Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ότι το έγραψε ενα περιοδικό δεν σημαίνει κάτι, Δεν ήταν κάποιος εκεί απο το περιοδικό για να δει τα πραγματικά κιλά του ζώου.Οτι τους διηγήθηκε κάποιος απο την παρέα αυτο και γράψανε. Όσο για τα λιοντάρια που έφερες σαν παράδειγμα εχω να σου πω οτι αν κυνηγούσα λιονταρια θα ήξερα και το πόσα κιλά μπορούν να φτάσουν. Εσύ ο ίδιος μας λες οτι η παρέα σου κάποτε βάρεσε ενα καπρο τον 140 κιλών δηλαδή ενα τέρας στην ορολογία μας. Πιστεύεις πως υπάρχει δηλαδή καπρί που να έχει τα διπλά κιλά 280 κιλα δηλαδη?Και επιμένεις ενώ είσαι και γουρουνοκυνηγός. Να το πίστευε κάποιος φτερατζις θα ελεγα Ok. Όσο για τον υβριδισμό του αγριογουρουνου ειναι ενα μεγάλο κεφάλαιο και μεγάλο πλήγμα γι αυτο το ενδημικό θυραμα
Ακριβώς και εγώ αυτής της άποψης ειμαι όταν βλέπεις σε μια κυνηγετική χρονια τα μισά που βαράς να ειναι καθαρά άγρια ειναι άσχημο,στην παρεα μας οι πιο παλιοί κυνηγούν 30 χρονια δεν εχει χτυπηθεί ποτε τέτοιο ζώο ούτε παλιά που με τα γουρούνια δεν ασχολούνταν κανένας και υπήρχαν πιο μεγάλα ζώα.Στην παρεα μας το πιο μεγάλο ζώο που χτύπησαν ποτε ήταν το 2008 με 104 κιλά καθαρό βάρος χωρίς κεφάλια και συκώτια τωρα πως ενα ζώο με καθαρό βάρος 280 κιλά ακούγεται σαν μύθος του αισωπου,ειναι σαν κάποιες παρέες που λενε πως χτυπάνε 300+ γουρούνια τη χρονια και αν τους πεις πόσα κάνουν σε κάθε έξοδο δεν ξέρουν να σου πουν
 
Ακριβώς και εγώ αυτής της άποψης ειμαι όταν βλέπεις σε μια κυνηγετική χρονια τα μισά που βαράς να ειναι καθαρά άγρια ειναι άσχημο,στην παρεα μας οι πιο παλιοί κυνηγούν 30 χρονια δεν εχει χτυπηθεί ποτε τέτοιο ζώο ούτε παλιά που με τα γουρούνια δεν ασχολούνταν κανένας και υπήρχαν πιο μεγάλα ζώα.Στην παρεα μας το πιο μεγάλο ζώο που χτύπησαν ποτε ήταν το 2008 με 104 κιλά καθαρό βάρος χωρίς κεφάλια και συκώτια τωρα πως ενα ζώο με καθαρό βάρος 280 κιλά ακούγεται σαν μύθος του αισωπου,ειναι σαν κάποιες παρέες που λενε πως χτυπάνε 300+ γουρούνια τη χρονια και αν τους πεις πόσα κάνουν σε κάθε έξοδο δεν ξέρουν να σου πουν
Σε ποιο μέρος κυνηγατε αν επιτρέπεται. Εγω Δυτική Μακεδονία και κυνηγάω κοντά στα 20 χρόνια αγριογουρουνα. Τα μεγάλα καπρια που εχω δει ειναι εκεί κοντά στα 100 εως 120 κιλά. Και παρέα που κάνουμε 60 με 70 γουρουνια την σεζόν. Κατσε τωρα και υπολόγισε
 
Δυτική Ελλάδα στον ορεινό βάλτο αιτωλ/νιας φέτος κάναμε 34 αλλα είμαστε λίγα σχετικά άτομα όταν μαζευόμαστε όλοι ειμαστε 11-12 άτομα αλλα τυχαίνει και μερες που πηγαίνουμε και 5-6 άτομα ειμαστε δεμένοι σαν παρεα ειναι συγγενείς και γείτονες οι περισσότεροι.τα μισά ήταν σκάρτα 30ρια καμία 10ρια ήταν 40ρια λίγα 50ρια και 3 ήταν μεγάλα από 65-70 κιλά
 
Δυτική Ελλάδα στον ορεινό βάλτο αιτωλ/νιας φέτος κάναμε 34 αλλα είμαστε λίγα σχετικά άτομα όταν μαζευόμαστε όλοι ειμαστε 11-12 άτομα αλλα τυχαίνει και μερες που πηγαίνουμε και 5-6 άτομα ειμαστε δεμένοι σαν παρεα ειναι συγγενείς και γείτονες οι περισσότεροι.τα μισά ήταν σκάρτα 30ρια καμία 10ρια ήταν 40ρια λίγα 50ρια και 3 ήταν μεγάλα από 65-70 κιλά
Φαντάσου να κανει σταμπα το σκυλί να πας εκει και να σου σηκωθεί ο καπρος τον 280 κιλών χαχαχαχα ορε γλέντια
 
Θα τα σηκώσει ολα στον αέρα θα κόβει τα πουρνάρια και τις κουμαριές λες και ειναι σπαράγγια και αν το ακούσεις να έρχεται πάνω σου θα νομίζεις ότι έρχεται ελέφαντας οχι καπρι....!!!.hair..shoot..shoot..shoot.
 
Θα τα σηκώσει ολα στον αέρα θα κόβει τα πουρνάρια και τις κουμαριές λες και ειναι σπαράγγια και αν το ακούσεις να έρχεται πάνω σου θα νομίζεις ότι έρχεται ελέφαντας οχι καπρι....!!!.hair..shoot..shoot..shoot.
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Το ότι το έγραψε ενα περιοδικό δεν σημαίνει κάτι, Δεν ήταν κάποιος εκεί απο το περιοδικό για να δει τα πραγματικά κιλά του ζώου.Οτι τους διηγήθηκε κάποιος απο την παρέα αυτο και γράψανε. Όσο για τα λιοντάρια που έφερες σαν παράδειγμα εχω να σου πω οτι αν κυνηγούσα λιονταρια θα ήξερα και το πόσα κιλά μπορούν να φτάσουν. Εσύ ο ίδιος μας λες οτι η παρέα σου κάποτε βάρεσε ενα καπρο τον 140 κιλών δηλαδή ενα τέρας στην ορολογία μας. Πιστεύεις πως υπάρχει δηλαδή καπρί που να έχει τα διπλά κιλά 280 κιλα δηλαδη?Και επιμένεις ενώ είσαι και γουρουνοκυνηγός. Να το πίστευε κάποιος φτερατζις θα ελεγα Ok. Όσο για τον υβριδισμό του αγριογουρουνου ειναι ενα μεγάλο κεφάλαιο και μεγάλο πλήγμα γι αυτο το ενδημικό θυραμα
Επειδη δεν το εχω δει δεν αποκλειω το ενδεχομενο και να υπαρχει παιδια τετοιο ζωο..αλλα το ξαναειπα ο καθενας οτι θελει πιστευει..γουρουνας ειμαι και τεταρτη γεννια κιολας με ολα μου τα χρονια στο γουρουνι περα απο τα 2 τελευταια που δεν πηγα..δεν θα το προχωρησω αλλο το θεμα επειδη το ξαναειπα ο καθενας οτι θελει πιστευει δικαιωμα του..ας πιστευει και στα φαντασματα..το θετικο απο το ολο θεμα παντως που βλεπω ειναι οτι αυξανομαστε εδω μεσα οι γουρουναδες ετσι γισ να κανουμε και καμια κουβεντα παραπανω για αυτο το θηραμα
 
Ειναι φιλε στη φύση μας να την έχουν όλοι μεγαλύτερη και πιο μακρυα από τους άλλους, το παιδι που λεει την αλήθεια για τα κιλά πως ειναι 80 άλλος θα έλεγε 150 καθαρό το ντουφεκισε στα 100 μέτρα και έμεινε στον τόπο,τελος πάντων ας έχουμε υγεια και να κάνουμε καλα κυνήγια!!!!.my man..my man.
 
Συναδελφε το τι πιστευει ο καθε ενας ειναι δικο του θεμα
Αλλοι την εχουν μεγαλη αλλοι την εχουν μικρη αλλοι βλεπουν μικρη την μεγαλη αλλοι παλι που δεν ειδαν του αλλουνου νομιζουν πως την εχουν κανταρι

Κανενας απο τα μελη εδω μιλαω παντα δεν εχει δωσει εντυπωση ψευτη
Και οποιος την δωσει πολυ απλα επειδη η αληθεια ειναι σαν το λαδι το καλο καποτε θα φανει και θα φαει τα μουτρα του

Ρωτησα κατα ποσον ύΠαρχπυν τετοια μεγαλα ζωα και οι συναδελφοι ειπαν την γνωμη τους
Και εθεσαν μια κατεγραμμενη ιστορια ως παραδειγμα
Αν δεν ειναι τοσο το καπρι μπορεις να παρεις τηλεφωνο τον κυνηγο να το συζητησετε οσο θελεις

Κανενας απο τους ομιλουντες δεν ορκιστηκε οτι ειναι αληθεια δεν ηταν παρον
Ειπαν την γνωμη τους οτι το πιστευουν

οτι δηλαδη κατ ΕΞΑΙΡΕΣΗΝ υπαρχουν ζωα μεγαλα
Καποιοι αλλοι οπως εσυ οχι

Πολυ ωραια γνωμες ειναι αυτα

Με το να λεμε τον ενα ψευτη και τον αλλον οχι την στιγμη που δεν τον ξερουμε και που δεν εχει προκαλεσει κανεναν με τα λεγομενα του νομιζω σφαλουμε
Αλλιως να μην ρωταμε και να μην
Λεμε το τι πιστευουμε
Ελευθερια λογου εχουμε λεμε οτι θελουμε με κοσμιο τροπο και χωρις να προσβαλουμε
Οποιος θελει πιστευει οππιος θελει οχι

Ομορφες κουβεντες και ισιες

Δικηγορος δεν ειμαι αλλα επειδη εγω ρωτησα και απο την δικη μου ερωτηση ξεκινησε ολο αυτο εχω καθηκον να πω οτι ο σεβασμος μεταξυ μας ειναι απαραιτητος

Καλα κανουμε να τον κρατουμε γιατι το γουρουνι ειναι για πανεμορφο κυνηγι και θελουμε να βλεπουμε να εχει κινηση στο θεμα του

Εαν αναφερωσουν γενικα τοτε ναι λεω και γω οτι υπαρχουν ανθρωποι που θα καναν αυτο που λες
Να σε σιγουρος
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρξουν εξαιρεσεις πολυ μεγαλων αλλα κ σπανιων ζωων

Εαν αναφεροσουν στον Μιλτο (γιατι καπου ειχε πει για 150 κιλα πιο πισω )τοτε σε παρακαλω να μην αφηνεις υπονοουμενα
Για κανενα μελος

Δεν τον ξερω προσωπικα τον ανθρωπο μα δεν εδοσε ποτε αφορμη για να τον πει κάποιος ψευτη το αντιθετο μαλιστα

Οποταν σε παρακαλω ας σεβομαστε ολοι τον διπλα μας και ας πιστευουμε οτι θελουμε
Δεν μας αναγκαζει κανενας
Να πιστευουμε το τι λεει αυτος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top