Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τολη συγνώμη αν νόμισες πως σε κοντράρω ή το παίζω γνώστης, εννοούσα ότι ένα αργό φυσίγγι όπως τα Remington magnum, εμπιστεύεται την πυρίτιδα που έχει, και έχει αποδειχθεί πως τα 365 αρχική σε καλό καιρό δεν θα γίνουν 300 αρχική σε κρύο με υγρασία, ενώ σε ευρωπαικο φυσίγγι με 400 αρχική μπορεί να συμβεί.
 
Εμενα οι ''μεγαλες'' αρχικες στα χοντρα σκαγια μου αρεσουν !!!
Γιατι 1ον δεν ρισκαρω να χασω το θηραμα απο διατρηση...2ον μου εμπνεει σιγουρια...
Και το δει οχι μονο στον κυνηγοτοπο αλλα και στις δοκιμες μου !!!
Οταν με V1,5-418 -20m/s και αυτην τη ταχυτητα βγαζω στα 50 μετρα 65-68 % συγκεντρωση με Ν4,5
+ 4 χιλιοστα διατρηση....Για μενα σημαινει....οτι εχω μενουσες....παραμενουσες...και τον Αδη με τα λειψανα !!!
Οποτε ακολουθω την δικη μου ''γραμμη'' .....και τα υπολοιπα απλα τα διαβαζω...Ας κανει ο Αμερικανος
οτι γουσταρει....Χωρις να τον υποτιμω !!!
 
Δείτε δοκιμή σε φυσίγγια ενκλιματισμενα για 24 ώρες σε βλητικο σταθμό σε+55 ,+24,5. ,-22° c. Οι μέσοι όροι από 5 φυσίγγια κάθε φορά είναι : mbx32 ,33gr στους +55. 409m/s και 732 bar. Στους +24,5. 396 και 591. Στους-22 357 και 428. Η s4, 33gr. Στους +55. 385m/s και601. Στους +24,5 394 και 606. Στους-22. 353 και 461.
Λευτέρη καλησπέρα. Καταλαβαίνω τις διακυμάνσεις της mb32 και στους συν 55 και στους -22...αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι για την s4... Γιατί έπεσε κατά 9m/s και 5 bar στους +55;
 
Το 3 αρι εδω στα μερη μου δεν ειναι υπερβολη απλα πρεπει να ανεβεις σε γραμμαρια
Τίποτα σε χοντρό δεν είναι υπερβολή.
Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή είναι η μοναδική λύση.
4/0 έριχνα μια μέρα σε παπιά που δεν κατέβαιναν με τίποτα.
Μαϊμού ξεμαϊμού Imperial, τα παπάκια τα πήρα.

IMG_20220406_005935~2.jpg
 
Τίποτα σε χοντρό δεν είναι υπερβολή.
Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή είναι η μοναδική λύση.
4/0 έριχνα μια μέρα σε παπιά που δεν κατέβαιναν με τίποτα.
Μαϊμού ξεμαϊμού Imperial, τα παπάκια τα πήρα.

View attachment 46356
Μαϊμούδες ιμπεριαλ... είχα πάρει 30€ τα μπλε και όταν έμαθα ότι είναι απομίμηση.. τα έριχνα στις μπεκάτσες... παντός καλα βαραγαν.
 
Μαϊμούδες ιμπεριαλ... είχα πάρει 30€ τα μπλε και όταν έμαθα ότι είναι απομίμηση.. τα έριχνα στις μπεκάτσες... παντός καλα βαραγαν.
Τα έχω βάλει ήδη στην τσάντα για Αθήνα, όποτε πάω.
Και τα αντίστοιχα #6.
Και καμιά 15αριά άλλα.
Βλητικές δοκιμές ... Προσεχώς ...
 
Τολη συγνώμη αν νόμισες πως σε κοντράρω ή το παίζω γνώστης, εννοούσα ότι ένα αργό φυσίγγι όπως τα Remington magnum, εμπιστεύεται την πυρίτιδα που έχει, και έχει αποδειχθεί πως τα 365 αρχική σε καλό καιρό δεν θα γίνουν 300 αρχική σε κρύο με υγρασία, ενώ σε ευρωπαικο φυσίγγι με 400 αρχική μπορεί να συμβεί.
Ρε φιλε μου ειπα εγω κατι αλλο δε ξερω και αυτο λεω προτιμω ενα δυνατο για τα δυσκωλα που θα γινει κανονικο λογο καιρου
 
Δεν έχω δει λόρδο ρε παιδιά να κυνηγά στους -15 ... Αν κάνω λάθος πείτε μου.
Μόνο εμάς μας έχει πατήσει το τρένο. :)
Θα σου στειλω φοτο δικια μου με τραγιασκα σε παγωμενα ρεματακια θα τρωω και καναπεδακια φασσας αχαχαχαχ
 
Τίποτα σε χοντρό δεν είναι υπερβολή.
Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή είναι η μοναδική λύση.
4/0 έριχνα μια μέρα σε παπιά που δεν κατέβαιναν με τίποτα.
Μαϊμού ξεμαϊμού Imperial, τα παπάκια τα πήρα.

View attachment 46356
Εγω σκετο 0 φοτο δεν εχει μου τελειωσαν
 
Διάβασα παραπάνω για mb32 - S4 κ θέλω να καταθέσω το εξης
Όσες φορές κατέβασα καντηλια κτλπ με σκαγιωμενους λαγούς, πέρδικες κ άλλα καλά θηραματα να φεύγουν σκαγιωμενα ήταν με mb32 σε συνθήκες υγρασίας κ όχι μόνο.
Η s4 δεν με πούλησε ποτέ.
Αυτα για νορμάλ σεταπ κ σε όποιες συνθήκες μπορεί να επικρατούν στο ΒΑ Αιγαίο.
Με ιδιογομωση αλλάζουν τα πράγματα κ ακόμα κ με psb1 ( σιχαίνεται την υγρασία) μπορεί να βγει κάτι καλό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top