Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λιγες βροχουλες θα περασουν κυριως στα δυτικα.και βορεια μεσα στην εβδομάδα

Ενα 4 ημερο χαμενο με νοτιαδουρα μουχλα και ισως και σκονη 19-22 του μηνα..Μακαρι να έβρεχε παραπανω τουλάχιστον αυτες τις μερες...

Απο τις αρχες του μηνα ελεγα οτι θα γυρναγε καποια στιγμη ,ειναι λογικο , ειχαμε πολλες μέρες βορειο ρευμα ηδη απο τελος Σεπτεμβρίου...


Αποψη μου ειναι οτι δεν θα κρατήσει παραπανω και ο.μηνας θα κλεισει καλα
 
Λιγες βροχουλες θα περασουν κυριως στα δυτικα.και βορεια μεσα στην εβδομάδα

Ενα 4 ημερο χαμενο με νοτιαδουρα μουχλα και ισως και σκονη 19-22 του μηνα..Μακαρι να έβρεχε παραπανω τουλάχιστον αυτες τις μερες...

Απο τις αρχες του μηνα ελεγα οτι θα γυρναγε καποια στιγμη ,ειναι λογικο , ειχαμε πολλες μέρες βορειο ρευμα ηδη απο τελος Σεπτεμβρίου...


Αποψη μου ειναι οτι δεν θα κρατήσει παραπανω και ο.μηνας θα κλεισει καλα
Τουλαχιστο, να ριξει ενα νερακι, οσο γίνεται...θα πσιξει σημαντικο ρολο για τη μπεκάτσα, εφοσον εχει ριξει και πιο πριν...τσιμεντο ειναι το εδαφος, αλλα.........
 
Τουλαχιστο, να ριξει ενα νερακι, οσο γίνεται...θα πσιξει σημαντικο ρολο για τη μπεκάτσα, εφοσον εχει ριξει και πιο πριν...τσιμεντο ειναι το εδαφος, αλλα........
Εκτος απο τα ΒΔ τα νερα που δειχνει ειναι ισα ισα για να κατσει η σκονη! Θα φαμε νοτιαδουρα , ζεστη και σκονες τις καλυτερες μερες των περασματων τζαμπα...
 
Εκτος απο τα ΒΔ τα νερα που δειχνει ειναι ισα ισα για να κατσει η σκονη! Θα φαμε νοτιαδουρα , ζεστη και σκονες τις καλυτερες μερες των περασματων τζαμπα...
Οι καλύτερες μέρες των περασμάτων είναι ΟΤΑΝ περνάνε τα πουλάκια.
Τα νερά κι ο υγρός τόπος είναι για να ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ.
 
Οι καλύτερες μέρες των περασμάτων είναι ΟΤΑΝ περνάνε τα πουλάκια.
Τα νερά κι ο υγρός τόπος είναι για να ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ.
Ημερολογιακα θα ειμαστε ομως στην καρδια των περασματων. Αν δεν μπορουν να περασουν απο εδω ο καιρος θα τα βγαλει σιγουρα καπου αλλου.
 
Ο καιρος σιγουρα θα τα βγαλει αλλου πατριδα,και ισως η χρονια φαινετε πως χανετε, εκτος απο τριτη τεταρτη μεχρι την αλλη τριτη και δεν ξερω ποσο ακομα η θερμοκρασια θα ειναι 29,30 βαθμοι και το χειροτερο οι ανεμοι νομιζω τελος βδομαδας ενισχυονται,ενω εχουμε μεγαλη ξηρασια,με οτι αυτο συνεπαγετε!
 
Δε ξέρω αν πρέπει να στεναχωριέμαι που έχω χάσει δύο σαββατοκύριακα στη πέρδικα λόγω των κωλο εκλογών που με εχωσαν στη επιτροπή ή αν πρέπει να χαίρομαι που γλίτωσα τόση ζέστη και νοτιαδουρα που απλά θα μου έβγαζε τη γλώσσα και εμένα και της σκύλας μου. Ρε κρύο να πιάσει ξεροβορια και να χαθεί ο ήλιος...
 
Έχω καλές και κακές πληροφορίες και προσπαθώ να τις συνδυάσω.
Οι καλές είναι ότι έχουν μπει πολλά πουλιά Σκοπιά, Σερβία. Αρκετά, αλλά λιγότερα Βουλγαρία.
Οι (πολύ ) κακές, πρώτη φορά τέτοια εποχή δεν έχουν μπει πουλιά στον κεντρικό ορεινό όγκο της χώρας.
Φαίνεται σαν να μπήκαν βορειότερα και σταμάτησαν εκεί.
Ένα χιόνι -πάγος τέλος Νοε , αρχές Δεκ , θα κατεβάσει τα πουλιά νοτιότερα, αλλά αυτό δεν είναι τόσο βέβαιο , όσο η κάθοδος στα χαμηλά από τα βουνά , που γινόταν κάθε χρόνο με σημαδιακή ημερομηνία την 28/11.
Τέλος η πορεία Β-Ν ή ΔΒΔ -ΑΝΑ που έχουν αυτές τις μέρες , δεν δείχνει ότι ψάχνουν να εγκατασταθούν , ενώ το έδαφος είναι ΟΚ.
Συμπέρασμα -πρόβλεψη ... κανένα
 
Πιο ψυχρα τα μοντελα για τις επόμενες 3 μερες σε σχεση με χθες
ιδικα για τα βορεια
Μικρες αλλαγες σε ολα ..
Με τοσο έντονη κυκλοφορία ειναι λογικο να αλλαζουν συνεχως,ακομα και 2 μερες πριν..
Δεν γλυτώνουν τις πλημμύρες και παλι στην ν.δυτικη Ευρώπη δυστυχώς
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top