Γνώμες Φυσιγγίων

Καφε Ν3
Αυτοι ηταν οι γνησιοι GT που εδιναν μέτρα στη γομωση....δειτε τα πεταλα, πως δεν ειναι κομμενα τελειως ως τον πυθμενα κ οτι ειναι κ με ραβδωσεις....και ανωτερη σκληρότητα φυσικα....καμια σχεση με τους σημερινους GT που ξερουμε...αλλη γεωμετρία βύσματος γενικοτερα, αν τον δειτε απο κοντα κ τον συγκρίνετε.
 
Αυτοι ηταν οι γνησιοι GT που εδιναν μέτρα στη γομωση....δειτε τα πεταλα, πως δεν ειναι κομμενα τελειως ως τον πυθμενα κ οτι ειναι κ με ραβδωσεις....και ανωτερη σκληρότητα φυσικα....καμια σχεση με τους σημερινους GT που ξερουμε...αλλη γεωμετρία βύσματος γενικοτερα, αν τον δειτε απο κοντα κ τον συγκρίνετε.
Ακριβώς οι γνήσιοι Snia, κάποιοι από αυτους το έγραφαν κ μέσα στο ποτηρι...
Για την σκληρότητα δεν το εχω τσεκάρει αλλά για τα υπόλοιπα που λες ναι υπαρχουν διάφορες με τους nsi...
 
Ξέρει κάποιος ποιο είναι αυτό το φυσίγγι ;
Για να σου πει κάποιος πρεπει να το γνωρίζει..
Αλλά κ πάλι, χωρίς το κουτί....

Παλιά διάφοροι μικροί βιοτέχνες έβαζαν αυτη την στάμπα (Μιχαήλ, Λιβανός,J&B, Σακελλαρίου κ.α.)και όλως τυχαίως κανεις τους δεν έγραφε άλλο στοιχείο πανω στον καλυκα εκτός το νουμερο των σκαγιων...

Όποτε είναι κ δυσκολο να αναγνωριστεί..



Για τασκοφ μου φαίνεται.
Ο τασκωφ στα διασποράς έχει μπεκάτσα κ οχι σε κίτρινο καλυκα...
Αν άλλαξε δεν ξέρω...
 
Τα τελευταία χρόνια το ΚΑΦΕ είχε S4 και 33 γραμμάρια και ήταν για τσουχτερό κρύο και το ΜΠΛΕ Sipe και 34 γραμμάρια και δούλευε και σε κρύο και με νορμάλ καιρό (αν και με κλωτσιά).

Παλιότερα το καφέ ήταν πιο ήπιο από το μπλε, τώρα τελευταία αντιστράφηκαν.
Έχει πολλά χρόνια πίσω αυτή η ιστορία
 
Winchester pheasant
Παρατήρησα μεγάλη διαφορά στο κλείσιμο.
Ακούω γνώμες;
Κλασσικά.... USA......
Μην ανησυχείς έτσι κλείνουν αυτοί...
Το ιδιο θα τυχει να δεις κ σε federal, Remington...

Aλλα αν στα έδωσαν(κ δεν τα έχεις από το κουτί) ρίξε μια ματιά στα καψούλια να δεις αν έχουν κ τα δυο Αμερικάνικα γιατί μπορεί κ να προέρχονται από ιδιογομωση....
 
Κλασσικά.... USA......
Μην ανησυχείς έτσι κλείνουν αυτοί...
Το ιδιο θα τυχει να δεις κ σε federal, Remington...

Aλλα αν στα έδωσαν(κ δεν τα έχεις από το κουτί) ρίξε μια ματιά στα καψούλια να δεις αν έχουν κ τα δυο Αμερικάνικα γιατί μπορεί κ να προέρχονται από ιδιογομωση....
Ευχαριστώ για την απάντηση Τάσο!
Από κουτί είναι. Γενικά οι Αμερικανοί δεν φημίζονται για τα ρέλιασμα τους, αλλά μου φάνηκε πολύ μεγάλη η διαφορά στο ύψος του ρελιού.
 
Για τον π@@@@ φυσηγγι που κάνει 40€ το κουτί δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν διαφορές στην απόδοση....τροπή τους
Είναι που ορισμένοι θεωρούν ότι άμα έχουν τέτοια φυσέκια στη θαλάμη, αυτόματα θα πέφτουν και τα θηράματα.. αμ δε!!
 
Κλασσικά.... USA......
Μην ανησυχείς έτσι κλείνουν αυτοί...
Το ιδιο θα τυχει να δεις κ σε federal, Remington...

Aλλα αν στα έδωσαν(κ δεν τα έχεις από το κουτί) ρίξε μια ματιά στα καψούλια να δεις αν έχουν κ τα δυο Αμερικάνικα γιατί μπορεί κ να προέρχονται από ιδιογομωση....
Ο λόγος που τα κλείνουν έτσι οι Αμερικανοί είναι επειδή κάποιοι τους μαζεύουν και τους ξαναγεμίζουν. Και καλά για να μην παραμορφωθεί πολύ ο κάλυκας και δεν μπορεί να ξαναγεμιστεί 2η και 3η φορά. Το είχα δει σε ένα βίντεο Αμερικανού που έκανε review σε δράμια Remington.
 
Εγώ παντως το μόνο που με διέφερε αν έβλεπα ένα κλείσιμο που δεν μου άρεσε (κ εχω δει αρκετά κυρίως σε Ελληνικά) είναι μήπως μου δημιουργήσει εμπλοκή...
Για αυτό συνήθως τα διάλεγα κ τα εριχνα με το δίκαννο....
Τίποτα άλλο......

Θηράματα εχω δει να πεφτουν με στραβοκλεισμένα φυσίγγια ιδιογωμοτη που είχε βάλει σιλικονη στο αστέρι για να μην φυγουν τα σκάγια...
Και διάφορα σκαγια μιξ.....

Ένας(μερακλής ) ιδιογωμοτης που γεμίζει αν κάτι δεν του αρέσει μπορεί να τα χαλάσει κ να τα φτιάξει παλι...
Σε άλλη περιπτωση αυτό δεν γίνεται κ καλώς η κακώς ότι βγει......
 
Εγώ παντως το μόνο που με διέφερε αν έβλεπα ένα κλείσιμο που δεν μου άρεσε (κ εχω δει αρκετά κυρίως σε Ελληνικά) είναι μήπως μου δημιουργήσει εμπλοκή...
Για αυτό συνήθως τα διάλεγα κ τα εριχνα με το δίκαννο....
Τίποτα άλλο......

Θηράματα εχω δει να πεφτουν με στραβοκλεισμένα φυσίγγια ιδιογωμοτη που είχε βάλει σιλικονη στο αστέρι για να μην φυγουν τα σκάγια...
Και διάφορα σκαγια μιξ.....

Ένας(μερακλής ) ιδιογωμοτης που γεμίζει αν κάτι δεν του αρέσει μπορεί να τα χαλάσει κ να τα φτιάξει παλι...
Σε άλλη περιπτωση αυτό δεν γίνεται κ καλώς η κακώς ότι βγει......
Ναι βρε Τάσο το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις,αλλά δε γίνεται να δίνεις 40-50 ευρώ σε φυσέκια που είναι σα στραβοχυμενος λουκουμάς!! Θα μου πεις εσένα αυτό σε νοιάζει; Η να σκοτώνει; Προφανώς το δεύτερο, αλλά φτιαξτο ναναι και όμορφο! Τόσα λεφτά κοστίζουν, ανεπίτρεπτο! Όπως επίσης και ελληνική εταιρεία ( όλοι ξέρουμε ποια κράζω) που οι τιμές της είναι ψηλά για την απόδοση των φυσιγγίων της. Προσωπική γνώμη φυσικά!
 
Ναι βρε Τάσο το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις,αλλά δε γίνεται να δίνεις 40-50 ευρώ σε φυσέκια που είναι σα στραβοχυμενος λουκουμάς!! Θα μου πεις εσένα αυτό σε νοιάζει; Η να σκοτώνει; Προφανώς το δεύτερο, αλλά φτιαξτο ναναι και όμορφο! Τόσα λεφτά κοστίζουν, ανεπίτρεπτο!
Σωστό αυτό αλλά αυτή την νοοτροπία έχει ο Αμερικάνος...
Και δεν είναι κάτι πρόσφατο...
Εχω Αμερικανικά Rem και Fed δεκαετίας 80 κ 90 κ έχουν κλεισιματα λες κ τα έκλεισα..εγω που δεν γεμιζω.....

Όπως επίσης και ελληνική εταιρεία ( όλοι ξέρουμε ποια κράζω) που οι τιμές της είναι ψηλά για την απόδοση των φυσιγγίων της. Προσωπική γνώμη φυσικά!
Σαφώς κ ειναι προσωπική άποψη γιατί αυτό είναι σχετικό......
Εγω πχ είχα ρίξει μόλις τα πρωτοεβγαλε τα vendetta 34γρ και τα feltro 34γρ κ έλεγα πως τα πυρά ήταν.. ασφαιρα....
Άλλοι έλεγαν τα καλυτερα.....

Άλλα lambro που δοκιμασα τα βρήκα μια χαρά...
 
Σωστό αυτό αλλά αυτή την νοοτροπία έχει ο Αμερικάνος...
Και δεν είναι κάτι πρόσφατο...
Εχω Αμερικανικά Rem και Fed δεκαετίας 80 κ 90 κ έχουν κλεισιματα λες κ τα έκλεισα..εγω που δεν γεμιζω.....


Σαφώς κ ειναι προσωπική άποψη γιατί αυτό είναι σχετικό......
Εγω πχ είχα ρίξει μόλις τα πρωτοεβγαλε τα vendetta 34γρ και τα feltro 34γρ κ έλεγα πως τα πυρά ήταν.. ασφαιρα....
Άλλοι έλεγαν τα καλυτερα.....

Άλλα lambro που δοκιμασα τα βρήκα μια χαρά...
Μια είναι η απάντηση:
monojordanrekoufales!!
 
Back
Top