Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι νωρίς ακόμα ..
Μια ψυχρή λίμνη δεν μπορεί να προβλεφθεί ,πως θα κινηθει ...
Η κυρία κακοκαιρία περνάει αυριο..
Εάν δεν περασει το χαμηλό να δούμε πως θα βγει ,η Δευτέρα είναι αιώνες μακριά ..
Συμφωνώ αλλά βλέπω δύσκολα να την γλιτώνουμε αυτή την φορα. Για εμένα το ιδανικό είναι μια 30αρα στην πόρτα μου. Από εκεί και πάνω δημιουργούνται πολλά προβλήματα. Άσε που θα μπαστακωθει και θα κάνουμε μέρες να πιάσουμε τουφεκι. Ελπίζω να μην στρώσει πεδινά το Σ/Κ και να μπορέσουμε να βγουμε. Περπατητο με νιφαδοπτωση άχτι το εχω!
 
Συμφωνώ αλλά βλέπω δύσκολα να την γλιτώνουμε αυτή την φορα. Για εμένα το ιδανικό είναι μια 30αρα στην πόρτα μου. Από εκεί και πάνω δημιουργούνται πολλά προβλήματα. Άσε που θα μπαστακωθει και θα κάνουμε μέρες να πιάσουμε τουφεκι. Ελπίζω να μην στρώσει πεδινά το Σ/Κ και να μπορέσουμε να βγουμε. Περπατητο με νιφαδοπτωση άχτι το εχω!
Επειδή σου αρέσουν οι χάρτες ...
Όλο το θέμα είναι τι θα μπει στο Αιγαίο στα 500hpa..
Εάν μπει κάτι παραπάνω από -32 -35 ,σημαίνει σημαντική υποστήριξη ,στα ανώτερα στρώματα ,οπότε ο υετός που θα πέσει θα είναι περισσότερος από ότι δίνουν τα μοντέλα ..
Τα προγνωστικά τρέχουν ένα -41 στο Αιγαίο ....
Οπότε καταλαβαίνεις ...

Να πω εδώ ότι τον Φλεβάρη του 2008 ,είχαμε -40 -41 πάλι ...
Τότε που άνοιξε ο καιρός Δευτέρα πρωι ,έβγαλε ήλιο κιόλας
Και όταν μπηκαν αυτές οι θερμοκρασίες στο Αιγαίο ,το lake effect ,έδωσε τις απίστευτες χιονομπορες εκείνο το απόγευμα ....
Κανένα προγνωστικό δεν το πιάνει αυτό ...
 
Επειδή σου αρέσουν οι χάρτες ...
Όλο το θέμα είναι τι θα μπει στο Αιγαίο στα 500hpa..
Εάν μπει κάτι παραπάνω από -32 -35 ,σημαίνει σημαντική υποστήριξη ,στα ανώτερα στρώματα ,οπότε ο υετός που θα πέσει θα είναι περισσότερος από ότι δίνουν τα μοντέλα ..
Τα προγνωστικά τρέχουν ένα -41 στο Αιγαίο ....
Οπότε καταλαβαίνεις ...

Να πω εδώ ότι τον Φλεβάρη του 2008 ,είχαμε -40 -41 πάλι ...
Τότε που άνοιξε ο καιρός Δευτέρα πρωι ,έβγαλε ήλιο κιόλας
Και όταν μπηκαν αυτές οι θερμοκρασίες στο Αιγαίο ,το lake effect ,έδωσε τις απίστευτες χιονομπορες εκείνο το απόγευμα ....
Κανένα προγνωστικό δεν το πιάνει αυτό ...
Οι θερμοκρασίες στα 500 είναι φοβερα εντυπωσιακες σε αυτήν την κακοκαιρία!!! Τα προγνωστικά δεν είναι και ευαγγέλιο οντως. Θυμάμαι πέρισυ στην Μήδεια την ώρα που έδειχναν υετοτρυπα στο λεκανοπέδιο ο καιρός έριχνε ανελέητη στουπα και εστρωνε!!! Να τον ελέγξουμε δεν γίνεται, ούτε θα κάνει ότι θέλουμε εμεις. Να σου πω ότι αυτή την ώρα είμαι διχασμένη προσωπικότητα. Από την μια ψοφαω για θάψιμο με χιονοκαταιγιδες και από την άλλη σκέφτομαι την ταλαιπωρία και τις καταστροφές και θέλω μια απλή χιονοστρωση έτσι για το καλο.
 
Να υποθεσω πως η ερχομενη κακοκαιρια, θα βαστηξει τα πουλια για αρκετο χρονικο διαστημα στα χαμηλα;;;
Ανάλογα.
Η μπεκατσα είναι ευάλωτη στον παγετό .
Θα πιάσει μεροι που έχουν νερό που τρέχει.
Οι Τσίχλες τις καλαμιές και τους κουφολογκους..
Συνήθως το τι έφερε η κακοκαιρία το βλέπουμε 1/2 μέρες μετά ..
 
Καλησπέρα σας.
Βαζω το κύριο τρέξιμο του gfs για αύριο το μεσημέρι..
Είναι ένα τρέξιμο ιστορικό θα έλεγα λιγότερο από μια μέρα πριν .
Οι φίλοι από την Εύβοια παρακαλώ μεγάλη προσοχή...
Όπως και το κομμάτι από Λαμία έως Αθήνα ...

GFSOPIT12_24_1.png
 
Καλησπέρα σας.
Βαζω το κύριο τρέξιμο του gfs για αύριο το μεσημέρι..
Είναι ένα τρέξιμο ιστορικό θα έλεγα λιγότερο από μια μέρα πριν .
Οι φίλοι από την Εύβοια παρακαλώ μεγάλη προσοχή...
Όπως και το κομμάτι από Λαμία έως Αθήνα ...

View attachment 40588
Από τι ώρα θα πιάσει εύβοια @periklis-ath ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top