Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Συμφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι η διάτρηση στον τενεκέ με ατσάλινα σκάγια δεν έχει καμία σχέση με την ουσιαστική φονικοτητα στο κυνήγι. Το ατσάλι τον τενεκέ τον περνάει σαν βούτυρο.
Ναι εχεις δικιο τα ατσαλια ειναι αλλη ιστορια.
 
Με πολύ πρόχειρο μέτρημα, έβαλε καμιά εικοσαρια σκάγια ενώ το Muller γύρω στα 30;
Εγώ πάλι το αντίθετο γύρω στα 26 το μουλερ , γύρω στα 29 το μπρειν θα το κοιτάξω πάλι αργοτρα στο ταμπλέτ γιατί το ιντερνετ σερνεται .sarcastic.
 
Εγώ θα ρωτήσω με καλή πίστη σε τι ποσοστό οι ντόπιοι σέβονται το θήραμα; Σαράντα χρόνια έχω κυνηγήσει σε πολλά γύρω νησιά και έχω δει πολλά πάντα εκατέρωθεν.Αν σέβεσαι το θήραμα δεν έχει τόπο.
Εσεις οι Συριανοι ειστε επικινδυνοι🤣🤣🤣
 
Να ρωτησω κατι .
Ας υποθεσουμε οτι τρυπησε τον ντενεκε....και τον τρυπησε καλα .
Πως θα ξερουμε τι δυνατοτητες διατρησης ειχαν ακομα τα σκαγια ???
Αν βγήκαν κ από πίσω προφανώς εννοείς‼️
Αν βγήκαν κ από πίσω, στα 50 μέτρα‼️τότε,το παπί θα ξαναγυρίσει να πεθάνει στον τόπο του‼️😆
 
Εγώ πάλι το αντίθετο γύρω στα 26 το μουλερ , γύρω στα 29 το μπρειν θα το κοιτάξω πάλι αργοτρα στο ταμπλέτ γιατί το ιντερνετ σερνεται .sarcastic.
Τα μετρησα. Muller 28 Brain 22. Μικρή η διαφορά, ας το πούμε σχεδόν ισοπαλία. Σε σχέση με τα άλλα τουλάχιστον που ήταν τραγωδία.
 

Attachments

  • IMG_20221202_204445.jpg
    IMG_20221202_204445.jpg
    205,1 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20221202_204229.jpg
    IMG_20221202_204229.jpg
    222 KB · Προβολές: 20
Εσεις οι Συριανοι ειστε επικινδυνοι🤣🤣🤣
Αν πραγματικά βλέπαμε με καθαρό μυαλό το μέλλον του κυνηγιού θα είμαστε όλοι στην ίδια πλευρά, πιστεύω να έμαθες για την διαβούλευση για το πρόγραμμα Natura σχεδόν όλα τα κυκλαδωνησια χάνουν την μισή κυνηγετική έκταση αν περάσει όπως το να έχουν.
 
Αν βγήκαν κ από πίσω προφανώς εννοείς‼️
Αν βγήκαν κ από πίσω, στα 50 μέτρα‼️τότε,το παπί θα ξαναγυρίσει να πεθάνει στον τόπο του‼️😆

Γιαννη μου .Το Νρο σκαγιων + η ποιοτητα σε συνδιασμο με τις ταχυτητες δινουν ενα αποτελεσμα....
Για να βρουμε ακριβως την διατρηση που εχουν σε ντενεκε δεν μπορουμε να το δουμε !!!
Μην ξεχνας οτι μιλαμε για εμπορικα φυσιγγια που δεν φημιζονται για την σταθεροτητα που εχουν !!!
Απλα ειναι ''φλου'' το πραγμα για μενα φιλε !!
 
Αν πραγματικά βλέπαμε με καθαρό μυαλό το μέλλον του κυνηγιού θα είμαστε όλοι στην ίδια πλευρά, πιστεύω να έμαθες για την διαβούλευση για το πρόγραμμα Natura σχεδόν όλα τα κυκλαδωνησια χάνουν την μισή κυνηγετική έκταση αν περάσει όπως το να έχουν.
Οχι Δημητρη δεν το εχω ακουσει,αλλα δεν μου φενεται παραξενο.Υπαρχει πολυς καπνος οσον αφορα το μελλον του κυνηγιου,μακαρι να βγω ψευτης.
 
Νομίζω ότι αν το φυσίγγι έχει 400+ όλα τα θηράματα με το ανάλογο νουμ εφόσον έχεις σωστά σκακια όχι απαραίτητα θεοσκληρα μέχρι τα 50 μέτρα καταρρίπτουν το θήραμα.Εκει έρχεται η κανη συνολικά με το τσοκ για να μας δείξει ποσα περισσότερα μπορεί να βγάλει σωστά , ώστε να κάνουν και αυτά σωστά τη δουλειά τους σε αυτά τα μέτρα .Εκεί είναι η διαφορά της μιας κάνης από την άλλη και είναι συνολικό το έργο κανη τσοκ .
 
...να θυμίσω ως παράδειγμα ... μια γόμωση με σκάγια Νο 4 νίκελ με Tecna που έδωσε με 354 μ/δλ 8 χιλ. διάτρηση στα 40 μέτρα...

Η κρούση στον πίνακα μας ξεγελά...

Το σκληρό σφαιρικό σκάγι που τρυπάει, και η αρκετή ταχύτητα σκοτώνει ...

Το αρκετή όπως το αντιλαμβάνεται κανείς... :) ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-944#post-705793
 
Last edited:
Λέω πάντα με το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ φυσίγγι, όχι το ίδιο .... δεν θα το βρεις πουθενά αυτό.
Όλες οι συγκριτικές δοκιμές που έχεις βάλει είναι σε ζεύγη, με παρεμφερές τσοκ σε Μ2 και 1187 και ΙΔΙΟ φυσίγγι!

Δεν θα με τρελάνεις εμένα!😁😁😁
 
...να θυμίσω ως παράδειγμα ... μια γόμωση με σκάγια Νο 4 νίκελ με Tecna που έδωσε με 354 μ/δλ 8 χιλ. διάτρηση...

Η κρούση στον πίνακα μας ξεγελά...

Το σκληρό σφαιρικό σκάγι που τρυπάει, και η αρκετή ταχύτητα σκοτώνει ...

Το αρκετή όπως το αντιλαμβάνεται κανείς... :) ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-944#post-705793

Μονο και απο θεμα ψυχολογιας.....δεν πας με τετοιο σεταπ στους μειον βαθμους ασχετα εαν σκοτωνει
Καπτεν !!! ;)
 
Για πες μας τώρα @gvp9000 βλέποντας τις δοκιμές του @Mafia Calabria, επιμένεις ότι το ίδιο φυσίγγι με την ίδια ή παρεμφερή σύσφιξη θα βγάλει παρόμοιες συγκεντρώσεις; Γιατί εγώ βλέπω συντριπτική διαφορά υπέρ του Muller, δευτερευόντως του Brain και από εκεί και πέρα το χάος!
Και εγώ Λεωνίδα αυτό βλέπω καλύτερο όλων το ufo δεύτερο το brain και μεγάλη απογοήτευση για εμένα το jebs heahunter το οποίο το περίμενα με αυτά που έχω διαβάσει στα ξένα σάιτ πολύ καλύτερο.
 
Και εγώ Λεωνίδα αυτό βλέπω καλύτερο όλων το ufo δεύτερο το brain και μεγάλη απογοήτευση για εμένα το jebs heahunter το οποίο το περίμενα με αυτά που έχω διαβάσει στα ξένα σάιτ πολύ καλύτερο.
Σε σχέση με τα άλλα τουλάχιστον που ήταν τραγωδία.

Με πρώτη ευκαιρία θα κάνω δοκιμες σε πίνακα άμα βρω υλικα , με τα ίδια τσοκ συν κάτι αλλα
 
Όλες οι συγκριτικές δοκιμές που έχεις βάλει είναι σε ζεύγη, με παρεμφερές τσοκ σε Μ2 και 1187 και ΙΔΙΟ φυσίγγι!

Δεν θα με τρελάνεις εμένα!😁😁😁
Βρες που γράφω ότι με ίδιο φυσίγγι και ίδια σύσφιξη βγάζεις ίδιες συγκεντρώσεις !!!!!
Δεν θα το βρεις πουθενά.
 
Back
Top