Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τίποτα δεν φεύγει από εκεί Αλέξανδρε ούτε παπί ούτε και φάσα . Πάρα πολύ καλή τουφεκιά .
Απο εκει ουτε τσιχλα δεν φευγει, οχι παπι και φασσα...ηθελα να το συγκρινω με το spped 34 στα 36 μετρα στο ιδιο χαρτονι 64×65 και το gorilla εχει καλυτερη συγκεντρωση και 30 σκαγια περισσοτερα, παρα πολυ καλο φυσιγγι!!
 
Υπαρχουν μερικα που αφηνουν και μερικα που ειναι τελειως καθαρη η καννη,αμα ειναι χρωμιομενη δεν εχεις κανενα προβλημα απλως περνα 1 φορα την εβδομαδα την βουρτσα με πανι μεσα απο την καννη.
Ουτε με μαλλινη ουτε με μισοταπα εχω δει μολυβδωσεις..μονο με ελικοειδη...
Ρε συ Αλεξ ,
Ενω παρατηρω πως γουσταρεις τα σφιχτα τσοκ δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα δοκιμαζεις στα 35 μ.Αυτα τα τσοκ ριναι για αποστασεις ανω των 50 για ιδιαιτερες περιπτωσεις και ανοιχτο πεδιο.
Στα 35 και αρκετα παραπανω τα μαμα τσοκ σε καλυπτουν ανετα.
Εδω ανεβαζω μια στα 45 με 34γρ νο 7 και 3 αστρα


Αποστολε τι λεει??
Χαθηκες,ξαναρθες κ παλι με δοκιμες ασχολησε...yel.
Εχε ενα τουφεκι κ κυνηγα ρε καυμενε..
.yelling..yelling..yelling.
 
Ρε συ Αλεξ ,
Ενω παρατηρω πως γουσταρεις τα σφιχτα τσοκ δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα δοκιμαζεις στα 35 μ.Αυτα τα τσοκ ριναι για αποστασεις ανω των 50 για ιδιαιτερες περιπτωσεις και ανοιχτο πεδιο.
Στα 35 και αρκετα παραπανω τα μαμα τσοκ σε καλυπτουν ανετα.
Εδω ανεβαζω μια στα 45 με 34γρ νο 7 και 3 αστρα

[/QUOTE][/QUOTE]
Ειναι πολυ λιγες οι τουφεκιες φιλε που εχω στα 36 μετρα, το 90% ειναι 50+, απλα ηθελα να δω πως ειναι οι τουφεκιες στα 36 μετρα και τι περθωρια λαθους θα εχω...
 
[/QUOTE]
Ειναι πολυ λιγες οι τουφεκιες φιλε που εχω στα 36 μετρα, το 90% ειναι 50+, απλα ηθελα να δω πως ειναι οι τουφεκιες στα 36 μετρα και τι περθωρια λαθους θα εχω...[/QUOTE]
Οπως το εθεσες εχεις δικιο. Αν ξερεις πως ριχνει σε καθε αποσταση ειναι ωφελος.
Παντως καλο ειναι οταν μετρας συγκεντρωση το χαρτι σου να ειναι 1χ1 ;)
 
Παιδιά μία ερώτηση παρακαλώ: επειδή δεν έχω ρίξει ποτέ μου φυσίγγια με μισόταπα ή μάλλινη τάπα, θέλω να μου γράψετε (όσοι τα ρίχνετε) εάν αυτά τα φυσίγγια αφήνουν πιο πολλά κατάλοιπα στην κάννη (μολυβδώσεις κτλ.), συγκρινόμενα με τα κανονικά, με συγκεντρωτήρα... Υπάρχει κάποια διαφορά αξιόλογη ως προς αυτό μεταξύ των δύο τύπων φυσιγγίου, ή απλώς μια απ' τα ίδια και με τα δύο...;
Ευχαριστώ πολύ a priori!
Ποτέ δεν έχω δει μολυβδώσεις, ρίχνω αρκετά στο λαγό, tricolor 34 και δικά μου ιδιογόμωσης. Ακόμα και στις τσίχλες με ελικοειδή διασπορεα δεν άφηνε υπολείμματα από σκάγια νο10.
Εξαρτάται απο την ποιότητα των σκαγιών. Τα φυσίγγια με χαρτοπολτό ή μάλλινη τάπα δίνουν κατανομές με πολλά σκάγια ομοιόμορφα στον κύκλο, ακολουθούν κατά γράμμα το τσοκ. Φέτος σκέφτομαι να φτιαξω για φάσσες 32γρ Νο7 33γρ νο6.
 
Μια δοκιμουλα με gorilla 34 no6 36 μετρα χαρτι 64×65 και τσοκ goose.
3PeIXw1.jpg
Κανονικά....θα επρεπε να τα παίρνεις απ' τους βιοτέχνες!
 
Παιδιά μία ερώτηση παρακαλώ: επειδή δεν έχω ρίξει ποτέ μου φυσίγγια με μισόταπα ή μάλλινη τάπα, θέλω να μου γράψετε (όσοι τα ρίχνετε) εάν αυτά τα φυσίγγια αφήνουν πιο πολλά κατάλοιπα στην κάννη (μολυβδώσεις κτλ.), συγκρινόμενα με τα κανονικά, με συγκεντρωτήρα... Υπάρχει κάποια διαφορά αξιόλογη ως προς αυτό μεταξύ των δύο τύπων φυσιγγίου, ή απλώς μια απ' τα ίδια και με τα δύο...;
Ευχαριστώ πολύ a priori!
Νικόλα φέτος έριξα σε όλα τα κυνήγια και μισόταπα και diana , χωρίς να παρατηρήσω κάποια αξιόλογη διάφορα σε μολυβδωση στην κανη. Και με το δίκανο και με την καραμπίνα.
 
Ειναι πολυ λιγες οι τουφεκιες φιλε που εχω στα 36 μετρα, το 90% ειναι 50+, απλα ηθελα να δω πως ειναι οι τουφεκιες στα 36 μετρα και τι περθωρια λαθους θα εχω...[/QUOTE]
Οπως το εθεσες εχεις δικιο. Αν ξερεις πως ριχνει σε καθε αποσταση ειναι ωφελος.
Παντως καλο ειναι οταν μετρας συγκεντρωση το χαρτι σου να ειναι 1χ1 ;)[/QUOTE]
Το 64×65 Αποστολη το δοκιμασα μερικες φορες λογω ελλειψης 1×1 για να δω αποδοση τσοκ και φυσιγγιου, ηξερα δηλαδη οτι στα 36 μετρα θα ειχα πολυ μεγαλη συγκεντρωση, ολα εχουν τη σημασια τους αμα το ψαχνεις πολυ το θεμα.;)
 
Αλεξανδρε αφου το ψαχνεις γιατι δεν φτιαχνεις ενα πινακα ?
Σε ενα πινακα 1.25x1.25 θα εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα !!
Παιρνω χαρτονια απο τη δουλεια οποτε θελω 1×1 1.2×1.4 γενικα σε οτι διασταση θελω, αν και εχω σπιτι μερικα μεγαλα χαρτονια σημερα εριξα στο μικρο 64×65 γιατι υπηρχε λογος.
Εχω ολοκληρωμενη εικονα πλεον τουλαχιστον στα φυσιγγια φασσας απο 36 μεχρι 80+ μετρα με τοσες δοκιμες που εχω κανει, το μονο που αλλαζει ειναι η συγκεντρωση σε υψομετρο πανω απο 600 μετρα που θα ειναι ακομα πιο σφιχτη η τουφεκια, οι δοκιμες μου ειναι παντα στα 220 μετρα περιπου.
 
Μια δοκιμουλα με gorilla 34 no6 36 μετρα χαρτι 64×65 και τσοκ goose.
3PeIXw1.jpg
Αλέξη ωραία βολή....Γενικά το Νο6 μου αρέσει σε φυσίγγι των 34 & 36gr.....Τα gorilla τα έχω ακούσει κ από άλλους ότι δουλεύουν ωραία. Το μοναδικό Gorilla π έχω ρίξει είναι το Tecna Edition στα 35gr No:6 σε υδρόβιο κ μου άρεσε.....Βάλτο κάποια στιγμή και στα 45m να δούμε πως εξελίσετε αυτό το φυσίγγι στα +10 μέτρα παραπάνω....;)

(έχουν να πέσουν χαρταετοί την Καθαρά Δευτέρα).....sarcastic..sarcastic.
 
Αλέξη ωραία βολή....Γενικά το Νο6 μου αρέσει σε φυσίγγι των 34 & 36gr.....Τα gorilla τα έχω ακούσει κ από άλλους ότι δουλεύουν ωραία. Το μοναδικό Gorilla π έχω ρίξει είναι το Tecna Edition στα 35gr No:6 σε υδρόβιο κ μου άρεσε.....Βάλτο κάποια στιγμή και στα 45m να δούμε πως εξελίσετε αυτό το φυσίγγι στα +10 μέτρα παραπάνω....;)

(έχουν να πέσουν χαρταετοί την Καθαρά Δευτέρα).....sarcastic..sarcastic.
Το εχω ανεβασει Κωστα στα 47 μετρα καποιες σελιδες πιο πισω, 161 σκαγια στον κυκλο 76εκ ειχε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top