Δράμια - Μονόβολα

εικόνα_Viber_2023-09-17_10-14-31-831.jpg

Μπορει καποιος φιλος να μου δωσει λεπτομερειες για το στησιμο του μονοβολου Γκουαλαντι 32 γραμ. ???
Και οταν λεω λεπτομερειες...Θελω αρχικο υψος καλυκα - κενο απατητο χωρο - βαθος ρελιου - βαθος μυτης
κατω απο το ρελι - τελικο υψος ρελιασματος - πυριτιδα - στροφειο ρελιασματος.
Οποιος μπορει...τον ευχαριστω εκ των προτερων !!!! :)
ΥΓ. Δεν με ενδιαφερει....με οποια πυριτιδα και να ειναι στημενο...
 
View attachment 79353

Μπορει καποιος φιλος να μου δωσει λεπτομερειες για το στησιμο του μονοβολου Γκουαλαντι 32 γραμ. ???
Και οταν λεω λεπτομερειες...Θελω αρχικο υψος καλυκα - κενο απατητο χωρο - βαθος ρελιου - βαθος μυτης
κατω απο το ρελι - τελικο υψος ρελιασματος - πυριτιδα - στροφειο ρελιασματος.
Οποιος μπορει...τον ευχαριστω εκ των προτερων !!!! :)
ΥΓ. Δεν με ενδιαφερει....με οποια πυριτιδα και να ειναι στημενο...
Ο γκουαλαντι το προτείνει 15-16χιλ απ'τη στεφάνη που έχει το βλήμα ως το χείλος του κάλυκα.Με το cnc για μονοβολα ,το οποίο έχει πιο βαθιά κορώνα και επεμβαίνει στο αμορτισέρ,αφήνοντας το παραπάνω κενό μου αφήνει περίπου 1.5χιλ απ'το ρελι.Προσωπικα,αφήνω 22χιλ απ'τη στεφάνη ως το χείλος και ρελιαζω τόσο ,ώστε να ακουμπήσουν τα χείλη στη στεφάνη του βλήματος καταφέρνοντας περίπου 3μμ απ'το ρελι.IMG_20230808_134443.jpg.Στροφειο επιλέγω κάποιο που έχει όσο πιο φαρδύ προφιλ γίνεται.
 
View attachment 79353

Μπορει καποιος φιλος να μου δωσει λεπτομερειες για το στησιμο του μονοβολου Γκουαλαντι 32 γραμ. ???
Και οταν λεω λεπτομερειες...Θελω αρχικο υψος καλυκα - κενο απατητο χωρο - βαθος ρελιου - βαθος μυτης
κατω απο το ρελι - τελικο υψος ρελιασματος - πυριτιδα - στροφειο ρελιασματος.
Οποιος μπορει...τον ευχαριστω εκ των προτερων !!!! :)
ΥΓ. Δεν με ενδιαφερει....με οποια πυριτιδα και να ειναι στημενο...
MB36: 2.20
Αρχικό ύψος :75/cx2000
Απατητος χωροςστεφανης:19.5
Απατητος χώρος μύτης:11.55
Τελικό ρελιασμα:63.6
Τελικό Βαθος μυτης:1.2
 
View attachment 79353

Μπορει καποιος φιλος να μου δωσει λεπτομερειες για το στησιμο του μονοβολου Γκουαλαντι 32 γραμ. ???
Και οταν λεω λεπτομερειες...Θελω αρχικο υψος καλυκα - κενο απατητο χωρο - βαθος ρελιου - βαθος μυτης
κατω απο το ρελι - τελικο υψος ρελιασματος - πυριτιδα - στροφειο ρελιασματος.
Οποιος μπορει...τον ευχαριστω εκ των προτερων !!!! :)
ΥΓ. Δεν με ενδιαφερει....με οποια πυριτιδα και να ειναι στημενο...
Στροφειο Λαναρας μονόβολο
 
MB36: 2.20
Αρχικό ύψος :75/cx2000
Απατητος χωροςστεφανης:19.5
Απατητος χώρος μύτης:11.55
Τελικό ρελιασμα:63.6
Τελικό Βαθος μυτης:1.2
Αυτό Γιώργο,αν το πατήσεις στα 60χιλ ,δε θα σου αφήσει μεγαλύτερο βάθος μύτης;
 
Ο γκουαλαντι το προτείνει 15-16χιλ απ'τη στεφάνη που έχει το βλήμα ως το χείλος του κάλυκα.Με το cnc για μονοβολα ,το οποίο έχει πιο βαθιά κορώνα και επεμβαίνει στο αμορτισέρ,αφήνοντας το παραπάνω κενό μου αφήνει περίπου 1.5χιλ απ'το ρελι.Προσωπικα,αφήνω 22χιλ απ'τη στεφάνη ως το χείλος και ρελιαζω τόσο ,ώστε να ακουμπήσουν τα χείλη στη στεφάνη του βλήματος καταφέρνοντας περίπου 3μμ απ'το ρελι.View attachment 79366.Στροφειο επιλέγω κάποιο που έχει όσο πιο φαρδύ προφιλ γίνεται.

22 χιλιοστα απο την στεφανη....δεν ειναι πολυ Παρη μου ???
Τι τελικο υψος ρελιασματος εχεις ??
 
Και το
22 χιλιοστα απο την στεφανη....δεν ειναι πολυ Παρη μου ???
Τι τελικο υψος ρελιασματος εχεις ??
Και το μπρενεκε βάθος ρελιου έχει περίπου 12μμ.Απο συναδελφο που γνωρίζει, μου λέει ότι το βάθος που κάνει το cnc είναι ασφαλή.Προσωπικα θέλω μεγαλύτερο κενό λόγω πίεσης στις αποθήκες.Γενικα στα μονοβολα θεωρώ ότι είναι άλλη η φιλοσοφία στο ρελι απ'οτι στα σκάγια...
 
Ομάδα, γιατί αρκετοί Ελληνες βιοτεχνες κλείνουν τα δράμια σε ρελι με overpowder 2mm; λόγω κόστους;
Πολλές φορές το αστέρι δεν μπορεί να κλείσει καλά σε δραμιάρικο φυσίγγι γιατί έχει πολλά κενά η άνω επιφάνεια. Ιδίως αν μπαίνουν σε δυάδες. 8βολα, 12βολα. Τζαμάκι/χαρκάτι και ρέλι κάνει το φυσίγγι να κλείσει πιο εύκολα.
Βέβαια η Ρέμι τα κλείνει όλα αστέρι τα δράμια της από ότι θυμάμαι.
 
Πολλές φορές το αστέρι δεν μπορεί να κλείσει καλά σε δραμιάρικο φυσίγγι γιατί έχει πολλά κενά η άνω επιφάνεια. Ιδίως αν μπαίνουν σε δυάδες. 8βολα, 12βολα. Τζαμάκι/χαρκάτι και ρέλι κάνει το φυσίγγι να κλείσει πιο εύκολα.
Βέβαια η Ρέμι τα κλείνει όλα αστέρι τα δράμια της από ότι θυμάμαι.
Δεν εννοώ αυτό, αντί για τζαμακι βάζουν overpowder 2mm
 
Βλητικα επηρεάζει; έχει κάνει κάποιος δοκιμές;
Ίσως το μόνο σημαντικό μειονέκτημα του ρελιαστου κλεισίματος να είναι το χαρτάκι που ενδεχομένως να παρεμβληθεί και να αποκλινουν κάποια δραμια από τον στόχο. Το πλαστικό τζαμάκι αν είναι χαραγμένο από πριν, μάλλον θρυματιζεται και επηρεάζει λιγότερο την κατανομή. Κατά τα άλλα στα περισσότερα σημεία υπερέχει του αστεροειδούς .
 
Back
Top