Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Η καλύτερη λύση !

Πέρα από αυτό - οι κάννες των Crio έχουν ρίγα με ανθρακονήματα που "κουμπώνει" στις μικρές βάσεις/ στηρίγματα πάνω στην κάννη αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν είναι τόσο σταθερές όσο οι μεταλλικές που έχουν μόνιμη κόλληση πάνω στην κάννη.
Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό και να μην κάθονται στο σωστό σημείο σε σχέση με τον άξονα της κάννης.
Η κλασική σταθερή ρίγα προσδίδει επιπλέον δυσκαμψία στην κάννη (ίδιου μετάλλου, μήκους, κατεργασίας και πάχους τοιχωμάτων) σε σχέση με μια προσθαφαιρουμενη ανθρακονημάτινη ρίγα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μικρότερες ταλαντώσεις της κάννης και μεγαλύτερη ακρίβεια σε βολές με μονοβολο. Επίσης, είναι σημαντικό η ρίγα να είναι εντελώς παράλληλη με τον άξονα της κάννης!
 
Δυο αποτυχημενες δοκιμες σημερα ....μια με την παλια ΑΟ και η αλλη με MG2 και δυο με γνησια
μαλλινη ταπα.
Και τις λεω αποτυχημενες γιατι σε αυτα τα μετρα με φουλ τσοκ ηθελα ενα 90% γεματο....

εικόνα_Viber_2023-02-17_12-41-27-966.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-17_12-41-47-673.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-17_12-31-46-457.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-17_12-47-18-362.jpg
Στο V,2 η ταχυτητα....Στο V1,5 ο πρωτος ταχογραφος αρνηθηκε να γραψει......
 
Δυο αποτυχημενες δοκιμες σημερα ....μια με την παλια ΑΟ και η αλλη με MG2 και δυο με γνησια
μαλλινη ταπα.
Και τις λεω αποτυχημενες γιατι σε αυτα τα μετρα με φουλ τσοκ ηθελα ενα 90% γεματο....

View attachment 67106
View attachment 67107
View attachment 67108
View attachment 67109
Στο V,2 η ταχυτητα....Στο V1,5 ο πρωτος ταχογραφος αρνηθηκε να γραψει......
Τέτοιες "αποτυχημένες" τουφεκιές μου αρέσουν εμένα! .big smile.
 
Επίσης, είναι σημαντικό η ρίγα να είναι εντελώς παράλληλη με τον άξονα της κάννης!
Η ρίγα με τον άξονα της κάνης δεν είναι παράλληλες.
Συγκλίνουν μεταξύ τους.
Είτε είναι φλατ,είτε μερικώς υπερυψωμένη,είτε πολύ υπερυψωμένη,η ρίγα συγκλίνει με τον άξονα της κάνης.
 
Η ρίγα με τον άξονα της κάνης δεν είναι παράλληλες.
Συγκλίνουν μεταξύ τους.
Είτε είναι φλατ,είτε μερικώς υπερυψωμένη,είτε πολύ υπερυψωμένη,η ρίγα συγκλίνει με τον άξονα της κάνης.
Στα πόσα μέτρα και πόσο είναι το ποσοστό σύγκλισης +-?
 
Δυο αποτυχημενες δοκιμες σημερα ....μια με την παλια ΑΟ και η αλλη με MG2 και δυο με γνησια
μαλλινη ταπα.
Και τις λεω αποτυχημενες γιατι σε αυτα τα μετρα με φουλ τσοκ ηθελα ενα 90% γεματο....

View attachment 67106
View attachment 67107
View attachment 67108
View attachment 67109
Στο V,2 η ταχυτητα....Στο V1,5 ο πρωτος ταχογραφος αρνηθηκε να γραψει......
Την πρώτη πάντως κύριε Νίκο μόνο αποτυχημένη δεν τη λες..... έχει άλλα 5-10 μέτρα σίγουρα.... που θα φύγει λαγός ή παπί και φασα από αυτή την τουφεκιά.... εννοείται ότι θα τοποθετηθεί σωστά πάνω στο θήραμα... Μπράβο πάντως και χαρά στο κουράγιο και τη διάθεση σας.
 
Η ρίγα με τον άξονα της κάνης δεν είναι παράλληλες.
Συγκλίνουν μεταξύ τους.
Είτε είναι φλατ,είτε μερικώς υπερυψωμένη,είτε πολύ υπερυψωμένη,η ρίγα συγκλίνει με τον άξονα της κάνης.
Συγκλίνει ήθελα να πω! Πολύ σωστή παρατήρηση! Ή πιο απλά, να μην έχει τοποθετηθεί ας πούμε λοξά, κοιτάζοντας την κάννη από πάνω.
 
Η ρίγα με τον άξονα της κάνης δεν είναι παράλληλες.
Συγκλίνουν μεταξύ τους.
Είτε είναι φλατ,είτε μερικώς υπερυψωμένη,είτε πολύ υπερυψωμένη,η ρίγα συγκλίνει με τον άξονα της κάνης.
Το υλικό κατασκευής της ρίγας είναι το ίδιο με αυτό της κάννης σε όλα τα όπλα ;
Άν η κάννη είναι π.χ. από ατσάλι Böhler Antinit τότε και η ρίγα είναι από το ίδιο υλικό;
Το κάνουν αυτό όλες οι εταιρείες ;
 
Το υλικό κατασκευής της ρίγας είναι το ίδιο με αυτό της κάννης σε όλα τα όπλα ;
Άν η κάννη είναι π.χ. από ατσάλι Böhler Antinit τότε και η ρίγα είναι από το ίδιο υλικό;
Το κάνουν αυτό όλες οι εταιρείες ;
Το σωστό είναι να κατασκευάζονται από το ίδιο υλικό για να υπάρχει κοινός συντελεστής διαστολής-συστολης.
Το τι κάνουν,το γνωρίζουν οι ίδιοι.
 
Το εχω ξανα πει φιλε !!!
Ο καθε ενας μας.....με τα ''θέλω του''..... !!!!! :)
Σε γουστάρω γιατί ταιριάζουμε, ... της βλητικής κατωτερότητας και εσύ :)
Ωραίες τουφεκιές Νίκο.
Τις ζηλεύει η πλειοψηφία των εμπορικών.
 
Την πρώτη πάντως κύριε Νίκο μόνο αποτυχημένη δεν τη λες..... έχει άλλα 5-10 μέτρα σίγουρα.... που θα φύγει λαγός ή παπί και φασα από αυτή την τουφεκιά.... εννοείται ότι θα τοποθετηθεί σωστά πάνω στο θήραμα... Μπράβο πάντως και χαρά στο κουράγιο και τη διάθεση σας.

Να εισαι παντα καλα φιλε μου !!! :)
Πρεπει να εχεις καταλαβει ....μετα απο τοσες δοκιμες που εχω ανεβασει ....οτι πρωτα ειμαι πολυ αυστηρος
με τον εαυτο μου.....και μετα με ολους τους αλλους!!!
Και αυτη που θεωρεις εσυ ΜΗ αποτυχημενη....και καλα κανεις ( και το λεω με την καλη εννοια ) ειναι σε
αστεροειδες κλεισιμο και οχι σε ρελι....Οποτε επρεπε να εχει ενα 90% με φουλ τσοκ σε αυτα τα μετρα για
να εχει αξιοπρεπεια σαν τουφεκια....Απο αμελεια δεν το εγραψα στον στοχο...Λαθος μου.
Τωρα την αλλη με το ρελι θα την ''μαζεψω'' θελει δεν θελει....
Το ξερω πολλοι με θεωρουν υπερβολικο......αλλα αυτα ειναι τα δικα μου ''θελω''....και με αυτα βαδιζω χωρις
να θελω και ουτε να μπορω βεβαια να τα επιβαλλω σε κανεναν...:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top