Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βασιλη καποιοι συναδελφοι οι οποιοι εχουν επιβεβαιωσει στην πραξη στο θηραμα σε δύσκολα Τερεν οτι το οπλο που ξεχωριζει ειναι η Βερεττα
extreme plus. Ολα τα αλλα ακολουθουν και βλεπουν μονο.Αυτο βεβαιωνουν και σκοπευτες που μπορουν να υποστηριξουν βολες στα 60-70μετρα.

Λες να τρεχει κατι και δεν το πιανουμε;
Μου το είχες αναφέρει αυτό και τηλεφωνικά ...

Παναγιώτη, το πιστεύω ότι σκοτώνουν στα 60-70μ αλλά με τι φυσίγγια ?
Απλά εμπορικά ?
Magnum ?
Super magnum ?
Ατσάλια ?
Μολύβια ?
Buffer ?
Ιδιογόμωση ?
Long Beard ?

Τους σκοπευτές γενικά δυσκολεύομαι να τους πιστέψω γιατί δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητοι με εταιρίες που βγάζουν κορυφαία σκοπευτικά τουφέκια και γύρω τους δημιουργούν πολλούς "ακολούθους" που τους ακολουθούν σχεδόν τυφλά (και σε καμιά περίπτωση δεν μιλάω για εσένα που το ψάχνεις) !!!

Βρες ένα τέτοιο όπλο και ρίξε 5-6 εμπορικά (και κανένα Αμερικάνικο) στα 36,5m με σφιχτό κλασικό τσοκ.
Αν σε αυτή την απόσταση δεν δείξουν τι αξίζουν, μην περιμένεις να δείξουν στα 60μ.

Μακάρι να δούμε κάτι διαφορετικό !!!

ps
Μάθε με τι φυσίγγια έριχναν στα 60-70μ.
 
Ναι εχεις δικιο....Αλλωστε εναι ολοφανερο.....Το θεμα ειναι οτι το Ν4 εχει τα 45 μετρα σε διατρηση
εννοω....και η πρωτη τον λαγο θα τον κρατησει....ενω για την δευτερη εχω τις επιφυλαξεις μου φιλε !!! ;) :)

Νίκο φίλε μου τα 45 μετρα είναι μεγάλη απόσταση. Εγώ προσωπικά όταν πάω για κυνήγι λαγου δεν πάω με την προοπτική να ρίξω τόσο μακριά. Βάζω πρώτο μαλλινη και θέλω να έχει ωραία κατανομή και γεματη περιφέρεια μέχρι το πολύ 35μετρα. Δεύτερο και τρίτο βάζω συγκεντρωτηρα. Οι ποιο μακρινές βολές που επιχειρώ είναι μάξιμουμ τα 45 μετρα. Έχω πάρει και κάποιους λαγούς σε αυτή την απόσταση. Γενικά πάντως πιστεύω ότι ένα φυσιγγι δεν χρειάζεται να έχει παραπάνω από τα 45 μετρα για λαγο.
 
Νίκο φίλε μου τα 45 μετρα είναι μεγάλη απόσταση. Εγώ προσωπικά όταν πάω για κυνήγι λαγου δεν πάω με την προοπτική να ρίξω τόσο μακριά. Βάζω πρώτο μαλλινη και θέλω να έχει ωραία κατανομή και γεματη περιφέρεια μέχρι το πολύ 35μετρα. Δεύτερο και τρίτο βάζω συγκεντρωτηρα. Οι ποιο μακρινές βολές που επιχειρώ είναι μάξιμουμ τα 45 μετρα. Έχω πάρει και κάποιους λαγούς σε αυτή την απόσταση. Γενικά πάντως πιστεύω ότι ένα φυσιγγι δεν χρειάζεται να έχει παραπάνω από τα 45 μετρα για λαγο.

Αν ειναι λεει....Σε μενα το λες ??? Σε αυτους που καθονται στα ''καφενεια'' και λενε παπαριες για 100 μετρα
να το πεις...
Ωστοσο...μου ειχε στειλει ο βαζελος... μια φωτο που ηταν μετρημενη με gps...και ειχε κρατησει λαγο με Ν4
σκαγια ( με δικο μου φυσιγγιο 38 γραμ. Ν4 με αλευρι )..και ηταν αποσταση με ''αξιοπρεπεια''...
Οχι βεβαια στα μετρα που λενε στα ''καφενεια''...αλλα 45 -48 - 50 μετρα καπου εκει...

ΥΓ, Δεν θυμαμαι που την αποθηκευσα αλλιως θα στην εδειχνα...
ΥΓ, Στον λαγο για ειναι σιγουρος...στα 45+ μετρα θελει Ν3 μεχρι τα 55 μετρα ''τουφεκια απελπισιας...'' που
δεν πρεπει ο λογικος κυνηγος να την κανει...παρα μονο σε λαβωμενο λαγο...στα 55 μετρα το Ν3 τον θεριζει !!!
 
Αν ειναι λεει....Σε μενα το λες ??? Σε αυτους που καθονται στα ''καφενεια'' και λενε παπαριες για 100 μετρα
να το πεις...
Ωστοσο...μου ειχε στειλει ο βαζελος... μια φωτο που ηταν μετρημενη με gps...και ειχε κρατησει λαγο με Ν4
σκαγια ( με δικο μου φυσιγγιο 38 γραμ. Ν4 με αλευρι )..και ηταν αποσταση με ''αξιοπρεπεια''...
Οχι βεβαια στα μετρα που λενε στα ''καφενεια''...αλλα 45 -48 - 50 μετρα καπου εκει...

ΥΓ, Δεν θυμαμαι που την αποθηκευσα αλλιως θα στην εδειχνα...
ΥΓ, Στον λαγο για ειναι σιγουρος...στα 45+ μετρα θελει Ν3 μεχρι τα 55 μετρα ''τουφεκια απελπισιας...'' που
δεν πρεπει ο λογικος κυνηγος να την κανει...παρα μονο σε λαβωμενο λαγο...στα 55 μετρα το Ν3 τον θεριζει !!!

Συμφωνούμε απόλυτα. Τα 3αρια σκάγια τα έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό. Θέλει να ανέβεις πολύ σε γραμμάρια για να αυξηθεί ο αριθμός των σκαγιων. 4αρια για μακρινές βολές και 5αρια για μέχρι τα 40 νομίζω είναι καλά.
 
Συμφωνούμε απόλυτα. Τα 3αρια σκάγια τα έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό. Θέλει να ανέβεις πολύ σε γραμμάρια για να αυξηθεί ο αριθμός των σκαγιων. 4αρια για μακρινές βολές και 5αρια για μέχρι τα 40 νομίζω είναι καλά.

Ν5 - Ν4. ...Μεχρι 45 μετρα ο λαγος λυτρωμο δεν εχει...παρα μονο εαν αστοχησεις....
Εκτος και εαν πεσεις σε κανα ''επωνυμο Ιταλικο '' φυσιγγιο που ειναι φολα...οπως την πατησα εγω...
ο λαγος σε κανει μαλακα...οπως εκανε εμενα..!!! :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top