Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Φημολογείται ότι υπάρχει μια κάνη εντελώς κύλινδρος,από κώνο μέχρι στομιο
,που έχει αποδόσεις στα 36,5 μέτρα, βρίσκονται σταθερά πάνω από το 90%....
Θα ψαξω το άρθρο(μάλλον του Κυπριδημου)...
Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό?
Από κώνο μέχρι στόμιο ή θαλάμη μέχρι στόμιο ?
Chamberless με κάλυκες μεταλλικούς ?
Ο Παπατσαρούχας είχε ένα άρθρο ... δεν την έφτιαξε ποτέ (νομίζω) ...
Δεν το έχω ακούσει ποτέ Γιάννη.
 
Από κώνο μέχρι στόμιο ή θαλάμη μέχρι στόμιο ?
Chamberless με κάλυκες μεταλλικούς ?
Ο Παπατσαρούχας είχε ένα άρθρο ... δεν την έφτιαξε ποτέ (νομίζω) ...
Δεν το έχω ακούσει ποτέ Γιάννη.
Νομίζω από κώνο κι όχι για μεταλλικους κάλυκες...
 
Θέλει δοκιμές για να βρεθεί η πυκνότητα που αναζητάει ο καθένας στο βαλλιστικό ζελέ, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.

Στη συνταγή που έδωσα, είναι τέτοια η πυκνότητα που μοιάζει με κρέας χοίρου. Ήθελα στο ίδιο ζελέ να ρίξω όλα τα διαμετρήματα που ήταν διαθέσιμα στο σκοπευτικό σύλλογο για να δω τη διάτρησή τους. Με εξαιρέσεις το μονόβολο -που ανατίναζε το ζελέ- και το 308win -που το διαπερνούσε πέρα ως πέρα, είδα κάποια αποτελέσματα που, αν και δεν τα έψαξα επιστημονικώς, μου άφησαν ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

πχ, τα σκάγια (28γρ, νο5 $ νο8,5) σταματούσαν στο ίδιο σημείο όλα (με εξαίρεση ένα 10% αυτών λίγο πιο πίσω ή λίγο πιο μπροστά). Μέχρι τότε θεωρούσα πως κάποια ελάχιστα σκάγια της βολής, θα ήταν πιο "ελεύθερα" και πήγαιναν πολύ μακρύτερα από τη "βασική συγκέντρωση".
Τα 9 βολα απ την άλλη (σκοπευτικά πρακτικής), το καθένα είχε διαφορετικό σημείο τερματισμού, με μεγάλη διαφορά μεταξύ τους τα 2 ακριανά (~10 εκατοστά).
Άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως το 22άρι, 3-5 πόντους μετά την προσκρουση, άλλαζε κατεύθυνση!

** Στα σκάγια, η διάτρηση δεν ήταν μεγάλη στο ζελέ που έφτιαξα, οπότε όσοι θέλουν να φτιάξουν ζελέ μόνο για σκάγια, μπορούν να δοκιμάσουν τη συνταγή για βαλλιστικό ζελέ με την μισή ποσότητα ζελατίνης ανά λίτρο νερού, για να βγει και οικονομικότερο (κι αν χρειαστεί προσθέτει άλλη αργότερα -όπως περιγράφω πιο κάτω).


Δεν είναι τόσο ακριβό όσο φαίνεται εν πρώτοις....
Το υλικό ανακυκλώνεται και διατηρείται και αρκετό καιρό, και ξηγούμαι...

Όταν τελειώσουμε το τεστ στο πεδίο (φωτογραφίσουμε, πάρουμε αποτελέσματα, κλπ) το πάμε σπίτι και το λιώνουμε με την μέθοδο μπεν μαρί (μπινελίκια από σύζυγο κλπ). Σε αυτό το σημείο μπορούμε να προσθέσουμε ζελατίνη, αν το ζελέ μας δεν είχε την πυκνότητα που θέλαμε. Παίρνουμε το ζελέ και το ξαναφορμάρουμε, κρυώνουμε, ψυγείο, κλπ (βλέπε συνταγή σε προηγούμενο ποστ), και κρατάμε και το μολύβι που έμεινε να το λιώσουμε να καλουπώσουμε μονόβολα!

Το υλικό - βαλλιστικό ζελέ, αφού παγώσει καλά στην ψύξη (24+ ώρες) τότε μπορούμε και να το αποθηκεύσουμε στην κατάψυξη για να μας μείνει εσαεί.
Αυτό λογικά‼️ τρώγεται έτσι❓
 
Απο ακρηβο εμπορα αγωρασες μαστορα και εγω περσι εφτιαξα με 140 ευρουλακια καθαρισα !!!

Εξαρτάται από το πάχος και το μήκος φίλε μου ;) υπάρχει και ποιο οικονομική λύση με 100€. εγώ χρειάστηκα δύο φύλλα που έκαναν 2*70=140 συν αστάρια, χρώματα, αλουμινογωνιες, μεντεσέδες και μπουκάλες για τον έξτρα αποθηκευτικό χώρο για να βάζω όπλα,γιλέκα κτλ μου βγήκε ακριβώς 200€
 
Last edited:
Ωραιο θέμα Λεωνιδα , να πω και γώ την γνώμη μου μιας και χρόνια με απασχολεί αυτό θεωρητικά , το homemade βαλλιστικό τζελ δεν θα ειμαστε σίγουροι ποτέ αν έχει την ίδια συνοχή πάντα , το σημαντικότερο επίσης είναι ότι λόγω μεγέθους πιάνει ένα μέρος της τουφεκιάς και αυτή θα πρέπει να είναι σε κοντινή απόσταση, έχει και κάποιο κόστος και χρονο κόπο για να φτιαχτεί . Για μένα έχω καταλήξει σε έναν πίνακα με το γνωστό χαρτόνι από παλέτες με νερά και πίσω του κάποιο βιβλίο τοποθετημένο στην μέση για την δοκιμη διάτρησης , και πάλι δεν ειμαστε 100% σίγουροι αφού θα πάρει ένα μέρος των σκαγιών . Είναι όμως ένας εύκολος και οικονομικός τρόπος δοκιμής και συνδιάζει την κατανομή και την διάτρηση , σε μεγάλη εκτίμηση έχω και την λατα μιας και θεωρώ ότι η λαμαρίνα της αν και μικρή σε διαστάσεις λέει πολλα και πάντα την αλήθεια από τα αποτυπώματα των σκαγιών . Μια τετοια δοκιμη έκανα σήμερα μετά την δουλειά δεν είχα πολύ χρονο στην διάθεση μου αλλά δοκίμασα κάποια σφιχτά τσοκ που ήθελα να δω τι κάνουν από καιρο . Ήξερα από την αρχη ότι θα αδικήσω κάποια αφού ξέρουμε όλοι ότι απαιτείται καλή στήριξη του οπλου , και τα γνωστά . Εν ήθελα να δω κατανομες , συγκεντρώσεις αλλά το αποτύπωμα που θα αφήσουν τα σκάγια στην λατα και αυτή δεν θα πει ποτέ ψέματα , θα σου δείξει αυτά που είχαν περισοτερο ενέργεια , τα αδύναμα κτλ.
 
Ωραιο θέμα Λεωνιδα , να πω και γώ την γνώμη μου μιας και χρόνια με απασχολεί αυτό θεωρητικά , το homemade βαλλιστικό τζελ δεν θα ειμαστε σίγουροι ποτέ αν έχει την ίδια συνοχή πάντα , το σημαντικότερο επίσης είναι ότι λόγω μεγέθους πιάνει ένα μέρος της τουφεκιάς και αυτή θα πρέπει να είναι σε κοντινή απόσταση, έχει και κάποιο κόστος και χρονο κόπο για να φτιαχτεί . Για μένα έχω καταλήξει σε έναν πίνακα με το γνωστό χαρτόνι από παλέτες με νερά και πίσω του κάποιο βιβλίο τοποθετημένο στην μέση για την δοκιμη διάτρησης , και πάλι δεν ειμαστε 100% σίγουροι αφού θα πάρει ένα μέρος των σκαγιών . Είναι όμως ένας εύκολος και οικονομικός τρόπος δοκιμής και συνδιάζει την κατανομή και την διάτρηση , σε μεγάλη εκτίμηση έχω και την λατα μιας και θεωρώ ότι η λαμαρίνα της αν και μικρή σε διαστάσεις λέει πολλα και πάντα την αλήθεια από τα αποτυπώματα των σκαγιών . Μια τετοια δοκιμη έκανα σήμερα μετά την δουλειά δεν είχα πολύ χρονο στην διάθεση μου αλλά δοκίμασα κάποια σφιχτά τσοκ που ήθελα να δω τι κάνουν από καιρο . Ήξερα από την αρχη ότι θα αδικήσω κάποια αφού ξέρουμε όλοι ότι απαιτείται καλή στήριξη του οπλου , και τα γνωστά . Εν ήθελα να δω κατανομες , συγκεντρώσεις αλλά το αποτύπωμα που θα αφήσουν τα σκάγια στην λατα και αυτή δεν θα πει ποτέ ψέματα , θα σου δείξει αυτά που είχαν περισοτερο ενέργεια , τα αδύναμα κτλ.
Λατα λες τον τενεκέ ή κάτι άλλο;
 
Ξεκίνησα με το muller ufo ένα πολυσυζητημένο τσοκ κάτι ανάλογο του Seminole spreader παλιότερα αλλά για αντίθετες αποστάσεις ,οι δοκιμες έγιναν σε απόσταση 50 μέτρα ακριβως με μετροταινια , όπλο beretta urika 2 και φυσιγγι lambro biturbo 36 γρ νο6 , επαναλαμβάνω ότι αδικώ τα τσοκ μιας και έχουν φτιαχτεί για αλλου είδους φυσιγγια και γομώσεις αλλά εγώ αυτά είχα και ήθελα να δω .
 
Να ρωτησω κατι .
Ας υποθεσουμε οτι τρυπησε τον ντενεκε....και τον τρυπησε καλα .
Πως θα ξερουμε τι δυνατοτητες διατρησης ειχαν ακομα τα σκαγια ???
Δε θα το ξέρουμε.Απλα την ίδια μέρα,με ίδιο νο σκαγιων και στο ίδιο δοχείο και αν το κέντρο της τουφεκιας είναι πάνω του,ίσως αξιολογήσουμε πιο είναι το πιο δυνατό απ' τα τέσσερα...
 
Back
Top