Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο είναι σωστό και ασφαλές να χρησιμοποιούμε φυσιγγια τα οποία φλερτάρουν στα όρια; (στα αναγραφόμενα πιστοποιημενα τουλάχιστον)?
Οχι και θα πρεπει να τα ριχνουμε μονο σε δυσκωλες συνθικες εκει που τα αλλα κλανουν και μονο οποτε σωστη χρηση θα ελεγα εγω εκει ερχοντε στα ιδια επεπιδα με τα κανονικα
 
Εσύ θα με κάνεις να πάρω δράμια μόνο και μόνο για δοκιμές με τις ταχύτητες που βγάζεις!!!!.shake hands.
Εγω ειμαι ακομα "μικρος" για τρελα πραγματα να ρωτησεις τον δικο σας μπουρλοτιερη !! Τον πλερωνοΓιαννη !!
 
Πολύ δύναμη, στο περίπου τα bar, μεγάλη ταχύτητα, μεγάλη ανάκρουση ... Αποτελεσματικά μεν, (αν είναι σταθερά), δεν το συζητώ, αλλά για γουρούνια μέχρι 60 κιλά καθαρό που συνήθως είναι τα μεγαλύτερα που σκοτώνουμε εδώ Δημήτρη το θεωρώ υπερβολή.

Πόσο μεγάλα γουρούνια βαράτε εσείς ;;; ... ακούω κάτι κιλά και τρελαίνομαι.
Τα δικα μου εγω τα υπολογιζω στα 900 μπαρ γιατι ειναι εργοστασιακη γομωση λιγο πιραγμενη !! Εδω τα γουρουνια ειναι μεγαλα λογο οτι τρωνε καλα !! Εχουν γαμησει ολες τις ελιες και τα χωραφια !! Δεν μπορω να σου πω ποσο ειναι τα πιο μεγαλα γιατι δεν ζηγιζουμε κανενα ! Αλλα μπορω να σου πω οτι και ενα δραμι να το βαλεις στα 50-60 μετρα θα το κρατησεις !!!! IMG_20220115_160959_0.jpg
Αυτη η σκροφα ειχε φαει ενα δραμι στα 120 βηματα στο αριστερο καπουλι και εμεινε εκει ζωντανη μεν αλλα δεν πηγε πουθενα !! Μετα πηγα και την αποτελειωσα γιαυτο της βγηκε και το ματι !! Μετα ειδα οτι ειχε προχωρησει το δραμι μεχρι τη σπονδηλικη ! Αυτο ηταν ενα 8 βολο 9,5 με 430μ/δ
 
τα hoghammer μου λενε οτι ειναι καλα
Δοκιμασμένα ... είναι καλά ...
Είχα την εντύπωση ότι ήταν 00 και δεν τα έπαιρνα ... μόλις είδα από παιδιά εδώ ότι είναι 000 τα πήρα ...
Κάνουν κηδείες.

Το θέμα είναι ότι δεν τα βρίσκω στο site της Rem.

Στο κουτί γράφουν "Proudly Made In USA" και "CIP"
.hair.

Άρα καταλαβαίνω ότι ή κατασκευάζονται USA με πιστοποίηση CIP (δύσκολο το κόβω) για εξαγωγή στην Ευρώπη ή η Rem έχει δώσει τα δικαιώματα σε κανέναν Ιταλό, Ισπανό και γεμίζουν αυτοί.

Όπως και να είναι, είναι αξιόλογο φυσίγγι οπότε το που γεμίστηκαν μου είναι αδιάφορο.
 
Δοκιμασμένα ... είναι καλά ...
Είχα την εντύπωση ότι ήταν 00 και δεν τα έπαιρνα ... μόλις είδα από παιδιά εδώ ότι είναι 000 τα πήρα ...
Κάνουν κηδείες.

Το θέμα είναι ότι δεν τα βρίσκω στο site της Rem.

Στο κουτί γράφουν "Proudly Made In USA" και "CIP"
.hair.

Άρα καταλαβαίνω ότι ή κατασκευάζονται USA με πιστοποίηση CIP (δύσκολο το κόβω) για εξαγωγή στην Ευρώπη ή η Rem έχει δώσει τα δικαιώματα σε κανέναν Ιταλό, Ισπανό και γεμίζουν αυτοί.

Όπως και να είναι, είναι αξιόλογο φυσίγγι οπότε το που γεμίστηκαν μου είναι αδιάφορο.
Κοίτα να τα στέλνεις εκεί που πρέπει και άσε την μήτρα.yel.
 
Δοκιμασμένα ... είναι καλά ...
Είχα την εντύπωση ότι ήταν 00 και δεν τα έπαιρνα ... μόλις είδα από παιδιά εδώ ότι είναι 000 τα πήρα ...
Κάνουν κηδείες.

Το θέμα είναι ότι δεν τα βρίσκω στο site της Rem.

Στο κουτί γράφουν "Proudly Made In USA" και "CIP"
.hair.

Άρα καταλαβαίνω ότι ή κατασκευάζονται USA με πιστοποίηση CIP (δύσκολο το κόβω) για εξαγωγή στην Ευρώπη ή η Rem έχει δώσει τα δικαιώματα σε κανέναν Ιταλό, Ισπανό και γεμίζουν αυτοί.

Όπως και να είναι, είναι αξιόλογο φυσίγγι οπότε το που γεμίστηκαν μου είναι αδιάφορο.
Ετσι αφου σου κανει τα κεφια μη το ψαχνεις αντι να ειμαστε ξενιαστοι δηλδη που ειναι καλα και σταθερα να σπαμε το κεφαλι μας για αλλα βαρατα και αν κατι δε παει καλα θα το χειρουργισεις αχαχαχαχα
 
Τα δικα μου εγω τα υπολογιζω στα 900 μπαρ γιατι ειναι εργοστασιακη γομωση λιγο πιραγμενη !! Εδω τα γουρουνια ειναι μεγαλα λογο οτι τρωνε καλα !! Εχουν γαμησει ολες τις ελιες και τα χωραφια !! Δεν μπορω να σου πω ποσο ειναι τα πιο μεγαλα γιατι δεν ζηγιζουμε κανενα ! Αλλα μπορω να σου πω οτι και ενα δραμι να το βαλεις στα 50-60 μετρα θα το κρατησεις !!!! View attachment 46056
Αυτη η σκροφα ειχε φαει ενα δραμι στα 120 βηματα στο αριστερο καπουλι και εμεινε εκει ζωντανη μεν αλλα δεν πηγε πουθενα !! Μετα πηγα και την αποτελειωσα γιαυτο της βγηκε και το ματι !! Μετα ειδα οτι ειχε προχωρησει το δραμι μεχρι τη σπονδηλικη ! Αυτο ηταν ενα 8 βολο 9,5 με 430μ/δ
Με το ποζε baikal τα κυνηγάς?
 
Νομίζω ότι για Ελλάδα που κυνηγάμε τα γουρούνια κυρίως με δραμια, ακόμη και σε μεσαίες αποστάσεις, δηλαδή 50,60 μέτρα, θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε τέτοια φυσίγγια όπως του Δημήτρη, δηλαδή 6βολα με δραμια 8,6 ή 9,1 χιλιοστών, και πολύ ψηλών ταχυτήτων, με όλη μας την προσπάθεια να αποσκοπεί στην μεγάλη συγκέντρωση σε αυτές τις αποστάσεις. Τα δραμια έχουν καθιερωθεί από παλιά για κοντινές βολές έως 25 ή 30 μέτρα το πολύ και γιαυτό έφτιαχναν βαριές γομώσεις με πολλές μπίλιες και με μαλλινόταπες γιατί τα ήθελαν για βολές σε θηράματα που τρέχουν και η διασπορά ήταν επιθυμητή
 
Δυο δοκιμες με ΡΕΜΙΚΤΟΝ -ΝΙΤΡΟ -ΜΑΓΚΝΟΥΜ....
Η πρωτη δοκιμη το γνησιο της Ρεμικτον....

Η δευτερη δοκιμη το σφαγμενο της Ρεμικτον που εκανα παρουσιαση ...το εκλεισα με υλικα του
σε Καλυκα ΣΕΝΤΙΤ Τ5- 12/76 με το καψουλι της ρεμικτον..... Εβαλα 1,5 γραμμαριο αλευρι και ρελιασα
στο ιδιο υψος που το ειχε η Ρεμικτον !!!

ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ...

εικόνα_Viber_2022-04-08_14-03-16-710.jpgεικόνα_Viber_2022-04-08_14-03-20-207.jpgεικόνα_Viber_2022-04-08_14-03-23-663.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top