I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Στον παρουσιαστή φαινόταν ως δοκιμασία για τα όπλα το πολυ κρύο ( σχετικο είναι αυτό) μαζί με χιόνι , σε αλλες περιοχές του πλανήτη βέβαια είναι χειμερινή καθημερινότητα.

Aσχετο, δεν μπορουσαν να κανουν αντιστοιχη δοκιμη remi vs benelli?
 
Τα πρώτα 357 ήταν τα S&W Model 27, στη σειρά N frame.
Σχετικά μεγάλα σε μέγεθος.
DSC00049_113938.JPG
Πολύ καλύτερο αυτό το S&W, από το Colt King Cobra με 6" κάννη ... Για μένα προσωπικά. Το ένιωθα πιο άνετο στο χέρι μου, και είχα πάντα πολύ καλύτερη ευστοχία ... Τα είχα ρίξει και τα δυο πάρα πολλές φορές (με φυσίγια .38 Special - στο κλειστό σκοπευτήριο σταθερού στόχου δεν επέτρεπαν .357 magnum) ... Δεν ξέρω αν ήταν μόνο λόγω της λαβής, που σίγουρα μου ταίριαζε καλύτερα ...
Ο μακαρίτης Bill Jordan, είχε ζητήσει τότε από τη S&W να φτιάξει ένα περίστροφο για αστυνομική χρήση, όπου θα χρησιμοποιούσε φυσίγγια 38 Special κατά βάση (προπόνηση) και 357 Magnum σε ώρα υπηρεσίας.
Έτσι δημιουργήθηκε το 19 και κατόπιν το ανοξείδωτο 66, στη σειρά K frame.
Κάτι που είχα διαβάσει κάποτε για τον Bill Jordan ... που αλλού; στο Guns & Ammo ... Σχετικά με την ικανότητά του στo "fast draw".
Έβαζε έναν από τους νέους εκπαιδευόμενους αστυνομικούς απέναντί του, του έδινε ένα Colt Singe Action Army, να το κρατά προτεταμένο και με οπλισμένο κόκκορα και με την εντολή να τον "πυροβολήσει" μόλις αντιληφθεί την παραμικρή του κίνηση. Με άσφαιρα φυσίγγια φυσικά και οι δυο τους ... Ξαφνικά ο Bill Jordan τραβούσε το δικό του S&W Mod.19 από τη θήκη του και "πυροβολούσε" τον άλλο, πριν αυτός προλάβει να πατήσει τη σκανδάλη !!! :cool:
 

Βίντεο από την συμμετοχή δύο (2) αθλητών του ΣΚΟΛΑΜ στον αγώνα Πρακτικής Σκοποβολής IPSC Level 3, 24 σταδίων CANAL CHALLENGE που διεξήχθη στην Κόρινθο 19 & 20 Μάϊου από τον Ο.Α.Σ.Κ. Στον αγώνα συμμετείχαν 509 σκοπευτές από 30 χώρες. Ένας αγώνας σκληρός αλλά και διασκεδαστικός αντάξιος της παγκόσμιας φήμης που έχει.Σε ένα σκοπευτήριο πλήρως οργανωμένο και έτοιμο να φιλοξενήσει το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πρακτικής Σκοποβολής που θα διεξαχθεί τον Σεπτέμβριο.
 
Δεν ξερω...ισως χρειαστει να βαλω πολιτικό μεσο για να πλησιασω και να παρω πληροφοριες απο ομάδες πρακτικης σκοποβολής.
Ισως και να λαδώσω...θα δω :rolleyes::p
 
Καποιες σελιδες πριν, ειδα αναφορά στο CZ Shadow II.
Πολυ νεος στα σκοπευτικα δρωμενα, μολις στα τελη του προηγουμενου ετους αρχισα να ασχολουμαι, οταν μου εδειξε ο συλλογος να διαλεξω πιστολι για να ριξω πρωτη φορα...ειδα την Beretta 92F και ενα δακρυ κυλησε.
Τοσες ταινιες, τοσα κιλα ιστοριας γυρω απο αυτον τον μυθο το πηρα χωρις 2η σκεψη και λεω με αυτο θα ριξω.
30 σφαιρες, στα 20m ζητημα να βρηκαν οι 10 το στοχο.Εννοω το στοχο γενικοτερα, οχι απλα τον κυκλο.:rolleyes:

Απογοητευση πληρης κυριως απο μενα, συνειδητοποιοντας οτι δεν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα τελικα.
Μενουν αλλες 20 και μου λεει το παλικαρι, μην απογοητευεσαι, θες να σου δωσω ενα αλλο να ριξεις να δεις ?
Και μου δινει τον τσέχο.
Και ριχνω και τις 20 στο στοχο, πανω απο 10 στο Α.
WOW !!!!! 🤣
Οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω...ντρεπεσαι γιατι νομιζεις οτι ριχνει μονο του.

429956617_454834940202473_953425212492310532_n.jpg
 
Back
Top