Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πήρα από επώνυμο μαγαζί ένα κουτί φυσίγγια φεντεραλ ταρκετ 32γρ για τα τρυγόνια,δοκιμάζοντας ένα σε χαρτόνι μου ειρθε μπαρούτι στο δεξί μάτι.Αφου ξεπέρασα το τσούξιμο δοκιμασα άλλο με σκοπευτικά Γιαλιά αλλά δεν κατάλαβα αν το επανέλαβε.Τα έχει δοκιμάσει κανείς?Αδυνατω να πιστέψω ότι μια τέτοια εταιρεία έχει αστοχία υλικού..Με άλλα φυσίγγια δεν είχα προβλημα
 

Attachments

  • IMG_20190824_095301.jpg
    IMG_20190824_095301.jpg
    144,1 KB · Προβολές: 27
Πήρα από επώνυμο μαγαζί ένα κουτί φυσίγγια φεντεραλ ταρκετ 32γρ για τα τρυγόνια,δοκιμάζοντας ένα σε χαρτόνι μου ειρθε μπαρούτι στο δεξί μάτι.Αφου ξεπέρασα το τσούξιμο δοκιμασα άλλο με σκοπευτικά Γιαλιά αλλά δεν κατάλαβα αν το επανέλαβε.Τα έχει δοκιμάσει κανείς?Αδυνατω να πιστέψω ότι μια τέτοια εταιρεία έχει αστοχία υλικού..Με άλλα φυσίγγια δεν είχα προβλημα
Πέρσι ή προπερσι είχα πάρει ένα κουτί από καλκατζακο που τα διαφήμιζε να τα δοκιμάσω έριξα καμιά δεκαριά αλλά με το δίκανο δεν μπόρεσα να δψτ αυτό που λες ,αλλά παρατήρησα ότι πολλά φυσίγγια είχαν χαλιά κλείσιμο..
 
Πολύ ωραίο φυσιγι, μαλακό και εξαιρετικά φονικό για μεγάλες αποστάσεις. Σκοπευτικό φυσιγγι στα 32γρ εξού και το όνομα του federal target load. Πολύ σκληρό σκάγι! Η "θεωρητικά" χαμηλή του αναγραφόμενη ταχύτητα δεν μου έγινε αντιληπτή στην πράξη, προφανώς λόγω διατήρησης ταχυτήτων του 8άστερου κλησίματος που έχει, αν θυμάμαι καλά.
Δεν κάνει τα "βίαια" σκοτώματα με τα θεαματικά καπνίσματα, εκτός βέβαια και αν βρεις τον στόχο κοντά, "κοιμίζει" ομως τα πουλιά απότομα σαν να τα βγάζεις από την πρίζα, δείγμα ισορροπίας πιέσεων και φονικότητας!
 
To federal target load που ο Καλκαντζάκος το έχει προσφορά 8.90€ είναι απ' τα φτηνά στην Αμερική γύρω στα 6.5$
Μην κοιτάτε εδώ που μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες επειδή έρχονται από ΗΠΑ
Και χάλια σκάγια σε όσα έχω σφάξει, δεν φημίζεται άλλωστε η εταιρεία για αυτό να πεις win ,remi ειδικά η δεύτερη ακόμα και στην οικονομική της σειρά πολύ καλή ποιότητα.
 
Και χάλια σκάγια σε όσα έχω σφάξει, δεν φημίζεται άλλωστε η εταιρεία για αυτό να πεις win ,remi ειδικά η δεύτερη ακόμα και στην οικονομική της σειρά πολύ καλή ποιότητα.
Έλεγα να το γράψω ότι από τις αμερικανικές η federal είναι η τελευταία αλλά με πρόλαβες Κωνσταντίνε
 
Έλεγα να το γράψω ότι από τις αμερικανικές η federal είναι η τελευταία αλλά με πρόλαβες Κωνσταντίνε
Η ρεμι κορυφαία Δημήτρη ακόμα και τα ημισκληρα της που πωλούνται για ιδιογομωση πανάκριβα;;;; Τα σκληρά μόνο από σπόντα μπορείς βρεις. Η φεντεραλ τώρα εκτός των άλλων γεμίζει και σε maxam κάλυκες (οχι ότι είναι κακοι).
 
Κωσταντίνε εγώ επερνα κάτι σκάγια από το Περού με 7% αντιμόνιο σε πολύ καλή τιμή και αρκετά καλά αλλά δεν θυμάμαι από που γιατί μου τα έφερνε ένας φίλος
Αυτά Θοδωρή τα βρίσκεις παντού eagle shot λέγονται και οικονομικά και παρά πολύ καλά.
 
Έλεγα να το γράψω ότι από τις αμερικανικές η federal είναι η τελευταία αλλά με πρόλαβες Κωνσταντίνε
Παλιοτερα ειχα πετυχει κατι Federal σεμι μαγκνουν 40 γραμ με κερακι στο κλεισιμο ΒΒ ηταν καλλα στο πολυ κρυο θυμαμε τα πηρα ολα οσα ειχε το μαγαζι και εχω ακομα
 
Αυτή την σειρά την ξέρει κανείς;
https://www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/prestige

caccia_prestige.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top