Γνώμες Φυσιγγίων

Παλικάρια πειτε μου σας παρακαλώ το Λάμπρο μπλε και το καφέ σε χοντρό νούμερο πχ 5 ποτε αποδίδουν καλύτερα; Το καφέ είναι ελαφρυ και το μπλε πιο βαρύ;

@Alex37 άσε να πάρω σοβαρή απάντηση και μετά γράφεις και εσυ. :cool:
Ετσι τα ξερω και εγω στην θεωρια!
Το καφε το ριχνουν και εδω καποιοι που ξερω που εχουμε και ζεστες στο ενδημικο
Το μπλε δεν ξερω κανεναν να το ριχνει
Το μπιτουρμπο ειχα βρει μιαν φοραν εναν που το ειχε θεο του
Μονο αυτος μου το ειχε αναφερει

Τωρα που να το ριξεις αυτο εδω περα απορω που εαν ειναι τοσο δυνατο οσο λενε με τις ζεστες μας μαλλον θα σκορπισει τρομερα
 
Παλικάρια πειτε μου σας παρακαλώ το Λάμπρο μπλε και το καφέ σε χοντρό νούμερο πχ 5 ποτε αποδίδουν καλύτερα; Το καφέ είναι ελαφρυ και το μπλε πιο βαρύ;

@Alex37 άσε να πάρω σοβαρή απάντηση και μετά γράφεις και εσυ. :cool:
Θα απαντήσω νωρίς γιατί τα έχω ρίξει και τα δύο (παλιά στο Τέξας) όταν είχαν ακόμα κεντρική σύντηξη.Οτι καλύτερο υπήρχε εκείνη την εποχή μαζί με τα Maionchi super caccia.Το πρωί σε γκιολα και φάσσα το μπλέ και αργότερα όταν τσίμπαγε λίγο ο ήλιος το καφέ.Αυτα τα φυσίγγια τα ακολουθεί ο μύθος όπως βέβαια και τον Κόνδορα,δεν έχουν καμία σχέση σήμερα.Υπαρχουν πολύ καλύτερα φυσίγγια στην αγορά πλέον.
*Μακριά και αλάργα...
 
Θα απαντήσω νωρίς γιατί τα έχω ρίξει και τα δύο (παλιά στο Τέξας) όταν είχαν ακόμα κεντρική σύντηξη.Οτι καλύτερο υπήρχε εκείνη την εποχή μαζί με τα Maionchi super caccia.Το πρωί σε γκιολα και φάσσα το μπλέ και αργότερα όταν τσίμπαγε λίγο ο ήλιος το καφέ.Αυτα τα φυσίγγια τα ακολουθεί ο μύθος όπως βέβαια και τον Κόνδορα,δεν έχουν καμία σχέση σήμερα.Υπαρχουν πολύ καλύτερα φυσίγγια στην αγορά πλέον.
*Μακριά και αλάργα...
Για τον κόνδορα όντως,χάλασε τόσο ,που αν ένα ολόκληρο νησί το έβριζε εκείνη τη καταραμένη χρονιά,φαντάσου όλη η Ελλάδα τι έλεγε..
Επίσης θα συμπληρώσω ότι με τις τιμές που έχουν τώρα ,δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρω..
 
Παλικάρια πειτε μου σας παρακαλώ το Λάμπρο μπλε και το καφέ σε χοντρό νούμερο πχ 5 ποτε αποδίδουν καλύτερα; Το καφέ είναι ελαφρυ και το μπλε πιο βαρύ;

@Alex37 άσε να πάρω σοβαρή απάντηση και μετά γράφεις και εσυ. :cool:
παντου τα ριχνεις ,απο ν7 και πανω ειναι πολυ ελαφρια σε πιεσεις.
 
Παλικάρια πειτε μου σας παρακαλώ το Λάμπρο μπλε και το καφέ σε χοντρό νούμερο πχ 5 ποτε αποδίδουν καλύτερα; Το καφέ είναι ελαφρυ και το μπλε πιο βαρύ;

@Alex37 άσε να πάρω σοβαρή απάντηση και μετά γράφεις και εσυ. :cool:
Το καφε το ριχναμε αρκετα(σε υδροβια κυριως) σε 6αρι και 5αρι με πολυ καλα αποτελεσματα.Δεν ριχτηκαν ποτε σε πολυ ζεστη και σε πολλα μειων.Ειχαν πεσει στα χερια μας και κατι καφε πολυ παλιοτερα με κεντρικη συντηξη 4αρια,τα οποια γ------- και εδερναν στην κυριολεξια,τα ειχαμε εφαμιλα με τα ρεμιγκτον.Με τα μπλε δεν τα βρικαμε ποτε.Ισως να ηθελαν πολυ περισοτερο κρυο.Νομιζω ομως οτι τα τελευταια χρονια βρισκεις το ιδιο και ακομα καλυτερα φισιγγια και πιο οικονομικα!
 
Τα φώτα σας!

viber-image-2024-09-06-14-38-06-500.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-106.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-544.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-873.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-08-471.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-09-131.jpg
 
Τα πρώτα καφέ που παρήγαγε η lambro,με την κεντρική σύντηξη,ήταν ζορικο φυσιγγι,το "άκουγες", σκότωνε όμως πολύ πολύ καλά.
Θυμάμαι ότι το βάζαμε στον λαγό αν είχαμε ξεμείνει από ροτβάιλ γερμανικά (ασημί παφυλα).
Το μπλε,όσες φορές το δοκιμάσαμε ήταν ζορικο,ΠΟΛΥ ζορικο και δεν είχε την αποτελεσματικότητα του καφέ.
Έδειχνε να σκορπίζει αρκετά.
Μπορεί σε πιο ακραίες καιρικές συνθήκες να έκανε σωστή δουλειά...
Το πιο πρόσφατο καφέ(Ναυπλιώτη)όσες φορές το χρησιμοποίησα,μου άρεσε.
 
Το καινούργιο 34ρι είναι αυτό ;

Αν ναι είναι μια πυρίτιδα που εισάγει μόνο αυτός αν θυμάμαι καλά … πολλά υποσχόμενο για προς το χειμώνα φυσίγγι είπαν .. θα πάρω για δοκιμή ένα κουτί
Όχι φίλε, παλιό είναι! Πάνω από 5ετία σίγουρα, μπορεί και 10ετία, δεν θυμάμαι.
 
Όχι φίλε, παλιό είναι! Πάνω από 5ετία σίγουρα, μπορεί και 10ετία, δεν θυμάμαι.
Οκκ , γιατί έφεραν ένα «καινούργιο» και έμοιαζε . Από βδομάδα θα πάρω ένα κουτί και θα το ανοίξουμε να δούμε αν όντως είναι καινούργιο 😂😂
 
Παλικάρια πειτε μου σας παρακαλώ το Λάμπρο μπλε και το καφέ σε χοντρό νούμερο πχ 5 ποτε αποδίδουν καλύτερα; Το καφέ είναι ελαφρυ και το μπλε πιο βαρύ;

@Alex37 άσε να πάρω σοβαρή απάντηση και μετά γράφεις και εσυ. :cool:

Θα απαντήσω νωρίς γιατί τα έχω ρίξει και τα δύο (παλιά στο Τέξας) όταν είχαν ακόμα κεντρική σύντηξη.Οτι καλύτερο υπήρχε εκείνη την εποχή μαζί με τα Maionchi super caccia.Το πρωί σε γκιολα και φάσσα το μπλέ και αργότερα όταν τσίμπαγε λίγο ο ήλιος το καφέ.Αυτα τα φυσίγγια τα ακολουθεί ο μύθος όπως βέβαια και τον Κόνδορα,δεν έχουν καμία σχέση σήμερα.Υπαρχουν πολύ καλύτερα φυσίγγια στην αγορά πλέον.
*Μακριά και αλάργα...
Αυτό ακριβώς. Τα μπλε τα ρίχναμε πολύ στον Έβρο, αυτά και τα μπλε του Κουτουμάνου 40gr με κεντρική σύντηξη κι αυτά, κούτες και απ τα δυο. Και στις φάσσες τα μπλε κορδόνι τα πηγαίναμε. Παλιά όμως αυτά όπως τα λέει ο Άλεξ, φυσίγγι θρύλος το μπλε
 
Τα φώτα σας!

viber-image-2024-09-06-14-38-06-500.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-106.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-544.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-07-873.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-08-471.jpg

viber-image-2024-09-06-14-38-09-131.jpg

IMG_20240906_145303.jpgIMG_20240906_145227.jpg
Παιδιά μη ξεκινήσετε το κράξιμο,δεν έχω ξανασφαξει φυσεκι να ξέρω πως να το βγάλω φωτό καλύτερα..
Δεν έχω ζυγαριά ακριβείας να μετρήσω βάρος.
Βασίλη στο χρώμα μοιάζει ίδια με τη δική σου ,απλά για κάποιο λόγο στη φωτό μου δείχνει πιο σκούρο..
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα σκάγια είναι ανάμεικτα..το πήρα σε νούμερο 7 και έχει μέσα και 8αρια και 6αρια.. δεν έχω παχυμετρο να το αποδείξω αλλά το μάτι μου δε με γελάει!
Ο μαγαζατορας μου είπε ότι δεν έχει jk6 σίγουρα,το ρώτησε στον Κένταυρο.
 
Last edited:
Back
Top