Γνώμες Φυσιγγίων

Για την ιστορία,πήγα χτες στο μαγαζί να βρω κάνα 34αρι για την έναρξη της Πέρδικας και στα καπάκια πήγα μέχρι το φράγμα που συνήθως κάνω έναρξη 20 Αυγούστου,γιατί λέω ,που ξερς, μπορεί να μπήκε κάνα τρυγόνι. Όντως κάτι είδα που το χαιρέτισα και μου εγνεψε και εκείνο κάτι καντιλια πατώντας του ένα τέτοιο φυσεκι γύρω στα 70 μέτρα ύψος ( περισσότερο τον κλωτσο ήθελα να νιώσω) . Μετά σκέφτηκα να περπατήσω λίγο μέσα στις ελιές και να σου την η κυρία Μάρω .Τα βήματα ήταν 40 και μεγάλα,με την 2αστρα κάννη και πηγαίνοντας κοντά της εριξα και από κοντά με την 4 άστρα κάννη. Νούμερο 7.
 
Last edited:
View attachment 90767
Για την ιστορία,πήγα χτες στο μαγαζί να βρω κάνα 34αρι για την έναρξη της Πέρδικας και στα καπάκια πήγα μέχρι το φράγμα που συνήθως κάνω έναρξη 20 Αυγούστου,γιατί λέω ,που ξερς, μπορεί να μπήκε κάνα τρυγόνι. Όντως κάτι είδα που το χαιρέτισα και μου εγνεψε και εκείνο κάτι καντιλια πατώντας του ένα τέτοιο φυσεκι γύρω στα 70 μέτρα ύψος ( περισσότερο τον κλωτσο ήθελα να νιώσω) . Μετά σκέφτηκα να περπατήσω λίγο μέσα στις ελιές και να σου την η κυρία. Τα βήματα ήταν 40 και μεγάλα,με την 2αστρα κάννη και πηγαίνοντας κοντά της εριξα και από κοντά με την 4 άστρα κάννη. Νούμερο 7.
Έχω αρχίσει και τις λυπάμαι, μεγαλώνω...
 
Καλά κάνετε και λέγεται διαχείριση,εγώ δεν σηκώνω όπλο πια.
Από τα πιο όμορφα ζώα είναι , ειδικά το χειμώνα που είναι φουντωτες. Αλλά ρε φίλε κάνουν πολύ ζημιά οι ριμαδες.. ο παππούς μου έλεγε ,όταν βλέπεις αλεπούδες σημαίνει πως έχει γεμίσει ο τόπος,όσο δε τις βλέπεις,είναι σε λογικά επίπεδα.
 
Θα απαντήσω νωρίς γιατί τα έχω ρίξει και τα δύο (παλιά στο Τέξας) όταν είχαν ακόμα κεντρική σύντηξη.Οτι καλύτερο υπήρχε εκείνη την εποχή μαζί με τα Maionchi super caccia.Το πρωί σε γκιολα και φάσσα το μπλέ και αργότερα όταν τσίμπαγε λίγο ο ήλιος το καφέ.Αυτα τα φυσίγγια τα ακολουθεί ο μύθος όπως βέβαια και τον Κόνδορα,δεν έχουν καμία σχέση σήμερα.Υπαρχουν πολύ καλύτερα φυσίγγια στην αγορά πλέον.
*Μακριά και αλάργα...
Έτσι ακριβώς. Εκείνη την εποχή, Μπλε, βυτουρμπο, κουτουμανος ολυμπους, μαγιοκη σούπερ Καγιά, και τα 52 της μαγιοκη. Ήταν Φεράρι. Τώρα ;; Τώρα είναι για τους γάμους. Απλός ζασταβα. Ούτε λαντα.
 
View attachment 90775
Τυχερέ...εγώ πάλευα με την Βαγγελίτσα που δούλευε στο περίπτερο.
Τι μου θύμησες τώρα, τα παλιά τα χρόνια από μια περιπτέρου κοντεψα να πάθω ζάχαρο, χαλαγα όλο το χρήμα στης καραμέλες. .sarcastic. .sarcastic.
 
Είχα καμία 100 φυσίγγια τα έδωσα σε ένα μπάρμπα που κυνηγούσε με τον πατέρα μου δεκαετία 80
Μου λέει ακόμα σκοτώνουν γερά αυτά
Κράτησα μερικά για ενθύμιο
Κάθε εβδομάδα αγόραζα λίγα λίγα χύμα τα επερνα
 

Attachments

  • IMG_3679.jpeg
    IMG_3679.jpeg
    256,4 KB · Προβολές: 60
  • IMG_3680.jpeg
    IMG_3680.jpeg
    295,6 KB · Προβολές: 60
View attachment 90763View attachment 90765
Παιδιά μη ξεκινήσετε το κράξιμο,δεν έχω ξανασφαξει φυσεκι να ξέρω πως να το βγάλω φωτό καλύτερα..
Δεν έχω ζυγαριά ακριβείας να μετρήσω βάρος.
Βασίλη στο χρώμα μοιάζει ίδια με τη δική σου ,απλά για κάποιο λόγο στη φωτό μου δείχνει πιο σκούρο..
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα σκάγια είναι ανάμεικτα..το πήρα σε νούμερο 7 και έχει μέσα και 8αρια και 6αρια.. δεν έχω παχυμετρο να το αποδείξω αλλά το μάτι μου δε με γελάει!
Ο μαγαζατορας μου είπε ότι δεν έχει jk6 σίγουρα,το ρώτησε στον Κένταυρο.
Πείτε ρε παιδιά,τι πυρίτιδα λέτε ότι είναι;;;
 
Back
Top