Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Να ρωτησω κατι .
Ας υποθεσουμε οτι τρυπησε τον ντενεκε....και τον τρυπησε καλα .
Πως θα ξερουμε τι δυνατοτητες διατρησης ειχαν ακομα τα σκαγια ???
Σε αυτήν την απόσταση κύριε Νίκο αμφιβάλω αν τρυπάει την λαμαρίνα , δεν είχα φυσιγγια με ποιο χοντρά σκάγια ότι είχε περισσέψει από πέρσι στην περδικα .
 
Δε θα το ξέρουμε.Απλα την ίδια μέρα,με ίδιο νο σκαγιων και στο ίδιο δοχείο και αν το κέντρο της τουφεκιας είναι πάνω του,ίσως αξιολογήσουμε πιο είναι το πιο δυνατό απ' τα τέσσερα...
Άμα έχουν το ίδιο νο τα σκάγια...
 
Τόση διαφορά το Jebs με το Ufo; Τη συγκέντρωση βλέπω μόνο, δεν ξεχωρίζω αν έχουν τρυπήσει κάποια ή όχι.
Κανένα δεν τρύπησε , η μόνη διαφορά είναι στους (κρατηρες) που αφήνουν τα σκάγια αλλά ίσα με το μέγεθος τους και αλλά κάνουν και ένα βαθούλωμα περιμετρικά που νομίζω μπορεί όμως να κάνω και λάθος όμως , ισον περισοτερα ενέργεια η δεύτερη περίπτωση?
 
Κανένα δεν τρύπησε , η μόνη διαφορά είναι στους (κρατηρες) που αφήνουν τα σκάγια αλλά ίσα με το μέγεθος τους και αλλά κάνουν και ένα βαθούλωμα περιμετρικά που νομίζω μπορεί όμως να κάνω και λάθος όμως , ισον περισοτερα ενέργεια η δεύτερη περίπτωση?
Έχω δει τρυπήματα με 5αρια στα 45. 6αρια στα 50 πάρα πολύ δύσκολο.
 
Εξαρτάται από το πάχος και το μήκος φίλε μου ;) υπάρχει και ποιο οικονομική λύση με 100€. εγώ χρειάστηκα δύο φύλλα που έκαναν 2*70=140 συν αστάρια, χρώματα, αλουμινογωνιες, μεντεσέδες και μπουκάλες για τον έξτρα αποθηκευτικό χώρο για να βάζω όπλα,γιλέκα κτλ μου βγήκε ακριβώς 200€
Ε εσυ δεν εκανες σκυλοκουτι υπερκατασκευη εφτιαξες !!
 
Δε θα το ξέρουμε.Απλα την ίδια μέρα,με ίδιο νο σκαγιων και στο ίδιο δοχείο και αν το κέντρο της τουφεκιας είναι πάνω του,ίσως αξιολογήσουμε πιο είναι το πιο δυνατό απ' τα τέσσερα...

Χωρις ταχυτητες και χωρις να ξερεις σιγουρα την διαμετρο σκαγιων που ειναι γεμισμενο το φυσιγγιο +την
ποιοτητα σκαγιων δεν μπορεις να αξιολογησεις τιποτα....
Ολα ''φλου'' θα ειναι....Αυτη ειναι η γνωμη μου....
Ακομα και τα γνωριζεις ολα αυτα....ο ντενεκες δεν σου λεει διεισδυση σκαγιων...εννοω σε χιλιοστα η
εκατοστα οπως το τζελ .
 
Να ρωτησω κατι .
Ας υποθεσουμε οτι τρυπησε τον ντενεκε....και τον τρυπησε καλα .
Πως θα ξερουμε τι δυνατοτητες διατρησης ειχαν ακομα τα σκαγια ???
Αν είναι επαρκές,για να καταβάλει το θήραμα για το οποίο το προοριζουμε ,σ'αυτη την απόσταση,.....τι μας νοιάζει?🙂
 
Χωρις ταχυτητες και χωρις να ξερεις σιγουρα την διαμετρο σκαγιων που ειναι γεμισμενο το φυσιγγιο +την
ποιοτητα σκαγιων δεν μπορεις να αξιολογησεις τιποτα....
Ολα ''φλου'' θα ειναι....Αυτη ειναι η γνωμη μου....
Ακομα και τα γνωριζεις ολα αυτα....ο ντενεκες δεν σου λεει διεισδυση σκαγιων...εννοω σε χιλιοστα η
εκατοστα οπως το τζελ .
Για αυτό ψάχνουμε κάποια ιδεα-λυση. Ότι κάνουμε μέχρι τώρα είναι..στο περίπου..
 
Για αυτό ψάχνουμε κάποια ιδεα-λυση. Ότι κάνουμε μέχρι τώρα είναι..στο περίπου..
Μακάρι να βρεθεί ένας μπουσουλας. Γι'αυτό το άνοιξα το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά με το θέμα διάτρηση. Προσπαθώ να αξιολογήσω την φονικοτητα από τις δοκιμές στον πίνακα μόνο, κρίνοντας από την αμεσότητα, το αποτύπωμα των σκαγιων στη λαμαρίνα και φυσικά από τη συγκέντρωση.

Νομίζω ότι εάν έχουμε ένα Χ φυσίγγι που αποδεδειγμένα σκοτώνει το εκάστοτε θήραμα στην Ψ απόσταση, μπορούμε να "καλιμπράρουμε" το μέσο επιλογής μας για έλεγχο της διάτρησης. Π.χ. εάν το αγαπημένο μας φυσίγγι σκοτώνει τις φασσες ακαριαία έως τα 40 μέτρα (τυχαίο παράδειγμα) το ρίχνουμε σε αυτή την απόσταση σε ένα π.χ. βιβλίο και μετράμε σελίδες. Βάσει αυτού έχουμε πλέον ένα μέτρο σύγκρισης για οτιδήποτε άλλο δοκιμάσουμε.
 
Για πες μας τώρα @gvp9000 βλέποντας τις δοκιμές του @Mafia Calabria, επιμένεις ότι το ίδιο φυσίγγι με την ίδια ή παρεμφερή σύσφιξη θα βγάλει παρόμοιες συγκεντρώσεις; Γιατί εγώ βλέπω συντριπτική διαφορά υπέρ του Muller, δευτερευόντως του Brain και από εκεί και πέρα το χάος!
 
Αν είναι επαρκές,για να καταβάλει το θήραμα για το οποίο το προοριζουμε ,σ'αυτη την απόσταση,.....τι μας νοιάζει?🙂

Εξαρτατε παντα τι ζητας....ΠΧ...Το Ν5 με V1,5- 380-390m/s την φασσα στα 50 μετρα την κρατας..ο λαγος
ομως σου κουναει το μαντηλι...
Για να κρατησεις λαγο σε αυτα τα μετρα με Ν5 θελεις V1,5-410 -420m/s για να εισαι σιγουρος και να
σηκωσεις οπλο...Το ιδιο και στο παπι...
Εκτος και αν φτιαχνεις διαφορετικα φυσιγγια για καθε θηραμα χωριστα !!!
 
Εξαρτατε παντα τι ζητας....ΠΧ...Το Ν5 με V1,5- 380-390m/s την φασσα στα 50 μετρα την κρατας..ο λαγος
ομως σου κουναει το μαντηλι...
Για να κρατησεις λαγο σε αυτα τα μετρα με Ν5 θελεις V1,5-410 -420m/s για να εισαι σιγουρος και να
σηκωσεις οπλο...Το ιδιο και στο παπι...
Εκτος και αν φτιαχνεις διαφορετικα φυσιγγια για καθε θηραμα χωριστα !!!
Μα όταν φτάνει να καταβάλει το πιο απαιτητικό,δεν θα καταβάλει το λιγότερο?
 
Τελείωσαν τα biturbo και έριξα ένα δυο fiocchi που έσφαξα την περασμένη , σχεδόν 40γρ επινικελωμενα νο 6 η αλήθεια περίμενα το κάτι παραπανω από αυτά αλλά δεν το δα ? Και κάτι άλλο που παρατήρησα με αυτό το τσοκ είναι ότι το βύσμα τάπα ταξίδεψε περισοτερο στην προκειμένη ήταν το z2m μάλιστα ξεπέρασε και την απόσταση δοκιμής ?
spanish boy names starting with a
 
Προσπαθώ να αξιολογήσω την φονικοτητα από τις δοκιμές στον πίνακα μόνο, κρίνοντας από την αμεσότητα, το αποτύπωμα των σκαγιων στη λαμαρίνα και φυσικά από τη συγκέντρωση.
Μετά από έναν αριθμό δοκιμών,η σφοδρότητα και η ταχύτητα της γόμωσης,γίνεται αντιληπτή στον πίνακα.Επισης όμως είναι υποκειμενική, απ'τη στιγμή που δε συνοδεύεται από αριθμούς.
ρίχνουμε σε αυτή την απόσταση σε ένα π.χ. βιβλίο και μετράμε σελίδες
Το βιβλίο,δεν πρέπει να φέρει εξώφυλλα,να είναι με κάποιο τρόπο σφιχτο,να έχει τον ίδιο αριθμό σελίδων και την ίδια ποιότητα.Αλλο το ματ άλλο το ιλουστρασιον,άλλο ο κατάλογος...
 
Μακάρι να βρεθεί ένας μπουσουλας. Γι'αυτό το άνοιξα το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά με το θέμα διάτρηση. Προσπαθώ να αξιολογήσω την φονικοτητα από τις δοκιμές στον πίνακα μόνο, κρίνοντας από την αμεσότητα, το αποτύπωμα των σκαγιων στη λαμαρίνα και φυσικά από τη συγκέντρωση.

Νομίζω ότι εάν έχουμε ένα Χ φυσίγγι που αποδεδειγμένα σκοτώνει το εκάστοτε θήραμα στην Ψ απόσταση, μπορούμε να "καλιμπράρουμε" το μέσο επιλογής μας για έλεγχο της διάτρησης. Π.χ. εάν το αγαπημένο μας φυσίγγι σκοτώνει τις φασσες ακαριαία έως τα 40 μέτρα (τυχαίο παράδειγμα) το ρίχνουμε σε αυτή την απόσταση σε ένα π.χ. βιβλίο και μετράμε σελίδες. Βάσει αυτού έχουμε πλέον ένα μέτρο σύγκρισης για οτιδήποτε άλλο δοκιμάσουμε.
Δεν ασχοληθηκες σοβαρα με τη διατρηση διοτι ειχες Ρεμι...τωρα που την εδωσες σε επιασε φαγουρα...τυχαιο? δε νομιζω.................🥰
 
Back
Top