Άρβυλα ( Αγορά )

Για αυτούς που λένε για τα φτηνά παπούτσια θα πω το εξής , ναι μεν είναι αξιόπιστα από θέμα αντοχής σε σχέση τιμής , όμως καλό είναι να τα αποφεύγουμε για λόγους υγείας.
Αν γνωρίσετε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας που για χρόνια φορούσαν μπότες εργασίας συνήθως φτηνές θα διαπιστώσετε ότι απόκτησαν πολλά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.
Μολύνσεις σε δάκτυλα , μύκητες , δερματοπάθειες , μέση , πόδια κ.λ.π.
Για αυτό πάντα επιλέγουμε καλής ποιότητας άρβυλα και κάλτσες, όχι για να κάνουμε την μόστρα μας αλλά δίνουμε προτεραιότητα για την υγεία μας και φυσικά και την ασφάλεια μας.

Υπάρχει διαφορά στα μποτάκια ασφαλείας/εργασίας και στα υπόλοιπα άρβυλα. Φορούσα μποτάκια εργασίας για μερικά χρόνια. Τα φθηνά μπορούν όντως να σου δημιουργήσουν πολλά προβλήματα, όμως τα ακριβότερα (που και πάλι είναι φθηνότερα από άλλα μποτάκια), αν το ψάξεις, προσφέρουν πολλά κομφόρ. Βέβαια και πάλι δεν συγκρίνονται με τα λοιπά άρβυλα, όπως είπα πριν.

Εγώ όπως προανέφερα σε άλλο ποστ χρησιμοποιώ εδώ και μήνες τα Aeropelma 450 On Steam και σώθηκα κυριολεκτικά από όλα. Έδωσα περίπου 80 ευρώ και είναι τα μόνα λεφτά που δεν μετάνιωσα που έδωσα εδώ και πολλά χρόνια. Δουλεύω ως καθαριστής κάθε μέρα και περπατάω πάνω από 15 χιλιόμετρα τη μέρα συν την ορθοστασία και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα πέλματα, ούτε με τη μέση (που πριν είχα) ούτε με τα γόνατα. Το μποτάκι έχει διαπνέουσα μεμβράνη που κάνει καλή δουλειά με αντιμικροβιακή δράση. Αν βάλεις και τους έξτρα πάτους που βγάζει η Aeropelma, τότε έχεις πλήρη προστασία από μύκητες, οσμές κλπ. Συν ότι μέχρι στιγμής αντέχει σαν σκυλί σε όλα, συν ότι παραμένει αδιάβροχο μετά από τόσους μήνες ταλαιπωρίας, συν ότι δεν το έχω περιποιηθεί ποτέ, μόνο και μόνο για να δω πόσο θα αντέξει. Νομίζω ότι είναι το πιο ξεκούραστο πατούμενο που έχω βάλει εκτός από αθλητικά και παντόφλες.

Θέλω να πω πως το Irish Setter δείχνει και πρέπει να είναι κορυφαίο ποιοτικά και αν είχα πολύ χρήμα ίσως να αγόραζα και ένα τέτοιο (και πολλά άλλα για να εμπλουτίσω τη συλλογή μου), αλλά πλέον υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν πραγματικά ποιοτικά μποτάκια με πολύ λιγότερα χρήματα και με όλα τα κομφόρ και τις προστασίες που κάποιος χρειάζεται. Πόσο μάλλον που η Aeropelma προσφέρει και κορυφαία άνεση και (απ'ότι φαίνεται) αντοχή.
 
Σίγουρα ισχύει αυτό που λες, αλλα ανάλογα με τα λεφτά που δίνεις, παίρνεις. Οι Irish Setter έχουν βαθμούς μόνωσης, βγαίνουν με 200, 600 και 1000g. Ανάλογα τι χρήση θες να κάνεις. Αν πχ κάνεις οτι και ο τύπος στο παρακάτω βίντεο, δοκίμασε το ίδιο με το Aeropelma. :)


Για την δουλειά σου και μια απλή πεζοπορία είναι πολλά τα λεφτά, αλλά μιά φορά θα χρειαστείς τη σοβαρή μόνωση, βόλτα στο βουνό με χιόνια πχ, και εκεί το υπόδημα θα στο ξεπληρώσει. Πόσο δε αν κυνηγάς σε περιβάλλον όπως στο βίντεο. Και στην Ελλάδα έχουμε τέτοια μέρη.
 
Σίγουρα ισχύει αυτό που λες, αλλα ανάλογα με τα λεφτά που δίνεις, παίρνεις. Οι Irish Setter έχουν βαθμούς μόνωσης, βγαίνουν με 200, 600 και 1000g. Ανάλογα τι χρήση θες να κάνεις. Αν πχ κάνεις οτι και ο τύπος στο παρακάτω βίντεο, δοκίμασε το ίδιο με το Aeropelma. :)
Για την δουλειά σου και μια απλή πεζοπορία είναι πολλά τα λεφτά, αλλά μιά φορά θα χρειαστείς τη σοβαρή μόνωση, βόλτα στο βουνό με χιόνια πχ, και εκεί το υπόδημα θα στο ξεπληρώσει. Πόσο δε αν κυνηγάς σε περιβάλλον όπως στο βίντεο. Και στην Ελλάδα έχουμε τέτοια μέρη.

Συμφωνώ ότι για extreme καταστάσεις υπάρχουν και οι κατάλληλες μπότες, αλλά και με αυτές στο παρακάτω βίντεο μπορείς να κάνεις τα ίδια που έκανε και ο τύπος στο βίντεο με τις Irish Setter

Στοιχίζουν πολύ λιγότερο και κάνουν την ίδια δουλειά και αν χαλάσουν γρήγορα δεν θα τις κλαίς για μια ζωή. Νομίζω πως απλά ο καθένας επιλέγει τι του αρέσει και τι μπορεί να αγοράσει με το ποσό που διαθέτει. Αν είχα πολύ χρήμα θα αγόραζα κι εγώ Irish Setter και άλλες κορυφαίες (σε τιμή) μάρκες, απλά για να έχω στη συλλογή μου ακριβά προϊόντα και σίγουρα καλά. Ο ίδιος πάντως που έκανε το βίντεο, γράφει από κάτω στα σχόλια ότι θα έπαιρνε κάτι άλλο τώρα με καλύτερη προστασία στον αστράγαλο και με ακόμα καλύτερη αδιαβροχοποίηση.

Στις μέρες μας νομίζω πως δεν ισχύει πάντα το "ότι πληρώσεις παίρνεις", γιατί πλέον πληρώνουμε πολλά λεφτά μόνο για την φίρμα, ξέροντας ότι τα προϊόντα τους είναι φτιαγμένα σε ασιατικές χώρες με πολύ φθηνά εργατικά χέρια και χαμηλές προδιαγραφές. Στο βίντεο που ανέβασα στο πρώτο μου ποστ, οι Αμερικανικές Bates που κοστίζουν 140 δολλάρια (διόλου ευκαταφρόνητο ποσό), είναι φτιαγμένες στο Μπαγκλαντές. Μια αγγλική μάρκα που είχα αγοράσει και κόστιζε 140 ευρώ (ευτυχώς ήταν σε έκπτωση όταν τα αγόρασα) ήταν made in China και μου έμειναν οι σόλες στα χέρια δύο βδομάδες μετά. Και νομίζω πως οι πλέον πολυδιαφημισμένες και ευρείας κατανάλωσης εταιρίες, ακολουθούν αυτή την τακτική (όχι όλες εννοείται). Οπότε χρειάζεται προσοχή τι ψωνίζουμε.

Τώρα όσον αφορά τις Irish Setter και τις Aeropelma, το σίγουρο είναι ότι οι Aeropelma είναι καλύτερες σε όλα τα σημεία για καθημερινή χρήση, ορθοστασία, ξεκούραστο βάδισμα κλπ κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου και οι Irish Setter καλύτερες για παγωνιές και ποτάμια. Το λέω αυτό γιατί αποκλείεται ένα βαρύ παπούτσι (όπως είναι οι Irish Setter) με τόση μόνωση, χοντρά δέρματα και σκληρή, άκαμπτη σόλα, να είναι καλά για καθημερινή χρήση (πόσο μάλλον για τις πιο ζεστές μέρες ακόμα και του χειμώνα) ή τουλάχιστον το ίδιο ξεκούραστα. Επομένως ως value for money τείνω στις Aeropelma (ή σε άλλες εταιρίες που προσφέρουν κάτι παρόμοιο σε λογικές τιμές) γιατί θα βαρεθείς να τις φοράς μέχρι να λιώσουν και θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς συνέχεια σε ότι και αν κάνεις. Αν συνηθίζεις να αντιμετωπίζεις ακραίες καταστάσεις και καιρικές συνθήκες πολλές φορές κατά τη διάρκεια του χρόνου, πας στις Irish Setter και άλλες παρόμοιες εταιρίες.
 
Αυτό το καταραμένο outsourcing κατέστρεψε τα πάντα. Είναι αλήθεια αυτό που λες, όλες οι φίρμες πάνε μπαγκλαντές και βιρμανία γιατί εκεί πληρώνεις το προσωπικό σου με μια κούπα ρύζι. Πλέον είναι στάνταρ οι εταιρίες που φτιάχνουν κορδόνια, δέστρες και πέλματα, και οι κατα τόπους βιοτεχνίες φτιάχνουν το άρβυλο. Που είναι και ο καλύτερος συμβιβασμός, και quality control έχεις έτσι και λύνεις και την ανεργία. Δυστυχώς όλες αυτές οι βιοτεχνίες βρίσκονται στις συγκεκριμένες χώρες.

Εγώ πάνω απο 10 χρόνια την έχω βγάλει με μπότες woodland, τις είχα πάρει σχετικά φθηνά, χρειάστηκε αλλαγή σόλας και ραφές. Δυστυχώς όμως για χιόνια δεν κάνουν. Αλλα για καθημερινή χρήση είναι gg. Δεν τις βλέπω όμως να την βγάζουν και του χρόνου. Οπότε γιαυτό ρωτάω γνώμες, ακούω και κοιτάω.
 
Αυτό το καταραμένο outsourcing κατέστρεψε τα πάντα. Είναι αλήθεια αυτό που λες, όλες οι φίρμες πάνε μπαγκλαντές και βιρμανία γιατί εκεί πληρώνεις το προσωπικό σου με μια κούπα ρύζι. Πλέον είναι στάνταρ οι εταιρίες που φτιάχνουν κορδόνια, δέστρες και πέλματα, και οι κατα τόπους βιοτεχνίες φτιάχνουν το άρβυλο. Που είναι και ο καλύτερος συμβιβασμός, και quality control έχεις έτσι και λύνεις και την ανεργία. Δυστυχώς όλες αυτές οι βιοτεχνίες βρίσκονται στις συγκεκριμένες χώρες.

Εγώ πάνω απο 10 χρόνια την έχω βγάλει με μπότες woodland, τις είχα πάρει σχετικά φθηνά, χρειάστηκε αλλαγή σόλας και ραφές. Δυστυχώς όμως για χιόνια δεν κάνουν. Αλλα για καθημερινή χρήση είναι gg. Δεν τις βλέπω όμως να την βγάζουν και του χρόνου. Οπότε γιαυτό ρωτάω γνώμες, ακούω και κοιτάω.

Καλά κάνεις και ρωτάς γνώμες, απλά στο τέλος συνήθως καταλήγουμε να παίρνουμε αυτό που μας τραβάει περισσότερο από την αρχή, γιατί όσο πιο πολλές γνώμες, τόσο πιο πολύ μπέρδεμα. Πάντως και εγώ αν είχα χρήμα το οποίο σκόπευα να διαθέσω για την αγορά ενός σπέσιαλ αρβύλου, μπορεί και να κατέληγα στα συγκεκριμένα που πρότεινες, για να τα έχω για πιο extreme καταστάσεις. Όλα έχουν την χάρη τους και γι'αυτό επενδύουμε χρήματα σε πράγματα που μας ευχαριστούν και μας βοηθούν στο κάτω κάτω.
 
Είχα μια άσχημη πτώση στο βουνο σήμερα ξεκωλεισε μια πέτρα έφυγε το πόδι μου ένιωσα τον αστράγαλο ένα κλικ πριν το διαστρεμα και ταυτόχρονα το αρβυλο να με κρατάει έπεσα στο πλάι τελικά μόνο κρέας χτύπησα . ...αν δεν φορουσα meidl η αντίστοιχη κλάση θα με περνάνε με ελικόπτερο εκεί που ήμουν
20161120_161548.jpg
για αυτό παπούτσια ασφαλείας στα συνεργεια , ειδικά στο βουνό δεν χωράει τσιγκουνιες στο αρβυλο
 
Είχα μια άσχημη πτώση στο βουνο σήμερα ξεκωλεισε μια πέτρα έφυγε το πόδι μου ένιωσα τον αστράγαλο ένα κλικ πριν το διαστρεμα και ταυτόχρονα το αρβυλο να με κρατάει έπεσα στο πλάι τελικά μόνο κρέας χτύπησα . ...αν δεν φορουσα meidl η αντίστοιχη κλάση θα με περνάνε με ελικόπτερο εκεί που ήμουν
20161120_161548.jpg
για αυτό παπούτσια ασφαλείας στα συνεργεια , ειδικά στο βουνό δεν χωράει τσιγκουνιες στο αρβυλο
Περαστικά Νίκο ,λίγο το κακό.
Με τις πέτρες και ειδικά σε πλαγιά ,θελει πολύ προσοχή .Δεν ξερεις πότε θα ξεκολλήσουν.Δεν θελει σίγουρο πάτημα με την μια.
 
Last edited:
Η λογική " αγοράζω κάτι φθηνό απλά για να κάνω την δουλειά μου " , είναι τελείως λάθος.
Ο εξοπλισμός μας πρέπει να ειναι ο καλυτερος , όποια δραστηριότητα κι αν κάνουμε.
Αν δεν έχουμε τα χρήματα , ειναι καλυτερο να περιμένουμε μέχρι να τα μαζέψουμε παρά να αγοράσουμε κάτι που πιθανόν να μην μας προστατευσει την " κακια στιγμη".

Περαστικά Νικο
 
Last edited:
Είχα μια άσχημη πτώση στο βουνο σήμερα ξεκωλεισε μια πέτρα έφυγε το πόδι μου ένιωσα τον αστράγαλο ένα κλικ πριν το διαστρεμα και ταυτόχρονα το αρβυλο να με κρατάει έπεσα στο πλάι τελικά μόνο κρέας χτύπησα . ...αν δεν φορουσα meidl η αντίστοιχη κλάση θα με περνάνε με ελικόπτερο εκεί που ήμουν
20161120_161548.jpg
για αυτό παπούτσια ασφαλείας στα συνεργεια , ειδικά στο βουνό δεν χωράει τσιγκουνιες στο αρβυλο
Ουύυυ...και στο καλαμι φανταζωμαι πονο.....περαστικα !!!
 
Back
Top