα Rio και με τα 6αρια, στα 50μ
Οι δυο φωτο που βλεπουμε ειναι 3αρια 50 κ 37μ ... αλλα με τι φυσιγγι ? το Σ3 39 ἠ 36 γρμ ? Φανταζομαι αν ειχε 4-5αρια η βολη τι κατανομη ΑΛΑΤΙΕΡΑΣ θα εβγαινε αχαχα , μιας κ στα 50μ το 4αρι μια χαρα δουλευει κ οριακα το 5αρι
 
Breda 930 i με Brain CR στα 27 μέτρα με euromix 8-9.
Αυτές τις ημέρες που έχω το συγκεκριμένο τσοκ έχω κατάλαβα ότι αντιστοιχεί σε ποιο κλειτσο τσοκ.Τις προάλλες τουφεκισα μια μπεκάτσα στα 20 μέτρα με euromix και το πουλι διαλύθηκε.Ίσως να παίζει ρολο και η καννη του όπλου και πάει τόσο συγκέντρωμένη η τουφεκια.
 
Last edited:
Καλημερα φίλε μου... είσαι νομίζω ο πρώτος που γραφει σχόλια για το CR .... σκέφτομαι να το πάρω για γενικής χρήσης, και φοβόμουνα μην είναι πολύ ανοιχτό σε σχέση με το IC της Briley που έχω σχεδόν μόνιμα επάνω στην 391 μου... Η άλλη επιλογή για ανοιχτό είναι το BL....
Για πες τίποτα κόμα, πόσο καιρό το δουλεύεις κλπ...
 
Καλημερα φίλε μου... είσαι νομίζω ο πρώτος που γραφει σχόλια για το CR .... σκέφτομαι να το πάρω για γενικής χρήσης, και φοβόμουνα μην είναι πολύ ανοιχτό σε σχέση με το IC της Briley που έχω σχεδόν μόνιμα επάνω στην 391 μου... Η άλλη επιλογή για ανοιχτό είναι το BL....
Για πες τίποτα κόμα, πόσο καιρό το δουλεύεις κλπ...
Καλημέρα Μενιο.Το έχω πάρει περίπου 1 μηνα Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι αν και θα έπρεπε να πάρω Bell γιατί και το όπλο μου ρίχνει συγκέντρωμένες τουφεκιες
 
κ. Χρηστο να θα μπορουσατε να βαλετε καποιο επιπλεων φωτο , με τα Rio και με τα 6αρια, στα 50μ
Οι δυο φωτο που βλεπουμε ειναι 3αρια 50 κ 37μ ... αλλα με τι φυσιγγι ? το Σ3 39 ἠ 36 γρμ ? Φανταζομαι αν ειχε 4-5αρια η βολη τι κατανομη ΑΛΑΤΙΕΡΑΣ θα εβγαινε αχαχα , μιας κ στα 50μ το 4αρι μια χαρα δουλευει κ οριακα το 5αρι
Φίλε tolis1, η δοκιμή έγινε πρώτα με το BL (φωτό ΟΚ), μετά με το ΒΧ και 39/3άρια (φωτό ΟΚ) και μετά με τα υπόλοιπα φυσίγγια (φωτό .... όχι ΟΚ! ξεμείναμε από μπαταρία) Όντως όμως οι τουφεκιές ήσαν...αλατιέρες!
 
Θα ανεβάσετε και τις φωτογραφίες για το BL να τις δούμε ;;; σε σχέση με τον παραπάνω προβληματισμό μου για αντικατάσταση του briley ic , τι προτείνεται για γενικό κυνήγι , κυρίως τσίχλας ;;; σημειωτέον υπάρχουν ακόμα και τα M & IM σε briley spectrum για το ίδιο όπλο ... το ic έφαγε μια πτώση μαζί με το όπλο και φθάρθηκε εξωτερικά , και είναι για αλλαγή:(;)
 
%CE%92%CE%A7-50-%CE%9C-%CE%9Do-3-39-GR-cut.jpg
BX-37-m-No3-39-gr-cut.jpg

Επειδή είδα πως αρκετοί φίλοι θέλουν να δουν πως συμπεριφέρεται το BX, πήγα με κάποιους φίλους στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας για δοκιμές. Εκεί συνάντησα και φίλο που το είχε αγοράσει προ τριών ημερών και είχε πάει και αυτός με τον ίδιο σκοπό! Έτσι, οι δοκιμές εμπλουτίστηκαν και σε τύπους φυσιγγιών αλλά και σε ...κοινό. Τα φυσίγγι που χρησιμοποιήθηκαν για τις φωτό που παραθέτω ήσαν 39 γρ και 36 γρ Νο3 Σ3 ....Αλεξανδροπουλιώτικα (!), δοκιμάσαμε όμως και Ιαπανικά RIO 36 γρ Νο4, όλα με μολυβένια σκάγια. Οι αποστάσεις ήσαν 50 μ (55 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΑΝΩ) και 37 μ (40 γυάρδες) (ΦΩΤΟ ΚΑΤΩ) . Πράλληλα με εμάς έκανε δοκιμές και ό ίσως πιό επιμελής και επίμονος δοκιμαστής τσοκ και γομόσεων στην Ελλάδα, ο φίλος μου Γιώργος Κ., δοκιμάζοντας με φουλ τσοκ 10 εκ γομώσεις για κλειστή τουφεκιά. Μπορώ να πω πως τα αποτελέσματα του ΒΧ εντυπωσίασαν εκτός των άλλων παρισταμένων ακόμα και αυτόν, καθώς το ΒΧ "νίκησε" κατά κράτος το ειδικό φουλ δοκιμών του Γιώργου! Ειδικά για την απόσταση των 50 μέτρων χρειάστηκε να πάμε τόσο πίσω που μπήκαμε στο υπόστεγο αναμονής του 1ου stand! Στα 37 μέτρα η τουφεκιά είναι διαμέτρου 70 εκ με περίπου 14 σκάγια εκτός κύκλου (αγγίζοντας το 100%), κάτι που δεν μπορεί να παραχθεί από κανένα άλλο τσοκ στον κόσμο, ίσως τόσο κλειστή που θα κατέστρεφε κάθε θήραμα, ακόμα και μεγέθους πάπιας ή χήνας. Στα 50 μέτρα, η τουφεκιά έχει ανοίξει αλλά, λόγω ισοκατανομής των σκαγιών, χωρίς να έχει ούτε ένα κενό που να επιτρέπει σε τόσο μεγάλο πουλί να φάει λιγότερα από 6 - 10 σκάγια, όπου και να το πάρει (όταν ο απαραίτητος αριθμός για σίγουρη καταβολή είναι 3). Αντίστοιχα, με Νο 6, η πυκνότητα δεν θα επέτρεπε σε κανένα θήραμα μεγέθους πέρδικας να γλυτώσει ακόμα και σε μεγαλύτερες αποστάσεις (60μ+). Οι φωτογραφίες αυτές έχουν αναρτηθεί και στην σελίδα μας στο FACEBOOK: https://www.facebook.com/BRAIN.chokes/
Αυτά για το ΒΧ, σύντομα θα αναρτήσω και τις δοκιμές του BELL που κάναμε στα 10, 20 και 30 μέτρα...Το "από 8 - 30 μέτρα" σε φωτό με διάφορους τύπους φυσιγγιιών.
Παρα πολυ ωραιες κατανομες για 3,4 νουμερο σκαγιων και με τοσο βαριες γομωσεις και φανταζομαι με σχετικα υψηλη θερμοκρασια...Το θεμα ειναι εαν το BX τα πηγαινει τοσο καλα και με πιο ψηλα σκαγια...υπαρχει καποια δοκιμη με 32-34 γραμμαρια σε 8 η 9 νουμερο σκαγιων στα αναλογα μετρα?(πιο ηταν το οπλο της δοκιμης και ο τυπος του τσοκ(crio,mobile...)???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top