Remington Team

Καλά δεν είναι μόνο ένα τα περισσότερα που αγοράστηκαν πουλήθηκαν γιατί ήταν ψυχοβγαλτες στης εμπλοκές!!! Εδώ ενα μηχανισμό αντέγραψαν από την Benelli και αυτό καλά δεν το κατάφεραν στου φίλου μου την versa max στα 28γρ GT του έκανε καμιά εμπλοκή 5 περίπου στο κουτί και εγώ δίπλα έριχνα τα 24γρ με την Benelli νερό. Το κυνήγι είναι χόμπι αν έχεις Εργαλείο που σου βγαίνει η ψυχή δεν υπάρχει λόγος να το κρατάς. Και μπράβο στον δάσκαλο που είναι ειλικρινής σε αυτά και τα λέει φόρα και όπως πρέπει για όλα τα όπλα όχι μόνο για την Remington.
Τώρα αυτό να το πάρω ως φιλοφρόνηση προς τον "δάσκαλο" ?
 
Last edited:
Μία εβδομάδα αργότερα με πήρε έξαλλος, ουρλιάζοντας ότι το όπλο έβγαλε πρόβλημα και ότι τον εξαπάτησα γνωρίζοντας και αποκρύπτοντας ότι είχε πρόβλημα και να την πάρω πίσω επιστρέφοντάς του τα χρήματα! Να του επιστρέψω τα χρήματα επειδή ένα όπλο που τον ενημέρωσα ότι είναι ζημιαρικο, έβγαλε ζημιά! Ιδιοφυές!
Ας την πωλουσες εδω στον ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ο οποιος την εχει σε εκτιμηση και με υπομονη θα εψαχνε πιο ειναι το προβλημα να το λυσει.

Καλα λεω εγω, 15 σφυριες και το προβλημα παει.
Και δεν τσακωνεσαι με κανεναν.
 
Εγώ θα έπαιρνα V3 αν ήξερα τι παίζει με την εταιρεία (έκλεισε, υπάρχει, βγάζει όπλα, ποιός είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα κλπ).
Ωστόσο αν ήθελα rem τώρα, θα έπαιρνα μια καλομεταχειρισμένη 1100 με κάννη 3*.
 
Last edited:
Όποιος ενδιαφέρεται για 1100, προτείνω να διαβάσει ένα άρθρο του Randy Wakeman σχετικά με τη μακροζωϊα της 1100. Έχει κάποιες ωραίες συμβουλές. Είναι όπλο που θέλει λίγο ντάντεμα. Δεν είναι beretta (παλιάς κοπής), ούτε benelli.
Έχουμε τις αγάπες μας. Τι να κάνουμε.
 
Βλέπω ότι ο Καλκατζακος έχει φέρει τις πιο premium εκδόσεις της V3 και όχι μόνο τη βασική - οικονομική έκδοση. Επίσης έφερε την 870 field master. Μοντέλα δηλαδή που κυκλοφορούσαν μέχρι τώρα μόνο στην Αμερική, ίσως και Καναδά αλλά όχι εδώ.
 
Όπως και να έχει, δεν πιστεύω ότι το 2024 παράγεται λειοκαννο ημιαυτόματο που θέλει νταντεμα ιδιαίτερο από κατασκευής. Όπλα με μικροελαττώματα πάντα μα πάντα θα βγαίνουν,έτσι είναι η μαζική παραγωγή. Εμένα μου ξεβαψε η γλώσσα στη M1. Σε πόσες μπενελι έχει ξεβαψει η γλώσσα; Ε εμένα μου έτυχε. Δεν με ενδιαφέρει όμως. Αν κάνει εμπλοκή, σημαίνει ότι κάποιο εξάρτημα έχει βλάβη και θέλει αντικατάσταση, δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
 
Όπως και να έχει, δεν πιστεύω ότι το 2024 παράγεται λειοκαννο ημιαυτόματο που θέλει νταντεμα ιδιαίτερο από κατασκευής. Όπλα με μικροελαττώματα πάντα μα πάντα θα βγαίνουν,έτσι είναι η μαζική παραγωγή. Εμένα μου ξεβαψε η γλώσσα στη M1. Σε πόσες μπενελι έχει ξεβαψει η γλώσσα; Ε εμένα μου έτυχε. Δεν με ενδιαφέρει όμως. Αν κάνει εμπλοκή, σημαίνει ότι κάποιο εξάρτημα έχει βλάβη και θέλει αντικατάσταση, δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
Η συχνότητα που βγάζουν προβλήματα είναι το θέμα Κώστα
Εταιρεία με μηδέν προβλήματα δεν υπάρχει, εδώ χρυσοπληρώνεις αυτοκίνητο και βγάζει βλάβες κατευθείαν
Και εμπλοκή από εμπλοκή έχει διαφορά
Σου κάνει εμπλοκή σε τσίχλα και σου κάνει εμπλοκή σε θηρίο κάπρο
Εμπλοκές είναι και οι δύο αλλά την δεύτερη δεν πρόκειται να την ξεχάσεις για όσο ζείς
 
Η συχνότητα που βγάζουν προβλήματα είναι το θέμα Κώστα
Εταιρεία με μηδέν προβλήματα δεν υπάρχει, εδώ χρυσοπληρώνεις αυτοκίνητο και βγάζει βλάβες κατευθείαν
Και εμπλοκή από εμπλοκή έχει διαφορά
Σου κάνει εμπλοκή σε τσίχλα και σου κάνει εμπλοκή σε θηρίο κάπρο
Εμπλοκές είναι και οι δύο αλλά την δεύτερη δεν πρόκειται να την ξεχάσεις για όσο ζείς
Έχεις δίκιο αν και για μένα η εμπλοκή είναι πάντα ξενερα, ακόμα και το Πάσχα. Εφόσον είμαι σωστός και καθαρίζω το όπλο συχνά και δεν έχω ρίξει μια καρότσα φυσίγγια χωρίς να γίνει σέρβις δεν δείχνω καμία ελαστικότητα στο θέμα εμπλοκή. Να ήμουν σβαρνιαρης και να έχει ένα δάχτυλο γλίτσα το εσωτερικό της βάσης ή να μην έχω κάνει σέρβις θα σου έλεγα οκ
 
Όποιος ενδιαφέρεται για 1100, προτείνω να διαβάσει ένα άρθρο του Randy Wakeman σχετικά με τη μακροζωϊα της 1100. Έχει κάποιες ωραίες συμβουλές. Είναι όπλο που θέλει λίγο ντάντεμα. Δεν είναι beretta (παλιάς κοπής), ούτε benelli.
Έχουμε τις αγάπες μας. Τι να κάνουμε.
Και η 1187 θα έλεγα η οποία.ειναι μια 1100 εξελιγμένη στην ουσία με μερικές ενισχύσεις σε σημεία.
 
Τώρα αυτό να το πάρω ως φιλοφρόνηση προς τον "δάσκαλο" ?
Η πραγματικότητα είναι δεν το λέει μόνο ο δάσκαλος και εγώ κοιτούσα την V3 PRO αλλά σκέφτομαι τώρα θα μπλέξω ή δεν θα μπλέξω και θα πετάξω 1500€ γιατί αν δεις στο car 700-800€ της δίνουν και δεν της παίρνει κανείς της απλές V3. Δεν έχω μετοχές σε καμία εταιρία ξέρω τη τουφεκιές κάνει η REM κυνηγούσα για μια περίοδο με 1100 αλλά σε μηχανισμό έχουν μείνει πίσω η αλήθεια αυτή είναι και δεν θέλω να κάνω φιλοφρόνηση σε κανέναν ο άνθρωπος καταθέτει την δικιά του εμπειρία με το όπλο που είχε και ξέρω ότι θα το κυνήγισε ή θα το έριξε στο σκοπευτήριο αρκετά δεν τα λέει έτσι άλλωστε από εμένα και από μερικούς έχει περισσότερη εμπειρία σε αρκετά πράγματα και καλά είναι να ακούμε και να μαθαίνουμε και μερικά πράγματα.
 
Δεν θα το γυρίσω σε προσωπική αντιπαράθεση το θέμα. Τοποθετήθηκα απλά για το όπλο για το οποίο είχα προσωπική εμπειρία, όπως κάνω πάντα. Για ό,τι δεν ξέρω ακούω τους άλλους. Επίσης ρωτάω, δεν το παίζω παντογνώστης. Επί του προσωπικού τώρα, υπάρχουν χίλιοι δύο λόγοι να μην μας γουστάρει κάποιος. Εάν εν προκειμένω προσέβαλλα την αγαπημένη μάρκα του συναδέλφου, τότε είναι αρκετά αθώος ο λόγος αλλά σεβαστός. Εάν πιστεύει ότι τον έχω βλάψει με κάποιον άλλο τρόπο, αυτός το ξέρει, εγώ ηθελημένα δεν έχω βλάψει άνθρωπο στη ζωή μου.

Πίσω στο θέμα τώρα, το όπλο μου έβγαλε αρκετά κουσούρια, χωρίς καν να το έχω ταλαιπωρήσει με βαριές γομώσεις. Τα πιο "βαριά" φυσίγγια που του είχα βάλει ήταν NSI Percorso Caccia 36 gr σε κυνήγι παπιών. Η βασική του δίαιτα ήταν 28 έως 33 γραμμάρια. Μία φορά έβαλα φυσίγγι μάγκνουμ, ένα Sauvestre, και με αυτή τη μία τουφεκιά έσπασε το ελατήριο επαναφοράς του επικρουστήρα! Αν είναι δυνατόν δηλαδή!

Ο λόγος που τελικά το πούλησα ήταν όταν είδα σε ανάρτηση από τις ΗΠΑ V3 που νοικιάζονταν σε σκοπευτήριο να έχουν φουσκώσει στην βάση εξωτερικά εκεί που εμπλέκεται εσωτερικά το κινητό αυτακι του κλείστρου. Δύο από τις βάσεις μάλιστα είχαν τρυπήσει. Στη σκέψη και μόνο ότι εάν μου το έκανε και εμένα θα αναγκαζομουν να το πετάξω, πήρα την απόφαση να το δώσω.

Ότι άλλο μου είχε βγάλει διορθωνόταν και είχα όλη την καλή διάθεση να συνεχίσω να διορθώνω ζημιές, αλλά όχι αυτήν.

Αν το όπλο σχεδιάστηκε νύχτα και βγήκε βιαστικά στην παραγωγή δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Το αγόρασα, δεν μου το χάρισαν. Και επειδή θεωρώ το πιο μεγάλο μου επαγγελματικό επίτευγμα το ότι κρατήθηκα μακριά από εμπορικές εξαρτήσεις ώστε να μπορώ να λέω άφοβα τη γνώμη μου, με μεγάλο δυστυχώς οικονομικό κόστος, θα συνεχίσω να τη λέω χωρίς να απαιτώ να έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από των άλλων, είτε είναι θετική είτε αρνητική.
 
Last edited:
Οι φρέσκιες V3 κατασκευάζονται από την Remingtonarms και βγαίνει πλέον μόνο η pro. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει τίποτα για την αξιοπιστία ή για τυχόν βελτιώσεις.
Πήγα Καλκα να δώ vinci και ρώτησα αν πήρε την αντιπροσωπεία της rem. Μου είπε όχι.
Ρώτησε γιατί ρωτάω και αν κυκλοφορεί κάτι τέτοιο.
Είπα ρωτάω γιατί έχετε όπλα που δεν έχει η diamanco.
Αυτά. Over and out.
 
Δεν θα το γυρίσω σε προσωπική αντιπαράθεση το θέμα. Τοποθετήθηκα απλά για το όπλο για το οποίο είχα προσωπική εμπειρία, όπως κάνω πάντα. Για ό,τι δεν ξέρω ακούω τους άλλους. Επίσης ρωτάω, δεν το παίζω παντογνώστης. Επί του προσωπικού τώρα, υπάρχουν χίλιοι δύο λόγοι να μην μας γουστάρει κάποιος. Εάν εν προκειμένω προσέβαλλα την αγαπημένη μάρκα του συναδέλφου, τότε είναι αρκετά αθώος ο λόγος αλλά σεβαστός. Εάν πιστεύει ότι τον έχω βλάψει με κάποιον άλλο τρόπο, αυτός το ξέρει, εγώ ηθελημένα δεν έχω βλάψει άνθρωπο στη ζωή μου.

Πίσω στο θέμα τώρα, το όπλο μου έβγαλε αρκετά κουσούρια, χωρίς καν να το έχω ταλαιπωρήσει με βαριές γομώσεις. Τα πιο "βαριά" φυσίγγια που του είχα βάλει ήταν NSI Percorso Caccia 36 gr σε κυνήγι παπιών. Η βασική του δίαιτα ήταν 28 έως 33 γραμμάρια. Μία φορά έβαλα φυσίγγι μάγκνουμ, ένα Sauvestre, και με αυτή τη μία τουφεκιά έσπασε το ελατήριο επαναφοράς του επικρουστήρα! Αν είναι δυνατόν δηλαδή!

Ο λόγος που τελικά το πούλησα ήταν όταν είδα σε ανάρτηση από τις ΗΠΑ V3 που νοικιάζονταν σε σκοπευτήριο να έχουν φουσκώσει στην βάση εξωτερικά εκεί που εμπλέκεται εσωτερικά το κινητό αυτακι του κλείστρου. Δύο από τις βάσεις μάλιστα είχαν τρυπήσει. Στη σκέψη και μόνο ότι εάν μου το έκανε και εμένα θα αναγκαζομουν να το πετάξω, πήρα την απόφαση να το δώσω.

Ότι άλλο μου είχε βγάλει διορθωνόταν και είχα όλη την καλή διάθεση να συνεχίσω να διορθώνω ζημιές, αλλά όχι αυτήν.

Αν το όπλο σχεδιάστηκε νύχτα και βγήκε βιαστικά στην παραγωγή δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Το αγόρασα, δεν μου το χάρισαν. Και επειδή θεωρώ το πιο μεγάλο μου επαγγελματικό επίτευγμα το ότι κρατήθηκα μακριά από εμπορικές εξαρτήσεις ώστε να μπορώ να λέω άφοβα τη γνώμη μου, με μεγάλο δυστυχώς οικονομικό κόστος, θα συνεχίσω να τη λέω χωρίς να απαιτώ να έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από των άλλων, είτε είναι θετική είτε αρνητική.
Δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε κανένας Κύριε Μητσιάλη.Γι αυτό υπάρχει αυτό το forum, για να καταθέτουμε τις απόψεις μας και της εμπειρίες μας από προϊόντα που έχουμε δώσει χρήμα.Δεν μας τα χάρισε κάνεις.
Καλό είναι να είμαστε φίλαθλοι να το πω και όχι οπαδοί.Τα στραβά να τα λέμε.
Εγώ πχ θα ήθελα να είχα ότι όπλο υπήρχε αν μπορούσα να το αγοράσω.
Ο φίλος Ευριπίδης ανέβασε μια φωτό με τον σπασμένο σιδηρόδρομο σε μια Α400.Δηλαδη έπρεπε να βγούμε όλοι οι "berettaκηδες" να δώσουμε συγχωροχαρτι στην beretta?Ούτε καν.Ειναι απλά απαράδεκτη.
 
Back
Top