Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαδυκτιακό κάλεσμα σε παρεα γουρουναδων....... λίγο κάπως μου ακουγεται......!
κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια προφανώς
Για τα δεδομένα των περιοχων μου, και από παρεες τουλάχιστον παλιες κ δυνατές στον τομέα.... Εδώ καλά καλά δεν μπαίνει άτομο γνωστό που το ξέρουν επειδή πχ στο παρελθον είχε κάνει την εξής μαλα.... α.
σαφώς και δεν βάζεις οποιοδήποτε στην ομάδα
όπως και στο ποδόσφαιρο κάνεις τις μεταγραφές που ταιριάζουν
αλλά εδώ δεν μιλάμε γι αυτό
δες και το μήνυμα του Άλεξ

Τέλος παντων καλή κ η παραφιλολογία αλλά προσωπικά , χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν , προτιμώ λίγο τις παλαιότερες ίσως και "σκληρότερες" αγραφες κυνηγετικές τακτικές .
ποιές "παλαιότερες ίσως και "σκληρότερες" άγραφες κυνηγετικές τακτικές";
θα σου πω μόνο το εξής: ο αείμνηστος Γκαιφυλλιας στην Κομοτηνή και ο Παραστατίδης στην Δράμα ήταν πρόθυμοι να δείξουν στους νέους! δεν σημαίνει ότι τους βαζανε στην ομάδα τους! αλλά δεν ήταν κρυψίνοες!!!
και μιλάμε ίσως για τους μεγαλύτερους γουρουνάδες στην Ελλάδα και τους αναφέρω ονομαστικά γιατί είχαμε επαφές μαζί τους και μοιράστηκαν εμπειρίες και "μυστικά" μαζί μας!
 
Υπάρχουν και στην Ελλάδα διοργανωτές κυνηγίου αγριόχοιρου. Που δουλεύουν με άγνωστα άτομα, επί πληρωμή φυσικά. Έτυχε να γνωρίσω έναν στην Αρκαδία. Νομίζω 50 ευρώ μου είχε πει ότι παίρνει ανά άτομο. Τώρα κατά πόσο μπορεί να είναι ασφαλές ένα τέτοιο κυνήγι είναι στη κρίση του καθενός.... Πάντως ο συγκεκριμένος διοργανώνει χρόνια τέτοια κυνήγια.
αυτό είναι αισχρό! .hair.
κάποιοι πουλάνε κρέας.... υπάρχουν συμφέροντα ..... αθλιότητες .hair.
 
Άλλο είμαι χρόνια σε μια παρέα.
Άλλο μπήκα πρόσφατα.
Άλλο πέρασα ένα ΣΚ.
Άλλο πήγα για την εμπειρία.
Άλλο πήγα όταν βγήκαν τα λουκάνικα.
Έχετε μπερδέψει τα τζιτζίκια με τα τζατζίκια εδώ μέσα!
Δεν σε καταλαβαίνουμε συνάδελφε. Οργάνωσε σε παρακαλώ μιά ομάδα να μας το κάνεις λιανά, π.χ. αυτό με τα λουκάνικα και τζατζικια στο 2 + να καίει. Ετσι για την εμπειρία δηλαδή.

Δίκιο έχει ο Άλεξ! τι δεν καταλαβαίνεις Θεόδωρε;
εντελώς διαφορετικές καταστάσεις είναι να είναι κάποιος μέλος σε μια παρέα με το να παει ως προσκεκλημένος για 1-2 κυνήγια.
 
Το θέμα είναι πως εγώ μαζί με άλλους πεντέξι άσχετους μπορώ να φτιάξω γουρνομάδα και να αρχίσουμε να "τρομοκρατούμε" τα βουνά.terror.
Ποιός ή τί μπορεί να μας εμποδίσει;;;
Κανένας, αλλά αν μαζευτούν 5-6 άσχετοι μην περιμένεις να χτυπήσουν γουρούνια ...
Δεν είναι μαντρωμένα εδώ.

Απλώς θα περιφέρονται στα όρη και στα βουνά κάνοντας γυμναστική.
Καλό είναι και αυτό.
 
Last edited:
Το θέμα είναι πως εγώ μαζί με άλλους πεντέξι άσχετους μπορώ να φτιάξω γουρνομάδα και να αρχίσουμε να "τρομοκρατούμε" τα βουνά.terror.
Ποιός ή τί μπορεί να μας εμποδίσει;;;
Ναι μπορείς και κανένας δεν θα σε εμποδίσει
όπως μπορείς να φτιάξεις μια τσιχλοομάδα ή περδικοομάδα και να "τρομοκρατείς" τα αμπέλια τους ελαιώνες και τα ξεροβούνια

Γεγονός είναι ότι λόγω του υπερπληθυσμού του αγριόχοιρου ένα σωρό κόσμος αποφάσισαν να γίνουν "γουρουνάδες" εν μια νυκτί!
ακόμα και ΜΗ ΚΥΝΗΓΟΙ!
πάνε για το κρέας

Το ζήτημα είναι ότι κάνουν παρέες άσχετοι γιατί οι "σχετικοί" το παίζουν κρυψίνοες και δεν δέχονται άτομα μην τυχόν και τους μάθουν τα επτασφράγιστα μυστικά!
Κι ο άλλος ξεκινάει να γίνει γουρουνάς στα κουτουρού χωρίς βάσεις
Κι εγώ ξεκίνησα μόνος μου την φέρμα διαβάζοντας άρθρα και βιβλία επειδή οι "έμπειροι" πουλάδες το έπαιζαν βαριά πεπόνια....

κι εν τέλει εγώ μεγάλωσα μέσα σε γουρουνοκυνηγούς ο άλλος που μεγάλωσε π.χ. μέσα σε τσιχλάδες ΔΕΝ έχει το δικαίωμα να κυνηγήσει ΠΟΤΕ του γουρούνια; να πάρει έστω μια γεύση από το κυνήγι;

*προβληματισμούς καταθέτω
 
αυτό είναι αισχρό! .hair.
κάποιοι πουλάνε κρέας.... υπάρχουν συμφέροντα ..... αθλιότητες .hair.
Όταν βαράς 230 γρουνια το χρόνο κ ο άλλος επιμένει ότι δεν το πουλά‼️(ομάδα 7-8 άτομα)ούτε ο Κούγιας δεν τον σωζει.....του λέω ,ρε εδώ ένα γρουν σφαζουμει κι γιμιζ ου καταψύκτς‼️εισύ πόσ έχς Δηλάδης❓❓❓❓
μπριζόλα αγρογουρνου εντωμεταξυ, ακόμα να δούμε από δαυτόν‼️
 
*να σημειώσω ότι η πιο "κλειστή" και "σκληρή" (τρομάρα τους) ομάδα που συνάντησα, ήταν δημιουργημένη από νεόκοπους ΚΑΡΑΑΣΧΕΤΟΥΣ που επειδή κατέβηκαν τα γουρούνια στο χωριό τους "αποφάσισαν" να τα "κυνηγήσουν" και μαζευτήκαν και έκαναν "ομάδα" καμιά 30αρια νοματαίοι! και το παίζανε "καμπόσοι" και δεν δέχονταν άτομα κ.λ.π.
 
να τα πουμε να τα πούμεεεε χμμμμμ

χμμμμ.... το γρουν' έχ' 4 πουδάρια
κι μια μουρ' απου σκαβ' του χώμα
κι ου κάπρους εχ' κάτι δουνταρης κι δαγκών'

να πω κι άλλα;
Πες κι τ'αλλού ,ότι άμα Τουν πιτιχς λιγου κ νειυριαστει συ πάει γαμιωντας μέχρι να συ τσακωσ‼️
 
ο άλλος που μεγάλωσε π.χ. μέσα σε τσιχλάδες ΔΕΝ έχει το δικαίωμα να κυνηγήσει ΠΟΤΕ του γουρούνια; να πάρει έστω μια γεύση από το κυνήγι;
Η πρόσκληση που απηύθυνες με άφησε άφωνο.
Το συμπέρασμα που βγαίνει αβίαστα είναι ότι δεν έχετε τίποτα να κρύψετε, το κυνήγι σας είναι "καθαρό" και γίνεται παραδοσιακά.
Ακόμα και αυτό όμως μπορεί να παρεξηγηθεί ...

Τα "σύγχρονα" κυνήγια (που ακούω) γίνονται σε κάμπους όπου ο αργότης (συνήθως οδηγός τρακτέρ) ειδοποιεί τον αρχηγό ότι σε αυτό το πυκνό έχει δει να μπαίνουν γουρούνια, η παρέα μαζεύεται, στήνονται, ρίχνουν 10 αλπόσκυλα τα σηκώνουν και τα τουφεκούν.
Δεν το λέω υποτιμητικά ... τα υβρίδια πρέπει να ελλατωθούν.

Για τους νέους γουρουνάδες θα πω απλά προσοχή στο που τουφεκάνε.
Αν δεν ειναι σίγουροι για την κατάληξη της τουφεκιάς, απλά δεν ρίχνουν.

Σε όλους μας μπορεί να τύχει η στραβή ανά πάσα στιγμή.

Προσοχή επίσης σε σπλάχνα, σε φολιασμένα γουρούνια και στα θραύσματα στο κρέας.
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Ααααα το γουρουνο-όπλο δεν χρειάζεται να έχει "βλητική υπεροχή".
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top