Γνώμες Φυσιγγίων

Για να δουμε και ενα αλλο θεμα
Εχει δοκιμασει κανεις με βαρια φυσιγγια ελαχιστο 38 γρ και πανω απο 40 κυριως σεμι μαγκνουμ και μαγκνουμ να δει διαφορες με το ιδιο φυσιγγι σε κλειστο τσοκ και ανοικτο τσοκ;

Εννοειτε μιλαμε για σκαγια χοντρα με ελαχιστο το νουμερο 5 οχι πιο λεπτο


Τι εχει παρατηρησει;
Federal και wih 64γρ 6 και 4 αντίστοιχα με sbe1 μπριλευ γαλοπούλας και μοσβερκ με exra full μαμά δεν πήγαιναν ούτε τα μισά σκάγια σε κάδο σκουπιδιών η δοκιμή ,μόνο το αντίστοιχο Ρεμί έκανε διάφορα ,στο κυνήγι τα 2 πρώτα πεταμένα λεφτά ότι τσοκ και να βάλεις μόνο το Ρεμί αξίζει σε αυτήν την κατηγορία.
 
Πώς λέγεται ρε? Μπερδεψα την γλώσσα μου!
Parabellum
Σιγά τη δύσκολη προφορά, λατινικής προέλευσης λέξη είναι που μοιάζουν με τα ελληνικά ... Που να προσπαθήσεις να διαβάσεις καμία γερμανική ή σκανδιναβική λέξη με 15 σύμφωνα και 2 φωνήεντα ... θα δεθεί 3 κόμπους η γλώσσα σου? 😁 😄 .yel.
Για την ιστορία, Parabellum ήταν η άλλη ονομασία (μάλλον η αρχική ονομασία) του περιβόητου πιστολιού Luger και του φυσιγγίου που σχεδιάστηκε για αυτό: 9mm Parabellum, που έγινε το επικρατέστερο διαμέτρημα πιστολιών παγκοσμίως μέχρι και σήμερα, με διάφορες ονομασίες 9mm Luger, 9x19mm, 9mm NATO, κλπ.
Και προήλθε από το λατινικό ρητό "si vis pacem, para bellum" (αν θέλεις ειρήνη ετοιμάσου για πόλεμο) και που το είχε βάλει στο οικόσημο - σήμα κατατεθέν της η γερμανική όπλοβιομηχανία DWM.
@outlander προσπάθησε να διαβάσεις Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken ! .yelling..sarcastic.
 
Μόλις παρέλαβα Navaro 32gr από Αλλαγιανη...Ο συγκεντρωτηρας σίγουρα δεν είναι guallandi..ξέρω πως δεν είναι η φωτογραφία μου ότι καλύτερο αλλά με τη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω και θα σας στείλω νέα
 

Attachments

  • 20240920_152238.jpg
    20240920_152238.jpg
    108,5 KB · Προβολές: 42
  • 20240920_152226.jpg
    20240920_152226.jpg
    104,1 KB · Προβολές: 42
Μόλις παρέλαβα Navaro 32gr από Αλλαγιανη...Ο συγκεντρωτηρας σίγουρα δεν είναι guallandi..ξέρω πως δεν είναι η φωτογραφία μου ότι καλύτερο αλλά με τη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω και θα σας στείλω νέα
Σε αυτά που άνοιξα εγώ είχε Victory 18 συγκεντρωτήρα.
 
Μόλις παρέλαβα Navaro 32gr από Αλλαγιανη...Ο συγκεντρωτηρας σίγουρα δεν είναι guallandi..ξέρω πως δεν είναι η φωτογραφία μου ότι καλύτερο αλλά με τη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω και θα σας στείλω νέα
Το 32 δεν το έχω δοκιμάσει το 30ρι που ρίχνω τώρα, απλά το φυσηγγι είναι υπέροχο ούτε υγρασιες ούτε νοτιαδες δεν καταλάβενει τίποτα. Για μένα είναι best seller...της αγοράς
 
Back
Top