Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια προφανώς

σαφώς και δεν βάζεις οποιοδήποτε στην ομάδα
όπως και στο ποδόσφαιρο κάνεις τις μεταγραφές που ταιριάζουν
αλλά εδώ δεν μιλάμε γι αυτό
δες και το μήνυμα του Άλεξ


ποιές "παλαιότερες ίσως και "σκληρότερες" άγραφες κυνηγετικές τακτικές";
θα σου πω μόνο το εξής: ο αείμνηστος Γκαιφυλλιας στην Κομοτηνή και ο Παραστατίδης στην Δράμα ήταν πρόθυμοι να δείξουν στους νέους! δεν σημαίνει ότι τους βαζανε στην ομάδα τους! αλλά δεν ήταν κρυψίνοες!!!
και μιλάμε ίσως για τους μεγαλύτερους γουρουνάδες στην Ελλάδα και τους αναφέρω ονομαστικά γιατί είχαμε επαφές μαζί τους και μοιράστηκαν εμπειρίες και "μυστικά" μαζί μας!
Καλα ναι... Εχω κ εγώ ονόματα να σου πω με ιστορία. Πολλά μάλιστα... Μην τα μπερδευεις.... Άλλο κρυψινοες... άλλο μοιράζονταν τις εμπειρίες.... άλλο ..κυνήγι σουπα που μέσα από το διαδίκτυο καλουμε κάθε καρυδιάς καρυδι. Τι συγκρίνεις τι λες?
Συγκρίνεις τους παλιους αληθινους κυνηγους με το συγχρονο κυνήγι..... ? Ανεβαζαν οι παλιοι στα social που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα? Έτσι απλά για να προβληθουν? Εννοείτε μοιράζονταν εμπειρίες, εννοείτε μάθαιναν τους νέους στην παρέα, εννοείτε είχαν κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί. Ειναι ιεροσυλία να συγκρίνεις εκείνα τα σκληρά κυνήγια με την σημερινή κατάντια...
 
Συγκρίνεις τους παλιους αληθινους κυνηγους με το συγχρονο κυνήγι..... ? Ανεβαζαν οι παλιοι στα social που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα? Έτσι απλά για να προβληθουν?
Δεν υπήρχαν social media τότε ... μόνο περιφορά στα χωριά και στα καφενεία κάτι που γίνονταν κατά κόρον και με πολύ μικρότερα θηράματα ... απλά τα μέσα αυτοπροβολής άλλαξαν.
εννοείτε είχαν κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί.
Τι εννοείς κυνηγετικό επίπεδο ?
Την υποτίμηση, τις βρισιές και προσβολές που μοίραζαν αφειδώς και κατά ριπάς ?
Ή οι τσακωμοί ?
Αυτά έχουν μείνει σε εμένα από τους παλιούς ...
Μπορεί να έπεσα και στις περιπτώσεις όμως ... ίσως να μην ήταν όλοι έτσι.
Μην τα γενικεύουμε .... οι εμπειρίες του καθενός είναι διαφορετικές.
Ειναι ιεροσυλία να συγκρίνεις εκείνα τα σκληρά κυνήγια με την σημερινή κατάντια...
Οι εποχές αλλάζουν.
Κάποτε έκανες 2 μέρες να βρεις το σκυλί, δεν υπήρχαν κινητά, δεν υπήρχαν gps, δεν υπήρχε καμία επικοινωνία.
Ήταν πιο σκληρό το κυνήγι, σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

Που την βλέπεις όμως την "κατάντια" στα σημερινά κυνήγια αγριόχοιρου ?
Τι σε ενοχλεί εσένα προσωπικά ?
Η "κατάντια" σαν λέξη δεν λέει τίποτα ... μόνο ένα υποτιμητικό σχόλιο είναι.
 
Άλλο είμαι χρόνια σε μια παρέα.
Άλλο μπήκα πρόσφατα.
Άλλο πέρασα ένα ΣΚ.
Άλλο πήγα για την εμπειρία.
Άλλο πήγα όταν βγήκαν τα λουκάνικα.
Έχετε μπερδέψει τα τζιτζίκια με τα τζατζίκια εδώ μέσα!
Αλλοι πανε χρονια και ακομα ειναι το ιδιο επικίνδυνοι ομως
 
Δεν υπήρχαν social media τότε ... μόνο περιφορά στα χωριά και στα καφενεία κάτι που γίνονταν κατά κόρον και με πολύ μικρότερα θηράματα ... απλά τα μέσα αυτοπροβολής άλλαξαν.

Τι εννοείς κυνηγετικό επίπεδο ?
Την υποτίμηση, τις βρισιές και προσβολές που μοίραζαν αφειδώς και κατά ριπάς ?
Ή οι τσακωμοί ?
Αυτά έχουν μείνει σε εμένα από τους παλιούς ...
Μπορεί να έπεσα και στις περιπτώσεις όμως ... ίσως να μην ήταν όλοι έτσι.
Μην τα γενικεύουμε .... οι εμπειρίες του καθενός είναι διαφορετικές.

Οι εποχές αλλάζουν.
Κάποτε έκανες 2 μέρες να βρεις το σκυλί, δεν υπήρχαν κινητά, δεν υπήρχαν gps, δεν υπήρχε καμία επικοινωνία.
Ήταν πιο σκληρό το κυνήγι, σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

Που την βλέπεις όμως την "κατάντια" στα σημερινά κυνήγια αγριόχοιρου ?
Τι σε ενοχλεί εσένα προσωπικά ?
Η "κατάντια" σαν λέξη δεν λέει τίποτα ... μόνο ένα υποτιμητικό σχόλιο ε
Οτι είχα να πω το είπα.. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 
Καλα ναι... Εχω κ εγώ ονόματα να σου πω με ιστορία. Πολλά μάλιστα...
για πες!!!
Μην τα μπερδευεις.... Άλλο κρυψινοες... άλλο μοιράζονταν τις εμπειρίες.... άλλο ..κυνήγι σουπα που μέσα από το διαδίκτυο καλουμε κάθε καρυδιάς καρυδι. Τι συγκρίνεις τι λες?
"κυνήγι σούπα", "κάθε καρυδιάς καρύδι"; από που βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα;
το γεγονός ότι έβαλα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ μέχρι του ότι είπα κάποιοι να έρθουν ΑΟΠΛΟΙ δεν σου λέει τίποτα;
ΜΠΕΡΔΕΥΣΑΙ φίλε ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ άσχημα......

Συγκρίνεις τους παλιους αληθινους κυνηγους με το συγχρονο κυνήγι..... ? Ανεβαζαν οι παλιοι στα social που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα? Έτσι απλά για να προβληθουν?
Ποιος ανέβασε στα σοσιαλ και ποιος προβάλλεται;
Προβολή έζησα πιτσιρικάς όταν τα γυρνούσαμε στα χωριά πάνω στα καπώ!!! Όχι τώρα!!!
Αλλά το ζόρι σου φαίνεται στην φράση που έγραψες: "που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα?"
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ, αν εσύ φοβάσαι μην έρθουν οι άλλοι και σου φανε τα θηράματα!

Εννοείτε μοιράζονταν εμπειρίες, εννοείτε μάθαιναν τους νέους στην παρέα,
και πως έμπαιναν οι νέοι στην παρέα οεο;
εννοείτε είχαν κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί.
κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί;;;; εγώ βλέπω ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ!!! πιο ενημερωμένοι, πιο νομοταγείς, πιο μορφωμένοι, πιο σωστοί απέναντι στο θήραμα..... υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις!
το ξαναλέω: ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ
Και όσον αφορά τους παλιούς, εμείς έχουμε ρίζες στην παράδοση του γουρουνο - κυνήγιού ΠΡΙΝ την απελευθέρωση του 1912.

Ειναι ιεροσυλία να συγκρίνεις εκείνα τα σκληρά κυνήγια με την σημερινή κατάντια...
Που συνέκρινα εκείνα τα "σκληρά κυνήγια" με τα σημερινά;
στο ξαναλέω: ΜΠΕΡΔΕΥΣΑΙ φίλε ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ άσχημα......
"κατάντια" ;;;
Αν εσύ πιστεύεις πως είναι "κατάντια" το κυνήγι σήμερα, τότε ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ;


για απάντησέ μου μόνο σε αυτό:
ένας νέος (ή παλιός) κυνηγός που θέλει να πάει ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ για γουρούνι τι πρέπει να κάνει;
μόνο μην μου πεις να σκάσει το 50αρικο στον πονηρίδη!!!!


* βρε μπελά που βρήκα!!!!! .hair.
 
Καλα ναι... Εχω κ εγώ ονόματα να σου πω με ιστορία. Πολλά μάλιστα... Μην τα μπερδευεις.... Άλλο κρυψινοες... άλλο μοιράζονταν τις εμπειρίες.... άλλο ..κυνήγι σουπα που μέσα από το διαδίκτυο καλουμε κάθε καρυδιάς καρυδι. Τι συγκρίνεις τι λες?
Συγκρίνεις τους παλιους αληθινους κυνηγους με το συγχρονο κυνήγι..... ? Ανεβαζαν οι παλιοι στα social που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα? Έτσι απλά για να προβληθουν? Εννοείτε μοιράζονταν εμπειρίες, εννοείτε μάθαιναν τους νέους στην παρέα, εννοείτε είχαν κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί. Ειναι ιεροσυλία να συγκρίνεις εκείνα τα σκληρά κυνήγια με την σημερινή κατάντια...
Οι παλιοι δεν ανεβαζαν στα σοσιαλ.
Τα κρεμαγαν σε καπο, καθρεπτες, παμπριζ, και περναγαν πο καθε πλατεια και καθε γειτονια του χωριου!!!!!!
 
κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια προφανώς

σαφώς και δεν βάζεις οποιοδήποτε στην ομάδα
όπως και στο ποδόσφαιρο κάνεις τις μεταγραφές που ταιριάζουν
αλλά εδώ δεν μιλάμε γι αυτό
δες και το μήνυμα του Άλεξ


ποιές "παλαιότερες ίσως και "σκληρότερες" άγραφες κυνηγετικές τακτικές";
θα σου πω μόνο το εξής: ο αείμνηστος Γκαιφυλλιας στην Κομοτηνή και ο Παραστατίδης στην Δράμα ήταν πρόθυμοι να δείξουν στους νέους! δεν σημαίνει ότι τους βαζανε στην ομάδα τους! αλλά δεν ήταν κρυψίνοες!!!
και μιλάμε ίσως για τους μεγαλύτερους γουρουνάδες στην Ελλάδα και τους αναφέρω ονομαστικά γιατί είχαμε επαφές μαζί τους και μοιράστηκαν εμπειρίες και "μυστικά" μαζί μας!
Έχω ένα παλιό τεύχος του "Κυνηγός&Φύση"που γράφει ένας φίλος του Γκαϊφύλλια,ένα αποχαιρετιστήριο κείμενο,πολύ συγκινητικό,για το τραγικό του, τέλος.
Αν μπορέσω να το σκανάρω,θα το ανεβάσω.
 
Έχω ένα παλιό τεύχος του "Κυνηγός&Φύση"που γράφει ένας φίλος του Γκαϊφύλλια,ένα αποχαιρετιστήριο κείμενο,πολύ συγκινητικό,για το τραγικό του, τέλος.
Αν μπορέσω να το σκανάρω,θα το ανεβάσω.
τώρα τι μου θύμισες..... 😢😢😢😢😢😢😢
 
Μάλλον οι περισσότεροι έχετε κοντή μνήμη για το τι γίνεται στα υπόλοιπα κυνήγια,ακόμα και στην τσίχλα το πολυπληθέστερο είδος.Θα μπορούσα να γράψω κατεβατο από παπαριές που γίνονται αλλά θα ήταν ένα κείμενο μανούλα για τον οικολόγο με το καναπεδοσκυλο που ψάχνει να μας σταυρώσει.Ασχετα με το είδος του κυνηγιού ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αυτός που χαλάει την σούπα.Ενας ματαιόδοξος με όπλο στο χέρι δεν έχει σημασία τι σημαδεύει.Οτι κάνει στο γουρούνι, λαγό, πέρδικα,παπί θα κάνει και στην ζωή του,είναι η πάστα του τέτοια.Αυτο που παρατηρώ όμως είναι ότι χάσαμε και την ανθρωπιά μας.Ενας συνάδελφος άνοιξε την πόρτα σε νέους κυνηγούς για να πάρουν ΜΥΡΩΔΙΑ από το κυνήγι του αγριογούρουνου και πέσαμε να τον φάμε λέγοντας τα χίλια μύρια.Πραγματικα δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση του ούτε δευτερόλεπτο.Αν είναι δυνατόν να σταματήσει κάπου εδώ όλο αυτό και να μιλήσουμε για το κυνήγι του αγριοχοιρου στο πεδίο και όχι στο παρασκήνιο, κουράζουμε κόσμο.
 
Ενας συνάδελφος άνοιξε την πόρτα σε νέους κυνηγούς για να πάρουν ΜΥΡΩΔΙΑ από το κυνήγι του αγριογούρουνου και πέσαμε να τον φάμε...
Κι εκεί που λέγαμε ότι βρέθηκε ένας άνθρωπος να μας ξεστραβώσει λιγάκι και μάλιστα χωρίς αυτός να έχει το παραμικρό κέρδος από αυτό…

…ξανά στο μηδέν, και σαν να μη φτάνει αυτό ρούπι δεν θα κάνει άνθρωπος που σκέφτηκε σαν τον Μάριο!!! Ε ρε σκοτάδι που βλέπω μπροστά μας…
 
Μάλλον οι περισσότεροι έχετε κοντή μνήμη για το τι γίνεται στα υπόλοιπα κυνήγια,ακόμα και στην τσίχλα το πολυπληθέστερο είδος.Θα μπορούσα να γράψω κατεβατο από παπαριές που γίνονται αλλά θα ήταν ένα κείμενο μανούλα για τον οικολόγο με το καναπεδοσκυλο που ψάχνει να μας σταυρώσει.Ασχετα με το είδος του κυνηγιού ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αυτός που χαλάει την σούπα.Ενας ματαιόδοξος με όπλο στο χέρι δεν έχει σημασία τι σημαδεύει.Οτι κάνει στο γουρούνι, λαγό, πέρδικα,παπί θα κάνει και στην ζωή του,είναι η πάστα του τέτοια.Αυτο που παρατηρώ όμως είναι ότι χάσαμε και την ανθρωπιά μας.Ενας συνάδελφος άνοιξε την πόρτα σε νέους κυνηγούς για να πάρουν ΜΥΡΩΔΙΑ από το κυνήγι του αγριογούρουνου και πέσαμε να τον φάμε λέγοντας τα χίλια μύρια.Πραγματικα δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση του ούτε δευτερόλεπτο.Αν είναι δυνατόν να σταματήσει κάπου εδώ όλο αυτό και να μιλήσουμε για το κυνήγι του αγριοχοιρου στο πεδίο και όχι στο παρασκήνιο, κουράζουμε κόσμο.
Ξεμπροστιαζεται κόσμος....πιο εύστοχα‼️αλλά κ πάλι....το θέμα εδώ περιμέναμε❓
 
για πες!!!

"κυνήγι σούπα", "κάθε καρυδιάς καρύδι"; από που βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα;
το γεγονός ότι έβαλα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ μέχρι του ότι είπα κάποιοι να έρθουν ΑΟΠΛΟΙ δεν σου λέει τίποτα;
ΜΠΕΡΔΕΥΣΑΙ φίλε ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ άσχημα......


Ποιος ανέβασε στα σοσιαλ και ποιος προβάλλεται;
Προβολή έζησα πιτσιρικάς όταν τα γυρνούσαμε στα χωριά πάνω στα καπώ!!! Όχι τώρα!!!
Αλλά το ζόρι σου φαίνεται στην φράση που έγραψες: "που χτυπησαν κ που κράτα θήραμα?"
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ, αν εσύ φοβάσαι μην έρθουν οι άλλοι και σου φανε τα θηράματα!


και πως έμπαιναν οι νέοι στην παρέα οεο;

κυνηγετικό επίπεδο οι παλιοί;;;; εγώ βλέπω ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ!!! πιο ενημερωμένοι, πιο νομοταγείς, πιο μορφωμένοι, πιο σωστοί απέναντι στο θήραμα..... υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις!
το ξαναλέω: ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ
Και όσον αφορά τους παλιούς, εμείς έχουμε ρίζες στην παράδοση του γουρουνο - κυνήγιού ΠΡΙΝ την απελευθέρωση του 1912.


Που συνέκρινα εκείνα τα "σκληρά κυνήγια" με τα σημερινά;
στο ξαναλέω: ΜΠΕΡΔΕΥΣΑΙ φίλε ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ άσχημα......
"κατάντια" ;;;
Αν εσύ πιστεύεις πως είναι "κατάντια" το κυνήγι σήμερα, τότε ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ;


για απάντησέ μου μόνο σε αυτό:
ένας νέος (ή παλιός) κυνηγός που θέλει να πάει ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ για γουρούνι τι πρέπει να κάνει;
μόνο μην μου πεις να σκάσει το 50αρικο στον πονηρίδη!!!!


* βρε μπελά που βρήκα!!!!! .hair.
Εσυ βρήκες μπελά........? Το δικό σου ζόρι παντως φαινεται απ'το κατεβατο σου...
 
Οι παλιοι δεν ανεβαζαν στα σοσιαλ.
Τα κρεμαγαν σε καπο, καθρεπτες, παμπριζ, και περναγαν πο καθε πλατεια και καθε γειτονια του χωριου!!!!!!
Καλύτερο εκείνο. Ο κόσμος θαυμαζε ένα Κάπρι στο καπό. Δεν έβριζε όπως τώρα στις οθόνες.
 
Διαδυκτιακό κάλεσμα σε παρεα γουρουναδων....... λίγο κάπως μου ακουγεται......!
Για τα δεδομένα των περιοχων μου, και από παρεες τουλάχιστον παλιες κ δυνατές στον τομέα.... Εδώ καλά καλά δεν μπαίνει άτομο γνωστό που το ξέρουν επειδή πχ στο παρελθον είχε κάνει την εξής μαλα.... α.
Τέλος παντων καλή κ η παραφιλολογία αλλά προσωπικά , χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν , προτιμώ λίγο τις παλαιότερες ίσως και "σκληρότερες" αγραφες κυνηγετικές τακτικές .
Το παραπανω έγραψα....... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ..
Επίσης έγραψα.... ΚΑΠΩΣ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ.
Επίσης έγραψα τι ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΓΩ....!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top