To know us better - Γνωριμία-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτοσυστήνομαι λοιπόν....
Καλησπέρα, με λένε Γιώργο και έχω ένα κοινό πρόβλημα με όλους εσάς (απ' ότι διαβάζω δλδ)....
Σκέφτομαι 365 μέρες το χρόνο το κυνήγι και τα δίσεκτα 366....
Κυνηγάω από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου με οτιδήποτε έχει κατασκευάσει ο άνθρωπος για αυτό τον σκοπό...
Η αλήθεια είναι ότι λόγω συγκηριών και πολλών ετών διαβίωσης στο κέντρο της Αθήνας μάλλον καρτεριτζής κυνηγός χαρακτηρίζομαι...
Τσίχλα, Φάσσα, Αγριοπερίστερα και Τρυγόνια το καλοκαίρι στο νησί, Παπιά και Παρυδάτια όταν μας το επιτρέπει ο χρόνος....

Αυτά....προς το παρόν!!!
(Έγινα μέλος γιατί ζήλεψα την παρέα σας....σας διαβάζω κάνα δίμηνο τώρα....)
 
Για σου συνονόματε, καλωσόρισες. Απορώ πως άντεξες δύο μήνες ... :)
Η παρέα δεν είναι για "ζήλιες" αλλά για συμμετοχή...;)
Πες μας αν θες ποιο είναι το νησί.
 
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα...!!!
Χαχαχα....είναι ένα νησί για άλλου είδους κυνήγια αλλά υπάρχουμε και εμείς οι ιθαγενείς αβοριγίνες που αντιστεκόμαστε....
ΜΥΚΟΝΟΣ!!! ναι ναι όσο και να σας ακούγεται περίεργο (τουλάχιστον αν δεν έχετε ιδία γνώση) είμαστε πολλοί οι κυνηγοί εκεί!
 
γιωργο καλησπερα και καλως ηρθες.φιλε μου θα σου πω οτι σαν κι εμας ετσι κι εσυ εχεις μεγαλο προβλημα.παντως το καρτεριτζης δεν ειναι κακο.κι εγω που ειμαι κρητη πιο πολυ καρτερι κανω.2 με 3 φορες το χρονο παω περδικα κι αυτο γιατι λυπαμαι το καημενο το σπριγκερακι που εχω και το βγαζω λιγο στο βουνο για να τρεξει ο καημενος.welcome.
 
Αυτοσυστήνομαι λοιπόν....
Καλησπέρα, με λένε Γιώργο και έχω ένα κοινό πρόβλημα με όλους εσάς (απ' ότι διαβάζω δλδ)....
......................

Φίλε Γιώργο καλώς όρισες στην παρέα και να ξέρεις πως η συμμετοχή του καθενός είναι χρήσιμη.
Οχι μόνο για τις γνώσεις του γύρω απο θέματα όπως τα όπλα ,τα τσοκ ,τα φυσίγγια και τα θηράματα αλλά για οτιδήποτε συζητιέται εδω μέσα και μας απασχολεί απο σοβαρό μέχρις αστείου
.
Όπως παράδειγμα γιατί είναι "χτικιασμένες" οι τσίχλες της Βοιωτίας ; .sarcastic.
 
Γειά χαρά! Καλώς σας βρήκα!!
Όχι δεν είμαι από αυτούς που κατηγοριοποιούν με σκοπό να λοιδορήσουν τον έναν τρόπο κυνηγιού ή τον άλλο!! Πιστεύω ότι όλοι οι ηθικοί πρώτα και νόμιμοι μετά τρόποι ειναι απολύτως σεβαστοί!!!
Αχ και εγώ ενα σπρινγκεράκι θα ήθελα...είναι πιστεύω το ιδανικό για τα δικά μου τα...χούγια!! κυνηγητικά και μή!
 
καλώς ήρθες Γιώργο καλή παραμονή και καλά ποσταρίσματα :)
2 μήνες θα είδες ότι εκτός από μεγάλοι κυνηγοί είμαστε και μεγάλα πηρούνια .sarcastic.
 
καλα το κανεις γιατι εδω χανια ξαφνικα ολοι γινανε κυνηγαραδες και εχουνε ολοι σκυλαρες κι εμας που κυνηγαμε τσιχλες μας εχουνε για τον .....ουτσο ελα ομως που συνεχεια τους βλεπω στα καρτερια που παω.καλο εεεεεεεεε?
 
...
ΜΥΚΟΝΟΣ!!! ναι ναι όσο και να σας ακούγεται περίεργο (τουλάχιστον αν δεν έχετε ιδία γνώση) είμαστε πολλοί οι κυνηγοί εκεί!

Καθόλου περίεργο, έχω γνωρίσει και άλλους Μυκονιάτες κυνηγούς. Αυτό που με στεναχωρεί όσες φορές έχω γυρίσει την ενδοχώρα της Μυκόνου είναι η ανεξέλεγκτη δόμηση της. Απορώ που κυνηγάτε ... :(
 
drv ωραιο το ιταλικο στην υπογραφη και με νοημα που το βρηκες ρε φιλε?
Στο facebook το ψάρεψα, από μια ιταλική σελίδα κυνηγίου... όντως πολύ όμορφο...;)
 
Εκεί που κυνηγάμε πλέον δεν έχει τόσο έντονη δόμηση.
Το άσχημο είναι ότι κάθε χρόνο πιεζόμαστε και πιο πολύ! Βέβαια κακά τα ψέματα έχει γίνει πλέον κουραστικό και για τις δύο πλευρές...κυνηγούς και -έστω και παράνομους- "βιλλάδες" (αν το δεις ψύχραιμα και αυτοί δεν είναι αναγκασμένοι να είναι εκπαιδευμένοι να ακούν μπαμ και μπουμ δίπλα τους)...
Όσο για το πόσο καλά πηρούνια είμαστε...δεν φταίμε πάντα εμείς αλλά και τα ερεθίσματα... (σε καταλαβαίνω κ. Blanco μου...μαραθώνας-γραμματικό....τα αναγκάζει τα πηρούνια να οπλίσουν!!!)
 
Καλώς ήρθες Γιώργο και καλά ποσταρίσματα, έλα να αυξάνονται οι Κυκλαδίτες!
 
Αν και η Μύκονος είναι κόκκινη...εγώ είμαι πράσινος!! Προσοχή μόνο στην ΟΜΑΔΑ...χαχα μην με πείτε και οικολόγο πράσινο σε λίγο!!! χεχε
Manos κοντοχωριανός???
 
Αν και η Μύκονος είναι κόκκινη...εγώ είμαι πράσινος!! Προσοχή μόνο στην ΟΜΑΔΑ...χαχα μην με πείτε και οικολόγο πράσινο σε λίγο!!! χεχε
Manos κοντοχωριανός???

Από Σύρο είμαι Γιώργο αλλά τα τελευταία 11 χρόνια μένω Αθήνα. Πάω βέβαια κάθε χρόνο καλοκαιράκι αφού έχω σπίτι και οικογένεια εκεί!
 
Και εγώ Αθήνα μένω...αλλά οι επαφές με τα πάτρια εδάφη είναι συχνές!!
Εεεε...εσείς στην "Σύρα" είστε πιο ευλογημένοι κυνηγετικά!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top