Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτην την αισθηση είχα και εγω κατα το ρέλιασμα , λαδι βάζω σε όλους γιατι τα στροφεία ειναι καινούργια
Τα συγκεκριμενα εχουν ενα θεματακι στην αρχη.Μεχρι να κανουν πατινα.Αφηνουν γραμμες στο πλαστικο και ψιλοδαγκωνουν.Μπορεις να επισπευσεις το εσωτερικο γυαλισμα τους με ψιλη αλοιφη φαναρτζηδων.
Το στρογγυλο ειναι απαιτητικο κλεισιμο,ας φαινεται απλο κι ευκολο!
 
Βαγγέλη,
Η κακή εμφάνιση στους κάλυκες με το στρογγυλό ρέλι μπορεί να οφείλεται:
- Στις πολλές στροφές του δράπανου (εάν κλείνεις με δράπανο)
- Στην πέρα του κανονικού διάρκεια του ρελιάσματος (είτε κλείνεις με δράπανο είτε με μηχανή ρελιάσματος)
- Στην έλλειψη λίπανσης.
Ευχαριστώ θα προσπαθήσω να τα δω ενα ενα
 
Καλημέρα , επειδή μια αγωνία την έχω κατέβηκα το πρωί πριν έρθω στο μαγαζί για να ρελιάσω μερικά φυσιγγια. Κατέβασα τις στροφές στο δράπανο στις 500 , δεν τσιγκουνεύτηκα το λάδι και πάτησα με μια σταθερή κίνηση για 1-2 δευτέρα. Η εικόνα εξωτερικά είναι καλή , το πλαστικό δεν έχει σημάδια , εκδορές ή φουσκώματα. Στο εσωτερικό όμως σε όλους τους κάλυκες υπάρχουν μικρά σημάδια σαν δαγκώματα , όχι σε όλη την περιφέρεια αλλά ανά διαστήματα και όχι ίδιος αριθμός σε όλους τους κάλυκες.
upload an image
image upload without registration
 
Βαγγελη καλημερα!
Προσπαθησε το με την αλοιφη που λεγαμε χτες.Χρησιμοποιησε εναν ρελιασμενο,ηδη,καλυκα.Βαλε αλοιφη στα χειλη του και εφαρμοσε το στροφειο σα να ρελιαζεις.Κανε το μερικες φορες και ξαναδοκιμασε σε καινουριο καλυκα.Ας ειναι αδειος.Μην το παρακανεις!;)
 
Αμε, τα παντα.

Καλυκας Fiocchi T2 ημιδιαφανος, καψουλι cx2000, βυσμα gualandi 19, ΜΒ32 1.7gr, 33γρ Ν06 (2,6mm), κλεισιμο αστερι, και ρελιασμα στα 57,7 περιπου.

Το οπλο της δοκιμης ειναι το 687 της υπογραφης μου, με αυλους 18.6 και τσοκ LM. Αποσταση περιπου 33-34 μετρα. Λακτισμα εξαιρετικο, ακομα και με τη ζεστη του χτεσινου απογευματος.

Γιαννη, η συνταγη που εριξα προχτες, διορθωμενη.
 
Αναλογως στο μετρικο!
Αν απο το 2,5 πας στο 2,6 ,στη διαμετρο,ποση διαφορα εχεις?
Θελω να πω πως αλλαζοντας νουμερο προς τα πανω η κατω,κατι προσδοκεις!Αφου ακολουθουμε την ιταλικη κλιμακα και ζηταω ΑΥΤΟ γιατι μου πουλας,και καλα,ΑΥΤΟ σε αλλη κλιμακα?Αν ηθελα 2,6mm,θα ζητουσα...#61/2!;)
 
Καλημέρα , επειδή μια αγωνία την έχω κατέβηκα το πρωί πριν έρθω στο μαγαζί για να ρελιάσω μερικά φυσιγγια. Κατέβασα τις στροφές στο δράπανο στις 500 , δεν τσιγκουνεύτηκα το λάδι και πάτησα με μια σταθερή κίνηση για 1-2 δευτέρα. Η εικόνα εξωτερικά είναι καλή , το πλαστικό δεν έχει σημάδια , εκδορές ή φουσκώματα. Στο εσωτερικό όμως σε όλους τους κάλυκες υπάρχουν μικρά σημάδια σαν δαγκώματα , όχι σε όλη την περιφέρεια αλλά ανά διαστήματα και όχι ίδιος αριθμός σε όλους τους κάλυκες.
upload an image
image upload without registration
Γιάννη,
Τα μικρά σημαδάκια σαν δαγκώματα είναι φυσιολογικά εάν γεμίζεις με κάλυκες που έχουν φρεζαρισμένα χείλη και η αποστολή τους είναι για αστεροειδές κλείσιμο.
Επίσης τσεκάρισε το νούμερο του στροφείου και το μέγεθος του κλεισίματος που κάνει.
Από την φωτογραφία βλέπω να είναι τουλάχιστον το Νο. 3 (ίσως και Νο.4 που είναι για μονόβολα)
Δοκίμασε με το Νο. 2 (εφόσον το έχεις) διατήρησε όλα τα άλλα ίδια και θα βελτιωθεί ακόμη περισσότερο το ρέλιασμα.
Ξαναμιλάμε
 
Γιάννη,
Τα μικρά σημαδάκια σαν δαγκώματα είναι φυσιολογικά εάν γεμίζεις με κάλυκες που έχουν φρεζαρισμένα χείλη και η αποστολή τους είναι για αστεροειδές κλείσιμο.
Επίσης τσεκάρισε το νούμερο του στροφείου και το μέγεθος του κλεισίματος που κάνει.
Από την φωτογραφία βλέπω να είναι τουλάχιστον το Νο. 3 (ίσως και Νο.4 που είναι για μονόβολα)
Δοκίμασε με το Νο. 2 (εφόσον το έχεις) διατήρησε όλα τα άλλα ίδια και θα βελτιωθεί ακόμη περισσότερο το ρέλιασμα.
Ξαναμιλάμε
Καλησπέρα, Βαγγέλης και εγώ. Στροφεία αγόρασα δύο ατσάλινα του Λανάρα ,ένα για αστέρι και ένα για στρογγυλό ρέλι ,έχει μια λακκούβα στην βάση πάνω για να το ξεχωρίζεις) και χρησιμοποιώ αυτό που προβλέπεται κάθε φορά . Οι κάλυκες είναι φρεζαρισμένοι και αμέλησα να πάρω εργαλείο για να τους κόβω, οπότε τους χρησιμοποιώ ως έχουν.
 
Καλησπέρα, Βαγγέλης και εγώ. Στροφεία αγόρασα δύο ατσάλινα του Λανάρα ,ένα για αστέρι και ένα για στρογγυλό ρέλι ,έχει μια λακκούβα στην βάση πάνω για να το ξεχωρίζεις) και χρησιμοποιώ αυτό που προβλέπεται κάθε φορά . Οι κάλυκες είναι φρεζαρισμένοι και αμέλησα να πάρω εργαλείο για να τους κόβω, οπότε τους χρησιμοποιώ ως έχουν.
Βαγγέλη (συγνώμη που εκ παραδρομής σου άλλαξα το όνομα).
Τότε με τους συγκεκριμένους κάλυκες και τα εργαλεία που διαθέτεις, νομίζω ότι έχεις πάρει το καλύτερο αποτέλεσμα το οποίο όπως βλέπω είναι ικανοποιητικό.
 
Τρεις βιαστικές τουφεκιές με γεμίσεις της PSB1 στα χαμηλά της όρια , αρκετά ξερές σαν αίσθηση ,με 30 βαθμούς θερμοκρασία και υγρασία πάνω από 60%, αλλά μου άρεσαν περισσότερο απο αυτές στο 1,70 και 1,75.
Super pose Miroku 2 άστρα σταθερό τσοκ, 35 μέτρα απόσταση.
1. PSB1-1,65/ 31gr No9/ Nobel sport με 688/ GUALANDI SUPERG 25/ στρογγυλό ρέλι
image hosting site
2. PSB1-1,65/ 32gr No9/ Nobel sport με 688/ GUALANDI SUPERG 25/ στρογγυλό ρέλι
image url
3. PSB1-1,65/ 32gr No8/ Nobel sport με 688/ CHEDDITE AQUILA 24/ στρογγυλό ρέλι
image hosting 10mb limit
Θα τις ρίξω ξανά αύριο πρωί με το άλλο όπλο.....για να δούμε....
 
Τρεις βιαστικές τουφεκιές με γεμίσεις της PSB1 στα χαμηλά της όρια , αρκετά ξερές σαν αίσθηση ,με 30 βαθμούς θερμοκρασία και υγρασία πάνω από 60%, αλλά μου άρεσαν περισσότερο απο αυτές στο 1,70 και 1,75.
Super pose Miroku 2 άστρα σταθερό τσοκ, 35 μέτρα απόσταση.
1. PSB1-1,65/ 31gr No9/ Nobel sport με 688/ GUALANDI SUPERG 25/ στρογγυλό ρέλι
image hosting site
2. PSB1-1,65/ 32gr No9/ Nobel sport με 688/ GUALANDI SUPERG 25/ στρογγυλό ρέλι
image url
3. PSB1-1,65/ 32gr No8/ Nobel sport με 688/ CHEDDITE AQUILA 24/ στρογγυλό ρέλι
image hosting 10mb limit
Θα τις ρίξω ξανά αύριο πρωί με το άλλο όπλο.....για να δούμε....
Βαγγελη εχω την εντυπωση μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια οτι η αποτυπωση της τουφεκιας στο χαρτονι μου δειχνει περισσοτερο ενα τριαροτεσσαρι τσοκακι παρα δυαρι..... Δοκιμασε να φτιαξεις και κυκλο στα 76
 
Νομίζω οτι κάτι κατάφερα τελικά με την PSB1 . Τελευταία δοκιμή στο 1,65 με 31 γρ , αυτή τη φορά έσφιξα το τσόκ στο IM ή 3/4 , απόσταση πάλι 35 μέτρα αλλά επειδή δεν είχα χρόνο έβαλα τον στόχο με υψομετρική διαφορά, ψηλότερα από μένα στον λόφο, όπου βρήκα δηλαδή..... Έριξα ένα και σε ένα περιστέρι και αν και ήταν γεμισμένο με 9αρια το πήρα ακαριαία .
free jpeg images
 
Το 80% από τις τουφεκιες σου είναι λίγο δεξιά ή είναι ιδέα μου;
Στα 25 μέτρα αν πήγαινε αυτό το νέφος από σκάγια σε χήνα, θα έπεφτε.
 
Το 80% από τις τουφεκιες σου είναι λίγο δεξιά ή είναι ιδέα μου;
Στα 25 μέτρα αν πήγαινε αυτό το νέφος από σκάγια σε χήνα, θα έπεφτε.
Δεν είναι η ιδέα σου αλλά με ανοιχτά τσοκ σε αυτή την απόσταση δεν μπορούσα να δω το κέντρο της τουφεκιάς. Στον πίνακα του σκοπευτηριου που είχα ριξει δυο τουφεκιες απο κοντινη αποσταση δεν ειδα κατι τετοιο. θα το ξαναδω παντως .
 
Last edited:
Καλημέρα , επειδή μια αγωνία την έχω κατέβηκα το πρωί πριν έρθω στο μαγαζί για να ρελιάσω μερικά φυσιγγια. Κατέβασα τις στροφές στο δράπανο στις 500 , δεν τσιγκουνεύτηκα το λάδι και πάτησα με μια σταθερή κίνηση για 1-2 δευτέρα. Η εικόνα εξωτερικά είναι καλή , το πλαστικό δεν έχει σημάδια , εκδορές ή φουσκώματα. Στο εσωτερικό όμως σε όλους τους κάλυκες υπάρχουν μικρά σημάδια σαν δαγκώματα , όχι σε όλη την περιφέρεια αλλά ανά διαστήματα και όχι ίδιος αριθμός σε όλους τους κάλυκες.
upload an image
image upload without registration
Βαγγέλη καλησπέρα μια ακόμη παραδοχή είναι να πάρεις λίγο ντουκοχαρτο 1000 και βάζοντας του λίγο brasso η silvo να το τοποθετήσεις στο στροφειο καθώς γυρίζει για να το γυαλισεις έτσι με τον καιρό δεν θα έχεις εσωτερικό δάγκωμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top