Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αξίζει να ξαναβάλω δυο δοκιμές που ειχα βάλει πριν χρόνια.
Μετάνιωσα αλλά ηταν αργα που δεν πήρα τότε οσα κουτιά είχε το μαγαζί προσφορά σε τιμή 5,5€
Η πρώτη ειναι με φυσιγγι NsSI DIAMOND sporting No 8 ,τσοκ 7,5/10 carlson porting και απόσταση 40μ.

rnb5n3I.jpg



Η δεύτερη και πάλι με φυσιγγι NSI Quattro diamond No 7,5 τσοκ 7,5/10 carlson porting και απόσταση 35 μ.
0CEQsci.jpg
πολυ ωραιες κατανομες ,ειναι σκληρα τα σκαγια?εχουν παραπανω αντιμονιο?
 
Μιας και είχαμε θέμα εχθές ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα του mezzo 28gr με choke 1* με το φίλο μας " Baikal75cm" έκανα μια δοκιμή σήμερα να μου/μας φύγει κ η περιέργεια διότι στο χαρτόνι δν είχα βάλει ποτέ ως τώρα τα εν λόγω φυσίγγια....
Όπλο Baikal mc 21-12 75cm (σταθερό) με αυλό 18,5

1) LAMBRO MEZZO 28gr No: 9,5 (choke 1* & απόσταση 30m)





Έβαλα και το mezzo30gr από περιέργεια.:cool:

2) LAMBRO MEZZO 30gr No: 9-10 (choke 1* & απόσταση 35m)





think Πάντος.....Κ στην έναρξη σαν πρώτο φυσίγγι σε καραμπίνα θα ήταν καλή επιλογή μιας κ τα τοπιάρικα τρυγονάκια πετούν κοντά μας.......;)
 
Μια συνηθισμένη αποτύπωση sporting φυσιγγίου για τα μέτρα και τις συσφίξεις που αναφέρεις. Τι σε ενθουσίασε τόσο πολύ;

Οταν η συγκέντρωση με τη συγκεκριμένη στένωση και στα 40 μ , είναι γύρω στο 65% δεν είναι κάτι συνηθισμένο .
Οταν με το συγκεκριμένο φυσίγγι εχω 290 σκάγια 8αρια στον κύκλο και με άλλα έχω 220 και 230 ,σίγουρα δεν είναι το ίδιο.
Βάζω ενδεικτικά το Lambro sporting.
Ίδιο τσοκ ,ίδια μέτρα και 238 σκάγια στον κύκλο.Εχει καμιά σχέση με τα προηγούμενα ;


Cxs8rlU.jpg
 
Οταν η συγκέντρωση με τη συγκεκριμένη στένωση και στα 40 μ , είναι γύρω στο 65% δεν είναι κάτι συνηθισμένο .
Οταν με το συγκεκριμένο φυσίγγι εχω 290 σκάγια 8αρια στον κύκλο και με άλλα έχω 220 και 230 ,σίγουρα δεν είναι το ίδιο.
Βάζω ενδεικτικά το Lambro sporting.
Ίδιο τσοκ ,ίδια μέτρα και 238 σκάγια στον κύκλο.Εχει καμιά σχέση με τα προηγούμενα ;


Cxs8rlU.jpg
Έιναι που είχα συνηθησει σε πολλές χιλιάδες Κένταυρος και έμοιαζαν πολύ οι κατανομές! Όντως το Lambro δεν του μοιάζει αλλά και αυτό την σκοτώνει καλά την τσίχλα.
 
Μιας και είχαμε θέμα εχθές ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα του mezzo 28gr με choke 1* με το φίλο μας " Baikal75cm" έκανα μια δοκιμή σήμερα να μου/μας φύγει κ η περιέργεια διότι στο χαρτόνι δν είχα βάλει ποτέ ως τώρα τα εν λόγω φυσίγγια....
Όπλο Baikal mc 21-12 75cm (σταθερό) με αυλό 18,5

1) LAMBRO MEZZO 28gr No: 9,5 (choke 1* & απόσταση 30m)





Έβαλα και το mezzo30gr από περιέργεια.:cool:

2) LAMBRO MEZZO 30gr No: 9-10 (choke 1* & απόσταση 35m)





think Πάντος.....Κ στην έναρξη σαν πρώτο φυσίγγι σε καραμπίνα θα ήταν καλή επιλογή μιας κ τα τοπιάρικα τρυγονάκια πετούν κοντά μας.......;)
Το 28άρι βγάζει πιο σφικτή τουφεκιά ή είναι η ιδέα μου;
 
Πάντος.....Κ στην έναρξη σαν πρώτο φυσίγγι σε καραμπίνα θα ήταν καλή επιλογή μιας κ τα τοπιάρικα τρυγονάκια πετούν κοντά μας.......;)
ναι ,ειναι πολυ καλη επιλογη ,ειδικα το πρωι με τα πρωτα που ερχονται ενα με το χωμα να σε φανε;)
 
Το 28άρι βγάζει πιο σφικτή τουφεκιά ή είναι η ιδέα μου;
Μιχάλη όντως βγάζει πιο σφυκτή τουφεκιά το 28άρι αλλά είναι κ στα 30μ η βολή...Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε και η ταχύτητά του. Με το πάτημα της σκανδάλης στο ίδιο κλάσμα του δευτερολέπτου άκουσα τα σκάγια στο χαρτόνι κ είδα την μισόταπα να κάνει "ΓΚΕΛ" και εκτοξεύτηκε 3,40m (με μεζούρα) ξανά προς τα πίσω,αυτό σημαίνει ότι έχει κ κρούση το φυσίγγι.....
Ενώ το 30άρι μην ξεχνάς το έριξα στα 35m.....κ πάλι πολύ αξιόλογα κ τα δύο τους...;)
 
Παιδιά μία ερώτηση παρακαλώ: επειδή δεν έχω ρίξει ποτέ μου φυσίγγια με μισόταπα ή μάλλινη τάπα, θέλω να μου γράψετε (όσοι τα ρίχνετε) εάν αυτά τα φυσίγγια αφήνουν πιο πολλά κατάλοιπα στην κάννη (μολυβδώσεις κτλ.), συγκρινόμενα με τα κανονικά, με συγκεντρωτήρα... Υπάρχει κάποια διαφορά αξιόλογη ως προς αυτό μεταξύ των δύο τύπων φυσιγγίου, ή απλώς μια απ' τα ίδια και με τα δύο...;
Ευχαριστώ πολύ a priori!
 
Παιδιά μία ερώτηση παρακαλώ: επειδή δεν έχω ρίξει ποτέ μου φυσίγγια με μισόταπα ή μάλλινη τάπα, θέλω να μου γράψετε (όσοι τα ρίχνετε) εάν αυτά τα φυσίγγια αφήνουν πιο πολλά κατάλοιπα στην κάννη (μολυβδώσεις κτλ.), συγκρινόμενα με τα κανονικά, με συγκεντρωτήρα... Υπάρχει κάποια διαφορά αξιόλογη ως προς αυτό μεταξύ των δύο τύπων φυσιγγίου, ή απλώς μια απ' τα ίδια και με τα δύο...;
Ευχαριστώ πολύ a priori!
Υπαρχουν μερικα που αφηνουν και μερικα που ειναι τελειως καθαρη η καννη,αμα ειναι χρωμιομενη δεν εχεις κανενα προβλημα απλως περνα 1 φορα την εβδομαδα την βουρτσα με πανι μεσα απο την καννη.
 
Μια δοκιμουλα με gorilla 34 no6 36 μετρα χαρτι 64×65 και τσοκ goose.
3PeIXw1.jpg
Ρε συ Αλεξ ,
Ενω παρατηρω πως γουσταρεις τα σφιχτα τσοκ δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα δοκιμαζεις στα 35 μ.Αυτα τα τσοκ ριναι για αποστασεις ανω των 50 για ιδιαιτερες περιπτωσεις και ανοιχτο πεδιο.
Στα 35 και αρκετα παραπανω τα μαμα τσοκ σε καλυπτουν ανετα.
Εδω ανεβαζω μια στα 45 με 34γρ νο 7 και 3 αστρα

[/QUOTE][/QUOTE]
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top