Γνώμες Φυσιγγίων

Ε τότε έφτιαξε καλό φυσιγγι ο ναυπλιώτης έφτιαξε ένα ποιο καλό από το Α1 34 σε 33 γρ γιατί το Α1 34 είναι καλό αλλά για 60 μέτρα να πατσαβουριαζει φάσες δεν του το χω.
Καλα και τα 60 μετρα ..... κρατα μικρο καλαθι, και ειδικα με 5αρι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ημουν διπλα ουτε θελω να το παιζω ο απιστος...αλλα να μου πεις αλλοι βαρανε τσιχλες στα 60-70 μετρα ααχαχα
 
Καλα και τα 60 μετρα ..... κρατα μικρο καλαθι, και ειδικα με 5αρι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ημουν διπλα ουτε θελω να το παιζω ο απιστος...αλλα να μου πεις αλλοι βαρανε τσιχλες στα 60-70 μετρα ααχαχα
Εγώ μιλώ αποδεχόμενος πάντα τα δεδομένα του κάθε συναδέλφου ,γιατί μπορεί να είναι και και έτσι που το αναφέρει .
 
Εγώ μιλώ αποδεχόμενος πάντα τα δεδομένα του κάθε συναδέλφου ,γιατί μπορεί να είναι και και έτσι που το αναφέρει .
5αρι κ φασα στα 60 μετρα ,.... με φυσιγγι "σειρας" ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ..... δεν μιλαω για μια τυχερη... στα 70 μετρα .... θα της γαργαλισει τα $@#&&@
 
5αρι κ φασα στα 60 μετρα ,.... με φυσιγγι "σειρας" ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ..... δεν μιλαω για μια τυχερη... στα 70 μετρα .... θα της γαργαλισει τα $@#&&@
Γενικα μιλωντας και οχι για το φυσιγγι αυτο καθ αυτο γιατι τα αντερα του δεν τα ξερω

Τα 70 με τα 60 μετρα η διαφορα ειναι χαος
Μια φασσα επισης δεν ειναι σημειο αναφορας
Θα πρεπει να γινει επαναλαμβανομενα

Αλλα εαν ειχε κλειστο τσοκ στα 50 την ριχνει μεχρι και τα 60 οριακα την ριχνει με στησιματα που υποστηριζουν τετοια μετρα

Μετρα και η γωνια βολης στις μεγαλες αποστασεις

Δεν μιλαμε να πεσει σεκκο το πουλι αλλα να κατεβει κατω ανυμπορω να φυγει
 
Γενικα μιλωντας και οχι για το φυσιγγι αυτο καθ αυτο γιατι τα αντερα του δεν τα ξερω

Τα 70 με τα 60 μετρα η διαφορα ειναι χαος
Μια φασσα επισης δεν ειναι σημειο αναφορας
Θα πρεπει να γινει επαναλαμβανομενα

Αλλα εαν ειχε κλειστο τσοκ στα 50 την ριχνει μεχρι και τα 60 οριακα την ριχνει με στησιματα που υποστηριζουν τετοια μετρα

Μετρα και η γωνια βολης στις μεγαλες αποστασεις

Δεν μιλαμε να πεσει σεκκο το πουλι αλλα να κατεβει κατω ανυμπορω να φυγει
Πριν 6-7 χρονια ειχαμε παει στην Πλαγια για φασσες, μου λεει ο φιλος που μας πηγε, βαλε το 5αρι τσοκ γιατι εδω βγαινουν χαμηλα.Θερμοκρασια στις 6.30 που φτασαμε -14, εχω μαζι μου κατι φυσιγγια του Λεβαντινου η' Αραπη {καποιοι παλιοι θα τον ξερουν} 40γρ, Νο4.Δεν εχει περασει τιποτα και φευγουμε για το αυτοκινητο, αφου εχουμε κατεβει ερχεται μια φασσα δεν ξερω ποσα μετρα ψηλα ηταν, σιγουρα πανω απο 50-60, ριχτης μου φωναζουν οι αλλοι της παρεας αφου ημουν ο μονος που ειχα ακομη το οπλο γεματο, της ριχνω και πεφτει ξερη.Οταν την μαδησα ειχε 3 σκαγια στο στηθος κι ενα στην δεξια φτερουγα.Σιγουρα ημουν κωλοφαρδος που την πετυχα εκει πανω, αλλα σιγουρα την σκοτωσε,με αυτον τον τροπο, το συγκεκριμενο φυσιγγι και οχι οτι την πετυχα.Ακομη μου ζηταει να του βρω τετοια φυσιγγια ο φιλος.
 
Για να δουμε και ενα αλλο θεμα
Εχει δοκιμασει κανεις με βαρια φυσιγγια ελαχιστο 38 γρ και πανω απο 40 κυριως σεμι μαγκνουμ και μαγκνουμ να δει διαφορες με το ιδιο φυσιγγι σε κλειστο τσοκ και ανοικτο τσοκ;

Εννοειτε μιλαμε για σκαγια χοντρα με ελαχιστο το νουμερο 5 οχι πιο λεπτο


Τι εχει παρατηρησει;
 
Για να δουμε και ενα αλλο θεμα
Εχει δοκιμασει κανεις με βαρια φυσιγγια ελαχιστο 38 γρ και πανω απο 40 κυριως σεμι μαγκνουμ και μαγκνουμ να δει διαφορες με το ιδιο φυσιγγι σε κλειστο τσοκ και ανοικτο τσοκ;

Εννοειτε μιλαμε για σκαγια χοντρα με ελαχιστο το νουμερο 5 οχι πιο λεπτο


Τι εχει παρατηρησει;
Ότι το ανοικτό τσοκ πάει καλύτερα.
 
Από τα πραγματικά 40 και πάνω κάθε 2/3 μέτρα η ντουφέκια έχει διάφορες δεν είναι το θέμα δυναμικής σκαγιων είναι το θέμα κατανομής.Μεχρι τα 75 έχω ρίξει φυσίγγι με τη κορδέλα .Χοντρά όμως δοκιμάζω πάντα μέχρι 50 μέτρα σε στόχο .Με τα ψιλά το μόνο νόημα σε τόσα μέτρα για δοκιμή είναι να καταλάβεις αν μπορείς την δύναμή τους. .Το κάθε νουμ σκακιού έχει μια ικανότητα μέχρι κάποια μέτρα υπάρχει όμως ένας παράγοντας πάντα που ξεγελάει το που έχεις ντουφεκισει το θήραμα (πίσω, πλάγια,η ροαγιαλ) Γιατί υπάρχει διαφορετική αντίσταση ανάλογα το που βάλει .Μπορεί ένα 5 αρι να βρει στα 70 μέτρα στο λαιμό στο κεφάλι και να πάει τούμπα το πουλί αν βρει στην πλάτη όμως μπορεί να μην κάνει ζωτικό τραύμα.Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα θηράματα και λαγό τραβέρσα μπορεί να πάρεις στα 40 με 7 αρι αν τον βρει τεντωμένο η ντουφέκια στο σάλτο θα του περάσουν πλευρά, αν είναι πλάτη οι πιθανότητες είναι να γίνει Λούης.
 
Last edited:
Και μια που το έφερε η κουβέντα για το λαμπρο το καφέ, το οποίο το δούλευα για όλα τα θηράματα ( και μπεκατσα δεύτερο) μέχρι που άλλαξε ιδιοκτησία, να δείξω ένα φυσιγγι που επίσης επί μία πενταετία το δούλευα παντού...
Στους παλιούς Ευβοιωτες κάτι θα θυμίσει...
Εχω 1 κουτί μόνο...
Εάν κυκλοφορούσε σήμερα το πλήρωνα και 15 και 20 ευρα...
 

Attachments

  • IMG_20240919_190459.jpg
    IMG_20240919_190459.jpg
    323,6 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20240919_190550.jpg
    IMG_20240919_190550.jpg
    243,6 KB · Προβολές: 75
Και μια που το έφερε η κουβέντα για το λαμπρο το καφέ, το οποίο το δούλευα για όλα τα θηράματα ( και μπεκατσα δεύτερο) μέχρι που άλλαξε ιδιοκτησία, να δείξω ένα φυσιγγι που επίσης επί μία πενταετία το δούλευα παντού...
Στους παλιούς Ευβοιωτες κάτι θα θυμίσει...
Εχω 1 κουτί μόνο...
Εάν κυκλοφορούσε σήμερα το πλήρωνα και 15 και 20 ευρα...
Πώς λέγεται ρε? Μπερδεψα την γλώσσα μου!
 
Back
Top